آخرین خبر

 • • نامه سرگشاده انجمن قلم ایران به وزیر ارشاد در باره لزوم عدم حضور ایران در نمایشگاه کتاب فرانکفورت
 • سه شنبه 14 مهرماه 94

  بسمه تعالی
  جناب آقای علی جنتی
  وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی
  سلام علیکم
   
     انقلاب اسلامی ایران با جانمایه فرهنگ و اندیشه مبتنی بر وحی، درهایی تازه‌ از یک جریان پاک فرهنگی را به روی صاحبان اندیشه و خرد و جویندگان حقیقت در همه‌ی جهان گشود؛ اما این امر بر سردمداران گروهی از کشورهایی که تداوم برترجویی خود را فقط در سایه نفی تفکر الهی و توحیدی می دیدند، خوش نیامد. از این رو برخی از صاحبان قلم-  وابسته به خود- را بر آن داشتند تا جایگاه قدسی آخرین فرستاده الهی- حضرت محمد (ص)-  را با قلمهای مسموم خود بیالایند. هرچند ساحت پیامبر اعظم (ص) والا­تر از آن است که با  لجن­پراکنی­ جرثومه­ فسادی این مایه حقیر آلوده شود، اما برای صاحبان قلم و اندیشه در جمهوری اسلامی ایران بسیار تلخ و اندوهبار است که ببینند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در نمایشگاه کتابی شرکت کند که آغاز به کار آن با حضور کسی شکل بگیرد که به سبب هتک حرمت ختم پیامبران در کتابی مورد نفرت و غضب بیش از یک و نیم میلیارد مسلمان قرارگرفته و ادامه­اش با رونمایی از  کتابی باشد که در ارتباط با همین نوشته موهن  از سوی همان فرد نوشته شده است. لذا، از جنابعالی درخواست می­کنیم در این باره تجدید نظر فرمایید .

                                                                                                                             با احترام

  انجمن قلم ایران 

آخرین کتاب

 • • چاپ دوم ترجمه عربی رمانی که به چهار زبان زنده دنیا ترجمه شده است
 • این اثر که به چهار زبان زنده دنیا ترجمه شده است هم اینک چاپ دوم عربی آن در حال انتشار است.

  «آنک آن یتیم نظر کرده» پیش از انتشار به صورت کتاب، در قالب یک برنامه روایت - نمایشی رادیویی با عنوان «از سرزمین نور»، صبح¬های جمعه, از ساعت 8 تا 8:30 از شبکه سراسری صدای جمهوری اسلامی پخش می شد، و طی بالغ بر 70 برنامه، توانست نظرات بسیاری از مخاطبان، و در راس آنها مقام معظم رهبری را به خود جلب کند. به گونه ای که معظم له در یک دیدار حضوری با نویسنده و دست اندرکاران رادیویی این برنامه، آنان را مورد تفقد و تشویق قرار دادند و به ادامه کار سفارش کردند.

  این برنامه رادیویی سپس به زبانهای دیگر نیز ترجمه و از شبکه های برون مرزی صدا پخش شد. همان گونه که نمایش نسخه فارسی آن، پس از چندی، مجددا از صدای جمهوری اسلامی ایران بازپخش شد.

  این اثر، پس از چاپ به صورت کتاب در دو قالب ویژه نوجوانان و بزرگسالان موفق به دریافت جوایز معتبری از سوی جشنواره های کشوری شد. از آن جمله می توان به عنوان اثار برگزیده رتبه¬های اول و دوم دومین جشنواره قصه های قرآنی، پیامبران و ائمه» (مربوط به بررسی کتابهای ده سال سالهای 1374 تا 1384) برای آن اشاره کرد؛ که خود منجر به برگزاری مراسمی مستقل و با شکوه - با همکاری صدا و سیمای جمهوری اسلامی - برای تجلیل از نویسنده کتاب در سال 1384 شد. و بعدها با ترجمه به زبانهای عربی، انگلیسی (ترجمه پروفسور جیمز کلارک؛ قرار گرفته روی سایت آمازون)، اردو، ترکی استانبولی (منتشر شده توسط انتشارات کوثر استانبول و قرار گرفته روی سایت آمازون) و چاپ ترجمه عربی مجلد اول آن با عنوان «ها هو الیتیم بعین الله» در لبنان توسط انتشارات دارالتراث العربی و رونمایی از این ترجمه در کویت و ورود به بازارهای کتاب عربی همچون عراق، مورد استقبال مخاطبان عرب زبان نیز واقع شد. به گونه¬ای که در نمایشگاه کتاب بغداد تمام نسخ آن در همان روز نخست به اتمام رسید.

