آخرین خبر

 • • سرشار خبر داد: طرح ايجاد رشته‌ي نقد ادبي در وزارت علوم به جريان افتاد
 • جمعه 24 دیماه 89

  1389/10/24
  01-14-2011

  خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
  سرويس: فرهنگ و ادب - ادبيات

  محمدرضا سرشار با اشاره به آماده‌ كردن طرح ايجاد رشته‌ي دانشگاهي نقد ادبي، از به جريان افتادن آن در وزارت علوم، تحقيقات و فناوري خبر داد.

  سرشار در گفت‌وگو با خبرنگار بخش ادب خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با اشاره به طراحي رشته‌ي دانشگاهي نقد ادبي در پژوهشگاه فرهنگ و انديشه‌ي اسلامي گفت: سه سال پيش، طراحي اين رشته‌ آغاز شد كه تحقق آن‌ به حركت رو به جلو داستان در كشور شتاب مي‌بخشد.

  او همچنين افزود: قرار شد به وزارت علوم پيشنهاد بدهيم كه رشته‌ي نقد ادبي با سه گرايش «نقد داستان»، «نقد ادبيات كودكان و نوجوانان» و «نقد شعر» در مقطع كارشناسي ارشد ايجاد شود كه شرح درس‌ها، منابع و جزييات آن را من نوشتم و در جلسات متعددي كه در گروه ادبياتِ انديشه برگزار شد، اين طرح مورد نقد و بررسي قرار گرفت و شكل نهايي آن به وزارت علوم ارائه شد كه بعد از تذكر اصلاحاتي از سوي وزارت علوم، اين اصلاحات انجام و طرح دوباره به وزارت علوم فرستاده شد.

  سرشار در ادامه گفت: بيش از يك‌ سال و نيم از زماني كه اين طرح را دوباره به وزارت علوم فرستاده‌ايم، مي‌گذرد و اكنون با تغييراتي كه در اين وزارتخانه اتفاق افتاده، شنيده شده كه قرار است اين طرح دوباره به جريان بيفتد و اميدواريم بتوانيم اين رشته را وارد عرصه‌ي علوم انساني كنيم.

آخرين نظرات خوانندگان

 • كرمي: دير جنبيدند اهل هنر.حالا چرا؟ ادامه

آخرين تصاوير

 • 16676.jpg
 • ResizeofzohreAshoora.jpg
 • 3_890917_M200.jpg
 • 1_890917_M200.jpg
 • 2_890917_M200.jpg
 • 3_890917_M200.jpg
 • mohsen-parviz.jpg
 • dastan-yek-ensan.jpg
 • morteza-avini.jpg
 • mahdi-azar-yazdi0.jpg

آخرین کتاب

 • • "دوستی پردردسر" محمد رضا سرشار منتشر شد

 • 21 دى 1389، ساعت 14:38

  «دوستي پردردسر»؛مجموعه‌ داستان‌ نوجوان،نوشته آنتون چخوف و دیگران به انتخاب،ویراسته و گردانیده محمدرضا سرشار توسط سوره مهر منتشر شد.

  به گزارش پایگاه خبری سوره مهر، اين كتاب كه 10 داستان از نويسندگان مختلف را شامل مي‌شود، مشتمل بر داستان‌هايي از نويسندگان مختلف است كه بخشي از آنها پيشتر توسط نويسندگان روسي به زبان فارسي ترجمه شده‌اند و سرشار نسبت به بازنويسي آنها اقدام كرده است.

  داستان «خروس» و «شامگاهان در راه» از فاضل اسکندر ،«کیسه توتون مادربزرگ» از اکرم ایلیسلی،«مهمان شبانه» و «چطور خان را ورشکست کردم» از غفور غلام،«مهمانی در روستا» نوشته حسین فخری،«کرکس» نوشته لطیف محمود اف،«آن سوی که باد می وزید» نوشته و.کراپیوین،«پسر بچه ها» نوشته آنتون چخوف و «دوستی پردردسر» نوشته واسیل وتیکا این ده داستان را شامل می شوند.

  «هستم اگر می روم »، « شهری که مردمان آن با زانو راه می روند »، « آنجا که خانه ام نیست » ، « اصیل آباد » ، « اگر بابا بمیرد »، « غیر از خدا هیچکس نبود »، « جایزه » و « سفر به جنوب » عنوان برخی از کتاب های سرشار است که در قالب طرح تجمیع آثار این نویسنده توسط سوره مهر منتشر شده است.

  کتاب «دوستی پردردسر» تولید مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری است که در 143 صفحه،قطع وزیری کوتاه و در تیراژ 2 هزار و 500 نسخه و با قیمت 2 هزار و 400 تومان توسط سوره مهر منتشر شده است.

محمدرضا سرشار گفت: اغلب افراد صاحب نام در عرصه شعر و داستان، وارد ماجراي فتنه نشدند و مطلبی در این زمینه منتشر نکردند.

محمدرضا سرشار گفت: اغلب افراد صاحب نام در عرصه شعر و داستان، وارد ماجراي فتنه نشدند و مطلبی در این زمینه منتشر نكردند.

