آخرین خبر

 • • نخستین نشست خبری رئیس جدید حوزه هنری تهران برگزار می شود
 • دوشنبه 11 دیماه 91

  خبرگزاری فارس: نشست مطبوعاتی محمد سرشار رئیس حوزه هنری استان تهران به زودی برای تشریح برنامه‌های وی برگزار خواهد شد.
  خبرگزاری فارس: اولین نشست خبری رئیس جدید حوزه هنری برگزار می‌شود

  به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، محمد سرشار هفته گذشته با با حکمی از سوی مومنی شریف، رییس حوزه هنری تهران شد.

  سرشار پس از قبول مسئولیت از ابتدای هفته جاری به حوزه هنری استان تهران رفت و در سمت جدید خود قرار گرفت.

  رئیس جوان حوزه هنری استان تهران در گفت‌وگو با فارس درباره برنامه‌ها به نشست خبری اشاره کرد که بزودی با اصحاب رسانه برگزار و تمام موارد و ماموریت‌ها را تشریح خواهد کرد.  

  نشست مطبوعاتی با حضور اصحاب رسانه در آینده نزدیک برپا می‌شود تا همانگونه که سرشار در معارفه اشاره کرده بود ماموریت‌ها را برای اهالی قلم بازگو کند.

  محمد سرشار در مراسم معارفه خود اینگونه عنوان کرده بود که؛ در حوزه هنری استان تهران، قرار است چهار مأموریت را دنبال کنم. دو مأموریت پیش از این توسط فاضل نظری عزیز پیش رفته و به امید خداوند دو مأموریت پس از این، همدلی او و دیگر برادران و خواهرانمان، پیش خواهد رفت. انجام وظایف استانی حوزه هنری و شناسایی، آموزش حرفه‌ای و همکاری با هنرمندان و ادبیان جوان، کارهای بزرگی بود که در هشت سال گذشته، به همت این برادر جلو رفته و ادامه پر توان آن امید این حقیر است، تعیین حوزه هنری کودک و نوجوان و برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی، نقد و نظریه‌پدرازی در عرصه ادبیات و هنر از توقعات جدید است که باید برای آن برنامه بریزیم و اقدام کنیم. امیدوارم خداوند این توان را به سرمایه گرانبهای انسانی حوزه هنری تهران، بیش از پیش عنایت فرماید تا از پس این چهار مأموریت مهم برآییم.

  وی گفته بود، برای انجام این مأموریت‌ها، الگوها و فرایندها را در نظر داریم که ارائه آنها، در این فرصت به اطاله کلام می‌انجامد. انشاءالله در آینده‌ای نزدیک و در نشستی ویژه، به تبیین این طراحی‌ها و برنامه‌ها خواهیم پرداخت.(شرح کامل مراسم را اینجا بخوانید)

  زمان و مکان و تاریخ دقیق برگزاری این نشست قرار است از سوی حوزه هنری اعلام شود.

