آخرین خبر

 • • حمدرضا سرشار بر سر سفره خدا صدای آشنای دهه شصت و هفتاد میهمان برنامه سر سفره خدا خواهد شد.
 • یکشنبه 28 خردادماه 96

  به گزارش بولتن نیوز از روابط عمومی شبکه کودک سیما، محمد رضا سرشار نویسنده و قصه گوی محبوب قصه های ظهر جمعه در سحرگاه سه شنبه هجدهم رمضان مهمان برنامه سحرگاهی شبکه کودک سیما می شود.

  محمد رضا سرشار در دوران پیش از انقلاب اسلامی و قبل از زندانی شدن توسط رژیم ستم شاهی چهار کتاب داستان تالیف کرد و در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی حدود ۱۴۰ عنوان کتاب دیگر از وی، در قالب داستان، پژوهش، نقد و مباحث نظری ادبی، به شکل تألیف یا ترجمه برای کودکان و نوجوانان و بزرگسالان منتشر شد.

  آثار سرشار تاکنون، دست کم ۳۶ جایزه را در سطح کشور به خود اختصاص داده و برخی از آنها، در داخل و خارج کشور، به زبان های عربی، ترکی استانبولی، ترکمنی، روسی، انگلیسی و اردو، ترجمه شده‌است.

  علیرغم همه این فعالیتها و کارنامه درخشان ادبی، چیزی که استاد رهگذر را به بخشی از خاطرات مشترک ملت ایران تبدیل کرده است طنین صدای گرم او در ۲۴ سال گویندگی «قصه ظهر جمعه» شبکه سراسری رادیو است. گویی هنوز در میانه آن آهنگ دلنشین و فراموش نشدنی زمزمه می کند:«... و اما راویان آثار و ناقلان اخبار و طوطیان شیرین سخن شکر شکن سربازار معانی این چنین روایت کرده اند که ...

  برنامه سر سفره خدا برنامه سحرگاهی شبکه کودک سیما برای روزه اولی هاست که در حال و هوایی پرنشاط و کوکانه هر شب از ساعت سه بامداد الی چهار و سی دقیقه به صورت زنده تقدیم کودکان ایرانی می گردد.

آخرین کتاب

 • • پنجمین بازچاپ «سفر به جنوب»/ گزارش سرشار از رزمندگان نوجوان

 • شناسهٔ خبر: 4130367 - سه‌شنبه ۹ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۲

  کتاب «سفر به جنوب» محمدرضا سرشار شامل روایتی از دیدار و گفتگوی وی با چند نوجوان رزمنده تجدید چاپ شد.
  به گزارش خبرگزاری مهر، کتاب «سفر به جنوب» حاصل سفر محمدرضا سرشار به جبهه‌های جنوب کشور در اردیبهشت ماه سال ۱۳۶۵ است که در آن، مشاهدات نویسنده در کنار گفت‌وشنود او با چند نوجوان رزمنده در قالب گزارش نوشته شده است.

  درون مایه این کتاب به بررسی و انعکاس حضور پرشور نوجوانان ایرانی در جنگ تحمیلی اختصاص دارد. در این کتاب نویسنده یادداشت‌هایی را که حاصل گفت و گو با چند نوجوان در جبهه است را به صورت داستان روایت کرده است.

  از آنجایی که داستان‌ها درواقع نوعی مصاحبه مستند هستند بر جذابیت و باورپذیری این مجموعه افزوده است. خواننده با خوانش این داستان‌ها از نزدیک به مضامینی چون عشق به شهادت و عشق رزمندگان به امام را پی خواهد برد.

  توصیف‌های نویسنده از فضاها و موقعیت‌هایی که نوجوانان رزمنده در آن قرار دارند، دقیق و خواندنی است. در مجموع، کلیت مطالب کتاب حاضر، متن خواندنی به قلم یک نویسنده صاحب سبک و پیش کسوت از یک موقعیت جنگی است.

  این کتاب در نخستین جشنواره کتاب کودک و نوجوان بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس، به عنوان کتاب تقدیری برگزیده شد و جایزه گرفت.

  این اثر در ۵۵ صفحه با تیراژ ۲۵۰۰ نسخه و قیمت ۴۹۰۰ تومان توسط انتشارات سوره مهر به چاپ پنجم رسید.


