آخرین خبر

 • • آماده سازی ویراست جدید "راز شهرت صادق هدایت" توسط سرشار
 • دوشنبه 28 آذرماه 90

  محمد رضا سرشار به تازگی از به انجام رساندن ویراست جدید کتاب "راز شهرت صادق هدایت"فراغت یافت.
  وی تالیف این کتاب جنجالی را در سال 1384 در 200 صفحه قطع رقعی به پایان رسانده بود؛ و چاپ اول آن در سال 1385 توسط کانون اندیشه جوان منتشر شد.
  کتاب مذکور ازهمان ابتدا با واکنش تند احساسی جناح شبه روشنفکری رو به رو شد؛ بی آنکه هیچ یک از آنان اقدام به نوشتن نقدی علمی در باره آن کند. به طوری که کلیه کتابفروشیهای متعلق به این طیف - حتی آنهایی که دیگر کتابهای ناشر این کتاب را برای فروش عرضه می کردند - از پذیرش آن برای فروش، خودداری کردند. با وجود آن، در استقبالی گرم از سوی جامعه، در طی سالهایی که از انتشار آن می گذرد، پنج چاپ مکرر را به خود دید.
  سرشار در سال جاری، بر اساس یادداشتهای جدیدی که در همین ارتباط برداشته بود، اقدام به تجدید نظر در این کتاب کرد؛ تا نسخه ای به مراتب کامل تر، از این موضوع در اختیار علاقه مندان قرار دهد.
  در این ویراست، مطالبی جدید به بخشهای قبلی کتاب افزوده شده؛ و پنج بخش تازه نیز به کتاب اضافه شده است.
  حجم مطالب افزوده شده در ویراست جدید ، حدود صد صفحه، یعنی نیمی از حجم چاپهای قبلی آن است.

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • تجدید چاپ "گربه ای که می خواست خانگی شود" به ترجمه سرشار، پس از 14 سال
 • سرانجام پس از 14 سال، دومین چاپ "گربه ای که می خواست خانگی شود"، ترجمه محمد رضا سرشار منتشر شد. این کتاب که داستانی مصور به قلم جین ثایر با تصویرگری فئودور روجانکوفسکی است، نخستین بار در سال 1376 به وسیله انتشارات حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی، با شمارگان 11،000 نسخه روانه بازار کتاب شد. تا آنکه با تغییر سیاست ناشر در همان سالها، از تجدید چاپ آن خودداری شد.
  " گربه ای که می خواست خانگی شود، داستان یک گربه ولگرد به نام ببری است، که با دیدن وضعیت مرفه و زندگی آسوده یک گربه خانگی، آرزو می کند که او هم گربه خانگی می بود.
  "بعضی وقتها گربه خانگی برای اینکه هوایی بخورد، و دور و بر خانه قدمی بزند، بیرون می آمد.
  یک بار ببری او را دید؛ و برایش گفت که دوست دارد یک گربه خانگی بشود. گربه خانگی خمیازه ای کشید و گفت: اما تو نمی توانی گربه خانگی بشوی.
  ببری گفت: چرا؟
  - چون من گربه این خانه هستم.
  او این را گفت ، و با تنبلی به طرف در - که برایش باز شده بود - رفت. اما وقتی ببری به دنبالش رفت، در روی او بسته شد.
  برای لجبازی با گربه خانگی هم که شده، ببری تصمیم گرفت هر طور شده، یک گربه خانگی بشود."
  این کتاب، که برخی آن را تمثیلی دانسته اند، در 35 صفحه قطع پالتوی مصور رنگی، با شمارگان 2500 نسخه، به بهای 2000 تومان ، توسط انتشارات سوره مهر، منتشر شده است؛ و مخاطبان آن گروههای سنی زیر دبستان و سالهای اول دبستان( اول تا سوم) هستند.


