آخرین خبر

 • • مهم‌ترين داستان‌هاي سياسي بعد از انقلاب زير تيغ نقد سرشار
 • یکشنبه 17 اردیبهشتماه 91  محمدرضا سرشار در كتاب جديدش مهم‌ترين داستان‌هاي سياسي بعد از انقلاب را نقد كرده است.

  به گزارش خبرنگار فرهنگي «خبرگزاري دانشجو»، محمدرضا سرشار در نشستي كه امروز در غرفه مركز اسناد انقلاب اسلامي برگزار شد، گفت: كتاب «جلوه هايي از ادبيات سياسي امروز ايران» كه توسط من نگاشته شده است محموعه اي از نقدها بر داستان هاي مختلفي است كه در طول ساليان متمادي بعد از انقلاب نگاشته شده.

  اين نويسنده در خصوص چگونگي انتخاب داستان ها براي اين كتاب گفت: اغلب اين داستان ها در دوره زماني خودشان شاخص بودند كه يا پرفروش ترين داستان هاي بازه زماني خودشان بودند و يا جوايزي به آنها تعلق گرفته، یا جزء کتابهای بحث انگیز بوده اند .

  سرشار در ادامه تاكيد كرد: داستان هاي سیاسی اين كتاب متعلق به سيمين دانشور، عطاالله مهاجراني و خسرو حمزوي مي باشد و علاوه بر داستان هاي ايراني مهم تريم داستان خارجي اين كتاب متعلق به تولستوي مي باشد.

  وي در خصوص نقدهاي اين كتاب گفت: نقدهاي اين كتاب قبلا در مطبوعات به چاپ رسيده است و مركز استاد مجموعه اي از اين مقالات را گرد آوري كرده است.

  سرشار در ادامه تاكيد كرد: در دنيا هيچ فعل اجتماعي غير سياسي وجود ندارد حتي كساني كه قلم مخالفت با سياست را بر مي دارند هم سياسي هستند.

  سرشار خاطر نشان كرد: داستان هاي مهاجراني و حمزوي در قالب داستان هاي رمزي شرايط فعلي كشور را در برهه زمان خودشان مورد انتقاد قرار داده اند؛ و كهداستان حمزوی در دوره وزارت ارشاد اصلاحات مورد تقدير قرار گرفت.

  اين نويسنده در خصوص وضعيت ادبيات سياسي در ايران گفت: ادبيات سياسي از این نوع، امروزه جز در كشورهاي در حال توسعه و جهان سوم و کشورهای بلوک شرق سابق، تقریبا مطرح نيست و در كشورهاي غربي مدت هاست مكاتب جديد، اين نوع ادبيات را نفي مي كنند.

  اين نويسنده گفت: بخش مهمي از ادبيات دفاع مقدس توسط نويسندگان به تصوير كشيده شده اما در مورد ادبيات انقلاب متاسفانه رمان هاي كمتري وجود دارد.

  وي در خصوص علت يابي اين مسئله خاطر نشان كرد: به فاصله کوتاهی بعد از انقلاب جنگ اتفاق افتاد و به همين دليل افراد متعهد، فرصتي براي نوشتن در حيطه انقلاب پيدا نكردند، علاوه بر اين بعد از جنگ نيز موسساتي شكل گرفتند كه از نويسندگان در حيطه دفاع مقدس و اين موضوع خاص حمايت ويژه انجام دادند.

  وي بيان داشت: در سه چهار سال اخير در حوزه هنري حركتی براي رونق دادن به رمان هاي انقلاب آغاز شد و اين مسير رو به پيشرفت است.

  در پايان اين نشست محمدرضا سرشار با امضاي خودش كتابش را به خبرنگار خبرگزاري دانشجو هديه كرد.

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • صحبت‌هاي مترجم كتاب محمدرضا سرشار درباره‌ي پيامبر (ص)


 • مترجم كتاب محمدرضا سرشار درباره‌ي پيامبر (ص) گفت: اين كار، مدد پيامبر (ص) است و كار من نيست.

  به گزارش خبرنگار كتاب خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، در نشستي كه امروز (يكشنبه، 17 ارديبهشت‌ماه) در غرفه انتشارات سوره مهر در نمايشگاه كتاب برپا شد و با حضور منصوره مشكين‌فام، مترجم رمان «آنك آن يتيم نظركرده» (درباره‌ي پيامبر (ص)) نوشته محمدرضا سرشار به زبان عربي همراه بود، محسن مؤمني‌ شريف، رييس حوزه هنري، درباره ترجمه اين اثر گفت: آن‌چنان ترجمه اين كار و ظرايف آن به خوبي درآمده كه اين اثر به شعر نزديك شده است.