دبيرجايزه كتاب فصل:فاصله زيادي با استانداردهاي جهاني در داستان نويسي داريم

جمعه ٢٨ خرداد ١٣٨٩
11:14:50 AM
دبير جايزه كتاب فصل با اشاره به پيشرفتهاي شگرف كمي و كيفي بخش داستان نويسي در دوران بعد از انقلاب، گفت: هنوز تا رسيدن به استاندارهاي جهاني در اين حوزه فاصله زيادي داريم.
به گزارش هنر نيوز ،محمد رضا سرشار در گفت وگو با ايرنا در خصوص نبود انتخاب اثر برگزيده جايزه كتاب فصل درهيچ يك از بخشهاي ادبيات (شعر و داستان) بزرگسال ، كودك ونوجوان گفت: ما در بيشتر رشته‌هاي تاليفي از جمله ادبيات داستاني حرفه‌اي نيستيم.
وي افزود: در كشورهاي كه سنتهاي كهن در رشته‌هاي داستان نويسي دارند، معمولا كمي افت و خيز طبيعي است اما در كشورهاي كه اين جريان حرفه‌اي نشده است شاهد افت و خيز شديد هستيم.
سرشار گفت: در بيست ساله نخست پس از پيروزي انقلاب هيچ رماني به عنوان اثر برگزيده انتخاب نشد اما يكباره وزير ارشاد وقت به تصور خود و براي جبران مافات اين عقب ماندگي، جشنواره‌اي مثل ادبيات داستاني انقلاب را برگزار كرد كه در جاي خود مشكل آفرين بود.
وي افزود : از آن سالها تا به امروز كه ‪ ۳۱‬سال از پيروزي انقلاب مي‌گذرد در حوزه داستان ‪ ۳‬بار برگزيده سال داشتيم يعني به عبارتي هر ‪ ۱۰‬سال داستان يك نفر كه اين نشان‌دهنده ضعف جريان داستان نويسي بزرگسال است كه بايد به فكر حل اين مسئله باشيم.
به اعتقاد سرشار، دادن جايزه بدون مبني و اصول، مشكل را حل نمي‌كند و در هر جايزه‌اي حداقل‌هايي بايد رعايت شود.
وي گفت:در كتاب فصل براي اينكه كتابي حائز شرايط برگزيده شدن باشد بايد معدل بالاي ‪ ۹۰‬را كسب كند ضمن آنكه با آثار هم دوره خود رقابت كند ، در يك دوره ممكن است چند اثر با امتياز بالا داشته باشيم و اثري كه شرايط كامل را داشته باشد انتخاب خواهد شد و عكس آن نيز ممكن است كه سالهاي متمادي هيچ اثر برگزيده نداشته باشيم البته در يك جريان متعادل (حرفه‌اي )نبايد شاهد اين همه نوسان باشيم.
سرشار با اشاره به اينكه نويسندگي در كشور هنوز به معناي واقعي حرفه اي نشده است گفت: ادبيات ما مثل برخي رشته‌هاي ديگر روي تك ستاره‌ها مي‌چرخد در حاليكه نبايد اينطور باشد ، در جريان حرفه‌اي طبيعي اين اشخاص نيستند كه تعيين‌كننده اند بلكه جريان است كه تعيين مي‌كند، گاه تعداد ستاره ها آنقدر زياد است كه كهشكان درست مي‌شود كه كم كاري چند نفر سبب ايجاد خلا نمي‌شود ، در كشور ما اينگونه نيست اگر چهره‌هاي شاخص كار جديد بيرون ندهند كار برجسته در آن حوزه نداريم.
سرشار مهمترين راهكار را، پر كردن اين فاصله‌ها دانست واظهارداشت: هر نهادي متناسب با وظايف خود بايد كار كند ، نهادهايي مثل دانشكده‌هاي ادبي و هنري ،كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان ، حوزه هنري و... بايد اهتمام زيادي بر روي پرورش نيرو داشته باشند، جوايز براي تشويق افراد كافي است بايد بيشتر به آموزش ، نقدهاي ادبي بدون تعارف اما علمي توجه كرد.
وي در خصوص تعداد آثار ارسالي به دبيرخانه كتاب فصل گفت: در دوره دوازدهم ‪ ۵‬هزار و ‪ ۸۸۷‬عنوان كتاب كه در زمستان ‪ ۸۷‬به چاپ رسيده است به دبيرخانه ارسال شد كه پس از بررسي كارشناسي ‪ ۵‬هزار ‪ ۶۵۷‬اثر در مرحله اوليه داوري حذف و ‪ ۲۳۰‬عنوان كتاب به مرحله نهايي راه پيدا كرد.
