آخرین خبر

 • • جریمه برای کشف حجاب درخودرو
 • دوشنبه 23 شهریورماه 94

  در کمیسیون مشترک فرهنگی و قضایی مجلس تصویب شد
  تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۰۱:۵۰

  سخنگوی کمیسیون مشترک فرهنگی و قضایی مجلس از مصوبه این کمیسیون مبنی بر جریمه یکصد هزار تومانی پلیس برای رانندگان مزاحم نوامیس و کشف حجاب در خودرو خبر داد.
  به گزارش جهان، حجت‌الاسلام نصرالله پژمان‌فر سخنگوی کمیسیون مشترک فرهنگی و قضایی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به جلسه امروز کمیسیون، گفت: در جلسه امروز کمیسیون مشترک فرهنگی و قضایی مجلس برای بررسی طرح عفاف و حجاب، ۲ ماده این طرح مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفت.

  وی افزود: طبق ماده یک طرح عفاف و حجاب، رانندگان یا سرنشینان وسیله نقلیه‌ای که اقدام به کشف حجاب و روزه‌خواری و یا رانندگانی که مزاحمت‌هایی را برای نوامیس مردم ایجاد می‌کنند و یا حرکات غیر متعارف خلاف عفت عمومی از خودشان بروز می‌دهند، متخلف محسوب شده و مأموران راهنمایی و رانندگی می‌توانند با آنها برخورد کنند.

  سخنگوی کمیسیون مشترک فرهنگی و قضایی مجلس در همین زمینه تصریح کرد: براساس ماده یک طرح عفاف و حجاب، مأموران راهنمایی و رانندگی می‌توانند با آن دسته از رانندگانی که برای نوامیس مردم مزاحمت ایجاد کرده و یا در خودروی خود اقدام به کشف حجاب و یا در ایام ماه مبارک رمضان اقدام به روزه‌خواری می‌کنند، برخورد کرده و جریمه ۱۰۰ هزار تومانی برای آنها لحاظ کنند.

  حجت‌الاسلام پژمان‌فر ادامه داد: البته برای این دسته از رانندگان متخلف، علاوه بر جریمه یکصد هزار تومانی، در صورت تکرار این تخلفات ۱۰ نمره منفی، طبق موضوع ماده ۷ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی نیز لحاظ شده و وسیله نقلیه آنها نیز به مدت ۷۲ ساعت توقیف خواهد شد.

  وی در پایان به ماده ۲ طرح عفاف و حجاب اشاره کرد و گفت: براساس ماده ۲ این طرح، دستگاه‌های اجرایی مشمول ماده ۵ قانون مدیریت خدمات کشوری که شامل تمامی کارکنان دولت می‌شود، در صورت ارتکاب به تخلف مندرج در بند ۲۰ ماده ۸ قانون رسیدگی به تخلفات اداری، مشمول طرح عفاف و حجاب، توبیخ کتبی و درج در پرونده استخدامی شده و باید در مورد شخص متخلف تصمیم‌گیری شود؛ البته در صورت تکرار تخلف، به کسر حقوق فوق‌العاده شغل و یا عناوین مشابه و کسر یک سوم از حقوق یک ماه محکوم می‌شوند.

آخرین کتاب

 • • چاپ دوم ترجمه عربی رمانی که به چهار زبان زنده دنیا ترجمه شده است
 • این اثر که به چهار زبان زنده دنیا ترجمه شده است هم اینک چاپ دوم عربی آن در حال انتشار است.

  «آنک آن یتیم نظر کرده» پیش از انتشار به صورت کتاب، در قالب یک برنامه روایت - نمایشی رادیویی با عنوان «از سرزمین نور»، صبح¬های جمعه, از ساعت 8 تا 8:30 از شبکه سراسری صدای جمهوری اسلامی پخش می شد، و طی بالغ بر 70 برنامه، توانست نظرات بسیاری از مخاطبان، و در راس آنها مقام معظم رهبری را به خود جلب کند. به گونه ای که معظم له در یک دیدار حضوری با نویسنده و دست اندرکاران رادیویی این برنامه، آنان را مورد تفقد و تشویق قرار دادند و به ادامه کار سفارش کردند.

