آخرین خبر

 • • خش هایی از کتاب آنک آن یتیم نظر کرده در کتابخانه علامه طباطبایی به نمایش درآمد
 • چهارشنبه 08 اردیبهشتماه 95

  منبع : لیزنا
  اجرای نمایشنامه کتاب «آنک آن یتیم نظر کرده» در کتابخانه علامه طباطبایی
  به گزارش لیزنا، هایده امیری، کتابدار کتابخانه علامه طباطبایی گفت: در بازدید آموزشگاه دخترانه شهید مدرس شهر محلات، دانش ‌آموزان پایه نهم این مدرسه با بخش‌های مختلف کتابخانه از جمله پایگاه اصلی، مرجع، کمک درسی، نوجوان، داده ‌ها، نشریات و اینترنت آشنا شدند و در خصوص نحوه جستجوی کتاب توضیحاتی برای آن ‌ها ارائه شد.

  وی افزود: در ادامه دانش ‌آموزان با حضور در بخش کودک کتابخانه، قسمت هایی از کتاب «آنک آن یتیم نظر کرده» را به صورت نمایشنامه به اجرا درآوردند که بسیار مورد استقبال قرار گرفت. کتاب «آنک یتیم نظرکرده» تالیف محمدرضا سرشار یکی از کتاب‌های منتخب طرح «۵۰ کتاب سال» نهاد کتابخانه های عمومی کشور است که برای مطالعه به مخاطبین در اردیبهشت ماه معرفی شده است.

  کتابدار کتابخانه علامه طباطبایی افزود: «آنک آن یتیم نظر کرده» پیش از انتشار به صورت کتاب، در قالب یک برنامه روایت- نمایشی رادیویی با عنوان «از سرزمین نور»، صبح های جمعه از شبکه سراسری صدای جمهوری اسلامی پخش می‌ شد و توانست نظرات بسیاری از مخاطبان را به خود جلب کند.

  وی اضافه کرد: اجرای نمایش از روی کتاب، لذت مطالعه را دوچندان می کند و به دنبال اجرای برنامه ‌هایی هستیم که لذت مطالعه و اعتماد به نفس را در دانش آموزان مدارس افزایش دهد.

  گفتنی است «۵۰ کتاب سال» یکی از طرح ‌های ترویجی نهاد کتابخانه‌ های عمومی کشور در سال جاری است که طی آن در هر ماه تعدادی کتاب در حوزه‌ های مختلف مطالعاتی توسط کارشناسان و صاحب نظران انتخاب و جهت معرفی و اجرای ویژه برنامه‌ های فرهنگی به کتابخانه های عمومی ابلاغ می شود.

آخرین کتاب

 • • «راز شهرت صادق هدایت» از نگاه سرشار
 • خبرگزاری شبستان:كتاب «راز شهرت صادق هدایت» به قلم محمدرضا سرشار توسط مركز پژوهش‌های جوان پژوهشگاه منتشر شد.