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • انتشار سه کتاب جدید در باره ادبیات داستانی، به کوشش سرشار
 • برگزاری فارس: «غوطه خوردنی غریب در داستان»، «هوا سرشار از کلمات است» و «داستان برای گشایش درهای آسمان» سه اثر جدید محمدرضا سرشار به زودی منتشر خواهند شد.
  به گزارش خبرگزاری فارس، محمدرضا سرشار از انتشار سه کتاب خود در حوزه نقد ادبی خبر داد و گفت: این سه کتاب مصاحبه‌های گرد‌آوری شده هستند و در آنها گفتگوهای فنی با نویسندگان ایرانی، نویسندگان خارجی و مترجمان ایرانی داستان‌های خارجی انجام شده است.
  وی در ادامه افزود: این گفتگوها مربوط به دوره انتشار مجله ادبیات داستانی است و من این گفتگوها را بعد از استخراج و بازبینی مجدد، بر اساس یک طبقه بندی در سه کتاب «غوطه خوردنی غریب در داستان»، «هوا سرشار از کلمات است» و «داستان برای گشایش درهای آسمان» تدوین کرده‌ام.
  سرشار در مورد هر یک از این کتاب‌ها گفت: کتاب «غوطه خوردنی غریب در داستان» مجموعه‌ای از مصاحبه‌ها با نویسندگان معاصر ایرانی است. جلد دوم این مجموعه «هوا سرشار از کلمات است» نام دارد و مصاحبه‌های نویسندگان خارجی است که به فارسی ترجمه شده است. اکثر این مصاحبه‌ها در خارج از ایران انجام شده‌اند. البته در این کتاب تعدادی از مصاحبه‌هایی که نویسندگان مجله با نویسندگان خارجی انجام داده‌اند نیز وجود دارد.
  وی در ادامه افزود: جلد سوم این کتاب نیز «داستان برای گشایش درهای آسمان» نام دارد و گفتگو با مترجمان ایرانی داستان‌های خارجی است. در این کتاب مترجمان از مسائل ترجمه، جریان ترجمه در کشور و روش‌های شخصی این افراد در ترجمه آثار سخن گفته‌اند.
  سرشار درباره ضرورت گردآوری و انتشار این مجموعه سه جلدی گفت: در دورانی که من در مجله ادبیات داستانی به عنوان سردبیر یا عضو شورای سردبیری به فعالیت مشغول بودم، مطالب ارزشمندی منتشر شدند. این گفتگوها ماندگار هستند و ارزش چاپ این مطالب بیش از یک‌بار چاپ در یک مجله هستند.
  وی در ادامه افزود: از سویی این مجلات در حال حاضر در دسترس کسی نیستند. به غیر از کتابخانه مرکزی حوزه هنری تهران در هیچ کتابخانه‌ای در ایران دوره کامل این مجله پیدا نمی‌شود. با باز نشر این مطالب، برخی از مطالب این مجلات در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.
  سرشار درباره استقبال خوانندگان از کتاب‌های گفتگومحور گفت:‌ تاکنون شاهد انتشار متعدد مصاحبه‌های نویسندگان خارجی در قالب کتاب بوده‌ایم و اغلب هم مورد استقبال مخاطبان واقع شده‌اند. این در حالی است که ارزش بسیاری از این مصاحبه‌ها، اعم از نوع سوالات و پاسخ‌هایی که نویسنده پاسخ داده است، خیلی کمتر از مصاحبه‌هایی است که ما در ادبیات داستانی با نویسندگان خودمان انجام داده‌ایم. از این رو گفتیم وقتی چنین کتابی منتشر می‌شود و قطعا با استقبال مواجه خواهد شد.
  وی در ادامه افزود: از سوی دیگر در داخل کشور مصاحبه‌هایی در جبهه شبه‌روشنفکر با نویسندگان این طیف انجام شده است و به صورت کتاب در آمده‌ اما در مورد نویسندگان جبهه انقلاب این کار کمتر انجام شده است.
  این داستان نویس در انتها افزود: در حال حاضر مراحل آماده سازی این سه کتاب در انتشارات سوره مهر انجام


