آخرین خبر

 • • با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌شود: جشن آغاز انتشار 8+3 عنوان کتاب ادبیات داستانی مقاومت اسلامی لبنان
 • شنبه 14 بهمنماه 91

  مراسم «جشن آغاز انتشار 8+3 عنوان کتاب ادبیات داستانی مقاومت اسلامی لبنان» با حضور سید محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، دوشنبه (16 بهمن‌ماه) با حضور جمعی از نویسندگان، مترجمان و فعالان عرصه ادبیات مقاومت و مهمانانی از کشور لبنان برگزار می‌شود._
  به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به‌نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در سی‌وچهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی از هشت عنوان کتاب بزرگسال و سه عنوان کتاب کودک در حوزه ادبیات داستانی مقاومت اسلامی لبنان به زبان فارسی رونمایی می‌شود.

  این برنامه دوشنبه (16 بهمن‌ماه) با سخنرانی شیخ علی ضاهر، رییس موسسه رسالات لبنان و محمدرضا سرشار، ناظر ادبی ترجمه فارسی این مجموعه، از سوی مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با هدف مشارکت گسترده اهالی فرهنگ، فرهیختگان، نویسندگان و مترجمان برای ترویج و گسترش ادبیات مقاومت برگزار خواهد شد.

  «ادبیات داستانی مقاومت اسلامی لبنان» شامل دو مجموعه «قلم رصاص» و «کتاب‌های کودکان» است.

  مجموعه «قلم رصاص» برگزیده بیست‌وهشتمین دوره کتاب سال خارجی جمهوری اسلامی ایران است و از داستان‌های این مجموعه می‌توان به «ریسمانی از جنس دل» ،«بود و دیگر هرگز نخواهد بود»، «بازگشت دوباره»، «زمانی برای کوچ به جایگاه سیمرغ»، «شما نمی‌توانید بخواهید»، «و لبخند زد» و «تو سهم منی و سیاه و سپید» اشاره کرد.

  «برای چه فداکاری کرد؟»، «نگهبان کوه» و «سوسو و کلاغ سیاه » نیز در فهرست کتاب‌های کودکان قرار دارد.

  فیلم‌های اقتباسی این مجموعه در بازار جهانی جشنواره فیلم فجر نیز عرضه شده است.

  مراسم «جشن آغاز انتشار 8+3 عنوان کتاب ادبیات داستانی مقاومت اسلامی لبنان» دوشنبه (16بهمن‌ماه) از ساعت 10 تا 12 در سالن سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌شود.

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • «خواب های خوش نوجوانی» با محمدرضا سرشار تعبیر می شود
 • خبرگزاری فارس: «خواب های خوش نوجوانی» جدیدترین کتاب محمدرضا سرشار است که وی 60 عنوان از خواب های جذاب نوجوانان را در قالب یک مجلد گردآوری کرده است.

  به گزارش خبرگزاری فارس، محمدرضا سرشار نویسنده و منتقد ادبیات داستانی درباره کتاب «خواب های خوش نوجوانی» گفت: هشت سال پیش زمانی که سردبیر یک مجله نوجوان بودم مسابقه ای را برای مخاطبان طرح کردم و از نوجوانان خواستم خواب های جالب خود را با جزییات و زمان دیدن به صورت نوشته روایت کنند.
  وی افزود: حاصل مسابقه طراحی شده دریافت تعداد زیادی نامه بود که از میان آن ها بیش از 60 نامه قابل چاپ شناخته شد و البته همان زمان نیز به تدریج در شماره های مختلف آن مجله به چاپ رسید.
  سرشار با بیان این که «خواب های خوش نوجوانی» شامل بیش از 60 خواب نوجوانان به روایت خودشان است، گفت: من در این روایت ها فقط ویرایش رسم الخطی انجام داده ام و اگر غلط فاحشی وجود داشت اصلاح کردم و اصل نگارش، نثر و زبان خواب ها متعلق به خودِ نوجوانان است.
  این منتقد ادبی در ادامه افزود: سال ها بود که می خواستم این مجموعه را تنظیم و چاپ کنم که امسال توفیق آن فراهم شد و انتشارات «سوره مهر» انتشار آن را در قالب کتابی با عنوان «خواب های خوش نوجوانی» بر عهده گرفت.
  سرشار ادامه داد: البته نوجوانانی که خواب هایشان را برای من فرستادند الان در سن جوانی هستند اما این کتاب در کنار مخاطبان نوجوان خود برای والدین، اولیا و مربیان تربیتی و حتی روان پزشکان مفید خواهد بود چراکه از طریق آن از یکی از عوالم کاملا خصوصی نوجوانان آگاه می شوند.
  رییس هیات مدیره انجمن قلم ایران در بخش دیگری از صحبت های خود درباره نوع روایات «خواب های خوش نوجوانی» توضیح داد: معمولا خواب ها به سه دسته رویاهای صادقه «که مختص انبیاء و اولیاء و البته گاهی انسان های معمولی می شود»، خواب هایی که بازتاب مسائل روز و درگیری های ذهنی است و خواب های بی پایه و اساس (آشفته) تقسیم می شوند. اغلب خواب های منتشر شده در این کتاب از نوع دوم و درگیری های ذهنی نوجوانان است.
  وی در پایان گفت: این خواب ها نشان می دهد در ذهن نوجوانان چه می گذرد و از سویی بسیاری از آن ها از لحاظ وجود جنبه های تخیلی همچون داستان جذاب هستند.