  «آنک یتیم نظر کرده» در چاپ دوم عربی خود به ترجمه دکتر بتول مشکین فام - استاد دانشگاه الزهرا- توسط ناشر جدیدش - دارالمعارف الحکمیه - در شمارگان 1000نسخه، در دست انتشار است.

خواندني‌هاي وب


محمدرضا سرشار در مصاحبه با كيهان:حضور ايران در نمايشگاه كتاب فرانكفورت دهن كجي به فتواي امام خميني(ره) است

یک نويسنده خواستار تحريم نمايشگاه کتاب فرانکفورت به خاطر دعوت از سلمان رشدي مرتد شد
محمدرضا سرشار (رضا رهگذر) نويسنده مطرح معاصر و عضو هيئت مديره انجمن قلم در گفت وگو با کيهان، با اشاره به فايده اندک حضور ايران در نمايشگاه کتاب فرانکفورت گفت: ايران، به طور کلي در سه نمايشگاه بين المللي کتاب شرکت مي کند؛ يکي فرانکفورت است که هزينه سنگيني را روي دوش ايران مي گذارد. چون در طول همه دوره ها، برگزارکنندگان اين جشنواره با همان موضع استکباري خود، درحالي که هميشه در نمايشگاه کتاب تهران غرفه رايگان گرفته اند اما در مقابل، براي دادن غرفه به ايران در فرانکفورت، هزينه کلان گرفته اند. بعضا امکانات اضافه بر غرفه هم از ايران بطور رايگان گرفته اند. البته در دوره اي که دکتر محسن پرويز معاونت فرهنگي وزارت ارشاد را برعهده داشت، جلوي اين زياده خواهي بي دليل گرفته مي شد. از طرف ديگر، برخلاف نمايشگاه کتاب تهران که هم نمايشگاه است و هم فروشگاه، نمايشگاه فرانکفورت و ديگر نمايشگاه هاي کتاب بزرگ جهان، کتاب ها را فقط نمايش مي دهند و واقعا نمايشگاه هستند و نه فروشگاه. بنابراين حضور ايران در اين نمايشگاه هيچ فايده اقتصادي ندارد. يعني فقط هزينه مي دهيم و درآمدي وجود ندارد.
وي تصريح کرد: ما عمدتا با اين تصور که آنجا عرصه اي براي نمايش و معرفي کتاب هاي منتشر شده در ايران است، به نمايشگاه هايي چون فرانکفورت مي رويم. اما واقعا در يک غرفه بسيار کوچک که بعضا 12 متر است، چقدر از کتاب هاي ايراني به نمايش در مي آيد؟ اغلب همان تعداد محدود کتاب هايي که از ايران به نمايشگاه فرانکفورت مي رود هم متاسفانه نسبت چنداني با ارزش هاي انقلابي و ديني ما ندارند. مهماناني که به عنوان نويسنده و نماينده ادبيات ايران به چنين نمايشگاه هايي مي روند نيز همين وضعيت را دارند. ضمن اينکه دو نفر، يک نويسنده و يک شاعر، پاي ثابت حضور در بسياري از نمايشگاه هاي کتاب خارج از کشور هستند. نويسنده «آنک آن يتيم نظر کرده» افزود: قرار بر اين است که با حضور در اين نمايشگاه ها، ناشران و نمايندگان دولت بروند براي مبادله و ترجمه کتاب با ناشران مطرح جهان مذاکره کنند و قرارداد ببندند. اما من تا به حال نديده ام در پي حضور در اين نمايشگاه ها کتاب قابل ذکري از ايران وارد بازارهاي جهاني بشود و عمدتا ما فقط کتاب­ هايي را براي ترجمه مي پذيريم. ضمن اينکه به گفته يکي از مسئولان سابق وزارت ارشاد، در يکي از دوره هاي اخير، کارواني در حدود 100 نفر از جمله يک نويسنده بدسابقه به نمايشگاه کتاب مسکو رفتند و حدود يک ميليارد تومان هزينه آن شد! اين در حالي است که در دولت قبل، براي چنين سفري حدود 50، 60 ميليون تومان هزينه مي شد. اين مبلغ در شرايطي هزينه شده که مسئولين دولت، دائم از دولت سابق به خاطر سفرهايي با تعداد آدم هاي زياد انتقاد مي کنند.
