آخرین خبر

 • • نشست کتابخوان «اهل قلم»
 • شنبه 29 خردادماه 95

  نشست کتابخوان «اهل قلم»
  کتاب‌خوان «اهل قلم» روز یکشنبه ۳۰ خرداد توسط نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و با همکاری انجمن قلم ایران برگزار می‌شود.
  به گزارش ابتکار، این برنامه با حضور دبیرکل علیرضا مختارپور نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، محسن پرویز، مرضیه تجار، محمدرضا سرشار و جمع دیگری از نویسندگان مطرح کشور از ساعت ۱۹ یکشنبه 30 خرداد در سالن اجتماعات انجمن قلم برگزار خواهد شد. سلسله نشست‌های «کتاب‌خوان» با ابتکار نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، کار خود را از روز بیست و هفتم خرداد ۱۳۹۴ آغاز کرد. این نشست‌ها به منظور اشتراک‌گذاری کتاب‌های خوانده شده و با هدف ترویج و تبلیغ مطالعه در قالب معرفی کتاب برگزار می‌شوند و در آن کتابداران، نویسندگان، فعالان فرهنگی، اهالی رسانه، اعضای کتابخانه‌های عمومی و همه علاقه‌مندان تجربیات مطالعاتی خود را برای استفاده سایر علاقه‌مندان کتاب و کتابخوانی به اشتراک می‌گذارند. پیش از نیز نشست‌های مشابه دیگری همچون نشست کتاب‌خوان ویژه پیروان ادیان توحیدی، هنرمندان پیشکسوت و... نیز برگزار شده است.

آخرین کتاب

 • • تعریفی برای ادبیات کودکان و نوجوان/ محمدرضا سرشار (رضا رهگذر)
 • شنبه، ۱۹ تیر ۱۳۹۵
  .
  به مناسبت 18 تیر، روز ادبیات کودکان و نوجوانان
  .
  ادبیات کودکان و نوجوانان، عبارت است از مجموعه داستان‌ها، اشعار و نمایشنامه‌هایی که ضمن برخورداری از جوهره و کیفیت ادبی لازم، با توجه به خاصه‌های ذهنی و روانی (استعداد‌ها، علایق، تمایلات) و نیازهای کودکان و نوجوانان، در چارچوب اصول تعلیم و تربیت مورد تأیید شرع، پدید آمده باشد.
  وجود قید «در چارچوب اصول تعلیم و تربیتِ مورد تأیید شرع» از آن رو است، که ادبیات سازنده‌ی کودکان و نوجوانان، در عین رعایت اقتضای سنی و علایق و تمایلات مخاطبان کم سن و سال خود، نمی‌تواند و نباید عنان خود را کاملاً به دست این عوامل بسپارد. بلکه در هر حال، علاوه بر ارضای خواست‌هایِ درست مخاطبان، باید آنچه را که آنان برای رشد صحیح و متعادل شخصیت‌شان به آن «نیاز» دارند و چه بسا خود از آن بی‌خبر باشند، در اختیار ایشان قرار دهد. ضمن آنکه تکیه‌ی صرف بر یافته‌های روانشناسی غرب و اصول تعلیم و تربیت آن، بنیانگذاری بنای سترگ شخصیت آینده‌سازان کشور بر گذرگاه سیل*؛ و نمونه‌ی عینی و محصول فرجامین آن، جوامع غرقه در فساد، سر در گم و درمانده در کاار خودِ امروزِ غرب است.