  به گزارش خبرگزاری شبستان، پایگاه خبری حوزه هنری، كتاب «راز شهرت صادق هدایت» اثر استاد محمدرضا سرشار بوده كه در گروه ادب و هنر مركز پژوهش های جوان پژوهشگاه سامان یافته و به بررسی شخصیت، آثار، عوامل شهرت و جایگاه صادق هدایت در جامعه فرهنگی و اجتماع ایران معاصر می پردازد.
  در این كتاب محقق محترم كوشیده تا بر اساس گفته‌ های دوستان و طرفداران صادق هدایت و برخی سرشناسان جریان طیف روشنفكری معاصر، نكته ‌های مغفولی از نحوه به شهرت رسیدن صادق هدایت و افرادی مانند او را بیان نماید. در این كتاب شیوه و چگونگی تربیت خانوادگی، ویژگی های فردی، عوامل تأثیرگذار خارجی و محیطی و ... كه در تكوین و شكل گیری شهرت صادق هدایت تاثیرگذار بوده‌اند، به روشنی مورد بازكاوی و استدلال قرار گرفته و برای مستندسازی متن از منابع متعددی كه طی نیم قرن اخیر منتشر شده اند، استفاده شده است. كتاب یاد شده در ویراست جدید دارای یك امتیاز بارز است و آن پردازش اندیشه نویسنده ای مانند هدایت درون جریان هم اندیش و همراه با اوست. در این رهگذر به اقدامات روشمند غرب برای روشنفكر‌سازی و اسطوره ‌پردازی در كشورهای جهان سوم نیز اشارات ارزشمندی شده است.
  «راز شهرت صادق هدایت» از سر فصل های متعددی به شرح زیر تشكیل شده است:
  شهرت مشكوك
  سازوكار چهره سازی در دنیای امروز
  چرا صادق هدایت؟
  دوران های سه گانه اندیشه ای هدایت
  علل و موجبات توجه ویژه غربیان به آثار صادق هدایت
  چگونگی آشنایی غریبان با آثار هدایت
  كفرِ محض
  غربزدگی و نفرت از ایران
  نیست انگاری
  عوامل بیرونی به شهرت رساننده هدایت
  استاد سرشار در بخشی از این كتاب می نویسد:
  «یك مشكل اصلی و اساسی هدایت ـ همچون دیگر همفكرانش؛ از راست گرفته تا چپ ـ بی ‌اطلاعی از كنه آموزه ‏ها و اصول اسلامی، بیگانگی با متون ما‌درِ شیعی، ناآشنایی با مؤمنان و مذهبی های اصیل و آگاه، و نداشتن حشر و نشر و مرآوده با آنان، قضاوت بر اساس مشهورات عوامانة رایج راجع به اسلام و نیز رفتارهای تودة مردم عوام بود. اما به جای آنكه دست كم به خاطر همین ضعف دانش و اطلاعات و ناآشنایی، در چارچوب رسالتی كه برای خود در ستیز با این مظاهر احساس می كرد و قائل بود، صرفاً به حمله به همین مظاهر اكتفا كند، به‌ گونه ‏ای با این قضایا برخورد می‏ كرد كه حاصل كارش ارائة چهره ‏ای به غایت كریه و مشئوم از اصل اسلام و تشیع و مسلمانان بود. این امر نیز تنها به علت ناآگاهی هدایت از صورتِ واقعی تعالیم حیات بخش اسلام نبود، بلكه به سبب آن بود كه او واقعاً و از اساس، به هجو و هزل و تحقیر و ـ به سهم خود ـ طرد اسلام و تشیع از جامعة ایران كمر بسته بود. از همین رو نیز، در داستان هایش، شاهد ورود او به مباحث جدی اسلامی نیستیم.»
  گفتنی است، كتاب «راز شهرت صادق هدایت» اثر استاد محمدرضا سرشار، با قیمت 18000 تومان توسط انتشارات كانون اندیشه جوان، منتشر و در دسترس مخاطبان قرار گرفته است.