سرشار در ادامه گفت : از ميان آثار راه يافته به مرحله پاياني ‪ ۱۸‬عنوان به عنوان اثر برگزيده و ‪ ۳۹‬عنوان هم به عنوان آثار شايسته تقدير انتخاب شدند.
دبير جايزه كتاب فصل در خصوص ميزان جوايز برگزيدگان گفت : نفرات برگزيده همانند دوره‌هاي قبل ‪ ۵‬سكه ، لوح تقدير و تنديس را دريافت و نفرات شايسته تقدير نيز سه سكه به همراه لوح تقدير دريافت خواهند كرد ، البته براي حمايت بيشتر همه آثار برگزيدگان و تقديري خريداري خواهند شد.
وي به آمار كلي كتابهاي ارسالي در هر رشته به تفكيك تاليف و ترجمه اشاره كرد و گفت : در كليات ‪ ۸۰‬تاليف و ‪ ۲۰‬ترجمه ، در روانشناسي ‪ ۲۲۱‬تاليف و ‪ ۱۵۰‬ترجمه ، در دين ‪ ۷۹۳‬تاليف و ‪ ۸۹‬ترجمه ، علوم اجتماعي ‪ ۵۸۰‬تاليف و ‪۱۶۶‬ ترجمه ، در رشته زبان ‪ ۴۱‬تاليف و ‪ ۷‬ترجمه ، در علوم خالص ‪ ۷۷‬تاليف و ‪۲۸‬ ترجمه ، در علوم كاربردي ‪ ۵۳۷‬تاليف و ‪ ۱۹۴‬ترجمه ، در بخش هنر ( عكاسي ، تجسمي ، موسيقي ، هنرهاي نمايشي ، معماري و... ‪ ۱۸۱‬تاليف و ‪ ۱۲۰‬ترجمه ، در شاخه ادبيات يك هزار و ‪ ۳۶۶‬تاليف و ‪ ۲۰۹‬ترجمه ، در تاريخ و جغرافيا ‪ ۳۸۳‬تاليف و ‪ ۴۶‬ترجمه و در بخش كودك ‪ ۴۲۷‬تاليف و ‪ ۲۶۸‬ترجمه به دبيرخانه ارسال شده است.
وي تصريح كرد : از ميان ‪ ۱۸‬اثر برگزيده ‪ ۹‬عنوان تاليفي، ‪ ۶‬عنوان ترجمه اي و ‪ ۳‬عنوان تصحيح است و از ميان ‪ ۳۹‬اثر شايسته تقدير، ‪ ۲۴‬عنوان تاليفي، ‪ ۱۲‬عنوان ترجمه‌اي و ‪ ۳‬عنوان به بخش تصحيح اختصاص دارد.
سرشار در خصوص روند داوري و تعداد داوران اين دوره از كتاب فصل گفت : روند اين برنامه مثل هر سال است و از ميان افرادي كه در هر رشته توانايي نقد دارند استفاده شده است ، اسامي داوران همه رشته‌ها بعدا اعلام خواهد شد ، تعداد داوران اين دوره ‪ ۳۰۰‬نفر هستند.
وي درباره سهم بخشهاي ادبي اعم از شعر و داستان در جوايز اين دوره هم گفت : در هيچيك از بخشهاي ادبيات (شعر و داستان) بزرگسال و نيز كودك و نوجوان اثري حائز رتبه برگزيده تشخيص داده نشد.
سرشار گفت : در حوزه ادبيات بزرگسال دو عنوان كتاب در بخش شعر يك عنوان كتاب در بخش نقد ادبي شايسته تقدير شناخته شدند. در حوزه ادبيات كودك و نوجوان هم يك مجموعه شعر، يك كتاب داستان تاليفي و يك كتاب داستان ترجمه اي و يك اثر در حوزه كتابهاي علمي شايسته تقدير شناخته شدند.
وي در خصوص برنامه‌هاي ويژه سومين سالگرد جايزه كتاب گفت : از جمله برنامه‌هاي ويژه مراسم پاياني دوازدهمين دوره جايزه كتاب فصل كه مصادف با سومين سالگرد تاسيس اين جايزه است مي‌توان علاوه بر حضور محسن پرويز معاون فرهنگي وزير ارشاد به حضور سيد محمد حسيني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي اشاره كرد .
وي بيان داشت : در اين برنامه از ناشري كه بيشترين آثار برگزيده ‪ ۱۲‬دوره قبلي را به چاپ رسانده است نيز تقدير خواهد شد و ‪ ۳‬نفر از دبيران قبلي اين جايزه سخنراني كوتاهي در طول برنامه خواهند داشت و از تعدادي از داوراني كه در طي ‪ ۱۲‬دوره بيشترين همكاري را با جايزه كتاب فصل داشته اند تقدير به عمل خواهد آمد.
دبير جايزه كتاب فصل در ادامه گفت : قرار است نمايشگاهي از آثار برگزيده ‪ ۱۲‬دوره گذشته در كنار تالار محل برگزاري مراسم برپا شود.
دوازدهمين دوره جايزه كتاب فصل از ساعت ‪ ۱۷‬تا ‪ ۱۹‬روز سه شنبه اول تيرماه در تالار انديشه حوزه هنري با حضور جمعي از مسوولان فرهنگي كشور ، دبيران و اهالي قلم برگزار خواهد شد.

ارسال نظر