دبيرجايزه كتاب فصل:فاصله زيادي با استانداردهاي جهاني در داستان نويسي داريم

جمعه ٢٨ خرداد ١٣٨٩
11:14:50 AM
دبير جايزه كتاب فصل با اشاره به پيشرفتهاي شگرف كمي و كيفي بخش داستان نويسي در دوران بعد از انقلاب، گفت: هنوز تا رسيدن به استاندارهاي جهاني در اين حوزه فاصله زيادي داريم.
به گزارش هنر نيوز ،محمد رضا سرشار در گفت وگو با ايرنا در خصوص نبود انتخاب اثر برگزيده جايزه كتاب فصل درهيچ يك از بخشهاي ادبيات (شعر و داستان) بزرگسال ، كودك ونوجوان گفت: ما در بيشتر رشته‌هاي تاليفي از جمله ادبيات داستاني حرفه‌اي نيستيم.
وي افزود: در كشورهاي كه سنتهاي كهن در رشته‌هاي داستان نويسي دارند، معمولا كمي افت و خيز طبيعي است اما در كشورهاي كه اين جريان حرفه‌اي نشده است شاهد افت و خيز شديد هستيم.
سرشار گفت: در بيست ساله نخست پس از پيروزي انقلاب هيچ رماني به عنوان اثر برگزيده انتخاب نشد اما يكباره وزير ارشاد وقت به تصور خود و براي جبران مافات اين عقب ماندگي، جشنواره‌اي مثل ادبيات داستاني انقلاب را برگزار كرد كه در جاي خود مشكل آفرين بود.
وي افزود : از آن سالها تا به امروز كه ‪ ۳۱‬سال از پيروزي انقلاب مي‌گذرد در حوزه داستان ‪ ۳‬بار برگزيده سال داشتيم يعني به عبارتي هر ‪ ۱۰‬سال داستان يك نفر كه اين نشان‌دهنده ضعف جريان داستان نويسي بزرگسال است كه بايد به فكر حل اين مسئله باشيم.
به اعتقاد سرشار، دادن جايزه بدون مبني و اصول، مشكل را حل نمي‌كند و در هر جايزه‌اي حداقل‌هايي بايد رعايت شود.
وي گفت:در كتاب فصل براي اينكه كتابي حائز شرايط برگزيده شدن باشد بايد معدل بالاي ‪ ۹۰‬را كسب كند ضمن آنكه با آثار هم دوره خود رقابت كند ، در يك دوره ممكن است چند اثر با امتياز بالا داشته باشيم و اثري كه شرايط كامل را داشته باشد انتخاب خواهد شد و عكس آن نيز ممكن است كه سالهاي متمادي هيچ اثر برگزيده نداشته باشيم البته در يك جريان متعادل (حرفه‌اي )نبايد شاهد اين همه نوسان باشيم.
سرشار با اشاره به اينكه نويسندگي در كشور هنوز به معناي واقعي حرفه اي نشده است گفت: ادبيات ما مثل برخي رشته‌هاي ديگر روي تك ستاره‌ها مي‌چرخد در حاليكه نبايد اينطور باشد ، در جريان حرفه‌اي طبيعي اين اشخاص نيستند كه تعيين‌كننده اند بلكه جريان است كه تعيين مي‌كند، گاه تعداد ستاره ها آنقدر زياد است كه كهشكان درست مي‌شود كه كم كاري چند نفر سبب ايجاد خلا نمي‌شود ، در كشور ما اينگونه نيست اگر چهره‌هاي شاخص كار جديد بيرون ندهند كار برجسته در آن حوزه نداريم.
سرشار مهمترين راهكار را، پر كردن اين فاصله‌ها دانست واظهارداشت: هر نهادي متناسب با وظايف خود بايد كار كند ، نهادهايي مثل دانشكده‌هاي ادبي و هنري ،كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان ، حوزه هنري و... بايد اهتمام زيادي بر روي پرورش نيرو داشته باشند، جوايز براي تشويق افراد كافي است بايد بيشتر به آموزش ، نقدهاي ادبي بدون تعارف اما علمي توجه كرد.
وي در خصوص تعداد آثار ارسالي به دبيرخانه كتاب فصل گفت: در دوره دوازدهم ‪ ۵‬هزار و ‪ ۸۸۷‬عنوان كتاب كه در زمستان ‪ ۸۷‬به چاپ رسيده است به دبيرخانه ارسال شد كه پس از بررسي كارشناسي ‪ ۵‬هزار ‪ ۶۵۷‬اثر در مرحله اوليه داوري حذف و ‪ ۲۳۰‬عنوان كتاب به مرحله نهايي راه پيدا كرد.