  این برنامه رادیویی سپس به زبانهای دیگر نیز ترجمه و از شبکه های برون مرزی صدا پخش شد. همان گونه که نمایش نسخه فارسی آن، پس از چندی، مجددا از صدای جمهوری اسلامی ایران بازپخش شد.

  این اثر، پس از چاپ به صورت کتاب در دو قالب ویژه نوجوانان و بزرگسالان موفق به دریافت جوایز معتبری از سوی جشنواره های کشوری شد. از آن جمله می توان به عنوان اثار برگزیده رتبه¬های اول و دوم دومین جشنواره قصه های قرآنی، پیامبران و ائمه» (مربوط به بررسی کتابهای ده سال سالهای 1374 تا 1384) برای آن اشاره کرد؛ که خود منجر به برگزاری مراسمی مستقل و با شکوه - با همکاری صدا و سیمای جمهوری اسلامی - برای تجلیل از نویسنده کتاب در سال 1384 شد. و بعدها با ترجمه به زبانهای عربی، انگلیسی (ترجمه پروفسور جیمز کلارک؛ قرار گرفته روی سایت آمازون)، اردو، ترکی استانبولی (منتشر شده توسط انتشارات کوثر استانبول و قرار گرفته روی سایت آمازون) و چاپ ترجمه عربی مجلد اول آن با عنوان «ها هو الیتیم بعین الله» در لبنان توسط انتشارات دارالتراث العربی و رونمایی از این ترجمه در کویت و ورود به بازارهای کتاب عربی همچون عراق، مورد استقبال مخاطبان عرب زبان نیز واقع شد. به گونه¬ای که در نمایشگاه کتاب بغداد تمام نسخ آن در همان روز نخست به اتمام رسید.

  «آنک یتیم نظر کرده» در چاپ دوم عربی خود به ترجمه دکتر بتول مشکین فام - استاد دانشگاه الزهرا- توسط ناشر جدیدش - دارالمعارف الحکمیه - در شمارگان 1000نسخه، در دست انتشار است.


سرشار در گفت‌وگو با فارس: حضور سلمان رشدی در فرانکفورت علنا و عملا فتوای تاریخی امام(ره) را هدف قرار داده است


محمدرضا سرشار گفت: اینکه جرأت می‌کنند در نمایشگاه فرانکفورت کسی را بیاورند که جهان اسلام روی او حساسیت دارد و از کتابی رونمایی کنند که درست مقابل فتوای امام و برخی دیگر از فقهای جهان اسلام است جای تامل بسیار دارد!

خبرگزاری فارس: حضور سلمان رشدی در فرانکفورت علنا و عملا فتوای تاریخی امام(ره) را هدف قرار داده است

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، محمدرضا سرشار، نویسنده و منتقد با اشاره به حضور سلمان رشدی در مراسم افتتاحیه نمایشگاه فرانکفورت و حضور ایران در این نمایشگاه گفت: شرکت نکردن ایران در نمایشگاه فرانکفورت امسال باعث ایجاد اعتبار برای دولت نزد مردم می‌شود.

سرشار با اشاره به اینکه حضور سلمان رشدی در نمایشگاه فرانکفورت به عنوان مهمان ویژه همزمان با حضور یک کشور مسلمان انقلابی صادر کننده فتوای مرگ این نویسنده مانند ایران، معانی سیاسی خاصی در جهان می‌یابد گفت: کشورهای عربی برای حضور در این نمایشگاه عمدتا نمایندگانی از دولت‌هایشان را می‌فرستند که همه ما از وابستگی و انفعال آنها باخبریم. حالا چرا نمایندگان دولتی ایران که برآمده از مردم هستند و همه دنیا می‌دانند موضع ما در قبال ظلم و کفر و استکبار چیست، بعد از دست‌دادن با شیطان بزرگ حالا اصرار دارند خودشان را در معرض این اتهام قرار دهند معلوم نیست؟

