آخرین خبر

 • • محمدرضا سرشار:برگزاری هفته کتاب در ایران نشان‌دهنده توجه بانیان فرهنگی است
 • چهارشنبه 24 آبانماه 91

  یک نویسنده گفت: برگزاری هفته کتاب بیانگر اهمیتی است که بانیان فرهنگی کشور برای کتاب و کتابخوانی قائل هستند.
  به گزارش خبرگزاری مهر، محمدرضا سرشار، عضو و نماینده تشکل‌های اهل قلم هیئت تجدید نظر رسیدگی به تخلفات ناشران درباره برگزاری هفته کتاب اظهار کرد: اختصاص روزها یا هفته‌های ویژه به برخی مقوله حداقل بیانگر دو موضوع است؛ اول اینکه آن موضوع به اندازه کافی در جامعه هدف رایج نیست و بنابر این ما با این روش‌ها سعی داریم توجه مردم را به موضوع جلب کنیم. از زاویه دیگر می‌تواند بیانگر اهمیتی باشد که بانیان فرهنگی کشور برای آن مقوله خاص قائل هستند.

  وی با تاکید بر این که دو علت فوق برای برگزاری هفته کتاب در ایران، مورد توجه است، گفت: ما نه در مقایسه با برخی از کشورهای اسلامی و یا کشورهای اروپایی ـ که ما وضع مطالعه‌مان از بسیاری کشورها بهتر است ـ بلکه در مقایسه با انتظاری که از یک ملت انقلابی پیشرو با فرهنگی پیشرفته می‌رود، کمبود داریم و نیازمند پیشرفت بسیاری از لحاظ کمی و کیفی در مطالعه و کتابخوانی هستیم.

  سرشار ادامه داد: انقلاب ما یک انقلاب فرهنگی بوده و بنیانگزار انقلاب و دیگر سران نظام، عمدتا چهره‌های فرهنگی بوده‌اند؛ یعنی هم کسانی که انقلاب را راه انداخته‌اند فرهنگی بوده‌اند و هم نگاهشان به انقلاب، فرهنگی بوده است. پس در این انقلاب به دنبال ابزارهای تعمیق ارزش‌ها هستند. بعد از گذشت 33 سال نیز طبیعی است که مسئولان فرهنگی تلاش دارند به کتاب به عنوان ابزار انتقال و تعمیق فرهنگ توجه داشته باشند.

  بیستمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران با شعار یادگار ماندگار از 20 تا 27 آبان ماه سال جاری در سرتاسر کشور برگزار می‌شود.

