آخرین خبر

 • • همه از خداییم و به سوی او باز می گردیم
 • دوشنبه 11 بهمنماه 89

  به این وسیله، خبر تاسفبار درگذشت مادر مکرم جناب آقای دکتر محسن پرویز- عضو هیئت مدیره و رئیس محترم هیئت موسس انجمن قلم ایران - به اطلاع می رسد.
  مراسم سوم آن مرحومه، چهارشنبه، 13/11/89 ، ساعت 30/18 در مسجد النبی، واقع در خیابان کارگر شمالی برگزار می شود.
  شرکت اعضای گرامی انجمن و دیگر دوستداران ادبیات در این مراسم، موجب تسلای خاطر بازماندگان و قدردانی از ادیبان متعهد کشورخواهد بود.
  روابط عمومی انجمن قلم ایران

آخرين نظرات خوانندگان

 • عشقی: دست پیش میگیره پس نیفته این شخص [...]ولی اینجااونجانیست.فکرکرده میتونه ادامه

آخرين تصاوير

 • 16676.jpg
 • ResizeofzohreAshoora.jpg
 • 3_890917_M200.jpg
 • 1_890917_M200.jpg
 • 2_890917_M200.jpg
 • 3_890917_M200.jpg
 • mohsen-parviz.jpg
 • dastan-yek-ensan.jpg
 • morteza-avini.jpg
 • mahdi-azar-yazdi0.jpg

آخرین کتاب

 • • دکتر بتول مشکین فام از ترجمه مجلد دوم "آنک آن یتیم نظر کرده" خبر داد
 • گروه ادب: مترجم «آنك يتيم نظركرده» از ترجمه جلد دوم اين كتاب خبر داد و افزود: به سوره مهر پيشنهاد داده‌ام كه اين كتاب را به همراه متن فارسی محمدرضا سرشار به چاپ برساند و اين مؤسسه اين موضوع را پذيرفت.


  بتول مشكين‌‌فام، مدرس ادبيات عرب دانشگاه الزهرا(س)، در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ايران (ايكنا)، از جلد اول كتاب «آنك آن يتيم نظركرده» كه به عربی ترجمه شد ياد كرد و گفت: پس از اين‌كه اين اثر در انتشارات سوره مهر به چاپ رسيد، در بيروت نيز منتشر شده است.

  وی با بيان اين مطلب افزود: اكنون در اواسط مرحله نگارش جلد دوم اين كتاب هستم. در نگارش اين كتاب از فرهنگ لغاتی كه خودم گردآوری كرده‌ام، استفاده می‌كنم. اين فرهنگ لغت را كه برای اين كار به كار می‌برم، هنوز پاك‌نويس نكرده‌‌ام كه بعد از انجام اين كار، آن را به چاپ می‌رسانم.

  مشكين‌فام اظهار كرد: انتشارات «دار احيا التراث العربی» به چاپ «ها هو اليتيم بعين‌الله» در بيروت اقدام كرده است. اين كتاب به زبان عربی نوشته شده و ترجمه «آنك آن يتيم نظركرده» اثر محمدرضا سرشار است.

  وی ادامه داد: در نگارش اين كتاب از منابع تاريخی و سيره پيامبر اكرم(ص) همان گونه كه برای جلد نخست استفاده كرده‌ام بهره گرفته‌ام. برای نگارش جلد نخست «ها هو اليتيم بعين‌الله» 50 منبع تاريخی و سيره را مورد مطالعه و بررسی قرار دادم.

  مشكين‌فام همچنين گفت: حتی در ترجمه اين كتاب، اشعار شاعران عرب را نيز استفاده كردم. چون برخی از ابيات به فارسی آورده شده كه بايد با اشعار عربی آن انطباق داده می‌شد.

  اين نويسنده ادامه داد: در ترجمه اين كتاب هم حداقل 50 منبع را بررسی می كنم. سيره ابن هشام وكتاب‌هايی كه درباره سيره و زندگی پيامبر(ص) است، از جمله آثاری است كه برای ترجمه اين كتاب بايد مورد مطالعه قرار دهم.

  وی افزود: اكنون هم درباره زندگی صحابه در حال مطالعه هستم و تاكنون 12 كتاب را درباره زندگی ابوذر غفاری مطالعه كرده‌ام. ترجمه اين كتاب بسيار سنگين است، به طوری كه می‌توان گفت فقط ترجمه نيست، بلكه همراه با تحقيق است.

  مشكين‌فام اظهار كرد: تلاش می‌كنم تا فرارسيدن تابستان ترجمه اين كتاب را تمام كنم و آن را برای نشر به ناشر عربی بيروت بدهم .

  وی از پيشنهاد ارائه و انتشار اين كتاب همراه با متن فارسی آن توسط سوره مهر ياد كرد و گفت: چنانچه بخواهم اين كتاب را در ايران منتشر كنم ،آن را به سوره مهر خواهم داد و آنان نيز پذيرفته‌اند كه اين كتاب را همراه با متن فارسی آن به چاپ برسانند.