گفتگو با محمدرضا سرشار

تاريخ : چهارشنبه 15/2/1395
نامش محمدرضا سرشار است؛ اما خیلی ها او را با نام مستعار رضا رهگذر می شناسند. نویسنده ای توانا که در زمینه ی ادبیات کودک سابقه ای طولانی دارد و خیلی از کودکان دهه شصتی با قصه های ظهر جمعه اش خاطره دارند. نویسندگی، قصه گویی، ترجمه و بازنویسی متون تاریخی از جمله فعالیت هایی است که در طول این سال ها انجام داده. «انواع ادبیات کودک محور»، «نگاه داستانی به قصه یوسف در قرآن مجید» و «راز شهرت صادق هدایت» سه کتابی است که امسال از او در نمایشگاه کتاب می بینیم.
زهرا صالحی - بخش کتاب و کتابخوانی تبیان
محمدرضا سرشار
سرشار هم اکنون با عنوان رئیس علمی گروه ادبیات اندیشه پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و عضو هیئت علمی این مرکز پژوهشی مشغول به کار است. همزمان با شروع نمایشگاه کتاب گفتگویی با او داشتیم درباره آثارش در نمایشگاه که در ادامه می خوانید:
اخیرا در گفتگویی گفته بودید «انواع ادبیات کودک محور» یکی از هشت کتابی است که با عنوان «درباره ادبیات داستانی» نوشته اید و تاکنون هفت جلد از این مجموعه هشت جلدی منتشر شده اما کتاب مذکور علی رغم این که چهار سال است واگذار شده هنوز به بازار راه نیافته است؛ علت این وقفه طولانی بین تولید تا عرضه در چیست؟
عنوان کلی این مجموعه هشت جلدی (درباره ادبیات داستانی ) است که کتاب انواع ادبیات کودک محور یک جلد از آن است. هفت جلد قبلی هم همین مرحله زمانی را تا چاپ سپری کرد. بطوری که به تدریج چاپ شد و بدست مخاطب رسید.
علت تأخیر در چاپ این آثار را باید از ناشر سوال کرد اما علت اصلی این ضعف را باید در بازار کتاب، کمبود سرمایه، مسایل داخلی انتشارات و... دنبال کرد. البته ناشر محترم قول عرضه هر سه کتاب را در نمایشگاه امسال دادند .
کتاب دیگری هم با عنوان «نگاهی داستانی به قصه یوسف در قرآن مجید» دارید که ظاهرا آن هم با وجود اینکه در اختیار ناشر قرار گرفته دچار همین وقفه در چاپ شده و قرار است در نمایشگاه عرضه شود.
کل این مجموعه هشت جلدی از جمله کتاب (نگاه داستانی به قصه حضرت یوسف علیه السلام در قرآن ) در سال 91 به ناشر ارائه شد. شاید بروکراسی اداری را بتوانیم علت عمده ی طولانی شدن چاپ و عرضه بدانیم که البته این اتفاق چیزی از اعتبار انتشارات مذکور کم نمی کند.
در مورد نوع روایت داستان در «نگاه داستانی به قصه حضرت یوسف» کمی توضیح دهید.
موضوع این کتاب از قدیم الایام مورد توجه مفسران بود اما در دوران معاصر افرادی مانند سید قطب از نویسندگان مصری با نگاه داستانی این سوره را بازبینی و با معیارهای داستان نویسی امروز تحلیل کردند. در دوران پس از انقلاب هم در ایران عده ای از نویسندگان ما با همین گرایش به این داستان پرداختند که به مراتب از آثار مصری ها پیشرفته تر بود؛ اما آثار مصری ها به عنوان پیشکسوت در این نحوه تحلیل به عنوان سکوی پرتاب نویسندگان ایرانی قرار داشت.
انگیزه اصلی بنده برای تألیف این کتاب از زمان تدریس این سوره با نگاه داستانی در دانشگاه بود که احساس کردم این سوره از قرآن از نگاه داستانی هنوز هم جای تحلیل و تأمل دارد که انشالله شاید پس از چاپ برای برخی از مفسران قرآن هم قابل استفاده باشد.
پس در واقع یک مجموعه هشت جلدی تخصصی است؟
به طور کلی این مجموعه تخصصی است و در ابتدا قرار بود این مجموعه با 24 عنوان ارائه شود اما بدلیل تأخیر در چاپ نسبت به سایر عناوین از ادامه منصرف شدم.