محمدرضا سرشار:حمايت از نويسندگان قرآني ضروري‌تر از ناشران است

اگر مي‌خواهيم شاهد آثار فاخر ديني و قرآني باشيم، معاونت فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي بايد حمايت‌هاي خود را از ناشران به نويسندگان قرآني تغيير دهد.
محمدرضا سرشار يكي از اشتباهات معاون فرهنگي وزارت ارشاد را تا قبل از دولت نهم ،حمايت از ناشران دانست و با بيان اين مطلب به ايكنا گفت: اعتقادي به حمايت از ناشر ندارم و يكي از اشتباهات وزارت ارشاد تا قبل از دولت نهم اين بود كه تمركز خود را روي حمايت از ناشران گذاشته بود.
وي افزود: معتقدم ناشر بايد بتواند در يك بازار آزاد رقابتي كالاي خوب و پرمخاطب را عرضه كند و بتواند زندگي خود را اداره كند. گاهي اوقات ناشران ما مبالغه مي‌كنند كه اوضاع چندان خوبي ندارند اين درحالي است كه بهره مالي خوبي از كار به ويژه در چاپ آثار قرآني مي‌برند و وضعيت مناسبي دارند.
اين نويسنده ادامه داد: وقتی اثار ارزشمند ی تالیف نشود، هر قدر هم ناشران زیاد و دارای امکانات وجود داشته باشند، هرگز شاهد انتشار اثار فاخر نخواهيم بود. بنابراين حمايت از نويسنده براي خلق آثار فاخر ضروري‌تر از ناشر است.
***** كتاب‌سازي خيانت به دين است
وي كتاب‌سازي از سوي ناشران را خيانت به دين عنوان كرد و گفت: كتاب‌سازي در حوزه مذهب، خيانت به دين است كه متأسفانه برخي از ناشران براي پركردن آمار سالانه‌شان اقدام به اين امر مي‌كنند.
سرشار اظهار كرد: عرضه آثار سطحي تنها با اين هدف كه بتوانيم مخاطبان وسيع مذهبي را جذب یا کسب درآمد كنيم، خيانت به دين و امري حرام است. براي مقابله با كتاب‌سازي از سوي برخي از ناشران، معاونت فرهنگي وزارت ارشاد بايد همچون چند سال گذشته، حمايت‌هاي خود را از نويسندگان به ويژه نويسندگان قرآني داشته باشد.
وي اصلي‌ترين مشكل نشر قرآني را چاپ ندانست و يادآور شد: ما مشكلي در چاپ نداريم بلكه اصلي‌ترين مشكل مان اين است كه اثار خوب براي چاپ کم تالیف می شود.
**** افزايش تعداد ناشران غيرضروري است
خالق اثر "اصيل آباد" افزايش تعداد ناشران را امري غيرضروري تلقي كرد و ادامه داد: تعداد ناشران كشور به نسبت جمعيت زياد هستند و لزومي ندارد كه كشور 70 ميليوني، حدود نه هزار ناشر داشته باشد.
وي افزود: ناشران براي حفظ پروانه نشر بايد در سال حداقل چهار كتاب جديد منتشر كنند؛ بنابراين آن‌ها براي پر كردن آمار كاري به سمت چاپ كتاب‌هاي كم ارزش روي مي‌آورند و حتي گاه كتاب‌سازي مي‌كنند.
سرشار اظهار كرد: زماني كه چنين منطقي براي ناشران وجود دارد تا در سال ملزم به چاپ حداقل چهار كتاب هستند، ديگر چه دليلي دارد تا تعداد ناشران افزايش يابد! يكي از دلايلي كه برخي از ناشران به اين سمت گرايش مي‌يابند به دليل استفاده از حمايت‌هاي دولتي است.
وي خاطرنشان كرد: اگر همه ناشران در يك رقابت منطقي و علمي قرار بگيرند پس از مدتي شاهد خارج شدن غيرحرفه‌اي‌ها از حوزه نشر كشور و باقي ماندن افرادي كه به حوزه نشر واقف هستند، خواهد شد.
******* بيمه نويسندگان واجب‌تر از ناشران است
اين نويسنده با اشاره به اجراي طرح بيمه ناشران قرآني گفت: ناشران ما آنقدر مرفه هستند كه يا بيمه هستند و اگر هم نباشند مشكلي براي‌شان پيش نخواهد آمد. اگر مقايسه‌اي ميان ناشر و نويسنده داشته باشيم، وضعيت ناشران به لحاظ مالي بهتر از نويسندگان بوده كه اين موضوع بيانگر وضعيت بيمار نشر كشور است.
وي عنوان كرد: امروز شاهد اين هستيم كه نويسنده‌اي با 40 سال سابقه با حق‌التأليف‌هاي موجود به سختي مي‌تواند به امرار معاش بپردازد و همه اين موارد نشان مي‌دهد كه سياست گذاري‌هاي فرهنگي ما در دوران‌هايي درست نبوده است و امروز بايد اين سياست‌ها را به نفع نويسندگان تغيير دهيم تا در آينده شاهد آثارمطلوب و فاخر ديني و قرآني باشيم.
[این، متن اندکی ویرایش شده مصاحبه من با ایکنا است. متاسفانه خبرنگار محترم، موردی از گفته های مرا درست معکوس و مواردی دیگر را نادقیق ثبت کرده بود. با تحریریه ایکنا تماس گرفتم تا اصلاح کنند؛ کسی گوشی را برنداشت.[

ارسال نظر