شروط خاتمي حكايت بدهكاري است كه اگر دنبالش نكني، طلبكار مي‌شود

خبرگزاري فارس: نايب رئيس انجمن قلم ايران با بيان اينكه شروط خاتمي در واقع حكايت همان ضرب‌المثلي است كه "بدهكار را اگر دنبال نكني، طلبكار مي شود "، گفت: اگر قوه قضائيه، بلافاصله امثال خاتمي را به محكمه كشانده و به مجازات قانوني مي‌رساند، حال به اين شكل طلبكار نظام و انقلاب نمي‌شد.

محمدرضا سرشار در گفت‌وگو با خبرنگار سياسي باشگاه خبري فارس «توانا» با اشاره به سخنان مقام معظم رهبري در خصوص بازيچه بودن سران فتنه در دست بيگانگان، اظهارداشت: اولين دليل را بايد در نفسانيت، قدرت‌ و جاه‌طلبي اين افراد دانست و اينكه هدف آنها قبضه قدرت بوده و قصد خدمت به اسلام، انقلاب، مردم و نظام را نداشتند.

وي با اشاره به اينكه وقتي هدف انسان رسيدن به قدرت باشد از هر نداي موافقي كه بتواند به وي كمك كند استقبال مي‌كند، افزود: اين موضوع معمولاً داراي دو حالت است، در حالت اول آن فرد توجهي به اين قضيه ندارد كه اين پشتيباني به چه نيتي انجام شده و در حالت دوم ممكن است فرد متوجه اين نيت باشد ولي به علت اينكه به نفعش نيست به اين قضيه اقرار نكرده و آن را به روي خود نمي‌آورد.

سرشار ادامه داد: در مورد سران فتنه نيز به قدري منشأ صداهاي همياري و همكاري با آنها مشخص بود كه عامي‌ترين مردم هم اين نيت‌ها را مي‌دانستند.

* يكي از سران فتنه در بيشتر مواقع اسباب تفريح مردم بود

نايب رئيس انجمن قلم ايران با بيان اينكه سران فتنه به معني واقعي كلمه افراد سياستمدار نبودند، تصريح كرد: به عنوان مثال دو نفر از كساني كه اسماً در رأس جريان فتنه قرار گرفته بودند يكي مهمتر و ديگري شخص كم اهميتي بود كه اصلاً قابل ذكر نبوده و در بيشتر موارد اسباب تفريح مردم بود.

وي با بيان اينكه ما در شخص اول نشان خاصي از هوشمندي و تيزبيني سياسي نمي‌ديديم، خاطرنشان كرد: وي در همان دوراني هم كه مسئوليتي در اين نظام داشت، تحت يك شرايط خاص و با حمايت‌هاي حضرت امام (ره)، مردم و كل نيروهاي انقلابي توانست به فعاليتش ادامه دهد.

سرشار علل ديگر بازيچه بودن سران فتنه در دست بيگانگان را جدا شدن اين افراد از راه امام(ره)، انقلاب و رهبري عنوان كرد و گفت: امام(ره) مهمترين وصيتشان اين بود كه «پشتيبان ولايت فقيه باشيد تا آسيبي به اين مملكت نرسد» و در توصيه ديگري فرمودند «امروز حفظ نظام از اوجب واجبات است» كه اين افراد به هيچكدام از اين دو نكته مهم توجه نكرده و به طور كلي راهشان را از راه ولي فقيه زمان جدا و منافع خود و همفكرانشان را بر هر چيزي ترجيح دادند.

وي از ديگر نكات مهم در وصيت‌نامه امام(ره) را كه فرموده بودند «كساني را براي پست‌هاي مهم كشور انتخاب كنيد كه براي اسلام سيلي خورده باشند» يادآورشد و تصريح كرد: متأسفانه عده‌اي اين نكته مهم از فرمايشات امام خميني(ره) را نيز فراموش كرده يا به اهميت آن توجه كافي نكردند.

نايب رئيس انجمن قلم ايران با بيان اينكه منشأ اصلي فتنه‌اي كه خود را نامزد رياست جمهوري كرده بود، قبل از انقلاب حتي براي چند ساعت هم بازداشت نشده بود، افزود: فردي كه در رأس اين جريان قرار داشت، سنش اين اقتضا را مي‌كرد كه در كنار ده‌ها هزار نفري كه قبل از انقلاب به سبب فعاليت‌هاي انقلابي بازداشت، شكنجه و بعضاً حتي اعدام شده بودند، حداقل چند ساعتي را در بازداشت به سر مي‌برد، در حالي كه در آن زمان اين فرد در يك دانشگاه رسمي دولتي تدريس مي‌كرد و موقعيت شغلي خوبي هم داشت.

وي در عين حال تأكيد كرد كه متأسفانه اين فرد در دوران انقلاب با همسرش در آمريكا به سر مي‌برد.

سرشار با اشاره به سخن ديگر امام خميني(ره) مبني بر اينكه «ميزان وضع فعلي افراد است»، يادآورشد: توجه به عملكرد اين افراد در اوايل انقلاب و عدم توجه به احوال و شرايط كنوني آنها به دليل نفاق در رفتارشان و نبودن آنها در عرصه و در نتيجه آشكار نشدن استحاله منفي دروني‌شان، موجب شد عده زيادي از مردم به اين مسأله توجه نكنند.