کتاب دیگری که از شما در نمایشگاه امسال عرضه می شود «راز شهرت صادق هدایت» است که چندین بار تجدید چاپ شده و امسال با افزودن یکصد صفحه به آن، بناست راهی بازار شود. کمی در مورد این کار توضیح دهید.
سراغ کتاب هایی برویم که نیازهای ما را پاسخگو باشد، در واقع صِرف شهرت نویسنده ی کتاب نباید آن را تهیه کرد که این به لحاظ هزینه زمانی و مالی بصرفه نیست. به طور مثال شخصی که به شکل تخصصی داستان نویسی را دنبال می کند باید سراغ بهترین آثار در این زمینه برود
اولین بار این کتاب سال 85 چاپ شد؛ به دنبال تبلیغات وسیع bbc در خارج از کشور با عنوان بزرگداشت یکصدمین سالگرد صادق هدایت و به دنبالش جریان شبه روشنفکری که در داخل به برگزاری مراسم و تقدیر از هدایت می پرداخت بنده و گروهی از دوستان در مجموعه پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی تصمیم به اقدامی برای دفع این هجمه گرفتیم تا این اقدام تبدیل به مسئله روز نشود. از طرفی اگر نگاه انتقادی به این مسئله داشتیم باز به این تبلیغات سو دامن زده بودیم. بنابراین گروهی متشکل از پنج الی شش نفر را در پژوهشگاه
جمع کردیم و جلسات هفتگی با عنوان نقد آثار صادق هدایت برگزار شد. احساس کردم علاوه بر نقد داستانی آثار هدایت، به نقد افکار و اندیشه های او هم نیاز هست و با این انگیزه برای جلوگیری از بهانه جویی های دیگران عمده ی این نقدها را از قول دوستان هدایت و طرفداران آثارش تهیه کردم. بطور کلی در این اثر به هیچ عنوان فضایی برای رد این آن وجود ندارد، چرا که غالب این نقل قول ها از سوی دوستان و طرفداران شخص صادق هدایت است.
این کتاب در حدود 200 صفحه در بخش های مختلف (دوران های مختلف فکری، زنگی ادبی، زندگی خانوادگی، دوستان و تحصیلات) تألیف شده و در اولین چاپش مورد استقبال چشمگیر مخاطبان قرار گرفت.
البته به دلیل جنبه نقادانه ای که به شخصیت کتاب شده بود مورد هجمه قرار گرفتیم اما نقد جدی بر این اثر تألیفی وارد نشد.
با توجه به صد صفحه ی اضافه شده به کار، تفاوت عمده ای در اثر اتفاق افتاده؟
در سال 91 مدارک جدیدتری از آثار هدایت برایم روشن شد که تصمیم به توضیح بیشتر برای مخاطب گرفتم و بخش های جدیدتری به کتاب اضافه کردم که جمعا حدود 100 صفحه به چاپ قبلی اضافه شد و می شود گفت یک اثر جدید محسوب می شد چرا که یک سوم به حجم اصلی کتاب اضافه شده.
نمایشگاه کتاب امسال در شهر آفتاب برگزار می شود، فکر می کنید این تغییر مکانی در مراجعه و فروش کتاب تأثیر دارد ؟
طبعا این فاصله مکانی برای مراجعان تهرانی اثر منفی خودش را دارد اما در مورد مراجعان شهرستانی کمتر. البته تدابیری که برای حمل و نقل مراجعین صورت گرفته از جمله مترو شاید از اثر منفی این قضیه کم کند اما باز هم صرف زمان طولانی برای رسیدن به نمایشگاه خودش مشکل زاست. از دیدگاه من بهترین مکان در شرایط کنونی برای برگزاری نمایشگاه هم از لحاظ فضای معنوی و هم از لحاظ فنی مصلی بود.
برای کسانیکه می خواهند به نمایشگاه کتاب بروند پیشنهادی دارید تا انتخاب بهتری در خرید کتاب داشته باشند؟
هنوز اطلاع دقیقی از آثار ارائه شده در نمایشگاه ندارم اما می شود معیارهایی را برای تهیه کتاب مناسب گفت که مفید است. از جمله اینکه سراغ کتاب هایی برویم که نیازهای ما را پاسخگو باشد در واقع صِرف شهرت نویسنده ی کتاب نباید آن را تهیه کرد که این به لحاظ هزینه زمانی و مالی بصرفه نیست. به طور مثال شخصی که به شکل تخصصی داستان نویسی را دنبال می کند باید سراغ بهترین آثار در این زمینه برود.
فاکتور بعدی نویسنده اثر است؛ نویسنده در حیطه تخصص خودش باید صاحب نظر باشد تا اثر خوبی را ارائه دهد. ناشر معتبر هم از جمله راههای تشخیص کتاب خوب است. بطور مثال ناشری که سابقه طولانی تری در رشته تفسیر دارد کتاب های معتبر تری از نویسندگان مطرح در این زمینه منتشر می کند .

ارسال نظر