  او با اشاره به همكاري دانشگاه الزهرا (س) براي ترجمه اثر گفت: اميدواريم دانشگاه‌هاي ديگر هم از اين شيوه پيروي كنند و اگر اين اتفاق بيفتد، نهضت ترجمه معكوس رخ مي‌دهد و ما مي‌توانيم بهترين آثار را به زبان‌هاي ديگر ترجمه كنيم.

  در ادامه اين نشست، منصوره مشكين‌فام درباره ترجمه رمان «آنك آن يتيم نظركرده» گفت: ترجمه اين اثر جزو افتخارات من است و نمي‌دانم چه دعاي خيري براي من بوده كه توفيق اين ترجمه نصيب من شده است.

  او افزود:‌ ترجمه اين اثر مورد توجه مقام معظم رهبري هم قرار گرفته و با اين‌كه كاري بسيار دشوار بود و فارسي متن هم دشوار بود، اثر به خوبي ترجمه شد.

  او با تشكر از موسي بيدج در ترجمه اين اثر گفت: من از همكاري آقاي بيدج تشكر مي‌كنم. او ترجمه اين كار را به من واگذار كرد و من به دليل مشغله‌هاي فراوان، اين كار را نمي‌خواستم قبول كنم؛ اما بعد قبول كردم كه اين اثر را ترجمه كنم و دست‌هاي غيبي در ترجمه اين اثر من را ياري رساند و گاهي با ديدن برخي جمله‌هاي اين كتاب تعجب مي‌كنم كه من آن را ترجمه كرده باشم.

  مشكين‌فام افزود: حتا استادان عربي هم از ترجمه اين اثر تعجب مي‌كنند. من فكر مي‌كنم اين كار، مدد پيامبر (ص) است و كار من نيست و من آن را به ساحت خود پيامبر (ص) تقديم مي‌كنم.

  اين مترجم با اشاره به ترجمه جلد دوم اين رمان گفت: ترجمه جلد دوم اين رمان به نصفه رسيده و اگر فرصت مطالعاتي از سوي دانشگاه به من داده شود، اميدوارم جلد دوم آن به نمايشگاه سال ديگر برسد.

  مشكين‌فام همچنين تأكيد كرد: اين اولين اثر در حوزه هنري در بخش عربي است و من معتقدم جهان عربي تشنه است. رمان‌هاي عربي درباره پيامبر (ص) مشحون از اسراييليات است و شايد اين تنها رماني است كه بر اساس نگاه تشيع نگاشته شده است.

  او اين رمان را مستند خواند و گفت: اين رمان كاملا مستند است. آقاي سرشار منابع آن را داده است و من خود نيز سعي كرده‌ام 100 كتاب را در زمينه سيره پيامبر (ص) ببينم و در واقع اين ترجمه، ترجمه و تحقيق است.

  در ادامه، مؤمني شريف درباره ترجمه اين رمان گفت: ما كار ترجمه آثار را به كساني مي‌سپاريم كه زبان مادري‌شان خارجي است؛ اما ترجمه «آنك آن يتيم نظركرده» را به خانم مشكين‌فام سپرديم و معتقدم او به خوبي اين كار را ترجمه كرده است.


مصاحبه اختصاصی مركز اسناد انقلاب اسلامی با محمد رضا سرشار


به بهانه بیست و پنجمین دوره نمایشگاه كتاب تهران و انتشار كتاب «جلوه هایی از ادبیات سیاسی امروز ایران»
بهره مندی مخالفین نظام از قالب استعاره
علی احمد محرابی
بعد از انقلاب فضای باز سیاسی باعث شد كه لااقل در دهه‌ی اول پس از پیروزی مسائل خیلی باز مطرح شد. این اواخر یك عده‌ای كه عمدتاً نظرات خوشی نسبت به نظام و اسلام و انقلاب ندارند از این قالب استعاره استفاده كردند كه یكی از آنها مهاجرانی و یكی خسرو حمزوی است. جالب این است كه این اثر جایزه‌ی تقدیری دولت اصلاحات نظام جمهوری اسلامی را هم می‌گیرد!