به گزارش خبرگزاري فارس، اختتاميه جشنواره داستان فتنه در امامزاده جعفر(ع) شهرستان پيشوا با حضور محمدرضا سرشار، حميد گروگان، گل‌علي بابايي، وحيد يامين‌پور، سردار فتح‌الله جعفري، سردار محمدعلي فلكي، سردار اسماعيل كوثري، محمدعلي فقيه (مدير نشر شاهد)، نقدي نماينده مردم ورامين در مجلس و جمعي ديگر از چهره‌هاي فرهنگي فعال در حوزه ادبيات داستاني انقلاب برگزار شد.

محمدرضا سرشار شب گذشته در اين مراسم با اشاره به عنوان اين جشنواره «اين عمار» به تشريح شخصيت عمار پرداخت و اظهار داشت: عمار جزو هفت نفري بود كه در مراسم دفن حضرت فاطمه(س) شركت داشت و در قضيه غدير نيز از جمله چهار نفري بود كه به انتخاب حضرت علي(ع) از سوي پيامبر(ص) به عنوان جانشين خود شهادت داد.
وي افزود: عمار از مدافعان سرسخت حضرت علي(ع) بود و در جنگ جمل با وجود اينكه 90 سال داشت از سرداران و پيشتازان لشكر حضرت علي(ع) بود.
اين نويسنده بيان داشت: عمار در جنگ صفين كه حدود 17 ماه طول كشيد نيز جزو فرماندهان سپاه علي(ع) بود كه به ميدان رفت و شهيد شد.
سرشار تاكيد كرد: حضرت علي(ع) بعد از ديدن پيكر عمار در ميان كشته شدگان، گريه شديدي سردادند و جمله "اين عمار " از آنجا نشات مي گيرد.
وي گفت: رهبر معظم انقلاب نيز چندي قبل و بعد از فتنه گري‌ها، جمله "اين عمار " را به كار بردند، اما مردم ما آگاه‌تر و حق شناس‌تر از دوران علي(ع) بودند و نگذاشتند "علي " ديگري در تاريخ مظلوم شود.
اين نويسنده افزود: دشمنان و فتنه گران بار ديگر دروغ‌هايي را در خصوص اين جشنواره مطرح كردند، اما مثل هميشه كارهايشان بي نتيجه بود.
اين اقدام بايد از طريق نهادهاي فرهنگي بزرگ انجام مي شد، اما توسط يك نويسنده و با امكانات محدود در يك شهرستان انجام گرفت.
وي با اشاره به اظهارات مخدومي، دبير جشنواره "اين عمار " در خصوص برگزاري اين جشنواره بدون هيچ گونه تبليغي گفت: حرف حق همواره راه خود را باز مي كند و احتياج به تبليغ ندارد.
اين نويسنده در ادامه با اشاره به اينكه عكس العمل‌هاي شديد فتنه‌گران و دروغ‌هاي آنها نشان دهنده ضرورت برگزاري اين جشنواره و نتیجه بد آن برایشان بود، تاكيد كرد: اگر در جريان فتنه 78، ثبت ادبي و هنري این رویداد صورت مي گرفت، شايد شدت فتنه سال گذشته كمتر مي شد.
سرشار در خصوص تفاوت برخورد شاعران و داستان نويسان با اين مقوله گفت: اغلب افراد صاحب نام در عرصه شعر و داستان، وارد ماجراي فتنه نشدند و مطلبی در اين زمينه منتشر نكردند.
وي بيان داشت: البته برخي از شعراي بنام ما به جريان فتنه ملحق شدند و يكي از شعرا كه با هر دو طرف جريان رابطه داشت، عنوان كرد كه بعضي از اين شعرا در مراسم‌هاي سياسي قبل از انتخابات 600 تا 700 هزار تومان پول مي گرفتند تا شعري را براي آن افراد بخوانند.
اين نويسنده افزود: در اين طرف ماجرا هم كساني بودند كه متعهد بودند، اما از ترس اتهامات وارده به آنها وارد ميدان نشدند.
سرشار با بيان اينكه در حوزه داستان‌نويسي نيز اين قضيه به همين منوال بود و فقط يك مجموعه شعر منتشر شد، تصريح كرد: حتي در آن مجموعه شعر نيز شايد تنها دو شاعر مشهور به سرودن پرداخته‌اند و بقيه جوانان گمنامي هستند كه در اين راستا احساس دين مي‌كرده‌اند.

همچني بر اساس ارزيابي هيئت داوران برگزيدگان جشنواره به شرح زير انتخاب شدند؛ محمدحسن ابوحمزه، مجيد پورولي‌كلشتري، محمدحسين وفايي، سيدهادي ميرغياثي‌طالقاني، سيدمصطفي فرقاني، فاطمه دبيري، مجيد اسطيري، عاطفه صادقي، عاطفه عبدي‌خان و سوري طالبي.
در اين جشنواره از 5 تن از نويسندگان بومي (اهالي ورامين، پيشوا و قرچك) كه با ارسال اثر در نخستين دوره جشنواره شركت كرده‌اند تجليلي شد

1 نظر

دير جنبيدند اهل هنر.حالا چرا؟

ارسال نظر