آخرین خبر

 • • طرحی ابتکاری از انجمن قلم ایران:نقد و تدریس خصوصی داستان و شعر برای علاقه مندان، به وسیله نویسندگان و شاعران شناخته شده
 • یکشنبه 06 آذرماه 90

  به دنبال پیشنهاد یکی از اعضا، هیئت مدیره انجمن قلم ایران، در آخرین نشست دوهفتگی خود که روز شنبه 5 آذرماه جاری برگزار شد، با برقراری نقد و تدریس خصوصی داستان و شعر برای متقاضیان، توسط انجمن موافقت کرد.
  این اقدام ابتکاری که برای نخستین بار در کشور به اجرا گذاشته می شود، توسط داستان نویسان و شاعران شناخته شده، برای داوطلبان مستعدی که شرایط یا علاقه به حضور در کلاسها و جلسات نقد و آموزش عمومی را ندارند، امکان جدیدی برای آموزش و رشد استعداد داستانی یا شعری شان را در مدت زمان فشرده ای ایجاد می کند.
  در این روش، متقاضی با تماس با دفتر انجمن قلم ایران، از میان مدرسان داوطلب این کار، استاد مورد نظر خود را انتخاب و پس از آگاهی از شرایط وی و اعلام موافقت با آنها، موضوع به اطلاع مدرس مذکور می رسد؛ تا پس از انجام مصاحبه اولیه، قرارداد کتبی کار میان آن دو و نماینده انجمن قلم - به عنوان ناظر و مجری طرح - منعقد، و کار آغاز شود.
  تدریس خصوصی شعر و داستان در این روش، براساس درخواست متقاضی، در منزل یا محل کار او یا دفتر انجمن صورت خواهد پذیرفت.
  هیئت مدیره انجمن، ضمن دعوت از متقاضیان استفاده از این طرح، از شاعران، نویسندگان و منتقدان عضو انجمن قلم ایران که تمایل به شرکت در این کار را - به عنوان مدرس - دارند، درخواست می کند با تماس با دفتر انجمن، آمادگی خود را برای همکاری اعلام کنند.

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • انتشار چاپ چهارم "سفر به جنوب" از محمد رضا سرشار
 • چهارمین چاپ کتاب "سفر به جنوب" از محمد رضا سرشار، به وسیله انتشارات سوره مهر منتشر شد.در مقدمه این کتاب که توسط دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری ، برای چاپ اول آن در سال 1370 نوشته شده، آمده است:
  "نام رضا رهگذر در ادبیات کودکان و نو جوانان انقلاب نامی آشناست.او در اردیبهشت سال 1365 که سفری به جبهه های جنوب داشت، یادداشت هایی را به همراه خود آورد که محصول دیده ها و شنیده های او از رزمندگان نوجوان بود.
  صفحات مقاومت هشت ساله ملت ما در برابر یک تجاوز جهانی پر است از این گلچهره های نوجوان ،که طراوت انقلاب ما ، مدیون ایمان و مقاومت آنان است."
  کتاب "سفر به جنوب، که مخاطبان آن را نوجوانان تشکیل می دهند، در نخستین جشنواره کتاب کودک و نوجوان بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس، به عنوان کتاب تقدیری برگزیده شد و جایزه گرفت.
  چاپ چهارم این کتاب در 53 صفحه قطع رقعی،به بهای 1600 تومان، با شمارگان 2500 نسخه منتشر شده، و جمع شمارگان آن تا کنون، 14،100 نسخه است.
  .

خواندني‌هاي وب


عضو هیئت علمی جایزه جلال آل احمد در گفتگو با فردا نیوز: بخشی از انتقادات به انتخاب «جاده جنگ» ناشی از حسادت‌ها است