سرشار در ادامه گفت : از ميان آثار راه يافته به مرحله پاياني ‪ ۱۸‬عنوان به عنوان اثر برگزيده و ‪ ۳۹‬عنوان هم به عنوان آثار شايسته تقدير انتخاب شدند.
دبير جايزه كتاب فصل در خصوص ميزان جوايز برگزيدگان گفت : نفرات برگزيده همانند دوره‌هاي قبل ‪ ۵‬سكه ، لوح تقدير و تنديس را دريافت و نفرات شايسته تقدير نيز سه سكه به همراه لوح تقدير دريافت خواهند كرد ، البته براي حمايت بيشتر همه آثار برگزيدگان و تقديري خريداري خواهند شد.
وي به آمار كلي كتابهاي ارسالي در هر رشته به تفكيك تاليف و ترجمه اشاره كرد و گفت : در كليات ‪ ۸۰‬تاليف و ‪ ۲۰‬ترجمه ، در روانشناسي ‪ ۲۲۱‬تاليف و ‪ ۱۵۰‬ترجمه ، در دين ‪ ۷۹۳‬تاليف و ‪ ۸۹‬ترجمه ، علوم اجتماعي ‪ ۵۸۰‬تاليف و ‪۱۶۶‬ ترجمه ، در رشته زبان ‪ ۴۱‬تاليف و ‪ ۷‬ترجمه ، در علوم خالص ‪ ۷۷‬تاليف و ‪۲۸‬ ترجمه ، در علوم كاربردي ‪ ۵۳۷‬تاليف و ‪ ۱۹۴‬ترجمه ، در بخش هنر ( عكاسي ، تجسمي ، موسيقي ، هنرهاي نمايشي ، معماري و... ‪ ۱۸۱‬تاليف و ‪ ۱۲۰‬ترجمه ، در شاخه ادبيات يك هزار و ‪ ۳۶۶‬تاليف و ‪ ۲۰۹‬ترجمه ، در تاريخ و جغرافيا ‪ ۳۸۳‬تاليف و ‪ ۴۶‬ترجمه و در بخش كودك ‪ ۴۲۷‬تاليف و ‪ ۲۶۸‬ترجمه به دبيرخانه ارسال شده است.
وي تصريح كرد : از ميان ‪ ۱۸‬اثر برگزيده ‪ ۹‬عنوان تاليفي، ‪ ۶‬عنوان ترجمه اي و ‪ ۳‬عنوان تصحيح است و از ميان ‪ ۳۹‬اثر شايسته تقدير، ‪ ۲۴‬عنوان تاليفي، ‪ ۱۲‬عنوان ترجمه‌اي و ‪ ۳‬عنوان به بخش تصحيح اختصاص دارد.
سرشار در خصوص روند داوري و تعداد داوران اين دوره از كتاب فصل گفت : روند اين برنامه مثل هر سال است و از ميان افرادي كه در هر رشته توانايي نقد دارند استفاده شده است ، اسامي داوران همه رشته‌ها بعدا اعلام خواهد شد ، تعداد داوران اين دوره ‪ ۳۰۰‬نفر هستند.
وي درباره سهم بخشهاي ادبي اعم از شعر و داستان در جوايز اين دوره هم گفت : در هيچيك از بخشهاي ادبيات (شعر و داستان) بزرگسال و نيز كودك و نوجوان اثري حائز رتبه برگزيده تشخيص داده نشد.
سرشار گفت : در حوزه ادبيات بزرگسال دو عنوان كتاب در بخش شعر يك عنوان كتاب در بخش نقد ادبي شايسته تقدير شناخته شدند. در حوزه ادبيات كودك و نوجوان هم يك مجموعه شعر، يك كتاب داستان تاليفي و يك كتاب داستان ترجمه اي و يك اثر در حوزه كتابهاي علمي شايسته تقدير شناخته شدند.
وي در خصوص برنامه‌هاي ويژه سومين سالگرد جايزه كتاب گفت : از جمله برنامه‌هاي ويژه مراسم پاياني دوازدهمين دوره جايزه كتاب فصل كه مصادف با سومين سالگرد تاسيس اين جايزه است مي‌توان علاوه بر حضور محسن پرويز معاون فرهنگي وزير ارشاد به حضور سيد محمد حسيني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي اشاره كرد .
وي بيان داشت : در اين برنامه از ناشري كه بيشترين آثار برگزيده ‪ ۱۲‬دوره قبلي را به چاپ رسانده است نيز تقدير خواهد شد و ‪ ۳‬نفر از دبيران قبلي اين جايزه سخنراني كوتاهي در طول برنامه خواهند داشت و از تعدادي از داوراني كه در طي ‪ ۱۲‬دوره بيشترين همكاري را با جايزه كتاب فصل داشته اند تقدير به عمل خواهد آمد.
دبير جايزه كتاب فصل در ادامه گفت : قرار است نمايشگاهي از آثار برگزيده ‪ ۱۲‬دوره گذشته در كنار تالار محل برگزاري مراسم برپا شود.
دوازدهمين دوره جايزه كتاب فصل از ساعت ‪ ۱۷‬تا ‪ ۱۹‬روز سه شنبه اول تيرماه در تالار انديشه حوزه هنري با حضور جمعي از مسوولان فرهنگي كشور ، دبيران و اهالي قلم برگزار خواهد شد.

ارسال نظر