در رونمایی "جلوه هایی از ادبیات سیاسی امروز ایران" مطرح شد

  ایجاد فرصت خلق آثار ماندگار با جشنواره‌هاي مانند داستان انقلاب

17 ارديبهشت 1391 ساعت 20:24
محمدرضا سرشار در برنامه رونمايي از كتاب «جلوه‌هايي از ادبيات سياسي امروز ايران» گفت: در چند سال اخير جشنواره داستان انقلاب برگزار شده كه حاصل آن نگارش داستان‌هايی است كه فوق‌العاده نيستند، اما خوب‌اند و در دراز مدت با نوشته‌ شدن صد‌ها اثر در اين حوزه می‌توان شاهد كتابي خوب و ماندگار بود.
به گزارش خبرگزاري كتاب ايران (ايبنا)، آیین رونمايي از كتاب «جلوه‌هايي از ادبيات سياسي امروز ايران» امروز (يكشنبه 17 ارديبهشت ماه) با حضور نويسنده اثر «محمدرضا سرشار» و «اكبر اشرفي» معاون پژوهشي مركز اسناد انقلاب اسلامي در غرفه انتشارات اين مركز برگزار شد. اين اثر از سوي موسسه فرهنگي هنري و انتشاراتي مركز اسناد انقلاب اسلامي به بيست‌وپنجمين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران رسیده است.

محمدرضا سرشار اين اثر را مجموعه‌اي از نقد‌هاي خود بر داستان‌هاي مختلف، طي ساليان متمادي معرفی كرد كه امروز به صورت يك مجموعه با عنوان «جلوه‌هايي از ادبيات سياسي امروز ايران» منتشر شده است. وی افزود: اين اثر نقد‌هاي وارده بر برخي از داستان‌هایي است كه بعد از پيروزي انقلاب در ايران نوشته يا ترجمه شده‌اند. انتخاب اين داستان‌ها بي‌دليل نيست. برخي از آن‌ها شاخص يا پرفروش بوده‌اند يا آن‌كه از سوي اهل فن جوايز ادبي دريافت كرده‌اند يا مضامين پنهاني داشته‌اند.

وي دراين‌باره كه چرا نام كتاب «جلوه‌هايي از ادبيات سياسي امروز ايران» شده است گفت: وقتي كتابي را در قالب مجموعه اثر مي‌نويسيم اسم كتاب براساس مهم‌ترين بخش آن انتخاب مي‌شود. بخش سياسي حجيم‌ترين بخش در نقد داستان‌ها بود، به همين دليل اين عنوان براي كتاب انتخاب شد.

سرشار درباره داستان‌هاي سياسي كه بخش اعظم نقد‌ها را تشكيل مي‌دهد، توضيح داد: رمان‌های «جزيره سرگرداني»، «ساربان سرگردان»، «بهشت خاكستري» و «شهري كه زير درختان سدر مرد» مهم‌ترين داستان‌هاي سياسي هستند كه در اين اثر به نقد‌ آن‌ها پرداخته شده است.

وي در پاسخ به اين سؤال كه ادبيات سياسي ايران را چگونه مي‌بيند، گفت:  هيچ فعل اجتماعي، غير سياسي نيست. حتي كساني كه علم مخالفت با ادبیات سیاسی برمي‌دارند تكيه بر جنبه سياسي ديگري دارند. عمل اجتماعي خواه و ناخواه عمل سياسي محسوب مي‌شود، اما برخي آثار به صورت ويژه به مسايل سياسي مي‌پردازند و مثلا نظام حاكم را نفی و يا تبيين یا تایید مي‌كنند يا به جنبه‌هاي ديگر آن مي‌پردازند. برخی این مطالب را در قالب داستان واقعیتگرا و بعضی آن‌ها را در قالب استعاره، تمثیل یا نظیره سازی نمادین مطرح مي‌كنند.

سرشار ادامه داد: كتاب «جزيره سرگرداني» سيمين دانشور   با شمارگان فراوان منتشر شد. اين كتاب اثري حجيم بود و به شدت مورد انتقاد منتقدان چپ قرار گرفت اما ادامه آن در «ساربان سرگردان» مورد نقد افراد مذهبي قرار گرفت.

وي ادامه داد: كتاب «بهشت خاكستري» مهاجراني در قالب يك داستان رمزي شرايط كشور را مورد هجوم قرار داده است و كتاب «شهري كه زير درختان سدر مرد» كتاب سال تقديري شناخته شد، در حالی که سعي كرده شرايط بعد از انقلاب را مورد انتقاد قرار بدهد.

سرشار با اشاره به اين مطلب كه در بحث كتاب‌هاي دفاع‌مقدس داراي آثاري قابل عرضه به جهان هستيم، اما با موضوع انقلاب كمتر اثر منتشر شده است، گفت: به دليل فاصله كوتاهي كه بين پيروزي انقلاب تا هشت‌سال دفاع‌مقدس بود و از سويی كمبود نويسندگان در اوايل انقلاب متعهد باعث شد تا در سال‌هاي جنگ نويسندگاني كه فرصتي براي نوشتن يافتند به داستان‌هاي دفاع‌مقدس كه در آن زمان برای کشور مسئله مرگ و زندگي بود روي بياورند. همين اتفاق باعث شد تا ادبيات دفاع‌مقدس در اولويت قرار بگيرد و داستان‌هاي انقلاب به حاشيه بروند.

وي ادامه داد: از سوي ديگر مراكزي كه نويسندگان را به نوشتن داستان‌هاي انقلاب تشویق می‌كنند كمتر از مراكزي هستند كه در حوزه ابيات دفاع مقدس كار مي‌كنند . همچنین، بسیاری از كساني كه امروز قلم به دست گرفته‌اند انقلاب را نديد‌ه‌اند اما دست کم  با تبعات جنگ در جامعه مواجه بوده اند. به علاوه، درمقوله رمان  انقلاب مدل خارجی خيلي کم است.
ایجاد فرصت خلق آثار ماندگار با جشنواره‌هاي مانند داستان انقلاب

ارسال نظر