آخرین خبر

 • • انتشار شصت و چهارمین کتاب از مجموعه "صد اثر از صد نوقلم"
 • دوشنبه 22 خردادماه 91

  برای همین شروع کرد به فراموش کردن.سعی کرد خبرنگار را فراموش بکند.او را می توانست آسان تر از همه فراموش کند.بااو تجربه های ترسناک،دردآور،مرگ آلود یا احساسی نداشت.با اوفرار نکرده بود.با او در خرابه ها نان نپخته بود.با او از جنگیدن یا مردن حرف نزده بود.مرگ او را ندیده بود.در لحظه مرگش نگریسته بود.
  در ادامه اجرای طرح انتشار "صد اثر از صد نوقلم"به  تازگی شصت وچهارمین عنوان از این مجموعه منتشر شد.
  این اثر مجموعه داستان „جای خالی هیجان„نام دارد ونویسنده آن الهام سید حسینی (1355-        )  است. این کتاب در136صفحه قطع رقعی ،باشمارگان2200نسخه،به بهای 1700تومان منتشر شده است.
  „جای خالی هیجان„را علاقمندان می توانند از طریق فروشگاه کتاب انجمن قلم ایران به نشانی تهران-خیابان سید جمال الدین اسد آبادی -بالاترازمیدان سیدجمال الدین اسدآبادی بعد از کوچه44-پلاک 358-شماره تلفن 88214440تهیه کنند.
   
   

   

آخرين نظرات خوانندگان

 • مهدی: سلام به شما سلام به کودکی سلام به قصه ظهر ادامه

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • به پایان رسیدن نگارش هشتمین مجلد از مجموعه کتابهای "در باره ادبیات داستانی" توسط سرشا ر

 • نگارش هشتمین مجلد از مجوعه کتابهای "در باره ادبیات داستانی" توسط محمدرضا سرشار به پایان رسید، و این اثر، در اختیار ناشر آن - کانون اندیشه جوان (وابسته به پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی) - قرار گرفت.
  این اثر، "انواع ادبیات کودک محور" نام دارد. در این کتاب، انواع مختلف داستانها و شعرهایی که شخصیت محوری آنها یک یا چند کودک یا نوجوان است، به چهار دسته عمده "ادبیات برای کودکان"، "ادبیات در باره کودکان(کودکی)"، "ادبیات کودکانه نما(به بهانه کودکان)" و "ادبیات خطاب به کودکان"، تقسیم شده و با آوردن نمونه های متعددی از اشعار و داستانها از متون کهن یا معاصر، مختصات هر یک از این دسته آثار، معرفی و تفاوتهای آن با دیگر انواع ادبیات کودک محور، مورد بررسی قرار گرفته است.
  "ادبیات با حضور حاشیه ای کودکان و نوجوانان" و "ادبیات کودکان و نوجوانان دوره گذار"، نیز از مقوله های فرعی مورد بحث قرار گرفته در این تازه ترین اثر پژوهشی سرشار است.
  قابل ذکر است: بحث ادبیات "درباره" کودکان و ادبیات "برای" کودکان و تفاوتهای آنها - به رغم شباهتهای گاه بسیار نزدیک ظاهری شان با یکدیگر- نخستین بار پس از انقلاب، در نیمه اول دهه 1360 توسط سرشار مطرح و تشریح شد؛ و به سرعت جای خود را در محافل ذیربط - خاصه جشنواره بین المللی سینمای کودک و نوجوان کشور - باز کرد. به گونه ای که سید شهیدان اهل قلم - سید مرتضی آوینی - نیز در همان دوران، در یکی از مقاله های خود در باره سینمای کودک و نوجوان - منتشره در ماهنامه "سوره" - به این اصطلاحات و نخستین مطرح کننده و شارح آنها - سرشار - اشاره کرد.
  اکنون پس از حدود 25 سال، سرشار، شکل تکمیل شده همان مباحث را، همراه با نمونه های به مراتب بیشتر از متون کهن و جدید ادبی، در قالب یک کتاب، برای چاپ آماده کرده و به ناشر سپرده است.