سرشار تصريح کرد: با اين اوصاف هيچ توجيه اقتصادي، فرهنگي و تبليغاتي براي حضور در اين نمايشگاه ها وجود ندارد، لذا هيچ اتفاتي نمي­ افتد اگر در يک دوره به عنوان اعتراض به حضور يک فرد ملعون مثل سلمان رشدي از حضور در آن صرف نظر کنيم. منتها اين را دولت بايد رسما اعلام کند، نه بي سر و صدا.
نويسنده کتاب «گرداب سکندر» گفت: هم وزارت ارشاد به عنوان نماينده نظام و هم مجمع جهاني ناشران کشورهاي اسلامي اگر ببينند که اعتراض نتيجه نمي دهد، نبايد در نمايشگاه فرانکفورت شرکت کنند، چون هيچ چيز قابل توجهي را از دست نمي دهيم. با علم به اينکه کل علماي بصير جهان اسلام اين شخص را مهدورالدم اعلام کرده اند و مسلمانان جهان هم منهاي دولت هاي وابسته خود، از اين حکم حمايت مي کنند، دعوت از چنين فردي توهين نه فقط به ايران بلکه به همه جهان اسلام است. ما به عنوان شاخص ترين کشور در جهان اسلام، اگر در نمايشگاه کتاب فرانکفورت شرکت کنيم، چه جوابي اول به مردم خودمان و بعد به جهان اسلام داريم؟
وي افزود: قرار است در اين نمايشگاه از يک کتاب سلمان رشدي هم رونمايي شود که آن کتاب دقيقا در ارتباط با فتواي امام است. يعني کتاب خاطرات اين آدم بدبخت، در زندگي مخفي بعد از فتواي حضرت امام. شرکت در نمايشگاهي که با دادن امکان سخنراني و رونمايي از کتاب، نقش برجسته اي به سلمان رشدي داده، بي اعتنايي هم به فتاواي مراجع و حضرت امام و هم زير پا گذاشتن شان جمهوري اسلامي ايران است. سرشار ادامه داد: ممکن است عده اي توجيه کنند که ما به نمايشگاه فرانکفورت مي رويم و در آنجا مقابله مي کنيم! اين حرف بي اساسي است. چون نه امکان مقابله وجود دارد و نه چنين اراده اي در اين بزرگواران - با توجه به سوابق ايشان در دولت - ديده مي شود. بر فرض که يک دادي هم زدند، به کجا مي رسد؟ بايد اقدام رسمي صورت گيرد، نه کار فردي بيهوده اي که حتي ممکن است به وهن نظام هم منجر شود.
اين نويسنده بيان کرد: مسئولين ما اصلانبايد در عدم حضور در نمايشگاه فرانکفورت ترديدي به خود راه دهند! الان وزارت ارشاد گفته ما فعلااعتراض کرديم، منتظريم ببينيم پاسخ چه مي شود! به نظرم در همان اعتراض بايد مي گفتند که اگر تا فلان تاريخ، پاسخ روشني در جهت تحقق خواسته ما صورت نگيرد در نمايشگاه شرکت نخواهيم کرد. زمان زيادي به برگزاري اين نمايشگاه نمانده، چقدر قرار است منتظر بمانند؟ با هزينه­ هايي که کرده ­اند و در صورت تاخير سوخت خواهد رفت چه خواهند کرد؟
محمدرضا سرشار در پايان گفت: اي کاش همه ما ذره اي از غيرت ديني آن جوانان پاکدلي را داشتيم که در مسابقات ورزشي جهاني، وقتي در مقابل حريفي از رژيم اشغالگر قدس قرار مي گيرند، چشم بر موفقيت و کسب مدال مي بندند. آيا دولت در حد همان جوانان هم نمي خواهد غيرت خود را در ارتباط با اين موارد نشان دهد؟ آن هم در شرايطي که نه تنها چيزي را از دست نمي دهد بلکه افتخار هم کسب مي کنند، چون مردم به دولتي که پاي ارزش ها ايستادگي مي کند بيشتر علاقه مند مي شوند.

ارسال نظر