وي در ادامه اظهارداشت: خودخواهي‌ها، لجاجت‌ها و دوري گزيدن آشكار از توصيه‌هاي امام(ره) كه از سوي سران فتنه صورت گرفت و اشتباهات خواسته يا ناخواسته افرادي كه به دنبال آنها راه افتاده بودند و همچنين بازيگرداني صهيونيسم و استكبار جهاني، فتنه سال گذشته را رقم زد كه اميد است عبرتي براي همه شود تا مملكت با هر انتخاباتي، اين اندازه آسيب نبيند.

*شروط خاتمي حكايت بدهكاري است كه اگر دنبالش نكني، طلبكار مي شود

عضو هيئت امناي بنياد ادبيات داستاني در خصوص شروط خاتمي براي نظام و انقلاب، با بيان اينكه موضوع خاتمي در واقع حكايت همان ضرب‌المثل مشهور است كه "بدهكار را اگر دنبال نكني، طلبكار مي شود "، گفت: اگر قوه قضائيه، بلافاصله امثال خاتمي را به محكمه كشانده و به مجازات قانوني مي‌رساند، حال به اين شكل طلبكار نظام و انقلاب نمي‌شد.

وي خاتمي و موسوي را گل‌هاي سرسبد جريان فتنه دانست و تصريح كرد: اين افراد به طور مطلق هيچ سابقه انقلابي - حتي در حد يك تذكر ساواك - را در كارنامه خود ندارند به عكس، بدون استحقاق، به يمن انقلاب و استقرار نظام جمهوري اسلامي، به بالاترين مقامات سياسي اجرايي كشور هم رسيده اند و بعد از برخورداري از آن همه رانت قضايي، به جاي شاكر بودن، كارشان به جايي رسيده كه براي نظام شرط هم تعيين مي كنند!

* اولين اهانت‌ها به شخص آقاي هاشمي در دولت خاتمي صورت گرفت

سرشار در خصوص پيام آقاي هاشمي‌رفسنجاني در 19 دي كه اهانت به مراجع و روحانيون را در طي يك سال اخير متذكر شده بود، گفت: اولاً بايد ديد منظور از روحاني و روحانيت چه كسي يا چه كساني است و امام (ره) با تفكيك اسلام آمريكايي از اسلام ناب محمدي و روحانيون درباري از روحانيت اصيل، عملاً نشان دادند كه نفس بر تن داشتن لباس روحاني يا گذراندن برخي درس‌هاي حوزوي، براي كسي حريم امن و احترام ايجاد نمي كند.

وي افزود: در اين مدت هم به جز جناح موسوم به دوم خردادي، ديده نشده است كه كسي به روحانيون متعهد به خط امام(ره)، رهبري و نظام اهانتي كرده باشد.

نايب رئيس انجمن قلم ايران به واقعه عاشوراي 88 كه در آن، بيشترين اهانت‌ها به حضرت امام (ره)، امام حسين (عليه‌السلام) و مقام معظم رهبري و برخي آرمان‌هاي انقلاب صورت گرفت، اشاره كرد كه حتي آقاي هاشمي يك بيانيه يا انتقادي هم صادر نكرد و افزود: لابد منظور آقاي هاشمي همان روحانيوني است كه خطشان را از انقلاب، نظام و امام(ره) جدا كرده‌اند؛ در صورتي كه كسي كه علناً در مقابل انقلاب و خط امام(ره) ايستاده باشد اعم از روحاني يا غيرروحاني توقع احترام نبايد داشته باشد.

وي ادامه داد: آقاي هاشمي فراموش كرده كه اولين اهانت‌ها به شخص وي، در زمان اقتدار همان كساني شروع شد كه از زير پروبال خودش در آمدند و در دولت آقاي خاتمي در مصادر امور اجرايي و نمايندگي مجلس قرار گرفتند.

سرشار با بيان اينكه يك هزارم آن اهانت‌ها كه از طرف جناح موسوم به اصلاح‌طلب يا دوم خرداد به شخص آقاي هاشمي شد از سوي منتقدان منصف صورت نگرفته است، افزود: عمده مواضع منتقدان منصف از روي انتقاد به حق و در حداكثر خويشتنداري بوده است.

به گفته وي متأسفانه از ابتداي دهه 1370 تا امروز، وجهه سياسي به مفهوم كاملاً غربي و غير ديني آن بر وجهه روحاني و اسلامي آقاي هاشمي غلبه كرده و اين براي كسي كه آن سوابق درخشان انقلابي را در قبل و اوايل انقلاب داشته، مايه تأسف بسيار است.

1 نظر

دست پیش میگیره پس نیفته این شخص [...]ولی اینجااونجانیست.فکرکرده میتونه بیادباحیثیت وابرووتمام هست ونیست یک ملت بازی کنه بعدش بیادبااین زرنگ بازیها نشون بده که گناهی نداره یااگرهم گناهی داره دیگه هر چی بود گذشت.محاکمه ش نزدیکه.اونوقت میفهمه تاروباه بوده همچین دامی به خودش ندیده.

ارسال نظر