آخرین خبر

 • • دوبله «صلح‌بانان جهان» زیر نظر محمدرضا سرشار
 • یکشنبه 26 دیماه 95

  به گزارش باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا»، مجموعه «صلح‌بانان جهان» پس از ترجمه و دوبله آماده پخش از شبکه امید سیما شده است.

  داستان مجموعه پویانمایی «صلح‌بانان جهان» مربوط به یک تیم 6 نفره با همین نام است. اعضای این تیم عبارتند از 6 قهرمان که پس از طی آموزش های بسیار ویژه جسمی و ذهنی اکنون وظیفه دارند با نیروهای شیطانی فرازمینی مقابله کنند. ضد قهرمانان این اثر با ایجاد خرابکاری های مختلف در سراسر زمین، قصد دارند کره زمین را تصرف کنند.

  این مجموعه که در ژانر ماجراجویی و اکشن رده بندی می شود؛ محصول سال 2014 کشور چین است و در 52 قسمت 20 دقیقه ای مهمان نوجوانان ایرانی خواهد شد.

  «صلح‌بانان جهان» در واحد دوبله مرکز اوج کودک و نوجوان زیر نظر محمدرضا سرشار (رضا رهگذر) ترجمه و ویراستاری و با مدیریت دوبلاژ حامد عزیزی و همراهی گویندگان نام آشنا دوبله شده است.

  این پویانمایی به زودی در شبکه امید سیما روی آنتن خواهد رفت.

  انتهای پیام/

آخرین کتاب

 • • تعریفی برای ادبیات کودکان و نوجوان/ محمدرضا سرشار (رضا رهگذر)
 • شنبه، ۱۹ تیر ۱۳۹۵
  .
  به مناسبت 18 تیر، روز ادبیات کودکان و نوجوانان
  .
  ادبیات کودکان و نوجوانان، عبارت است از مجموعه داستان‌ها، اشعار و نمایشنامه‌هایی که ضمن برخورداری از جوهره و کیفیت ادبی لازم، با توجه به خاصه‌های ذهنی و روانی (استعداد‌ها، علایق، تمایلات) و نیازهای کودکان و نوجوانان، در چارچوب اصول تعلیم و تربیت مورد تأیید شرع، پدید آمده باشد.
  وجود قید «در چارچوب اصول تعلیم و تربیتِ مورد تأیید شرع» از آن رو است، که ادبیات سازنده‌ی کودکان و نوجوانان، در عین رعایت اقتضای سنی و علایق و تمایلات مخاطبان کم سن و سال خود، نمی‌تواند و نباید عنان خود را کاملاً به دست این عوامل بسپارد. بلکه در هر حال، علاوه بر ارضای خواست‌هایِ درست مخاطبان، باید آنچه را که آنان برای رشد صحیح و متعادل شخصیت‌شان به آن «نیاز» دارند و چه بسا خود از آن بی‌خبر باشند، در اختیار ایشان قرار دهد. ضمن آنکه تکیه‌ی صرف بر یافته‌های روانشناسی غرب و اصول تعلیم و تربیت آن، بنیانگذاری بنای سترگ شخصیت آینده‌سازان کشور بر گذرگاه سیل*؛ و نمونه‌ی عینی و محصول فرجامین آن، جوامع غرقه در فساد، سر در گم و درمانده در کاار خودِ امروزِ غرب است.

  .
  .
  * «أَفَمَنْ أَسَّسَ بُنْيَانَهُ عَلَى تَقْوَى مِنَ اللّهِ وَرِضْوَانٍ خَيْرٌ، أَم مَّنْ أَسَّسَ بُنْيَانَهُ عَلَىَ شَفَا جُرُفٍ هَارٍ فَانْهَارَ بِهِ فِي نَارِ جَهَنَّمَ »
  آيا كسى‏كه بنيان مسجد را بر ترس از خدا و خشنودی او نهاده بهتر است،‌یا آن کس که بنیان مسجد را بر کناره‌ی سیلگاهی که آب زیر آن را شسته باشد نهاده است، تا با او، در آتش جهنم سرنگون گردد؟» (توبه: 109)
  .
  .
  منبع: از دفتر چهارم مجموعه کتاب «درباره ادبیات داستانی» به نوشته استاد محمدرضا سرشار، انتشارات کانون اندیشه جوان


نايب رئيس انجمن قلم: تنوع فرهنگ باعث غناي آثار ادبي كشور مي‌شود

خبرگزاري فارس: نايب رئيس انجمن قلم كشور گفت: فرهنگ غالب يك كشور متشكل از خرده فرهنگ‌هاي مختلف است و اين تنوع فرهنگ‌ها مي‌تواند باعث غناي آثار ادبي شود.

