آخرین خبر

 • • تجدید چاپ سه کتاب از محمد رضا سرشار
 • چهارشنبه 17 آذرماه 89

  3_890917_M200.jpg1_890917_M200.jpg2_890917_M200.jpg
  «غريبه‌ها»، «جاسوس» و «عكس انتخاباتي با كت دكتر احمدي‌نژاد»
  سه كتاب از محمدرضا سرشار به چاپ دوم رسيد

  خبرگزاري فارس: چاپ دوم كتاب‌هاي «غريبه‌ها»، «جاسوس» و «عكس انتخاباتي با كت دكتر احمدي‌نژاد» توسط انتشارات سوره مهر منتشر شد

  به گزارش خبرگزاري فارس چاپ دوم كتاب‌هاي «غريبه‌ها»، «جاسوس» و «عكس انتخاباتي با كت دكتر احمدي‌نژاد» توسط انتشارات سوره مهر منتشر شد.
  كتاب «عكس يادگاري با كت دكتر احمدي‌نژاد» خاطرات محمدرضا سرشار از انتخابات مجلس ششم در سال 78 است كه او و دكتر احمدي نژاد هر دو نامزد انتخابات بودند.
  در اين كتاب حضور دكتر احمدي‌نژاد و بسياري از دولتمردان فعلي در اين خاطرات منعكس شده است و پيش از اين در سال 1388 توسط انتشارات سوره مهر منتشر شده بود و چاپ دوم آن نيز با شمارگان در 2500 نسخه توسط همين ناشر منتشر شده است

  همچنين دو كتاب با عناوين «جاسوس» و «غريبه‌ها» از سري مجموعه كتاب‌هاي «قصه‌هاي انقلاب» نيز توسط سوره تجديد چاپ شده است.
  كتاب «غريبه‌ها» منتخبي از چهار داستان است كه براي گروه سني نوجوان انتخاب شده است و در آن چهار داستان با عناوين «آخر تعزيه» علي‌اكبر والايي، «بسته عجيب» اثر م.تقوا، «شاخه‌هاي شكسته» و «غريبه‌ها» اثر محمدحسين كيانپور منتشر شده است. اين چهار داستان توسط محمدرضا سرشار برگزيده و ويراستاري شده است.

  كتاب «جاسوس» كه كتاب ششم از مجموعه «قصه‌هاي انقلاب» است چهار داستان مخصوص گروه جوان است كه علي آقاغفار، مجيد درخشاني، محمدحسين كيانپور و حسين عبدي داستان‌هاي «اولين نقش من»، «جاسوس»، «مجسمه» و «نقشه» را تاليف كرده‌اند.
  سوره مهر اين دو اثر را در شمارگان 25000نسخه در نوبت دوم چاپ كرده است
آخرين تصاوير

 • ResizeofzohreAshoora.jpg
 • 3_890917_M200.jpg
 • 1_890917_M200.jpg
 • 2_890917_M200.jpg
 • 3_890917_M200.jpg
 • mohsen-parviz.jpg
 • dastan-yek-ensan.jpg
 • morteza-avini.jpg
 • mahdi-azar-yazdi0.jpg
 • mahdi-azar-yazdi.jpg

آخرین کتاب

 • • چاپی دیگر با تصويرگری جديد سرشار همچنان «تشنه ديدار» است
 • كتاب «تشنه ديدار» نوشته محمدرضا سرشار با تصويرگری و ويرايش جديد از سوی انتشارات سوره مهر تجدید چاپ می‌شود.
  به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری به نقل از ستاد خبر انتشارات سوره مهر،«محمدرضا سرشار» درباره تجدید چاپ كتاب «تشنه ديدار» گفت: اين كتاب كه برای نخستين‌بار در سال 60 منتشر شده بود، به عنوان پرتيراژ‌ترين كتاب جدی كودك و نوجوان کشور تا به امروز بوده است.
  نویسنده کتاب «بیعت با بیداری» گفت: اين كتاب برای گروه سنی كودك و نوجوان است که سوره مهر آن را با ويرايش و تصويرگری جديد عرضه خواهد کرد و قرار است از قطع خشتی به قطع وزيری كوتاه تبديل ‌شود.
  سرشار درباره داستان این کتاب گفت: كتاب«تشنه ديدار» روايتی از جنگ برموك، جنگ‌های زمان پيامبر را به تصوير می‌كشد و داستان كتاب به اين شكل است كه پيك مسلمانان از مرز روم از راه رسيده و خبر می‌دهد كه امپراطور روم با لشكری بزرگ برای حمله به مسلمانان تشكيل می‌شود.
  وی ادامه داد: پس از رسيدن اين پيك پيامبر اسلام دستور بسيج عمومی را صادر می‌كند كه از اين پس داستان كتاب روی ابوذر شخصيت مهم داستان متمرکز شده و آماده شدن ابوذر برای مقابله با دشمنان و تجهيز شتر لاغرش را نشان می‌دهد و داستان به اين شكل ادامه پيدا می‌كند.
  سرشار در پایان اظهار کرد: اين كتاب قبلا به زبان انگليسی و در هندوستان نيز به زبان اردو ترجمه و منتشر شده است.