وی افزود: پیامبر می‌گویند خودتان را در معرض تهمت قرار ندهید. امروز برای بخشی از مردم در مورد قضیه برجام سوء ظن‌های بسیاری نسبت به دولت پدید آمده است. اگر دولت اینگونه نیست که این طیف بزرگ تصور می‌کنند، تدبیر حکم می‌کند خودش را در معرض آزمون‌هایی قرار ندهد که این سوء ظن‌ها را تشدید کند. شرکت ایران در نمایشگاه فرانکفورت همان اندک احتمال تبرئه دولت از آن اتهام را هم از بین خواهد برد.

وی گفت: در چند روز اخیر بعضی به طور غیررسمی گفته‌اند در این نمایشگاه شرکت کنیم و نسبت به حضور سلمان رشدی عکس‌العمل نشان دهیم. سوال من این است که چه عکس العملی؟ من پیشاپیش می‌گویم افرادی که قرار است به فرانکفورت بروند هیچ عکس‌العملی نشان نخواهند داد. وقتی برخی از مقامات به رغم سخن رهبری و فضای ضد امریکایی داخل ایران، بدون هیچ علت موجهی با شیطان بزرگ دست می‌دهند، نامه‌نگاری می‌کنند، تلفنی صحبت می‌کنند یا قدم می‌زنند انتظار دارید مسئولان برپایی غرفه ایران در نمایشگاه فرانکفورت در این ارتباط چه اقدامی انجام دهند.

سرشار با تأکید بر اینکه قرار است در این نمایشگاه از کتابی رونمایی کنند که مربوط به هزار و یک روز زندگی مخفی سلمان رشدی بعد از فتوای امام در باره او است، گفت: چنین اقدامی علنا و عملا فتوای تاریخی امام را هدف قرار داده است.

وی گفت:‌ سال‌ها پیش یکی از آثار یکی از نویسندگان نوجوان کشور متعلق به جناح غیرمذهبی و غیرانقلابی، در یک کشور 5-6 میلیونی اروپایی ترجمه شده بود و به آن ترجمه قرار بود جایزه‌ای بدهند. در همان زمان و در همان مراسم به ترجمه کتاب آیات شیطانی از سلمان رشدی هم قرار بود جایزه‌ای بدهند. هر دوی این افراد در آن مراسم حضور داشتند و این آقای نویسنده که تلویزیون ما داستانهایش را سریال هم کرد و در این دولت هم سوگلی وزارت ارشاد است، نه فقط این مراسم را تحریم نکرد، که همراه با سلمان رشدی روی صحنه رفت و جایزه‌اش را گرفت، بی‌آنکه حتی اعتراضی کند یا کوچکترین ناراحتی از خود نشان دهد.

سرشار با اشاره به اینکه امروز جوانان ورزشکاری در کشور ما هستند که بعد از عمری محرومیت، مشقت و تلاش و صرفا با تکیه بر استعدادهای شخصی و تلاش‌های جانکاه خود توانسته‌اند رقبای قدرتمند بسیاری را پشت سر بگذارند و به مسابقات جهانی راه یابند، گفت: این افراد هم در کشور، هم در آسیا و هم در سطح جهان رقبای رقبای بسیاری را پشت سرگذاشتند و توانستند به مسابقات جهانی یا المپیک راه پیدا کنند. آنجا مقابل حریفی از رژیم اشغالگر قرار گرفتند و با وجود اینکه می توانستند بر او پیروز شوند و امتیاز بیاورند،‌ به نظر دین و امام و مردمشان احترام گذاشتند و از مبارزه با او دست کشیدند و با این کار هم در آن مسابقه بازنده اعلام شدند و هم از گردونه رقابت‌ها حذف شدند.

وی افزود: شما می‌دانید که راه یافتن به المپیک که هر 4 سال یکبار برگزار می‌شود یا بازیهای جهانی یا آسیایی چقدر سخت است و ممکن است بعدها در طول زمان به دلیل پیدا شدن رقبای قوی‌تر و بالا رفتن سن، فرد نتواند در دوره بعد حضور داشته باشد یا رکورد قبلی خود را تکرار کنند.