  .
  .
  * «أَفَمَنْ أَسَّسَ بُنْيَانَهُ عَلَى تَقْوَى مِنَ اللّهِ وَرِضْوَانٍ خَيْرٌ، أَم مَّنْ أَسَّسَ بُنْيَانَهُ عَلَىَ شَفَا جُرُفٍ هَارٍ فَانْهَارَ بِهِ فِي نَارِ جَهَنَّمَ »
  آيا كسى‏كه بنيان مسجد را بر ترس از خدا و خشنودی او نهاده بهتر است،‌یا آن کس که بنیان مسجد را بر کناره‌ی سیلگاهی که آب زیر آن را شسته باشد نهاده است، تا با او، در آتش جهنم سرنگون گردد؟» (توبه: 109)
  .
  .
  منبع: از دفتر چهارم مجموعه کتاب «درباره ادبیات داستانی» به نوشته استاد محمدرضا سرشار، انتشارات کانون اندیشه جوان


چاپ دوم مجلد دوم کتاب «الفبای قصه نویسی» منتشر شد

چاپ دوم مجلد دوم کتاب «الفبای قصه نویسی» توسط انتشارات پیام آزادی در 221 صفحه با قطع رقعی و شمارگان 2000 نسخه منتشر شده است.
 
پی‌رنگ و مختصات حکایت در «الفبای قصه‌نویسی» تک است
محمدرضا سرشار در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس فرهنگی هنری برنا در مورد «الفبای قصه‌نویسی» گفت: کتاب "الفبای قصه‌نویسی" در واقع مجموعه‌ای از مباحث نظری درباره اصول داستان‌نویسی یعنی ساختار و عناصر هفتگانه تشکیل دهنده داستان است که اینها را من از دورانی که در کلاس‌های حوزه هنری یا کلاس‌های آزاد در نهادهای انقلابی مثل بنیاد شهید و آموزش و پرورش، تدریس داستان‌نویسی می‌کردم، به زبان ساده و همه فهم و با رعایت عمق و غنای لازم جمع آوری و مکتوب کردم.
وی افزود: محصول این کار، دو جلد کتاب شد (الفبای قصه نویسی 1 و 2) که جلد اول آن اوایل دهه 70 و جلد دومش در سال 1378 به چاپ رسید و الان نیز بعد از مدت‌ها تجدید چاپ شده است.
عضو هیئت مدیره انجمن قلم ایران با اشاره به اینکه بازخوردهای این کار تا به حال خوب بوده است، اظهار داشت: این بازخورد مثبت به دلیل این است که این کتاب به گونه‌ای نوشته شده که بدون نیاز به معلم می‌تواند برای مخاطب مفید باشد؛ مخصوصاً دو بحث در این کتاب است که من باید به آنها اشاره کنم؛ اول بحث پی‌رنگ یا طرح در داستان است که تا آنجایی که خود من کتاب‌های آموزش داستان‌نویسی قبل و بعد از این کتاب را مطالعه کردم، در هیچ کتابی به این کاملی و همه جانبه نگری به این قضیه پرداخته نشده است.
وی در این مورد به خبرنگار برنا گفت: دوم بحث مختصات حکایت است که به جرات می‌توانم بگویم که تا به حال نه در میان آثار ترجمه‌ای و نه تالیفی، مقاله‌ای با این کمال و تازگی نوشته نشده است؛ لااقل من تا به حال ندیده‌ام. سایر بخش‌های این کتاب نیز سعی شده است که کاملاً کاربردی باشد.
چاپ دوم مجلد دوم «الفبای قصه نویسی»، توسط انتشارات پیام آزادی در 221 صفحه با قطع رقعی و شمارگان 2000 نسخه به بهای 2200 تومان به انتشار رسیده است. گفتنی است چاپ نخست این کتاب، در شمارگان 5500 نسخه، در سال 1378 منتشر شده بود.
فهرست مطالبی که در این کتاب درج شده، عبارت است از: حکایت و مختصات آن، قصه داستان، چه موضوع‌هایی را برای داستان انتخاب کنیم، پی‌رنگ داستان، ساختمان داستان، داستان از کجا آغاز می‌شود، عامل‌های کشش در داستان، متن و نقد سه داستان کوتاه "نویسنده شدن آقای کینگ" از دون برن، "بعد از شکار" و" زندگی دشوار" از امیلیان استانف، نکاتی دیگر درباره پی‌رنگ، نکته‌هایی کلیدی برای نقد یک داستان.

ارسال نظر