محمدرضا سرشار گفت: از وضعيت مطالعه در كشور راضي نيستم

اين نويسنده و منتقد ادبي هم‌ز‌مان با هفته‌ي كتاب در گفت‌وگو با خبرنگار بخش كتاب خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، درباره‌ي جايگاه كتاب در ايران و ميزان مطالعه‌ي مردم، عنوان كرد: اين مقدار شمارگان كتاب براي ملتي با اين سابقه‌ي فرهنگي كهن و ميزان باسوادانش كه سطح‌شان نسبت به كشورهاي مشابه و قبل از انقلاب بالا رفته است، خيلي مطلوب نيست. اما معضل مطالعه مختص كشور ما نيست. كساني كه در جا‌هايي مثل آمريكا و انگلستان بوده‌اند، مي‌گويند در آن كشورها هم كتاب‌هاي‌ جدي و ارزشمند شمارگان بالايي ندارند.


او با اشاره به ترجمه‌ي برخي آثار فارسي‌زبان به زبان انگليسي توسط پال اسپراكمن، اظهار كرد: اسپراكمن مي‌گفت كه سطح مطالعه در ايران نسبت به آمريكا خيلي بالاتر است و مي‌گفت جوانان آمريكايي اصلا مطالعه نمي‌كنند و تيراژ كتاب‌هاي جدي براي كشوري با 250 ميليون نفر جمعيت، بيش‌تر از پنج‌هزار نسخه نيست. يا حتا محمود كيانوش كه سال‌هاست در انگلستان ساكن است، معتقد است، آن‌جا كتاب‌هاي عامه‌پسند پرفروش‌ترند تا كتاب‌هاي جدي. در كشور ما هم كتاب‌هاي عامه‌پسند پرفروش‌اند و به چاپ‌هاي بالا مي‌رسند؛ اما جزو كتاب‌هاي سبك هستند.


سرشار افزود: بايد كمي هم به كيفيت فكر كنيم. سلايق كتاب‌خوان‌ها جهت داده شود و بالا برود تا آثار ارزشمند‌تر خوانده شوند.


او همچنين عنوان كرد: امروز رايانه بخشي از مطالعات مردم را تشكيل مي‌دهد و اتفاقا بايد‌ به لحاظ آماري، جزو مطالعه محسوب شود. ديگر اين‌كه اگر كيفيت كتاب‌ها بالا نيست، تقصير را نبايد به گردن مطالعه‌كنندگان انداخت؛ مترجمان، مؤلفان و ناشران تقصير دارند. ما كه خود نويسنده و اهل قلم هستيم، از هر 100 كتاب رغبت نمي‌كنيم فصلي را بخوانيم. كتاب‌سازي به وفور رايج شده است، ترجمه‌ها و تأليف‌هاي تكراري، مضامين مشابه با عناوين و آب و رنگ‌هاي مختلف كه مخاطب را فريب مي‌دهد، افزايش يافته و كارهايي كه به نظر مي‌رسد نويسنده زحمتي برايش نكشيده و نوعي بي‌احترامي به مخاطب است، زياد شده است. در حوزه‌ي ادبيات، داستان‌ها و شعر‌هاي ضعيف مخاطب را دل‌زده مي‌كنند.