محمدرضا سرشار (رضا رهگذر) عصر امروز در حاشيه سفر يك روزه به استان گلستان در گفتگو با خبرنگار فارس در گرگان افزود: فرهنگ هر كشور در چارچوب مرزهاي جغرافيايي از مجموعه خرده فرهنگ‌هاي مختلف تشكيل شده و برآيند مجموعه آنها فرهنگ غالب كشور را شكل مي‌دهد.
وي با اشاره به اينكه اسلاميت و ايراني بودن دو عنصر اصلي فرهنگ غالب كشور ماست، اظهار داشت: تفاوت خرده فرهنگ‌هاي يك جامعه در روبناست و اين تفاوت‌ها باعث تنوع و غناي فرهنگ و چهره ظاهري كشور مي‌شود كه در نوع خود جذاب و دلنشين است.
رئيس علمي گروه ادبيات پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي با ابراز نگراني از تسلط خرده فرهنگ پايتخت بر كل كشور گفت: كشور ما به لحاظ تنوع فرهنگ و قوميت از ظرفيت بالايي برخوردار است اما متاسفانه خرده فرهنگ پايتخت ـ از طريق وسايل ارتباط جمعي؛ خاصه صدا و سيما ـ بر اكثر مناطق كشور غلبه كرده است.
سرشار اضافه كرد: تسري خرده فرهنگ پايتخت به گونه‌اي رشد دارد كه در برخي از مناطق گويش شيرين محلي مردم و لهجه‌هاي مختلف نيز به سمت گويش پايتخت‌نشينان سوق يافته و اين بخشي از تنوع ظاهري جامعه ملي ما را از بين خواهد برد.
وي با بيان اينكه گسترش فرهنگ پايتخت در سراسر كشور البته ضرر مادي نخواهد داشت، تصريح كرد: عدم وجود تنوع، جامعه را به سوي نوعي يكنواختي ظاهري ملال‌آور خواهد برد.
نايب رئيس انجمن قلم كشور در ادامه سخنانش اين انجمن را يك تشكل نيمه صنفي اعلام كرد و گفت: اين انجمن با داشتن بيش از 200 عضو در راستاي تقويت فرهنگ و ادبيات كشور فعاليت مي‌كند.
سرشار گردآوري عده قابل توجهي از مطرح‌ترين اهالي قلم متعهد كشور زير يك سقف، ثبت روز ملي قلم در تقويم رسمي كشور، برقراري جايزه سالانه قلم زرين، انتشار فصلنامه اصحاب قلم و اعطاي مدرك معادل به شاعران و نويسندگان را از مهم‌ترين اقدامات انجمن ياد شده برشمرد و گفت: انتشار 100 اثر از 100 نوقلم و انتشار 160 هزار صفحه كتاب از آثار 40 پيشكسوت ادبيات معاصر كشور از فعاليت‌هاي در دست اقدام اين انجمن است.
وي هدف اصلي انجمن را ايجاد روحيه همدلي و الفت بين نويسندگان و اهالي قلم اعلام كرد و يادآور شد: داشتن حداقل يك كتاب ارزشمند منتشره شرط عضويت در اين انجمن است.
سرشار از استان گلستان به عنوان يك استان پيشرو در ادبيات داستاني ياد كرد و گفت: نويسندگان خوبي از اين استان ـ اعم از فارس و تركمن ـ در كشور فعاليت مي‌كنند كه جز يك نفر همگي آنها در دوران پس از انقلاب پا به اين عرصه گذاشته‌اند و به عبارت ديگر ورود هموطنان تركمن به عرصه داستان‌نويسي و رشد آنان در اين حيطه آن هم در اين تعداد قابل توجه دقيقا از بركات انقلاب اسلامي ايران در اين منطقه است.

ارسال نظر