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • انتشار سه کتاب جدید در باره ادبیات داستانی، به کوشش سرشار
 • برگزاری فارس: «غوطه خوردنی غریب در داستان»، «هوا سرشار از کلمات است» و «داستان برای گشایش درهای آسمان» سه اثر جدید محمدرضا سرشار به زودی منتشر خواهند شد.
  به گزارش خبرگزاری فارس، محمدرضا سرشار از انتشار سه کتاب خود در حوزه نقد ادبی خبر داد و گفت: این سه کتاب مصاحبه‌های گرد‌آوری شده هستند و در آنها گفتگوهای فنی با نویسندگان ایرانی، نویسندگان خارجی و مترجمان ایرانی داستان‌های خارجی انجام شده است.
  وی در ادامه افزود: این گفتگوها مربوط به دوره انتشار مجله ادبیات داستانی است و من این گفتگوها را بعد از استخراج و بازبینی مجدد، بر اساس یک طبقه بندی در سه کتاب «غوطه خوردنی غریب در داستان»، «هوا سرشار از کلمات است» و «داستان برای گشایش درهای آسمان» تدوین کرده‌ام.
  سرشار در مورد هر یک از این کتاب‌ها گفت: کتاب «غوطه خوردنی غریب در داستان» مجموعه‌ای از مصاحبه‌ها با نویسندگان معاصر ایرانی است. جلد دوم این مجموعه «هوا سرشار از کلمات است» نام دارد و مصاحبه‌های نویسندگان خارجی است که به فارسی ترجمه شده است. اکثر این مصاحبه‌ها در خارج از ایران انجام شده‌اند. البته در این کتاب تعدادی از مصاحبه‌هایی که نویسندگان مجله با نویسندگان خارجی انجام داده‌اند نیز وجود دارد.
  وی در ادامه افزود: جلد سوم این کتاب نیز «داستان برای گشایش درهای آسمان» نام دارد و گفتگو با مترجمان ایرانی داستان‌های خارجی است. در این کتاب مترجمان از مسائل ترجمه، جریان ترجمه در کشور و روش‌های شخصی این افراد در ترجمه آثار سخن گفته‌اند.
  سرشار درباره ضرورت گردآوری و انتشار این مجموعه سه جلدی گفت: در دورانی که من در مجله ادبیات داستانی به عنوان سردبیر یا عضو شورای سردبیری به فعالیت مشغول بودم، مطالب ارزشمندی منتشر شدند. این گفتگوها ماندگار هستند و ارزش چاپ این مطالب بیش از یک‌بار چاپ در یک مجله هستند.
  وی در ادامه افزود: از سویی این مجلات در حال حاضر در دسترس کسی نیستند. به غیر از کتابخانه مرکزی حوزه هنری تهران در هیچ کتابخانه‌ای در ایران دوره کامل این مجله پیدا نمی‌شود. با باز نشر این مطالب، برخی از مطالب این مجلات در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.
  سرشار درباره استقبال خوانندگان از کتاب‌های گفتگومحور گفت:‌ تاکنون شاهد انتشار متعدد مصاحبه‌های نویسندگان خارجی در قالب کتاب بوده‌ایم و اغلب هم مورد استقبال مخاطبان واقع شده‌اند. این در حالی است که ارزش بسیاری از این مصاحبه‌ها، اعم از نوع سوالات و پاسخ‌هایی که نویسنده پاسخ داده است، خیلی کمتر از مصاحبه‌هایی است که ما در ادبیات داستانی با نویسندگان خودمان انجام داده‌ایم. از این رو گفتیم وقتی چنین کتابی منتشر می‌شود و قطعا با استقبال مواجه خواهد شد.
  وی در ادامه افزود: از سوی دیگر در داخل کشور مصاحبه‌هایی در جبهه شبه‌روشنفکر با نویسندگان این طیف انجام شده است و به صورت کتاب در آمده‌ اما در مورد نویسندگان جبهه انقلاب این کار کمتر انجام شده است.
  این داستان نویس در انتها افزود: در حال حاضر مراحل آماده سازی این سه کتاب در انتشارات سوره مهر انجام


سرشار: داستان‌نویسی درباره پیامبر جایگاه مشق نویسندگی نیست

خبرگزاری فارس: محمدرضا سرشار در نشست تخصصی پیامبر اکرم(ص) در ادبیات داستانی گفت: نوشتن درباره آن حضرت جایگاه مشق کردن نویسندگی نیست.

به گزارش خبرنگار فرهنگی فارس، شب گذشته نشست تخصصی پیامبر اکرم (ص) در ادبیات داستانی با حضور

در ادامه این نشست، محمدرضا سرشار با بیان اینکه نباید با عبارت «رحمة للعالمین» از پیامبر اعظم(ص)، مسیح جدیدی ساخت، گفت: پیامبر اکرم(ص) هم جلوه جمالی داشت و هم جلوه جلالی و جنگ و قصاص او نیز رحمت بود.

وی با اشاره به نوشتن داستان «آخرین فرستاده» درباره پیامبر اعظم(ص)، افزود: این کتاب را زمانی نوشتم که بحث تساهل و تسامح و نفی خشونت مطرح بود و سفارش ناشر دولتی هم این بود که به مهرورزی پیامبر اسلام(ص) اشاره کنم اما هنگامی که کتاب را خدمت مقام معظم رهبری بردم ایشان گفتند پس جنگ‌ها و نبردهای پیامبر اسلام(ص) کو؟ گفتم اینگونه سفارش داده‌اند، ایشان گفتند یعنی چه ! پیامبر جنگش هم رحمت بود.
انسان کامل جاذبه و دافعه دارد.

سرشار ادامه داد: نباید پیامبر اسلام(ص) را امروز با مد نفی خشونت و فردا با فلان مد معرفی کنیم بلکه باید ایشان را آنگونه که بودند معرفی کنیم.