محمد رضا سرشار از نویسندگان توانای كشور است كه هم در زمینه داستان نویسی و هم در زمینه نقد كتاب صاحب اثر می باشد. از ایشان تا به اكنون آثار متعددی منتشر شده است. یكی از آخرین آثار وی كتابی است كه اخیرا با مركز اسناد انقلاب اسلامی منتشر نموده است. «جلوه هایی از ادبیات سیاسی امروز ایران» نام این كتاب است. به بهانه چاپ این كتاب مصاحبه ای با این نویسنده داشته ایم كه از نظر شما می گذرانیم.چ

-لطفا در مورد كتاب ادبیات سیاسی امروز ایران توضیحی بفرمایید؟

این كتاب مجموعه‌ای از نقدهای من است بر كتاب‌های داستان به علاوه نقد یك تك داستان. بعضی از نقدها، نقد داستانهای خارجی اند و بعضی نقد داستان‌های داخلی. برخی نقد داستان بلند و رمان هستند و تعدادی از آنها نقد مجموعه‌ی داستان كوتاه اند. منتهی سه تا از مهمترین نقدهای این مجموعه در واقع بر 4 داستان بلند و رمان سیاسی معاصر ایران است كه این 3تا عبارتند از «نقد شهری كه زیردرختان سدر مرد است» - كه از طرف وزارت ارشاد دولت اصلاحات كتاب تقدیری سال شناخته شد. یكی دو مجلد «ساربان سرگردان» و «جزیره‌ی سرگردانی» خانم دانشور است كه هركدام در شناسنامه چاپ اولشان نوشته شده است كه شمارگان آنها 000/70 نسخه است. دیگری هم نقد «بهشت خاكستری» عطاءالله مهاجرانی وزیر اسبق وزارت ارشاداست.

اینها هر سه با نگاه كاملاً سیاسی به مسائل امروز ایران نگاه كرده‌اند . به عنوان مثال اثر دانشور از قبل از انقلاب شروع می‌شود و تا اوایل جنگ تحمیلی ادامه پیدا می كند. اثر خسرو حمزوی یك فضای نمادین دارد و زمان و مكان آن خیلی معلوم نیست. ولی كاملاً مشخص است كه انقلاب اسلامی و سران انقلاب، وضعیت آن و مسائل جاری كشور مدنظر نویسنده است.

«بهشت خاكستری» عطاءالله مهاجرانی هم در واقع به نوعی اقتباس و تقلیدی از یك داستان خارجی است ولی آن هم با استفاده از نمادهایی رو و آشكار سعی كرده است كه ایران اسلامی و معاصر را مورد نظر قراردهد و آن را مطرح كند.

در واقع قسمت اعظم كتاب مرا این سه نقد تشكیل می‌دهد كه به ادبیات سیاسی - داستانی معاصر ایران اختصاص دارد و بخش دیگر آن نقد داستان‌های عمومی است. به عنوان مثال داستان «مرگ ایران ایلیچ» كه یكی از داستان‌های بلند مشهور لئون تولستوی، نویسنده نامدار روسی است یا نقد مجموعه داستانی از نویسندگان معاصر سوریه كه به ما شناختی نسبی از شرایط امروز داستان معاصر سوریه می‌دهد و یا مجموعه داستانی كه از نویسندگان مختلف غربی انتخاب و ترجمه شده است و امثال این آثار.

من در این كتاب با شیوه‌های مختلفی این آثارها را نقد كرده‌ام، من باب مثال آن سه نقد اولی كه عرض كردم نقدهایی كاملاً تفصیلی اند كه در آنها هم به ساختار و هم به محتوا ی اثر پرداخته شده است. نقد تولستوی بیشتر تفسیر و تحلیل اثر است و به محتوا بیشتر تكیه دارد و به ساختار كمتر از آن . بعضی از آنها عودتا معطوف به ساختاری است. نقدهای فشرده‌ی تلگرافی هم در این كتاب هست. در واقع من شكل‌های مختلفی را كه یك اثر را می‌توان نقد كرد در این كتاب مورد استفاده قرار د اد ه ام.