اين داستان‌نويس در ادامه با اشاره به فعاليت انتشارات سوره‌ي مهر توضيح داد: در عرصه‌ي كتاب به قدري از آثار اين مؤسسه استقبال مي‌شود كه مي‌گويد در اين شرايط نمي‌تواند جواب‌گوي مشتريان باشد و سرمايه و چاپ‌خانه‌شان كفاف درخواست‌ها را نمي‌دهد. اين‌ها نشان مي‌دهد به جاي اين‌كه فقط دنبال مشكل در دولت يا مردم و كتاب‌خوان‌ها يا كتاب‌نخوان‌ها بگرديم، دنبال اشكالات در مؤلفان و بخصوص ناشران هم بگرديم؛ پس مشكل از مخاطب نيست.


او در ادامه گفت: عرضه‌ي كتاب، روش توزيع و انتشار آن از زمان ورود صنعت چاپ به ايران تا به امروز تغيير چنداني نكرده است و نيامده‌ايم ابتكارات جديدي در اين عرصه به خرج دهيم. نشر سوره‌ي مهر در اين زمينه تجديدنظر كرده است و اگر اين روش از قبيل نحوه‌ي عرضه و نوع محصول به لحاظ تنوع و توزيع آن در كشور به‌ صورت نهضتي فراگير درآيد، بسيار مطلوب است.


سرشار با اشاره به نقش دولت در زمينه‌ي كتاب‌خواني متذكر شد: موافق نيستم كه در ريشه‌يابي همه‌ي ‌مشكلات، زود همه چيز را در كم‌كاري يا بد‌كاري دولت جست‌وجو كنيم و از او راه‌حل بخواهيم؛ مثل يك بچه‌ي لوس. صنعت نشر ما آزاد است. ناشران تا چند سال پيش گله مي‌كردند كه يارانه‌ي‌ مستقيم باعث فساد است و درست هم مي‌گفتند و حالا اين يارانه از صورت مستقيم به غيرمستقيم تغيير يافته است. دولت مرتب خريد كتاب باارزش دارد. دولت وظيفه‌اش اين است كه كتابخانه‌هاي عمومي را تعميم دهد و هر شهري بايد يك كتابخانه‌ي‌ مادر داشته باشد.


او همچنين عنوان كرد: ما بايد كتاب را در دسترس افراد قرار دهيم. كتاب چيزي مثل حليم است كه جزو قوت لايموت روزانه نيست. احساس نياز مردم به كتاب، احساس نياز به يك قوت لايموت نيست؛ ولي همين مردم اگر كتاب دم دست‌شان باشد يا كتاب‌فروشي يا كتابخانه‌اي در محل زندگي‌شان، در طول هفته بالأخره يك روز به آن‌جا سر مي‌زنند. سياست دولت ما در گسترش كتابخانه‌ها بايد به سمت ايجاد كتابخانه‌هاي كوچك و متعدد باشد. ژاپن تجربه‌ي خوبي در اين كار دارد كه در كنار فضاهاي مختلف، فضايي هم به كتابخانه اختصاص داده است. ما كتاب را مي‌خريم و در كتابخانه‌ها حبس مي‌كنيم؛ در حالي‌كه كتاب‌هاي كتابخانه‌ها پيوسته بايد نو شوند. مخاطبي كه هربار مي‌رود، وقتي كتاب قبلي را ‌ببيند، به خواندن رغبت نمي‌كند.


او در ادامه با بيان اين‌كه وقتي حركتي مردمي - دولتي شد، درست مي‌شود، عنوان كرد: بايد از سمت كتابخانه‌هاي متمركز، بزرگ و پرهزينه به سمت احداث كتابخانه‌هاي كوچك و كم‌هزينه با مشاركت مردم حركت كنيم و كتاب را به در خانه‌ي مردم ببريم؛ از آن‌ها انتظار نداشته باشيم كه بيايند. از تلويزيون هم در مورد كوتاهي كه در امر معرفي كتاب دارد، گله دارم. بارها وعده داده است؛ اما بعد از آن چيزي نديده‌ايم. هزينه‌ي پست كتاب و مطبوعات هم بايد برخودار از تخفیف قابل توجه باشد..