اولین‌بار تفاوت ادبیات «درباره کودک» و «برای کودک» را در بعد از انقلاب، من طرح کردمسرشار در گفتگو با مهر:
محمدرضا سرشار با اشاره به پایان نگارش هشتمین مجلد از مجموعه «درباره ادبیات داستانی» با موضوع ادبیات کودک‌محور گفت: بحث ادبیات درباره کودکان و ادبیات برای کودکان و تفاوت‌های آنها را در بعد از انقلاب من برای نخستین بار در نیمه اول دهه 1360 مطرح کردم.

محمدرضا سرشار در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به پایان نگارش هشتمین مجلد از مجموعه کتاب‌های درباره ادبیات داستانی اظهار کرد: این مجموعه لزوما یک پژوهش به هم پیوسته به شمار نمی‌آید و مقوله‌های مختلفی از ادبیات داستانی بزرگسال و کودک و نوجوان را در بر می‌گیرد که برخی از آنها در گذشته تالیف و منتشر شده است و برخی نیز به منظور حضور در این کتاب به شکلی کاملاً تازه تالیف شده است و در مجموع می‌توان آن را منظومه‌ای دانست که برخی از مباحث اصلی و مهم درباره ادبیات داستانی را شامل می‌شود.

وی با اشاره به مجلد هشتم از این مجموعه که به زودی از سوی کانون اندیشه جوان منتشر خواهد شد، گفت: مجلد هشتم از این مجموعه با عنوان «انواع ادبیات کودک‌محور» تالیف شده و انواع مختلف داستان‌ها و شعرهایی که شخصیت محوری آنها یک یا چند کودک یا نوجوان است را در چهار دسته عمده ادبیات برای کودکان، ادبیات درباره کودکان، ادبیات کودکانه‌نما و ادبیات خطاب به کودکان مورد بررسی قرار می‌دهد و از هریک نیز با نمونه‌های متعددی معرفی می‌کند.

به گفته سرشار موضوعات ادبیات با حضور حاشیه‌ای کودکان و نوجوانان و ادبیات کودکان و نوجوانان دوره گذار، نیز از دیگر مقوله‌های مورد بحث در این اثر به شمار می‌رود.

وی همچنین ادامه داد: در نگارش این مجموعه سعی شده است که کار به گونه‌ای باشد تا تمام اهالی ادبیات از نویسندگان تا منتقدان و دانشجویان و نیز اساتید دانشگاه بتوانند از این متون استفاده کنند.

سرشار همچنین از ادامه یافتن این مجموعه تا 24 جلد خبر داد و گفت: سه جلد دیگر از این مجموعه تا پایان سال جاری به ناشر تحویل داده خواهد شد که به موضعاتی چون ویژگی‌های داستان‌های کودکان و نوجوانان و نیز قصه‌گویی خواهد پرداخت. همچنین بررسی عناصر داستانی همچون پیرنگ، زاویه دید، روایت، لحن و زبان، فضا و محیط و... نیز در مجلدات بعدی این مجموعه خواهند گنجید.

این نویسنده در ادامه تاکید کرد: در تالیف این مجموعه به طور تقریبی تمام منابع قابل تامل درباره ادبیات داستانی را مورد توجه قرار دادم و البته بخش مهمی از آن نیز حاصل تجربه سی و چند ساله حضور خودم در فضای ادبیات داستانی کشور است.

وی همچنین افزود: بحث ادبیات درباره کودکان و ادبیات برای کودکان و تفاوت‌های آنها را در ایران من برای نخستین بار در نیمه اول دهه 1360 مطرح کردم و به سرعت هم جای خود را در محافل ادبی باز کرد تا جایی که شهید آوینی نیز در یکی از مقاله‌های خود در ماهنامه سوره از این موضوع و کاری که من کردم، یاد کرد و آنچه امروز در این زمینه منتشر می‌کنم، حاصل تأملات 25 ساله من در این حوزه است که به صورتی کامل‌تر و جامع‌تر ارائه می‌شود.

1 نظر

سلام به شما
سلام به کودکی
سلام به قصه ظهر جمعه
سلام به خاطرات خوبی که از کودکی ما ساختید
لطف میکنین به وبسایت من سر بزنید و نظر کارشناسیتون رو بذارید استاد
باور کنین خیلی برام با ارزشه

ارسال نظر