-ادبیات سیاسی از چه زمانی در ایران شكل گرفت؟

ادبیات سیاسی هم در ایران و هم در دنیا سابقه‌ی خیلی طولانی دارد و از همان اوایل شكل گیری ادبیات به وجود آمده است. منتهی در زمان‌های گذشته به دلیل سانسور و خفقانی كه وجود داشته است، و ترس از مؤاخذه‌ی حكومت، اغلب در غالب رمز و استعاره و داستان‌های تمثیلی و مانند اینها بیان شده است. به عنوان مثال یكی از قدیمی‌ترین منابعی كه از این نوع در اختیار ما است كلیله و دمنه است كه داستانهای آن به ظاهر از زبان حیوانات نقل شده است. ولی در واقع مسائل سیاسی و حكومتی و اجتماعی جوامع انسانی را مطرح كرده است.

به این وسیله در طول تاریخ به شكل غیرمستقیم، شاعران و نویسندگان روشن بین، انتقادات خود را به حكومتهای زمان خودشان بیان كرده‌اند.

در قبل از انقلاب، به خصوص دوره‌ی پهلوی كه خفقان شدید شده بود، داستانهای رمزی و استعاره ای سیاسی در ادبیات كودك و نوجوان خیلی زیاد شد. از نیمه دوم دهه 1340 تا پیروزی انقلاب اسلامی، این جریان شكل كودكانه‌نما به خودش گرفت. یعنی وارد ادبیات كودك شد. نویسندگان، داستان‌هایی به صورت كودكانه در قالب رمز نوشتند ولی درعمل مخاطبان داستانهایشان بزرگسالان بودند و مسائلی كه در این داستان مطرح می‌شد مسائل سیاسی بود. در واقع مسائلی كه در آنها مطرح می‌شد، مسائل كودكان و نوجوانان نبود بلكه مسائل سیاسی بود كه در قالب رمز و استعاره بیان می شد. بعد از انقلاب فضای باز سیاسی باعث شد كه لااقل در دهه‌ی اول پس از پیروزی مسائل خیلی باز مطرح شد. این اواخر یك عده‌ای كه عمدتاً نظرات خوشی نسبت به نظام و اسلام و انقلاب ندارند از این قالب استعاره استفاده كردند كه یكی از آنها مهاجرانی و یكی خسرو حمزوی است. جالب این است كه این اثر جایزه‌ی تقدیری دولت اصلاحات نظام جمهوری اسلامی را هم می‌گیرد!

به عنوان مثال دیگر، احمد محمود در حداقل 3 رمان خود با نگاه چپ و ماركسیستی به انقلاب و كشور نگاه كرده است. من هم هر اثری را كه در این كتاب نقد كرده ام به عنوان مخالف و معارض نگاه كردند. منتهی خانم دانشور یك انصاف نسبی در مجلد اول كارش دیده می‌شود و در مجلد دوم همان انصاف هم از بین می‌رود، در آثار آن دو نفر دیگر كه مطلقاً خبری از انصاف وجود ندارد. یعنی تحریف و انكار و دروغ وجود دارد.

-چه مقدار زمان طول كشید تا این كتاب گردآوری شود؟

این نقدها در طول فاصله‌ی زمانی حدودا ده سال نوشته شده است. البته اینطور نبوده كه در این مدت من یك نفس مشغول نوشتن آن باشم، هر كدام از این نقدها در زمان انتشار و مطرح بودن آن آثار نوشته شده، یعنی همان زمانی كه «شهری كه در زیر درختان سدر مرد»، چاپ شد، یا مثلا انتشار اثر مهاجرانی زمانی بود كه از كار بركنار شده بودند و از ایران گریخته بودند چون تحت تعقیب قوه قضاییه بود به علت تعهداتی كه انجام نداده بود.

-آیا كتاب دیگری هم در حال انتشار دارید؟

یك مجموعه‌ی دیگر از نوشته‌هایم در همین مؤسسه‌ی فرهنگی هنری مركز اسناد انقلاب اسلامی در دست انتشار است كه حاوی یادداشت‌ها و یا تحلیل‌های ادبی است. یعنی در آن نقد كتاب نیست اما نقد شرایط، اوضاع و جریانات در ادبیات معاصرهست. این هم مجموعه‌ای است كه در سال‌های متمادی - با فواصلی نوشته بودم و در این كتاب گردآوری شد و قرار شد به چاپ برسد . كار دیگری هم برای ناشر دیگری در حال نوشتن هستم با عنوان انواع ادبیات كودك محور، كه مشغول آن هستم.

ارسال نظر