او تصریح کرد: حالا شما ببینید دولت جمهوری اسلامی ایران می‌خواهد در نمایشگاهی شرکت کند که حضور یا عدم حضورش در آن فرق چندانی نمی‌کند. یعنی ما در نمایشگاهی شرکت می‌کنیم که هزینه هنگفتی بابت آن پرداخت می‌کنیم؛ نه برای فروش آثار بلکه برای معرفی و نمایش آثاری که همه می‌دانند قراردهای آنچنانی هم برای ترجمه و نشرشان در دیگر کشورها بسته نمی‌شود. جالب اینکه مسئولان نمایشگاه فرانکفورت- جز در دورانی چهارساله از دولت نهم و دهم و شاید بعدتر آن دولت- به صورت پایاپای هم با ما عمل نمی‌کنند. بلکه ما به آنها غرفه و برخی امکانات دیگر رایگان می‌دهیم اما آنها برای دادن یک غرفه کوچک از ما پول کلانی می‌گیرند.

وی افزود:‌ این حضور زمانی ارزش دارد که بتوانیم با مترجم‌ها و ناشران جهان قراردادهای گسترده و خوبی ببنیدیم و به گسترش فرهنگ اسلامی ایرانی، ارزش‌های انقلابی خود و صنعت نشر کشور کمک کنیم. در حالی که حضور ایران در نمایشگاه فرانکفورت بعضا بیشتر محدود به بردن عزیزکرده‌های بی‌سببی شده است که سوراخ دعا را پیدا کرده‌اند و صرف نظر از اینکه کدام جناح روی کار باشد تقریبا هر سال با هزینه بیت المال در این نمایشگاه و نمایشگاههای مشابه حضور دارند تا اروپاگردی کنند و در کنار آن، در ارتباط با آثار خود و دوستانشان تک و توک قراردادهایی به صورت شخصی ببندند. وگرنه ما که تا به حال ندیده‌ایم در مورد آثار سایر نویسندگان - خاصه ارزشی - کشور قراردادهای قابل توجهی در این نمایشگاهها بسته شود.

سرشار در ادامه گفت: خب در چنین حالتی که حضور و غیبت ایران فرق قابل ملاحظه‌ای ندارد چرا باید با تحمل چنین خسارات معنوی‌ و مادی بزرگی باز هم حضور پیدا کنیم. ضمن اینکه این تحریم برای یک سال است نه تا ابد. از این تحریم هم ملت هیچ ضرری نمی‌کند. پس چرا دولت اصرار دارد هم خودش را در معرض اتهامات بیشتر قرار دهد، هم سخن امام و رهبری را زیر پا بگذارد؟‌ وقتی ایران و نماینده آن در افتتاحیه و مراسم دیگر نمایشگاه همزمان با حضور سلمان رشدی شرکت کنند، یعنی به صورت کاملا مشخص این پیام را به دنیا می‌دهند که در دوران پسابرجام، ضمن عقب‌نشینی‌های اعتقادی و سیاسی اساسی دیگر، دیگر جمهوری اسلامی حساسیتی روی سلمان رشدی‌‌ها ندارد و سخن امام درمورد امثال او به تاریخ پیوسته است.

به گفته سرشار در غرب بر خلاف کشورهای جهان سوم در سطح بین الملل و روابط دیپلماتیک، تقریبا هیچ کاری اتفاقی رخ نمی‌دهد. هر اتفاق از قبل برنامه‌ریزی می‌شود و کارها با برنامه و سیاست‌گذاری خاصی پی‌گیری می‌شود. لذا اینکه جرأت می‌کنند در نمایشگاه فرانکفورت کسی را بیاورند که جهان اسلام روی او حساسیت دارد و از کتابی رونمایی کنند که درست مقابل فتوای امام و برخی دیگر از فقهای جهان اسلام است جای تامل بسیار دارد!

ارسال نظر