تاریخ انتشار: ۰۹ آذر ۱۳۹۰
این اثر بنا به گفته ناشر و نویسنده، در حداکثر ۸ مجلد منتشر خواهد شد، از این مجموعه تا کنون بیش از نصف آن منتشر شده است، نکته دیگر این است که افرادی که منتقد اهدای جایزه به کتاب جاده جنگ هستند، اگر این کتاب را می‌خواندند، متوجه می‌شدند که در شکل فعلی هم این اثر کامل است و می‌توانست در مجلدات قبلی هم تمام شود، به این معنی که خواننده با خواندن این مجلدات ارضا شده و دغدغه خاطر چندانی ندارد.
سرویس فرهنگی «فردا»، سید احسان حسینی نسب؛ محمدرضا سرشار، نویسنده، پژوهشگر و عضو هیئت علمی جایزه جلال آل احمد در گفتگو با فردا نیوز در خصوص اعتراضات تعدادی از نویسندگان مبنی بر اهدای جایزه جلال آل احمد به کتاب «جاده جنگ» که تا کنون پنج مجلد آن منتشر شده است اظهار داشت: افرادی که این حرف‌ها را می‌زنند نمی‌شناسم اما هر کسانی که هستند به احتمال قوی این کتاب را نخوانده‌اند، اتفاقا خود آن افراد با انگیزه‌های سیاسی قضاوت می‌کنند و چه بسا بخشی از این اظهار نظر‌ها، ناشی از حسادت‌های حرفه‌ای باشد، به هر حال هر صاحب نعمتی به فرموده امام صادق مورد حسادت قرار می‌گیرد؛ جایزه‌ای که به این نویسنده اهدا شده از نظر ارزش عمومی جایزه بزرگی است و طبیعی است که برخی از افراد حساس شوند.
این نویسنده و پژوهشگر با اشاره به آئین نامه جایزه ادبی جلال آل احمد افزود: پاسخ این افراد را باید حمید‌زاده، دبیر جشنواره می‌گفت، اما بنده به عنوان کسی که مدتی دبیر این جشنواره بودم و با آئین نامه‌ها آشنایی کامل دارم و همچنین به عنوان عضو هیئت علمی این جایزه و کسی که این اثر را به صورت کامل خوانده، معتقدم حرفی که این افراد می‌زنند باید مبتنی بر آئین نامه و اساسنامه‌ای باشد، چرا که طبق آئین نامه، اگر نصف اثری که در مجلدات مختلف چاپ می‌شود، منتشر شده باشد، آن اثر می‌تواند مورد داوری قرار بگیرد و احتمالا به عنوان اثر برگزیده انتخاب گردد.
عضو هیئت علمی جایزه جلال آل احمد تعداد مجلدات کتاب جاده جنگ را بر اساس گفته‌های نویسنده آن، «هشت جلد» بیان و تصریح کرد: این اثر بنا به گفته ناشر و نویسنده، در حداکثر ۸ مجلد منتشر خواهد شد، از این مجموعه تا کنون بیش از نصف آن منتشر شده است، نکته دیگر این است که افرادی که منتقد اهدای جایزه به کتاب جاده جنگ هستند، اگر این کتاب را می‌خواندند، متوجه می‌شدند که در شکل فعلی هم این اثر کامل است و می‌توانست در مجلدات قبلی هم تمام شود، به این معنی که خواننده با خواندن این مجلدات ارضا شده و دغدغه خاطر چندانی ندارد.
استادیار پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با اشاره به خصوصیات فنی کتاب «جاده جنگ» خاطر نشان کرد: بخش مهم معیارهای اهدای جایزه به کتاب‌های داستان مربوط به ساختار، پرداخت، درونمایه، شخصیت پردازی‌ها و... است که می‌تواند توانایی یا ضعف نویسنده را نشان دهد، بخشی به پیرنگ مربوط است که می‌تواند شامل این نکته شود که داستان تمام شده است یا خیر، ولی پیرنگ تنها بخشی از عناصری است که در داوری نمره داد می‌شود.
سرشار ادامه داد: نویسنده با توانایی در همه مجلدات توانسته تمامی عناصر داستانی را در اثرش رعایت کند، اگر بخواهیم با دید سختگیرانه به اثر نگاه کنیم حتما می‌توانیم ضعف‌هایی را در این اثر نشان دهیم، کما اینکه هیچ اثر ادبی در دنیا نیست که نتوانیم با این نگاه ضعف‌های قابل توجهی در آن بیابیم.
این استاد دانشگاه گفت: به نظر من به جای این حرف‌ها، این اشخاص باید ابراز خوشحالی می‌کردند که بعد از چهار دوره که از برگزاری این جایزه می‌گذرد، الحمدلله اثری پیدا شد که از نظر داوران و هیئت علمی، شایستگی دریافت جایزه اصلی این جشنواره را داشته باشد.
عضو سابق هیات امنای بنیاد ادبیات داستانی افزود: عمده سئوالات خبرنگاران و اهالی رسانه از من در‌‌ همان دوره کوتاهی که دبیر این جشنواره و چند جشنواره دیگر در وزارت ارشاد بودم، حول محور این بود که چرا در جایزه جلال آل احمد نسبت به انتخاب کتاب برگزیده سختگیری می‌شود، حالا چه شده است که در سالی که اثری مانند جاده جنگ انتخاب شده است، آقایان از آن طرف بام افتاده‌اند؟
محمدرضا سرشار در پایان خاطر نشان کرد: هر جشنواره علاوه بر معیارهای ثابتی که برای نمره دهی به آثار دارد، معیار دیگری دارد که آن، مقایسه اثر برگزیده با آثار دیگری است که در آن سال منتشر شده است، آقایان بگویند در سال ۸۹ کدام مجموعه داستان یا رمان منتشر شده هست که قابل رقابت با کتاب جاده جنگ بوده باشد و با انتخاب این کتاب در حق کتاب‌های آن‌ها اجحاف شده باشد؟ مسلما نمی‌توانند کتابی را نام ببرند، همین جا است که کذب ادعای آنان اثبات می‌شود.
گفتنی است کتاب جاده جنگ، کتاب برگزیده جایزه جلال آل احمد است که به قلم منصور انوری در پنج مجلد نگاشته شده و به همت انتشارات سوره مهر منتشر گردیده است، این کتاب که نهایتا در هشت جلد روی پیشخوان کتابفروشی‌ها قرار خواهد گرفت، برگزیده جایزه جلال آل احمد است که انتخاب آن موج انتقاداتی را در بین برخی از نویسندگان روشنفکر ایجاد کرد.

ارسال نظر