این نویسنده کشورمان در ادامه سخنان خود درباره داستان‌نویسی درباره حضرت محمد(ص) با بیان اینکه هیچکس درباره آن حضرت(ص) خالی الذهن نیست، گفت: رمانی بود درباره پیامبر اسلام(ص) در زمان قدیم که از نظر برخی اسناد مشکل داشت و مورد تایید علما نبود اما من در همان نوجوانی و جوانی آن را خواندم و خیلی بر من تاثیر گذاشت.

وی افزود: برای همین معتقدم نوشتن داستان درباره پیامبر اسلام(ص) با اسناد محکم تاریخی و با اصول داستان نویسی با جان انسان کار می‌کند.

سرشار با بیان اینکه انسان‌ها از الگو بیشتر تاثیر می‌پذیرند تا ایده، تاکید کرد: انسان‌ها ایدئولوژی را نمی‌خوانند بلکه از الگو بهره می‌برند و حضرت محمد (ص) بهترین الگوهاست و اگر کسی از نزدیک و واقعا با سیره پیامبر(ص) آشنا شود دیگر از اسلام دوری نمی‌کند.

وی با بیان اینکه جزئیات موجود از زندگی پیامبر اعظم(ص) موجود است، افزود: از لحاظ ماده نویسنده کمبودی ندارد اما باید بلد باشد اینها را در ساختار آکادمیک بگنجاند و عناصر داستان‌نویسی را رعایت کند چراکه کار داستان تبدیل ایده عقلانی به الگوی احساسی و ادراکی و عینی قابل فهم برای دیگران است.

سرشار در ادامه با بیان اینکه در عرصه داستان نویسی درباره پیامبر اعظم(ص)، در ایران کم کار شده است، گفت: ما چون شیعه‌ایم و به ائمه(ع) ارادت داشته‌ایم بیشتر اهتمام ما به ائمه(ع) بوده تا پیامبر اسلام(ص) اما مهمترین ضعف ما در جهان ترجمه آثار ارزشیمان به زبانهای پزمخاطب دنیاست.

وی افزود: ما نتوانستیم همین آثار را به جهانیان عرضه کنیم و چهره پیامبر اسلام(ص) را معرفی کنیم و برای همین غرب بیشتر از هر چیز آنچه از حضرت محمد(ص) می‌داند از طریق مستشرقان است.

سرشار با اشاره به برخی آمار نوشتن کتاب درباره پیامبر اعظم(ص) ادامه داد: دریای سیره پیامبر اکرم(ص) به به قدری پر گوهر است که هیچ غواصی در آن بی‌نصیب نخواهند ماند و باید همه کسانی که به لحاظ توانایی و تبحر مراحل بالا دست یافته انددر باره ایشان داستان بنویسند. اما نوشتن درباره آن حضرت جایگاه مشق کردن نویسندگی نیست.

* میرکیانی: نوشتن داستان درباره پیامبر اعظم(ص) نیاز باورمندی و هنرمندی دارد

محمد میرکیانی نیز در ادامه این نشست با تقسیم نویسندگان کتاب درباره پیامبر اکرم(ص)، گفت: دسته اول مورخان هستند که بیشتر به دنبال بیان تاریخ هستند تا بیان احساسات که البته نوشته دکتر شهیدی با مرحوم دوانی متفاوت است.

وی افزود: دومین دسته کسانی هستند که به عشق و ارادت به پیامبر اسلام(ص) داستان نوشتند اما آشنا به داستان نویسی نبودند و این گونه آثار یک سویه و یک طرف است.

میرکیانی دسته سوم را آشنا به داستان نویسی خواند و گفت: آنان کسانی هستند که تعهد دارند و برای مخاطب عام می‌نویسند و کتاب آقای سرشار که در رادیو اجرا شد اثر ناب داستانی است که از این تعهد برخاسته است و به نظرم می‌تواند با توجه به محدودیت‌های تصویری تلویزیون در آنجا نیز اجرا شود.

وی افزود: خلوت کردن عمیق و باورمندانه و دریافت‌های ویژه می‌تواند یک اثر را ماندگار کند و تاکید می‌کنم که باورمندانه، باورمندانه، باورمندانه و هنرمندانه، هنرمندانه، هنرمندانه کار کنید.

ارسال نظر