آخرین خبر

 • • اجرای طرح فرصت برابر برای نخبگان فرهنگی کشور
 • دوشنبه 09 تیرماه 93

  محمدرضا سرشار(رهگذر) در حاشیه آیین نکوداشت مقام ادبی اش:
  اعزام مدرسان درجه یک متخصص داستان و شعر به نقاط مختلف کشور، ایجاد مرکزی به عنوان نقد و بررسی رایگان آثار نوقلمان در شهرستان‌ها و نیز حمایت از چاپ آثار نوقلمان و پرداخت حق تألیف به آنها را از جمله اهداف طرح انجمن قلم ایران می باشد.
  محمدرضا سرشار(رهگذر)در حاشیه آیین نکوداشت مقام ادبی اش از اجرای طرحی به عنوان برخورداری نخبگان فرهنگی کشور از فرصت برابر در آینده نزدیک خبر داد و گفت :طرحی در انجمن قلم ایران مبنی بر ایجاد فرصت برابر و ارائه امکانات و کشف استعدادهای نوقلم و فرهیختگان ادبی تدارک دیده شده است که بر اساس آن کارشناسانی به شهرستان‌ها اعزام می‌شوند.
  اعزام مدرسان درجه یک متخصص داستان و شعر به نقاط مختلف کشور، ایجاد مرکزی به عنوان نقد و بررسی رایگان آثار نوقلمان در شهرستان‌ها و نیز حمایت از چاپ آثار نوقلمان و پرداخت حق تألیف به آنها را از جمله اهداف طرح انجمن قلم ایران می باشد.
  عضو انجمن قلم ایران افزود: این انجمن آمادگی دارد رایگان آثار نخست نوقلمان را به چاپ برساند .

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • آثار كودك محمدرضا سرشار در نمایشگاه كتاب / اصیل آباد به چاپ نوزدهم رسید
 • كد مطلب: 13544 25 فروردین 1393 ساعت 13:58
  به همت انتشارات سوره مهر؛
  سه اثر كودك و نوجوان محمدرضا سرشار به زودی از سوی انتشارات سوره مهر تجدید چاپ می شوند و در بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی كتاب تهران حضور خواهند داشت.

  به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری چاپ پنجم كتاب "سفر به جنوب" محمدرضا سرشار (رضا رهگذر) به زودی از سوی انتشارات سوره مهر وارد بازار كتاب می شود.
  این اثر توسط دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری، برای نخستین بار در سال 1370 چاپ شد.
  كتاب "سفر به جنوب" كه مخاطبان آن را نوجوانان تشكیل می دهند، در نخستین جشنواره كتاب كودك و نوجوان بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس، به عنوان كتاب تقدیری برگزیده شد و جایزه گرفت.
  غیر از خدا هیچكس نبود نیز به چاپ یازدهم رسیده است. این اثر مجموعه داستان قدیمی از سرشار است كه برای كودكان سال‌های آخر دبستان و دوره راهنمایی مناسب است.
  سرشار در این كتاب، شش داستان با موضوعاتی چون «نعمت هوش»، «ایثار»، «روزی حلال» و... را گرد هم آورده است و بازتولید مجموعه‌ای از داستان‌های قدیمی است.
  چاپ نوزدهم "اصیل آباد" این نویسنده نیز توسط انتشارات سوره مهر در بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی كتاب عرضه خواهد شد. چاپ اول این اثر در اردیبهشت 1357 - قبل از پیروزی انقلاب - منتشر شده است.
  كتاب «اصیل آباد» از سری كتاب‌های گروه سنی نوجوانان، داستان زندگى مردمی است كه در روستا با تكیه بر تولیدات خودشان و براساس فطرت، سادگى و پاكى گذران زندگی می‌كنند.
  گفتنی است محمد رضا سرشار در بخش آثار بزرگسال خود هم امسال با دستی پر به نمایشگاه كتاب تهران می آید و چهار مجلد نخست از مجموعه هفت جلدی قصه‌‌های انقلاب را از سوی انتشارات سوره مهر در دست چاپ دارد.
  روی دیوار، پای تخته سیاه، همه گفتند مرگ بر شاه و به دنبال پدر عناوین این كتاب ها است.
  همچنین دو كتاب "داستان برای گشایش درهای آسمان" و "غوطه خوردنی غریب در داستان" از محمد رضا سرشار نیز توسط انتشارات سوره مهر در نمایشگاه كتاب در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد.


گفتگو با دکتر محمدرضا سرشار در خصوص انتصاب علیرضا مختارپور به عنوان دبیرکل نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور

رئیس انجمن قلم ایران با تحلیل برخی ازفعالیت‌های دو مدیر سابق نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور، علیرضا مختارپور را بهترین گزینه انتخاب شده برای تصدی این نهاد دانست.
دکتر محمدرضا سرشار در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلا‌رسانی مجمع ناشران انقلاب اسلامی «مناشر»، درخصوص سنجش عملکرد دو مدیر اخیر نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور، گفت: از آن‌جایی که مدت حضور محمد حسین ملک احمدی در این نهاد کوتاه بود، عملکردش قابل ارزیابی نیست اما در دورانی که در فاصله سال‌های 1386- 1384مسئولیت این مرکز را برعهده داشت، حرکت قابل توجهی انجام نداد. در آن زمان، نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی به‌صورت کارمندی اداره شده و می توان گفت اتفاق قابل ملاحظه‌ای در آن رخ نداد.

او افزود: در آن دوره نخستی که وی فرصت کافی برای فعالیت داشت، اقدام و نکته‌ای که بتوان روی آن تکیه کرد، وجود ندارد. لذا انتخاب مجدد ملک احمدی اشتباه بود. البته این موضوع معضل عمومی در بخش انتخاب مدیران در کشور ماست؛ هنگامی‌که شخصی مدیر می‌شود از موفقیت یا ناکامی‌اش در فعالیت‌هایی که انجام داده، ارزیابی به‌عمل نمی‌آید. گویا این مقام‌ها در حکم پلکانی است تا فرد را به رتبه بالاتری برساند.

وی افزود: برای مثال اگر بخواهند وزیری را انتخاب کنند، این ملاک را در نظر می‌گیرند که حتما معاون وزیر بوده باشد اما به عمکرد مثبت یا منفی‌اش در دوران معاونت توجهی ندارند. متاسفانه بسیاری از مسئولیت‌ها در کشور ما چه در رده فرهنگی و چه در رده سیاسی در دایره بسته‌ای از افرادی خاص تکرار می‌شود.

رئیس انجمن قلم ایران، مسوولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را مجبور به تغییر مدیریت نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور در بهمن‌ماه دانست و اظهار داشت: به نظر می رسد خوشبختانه دولت به‌اندازه‌ای مسئولیت‌پذیر هست که اگر متوجه اشتباه خود در بخشی شود، بی‌دلیل روی آن پافشاری نمی‌کند. در عرصه فرهنگ، بنده حداقل دو مورد در دولت یازدهم دیده‌ام پس از آن‌که متوجه اشتباه خود شده‌اند، تغییر مدیریتی انجام داده‌اند که این حرکت قابل تقدیر است. امیدوارم تا پایان این دولت شاهد شهامت‌ها و اقرار به اشتباه دولتمردان باشیم.

سرشار در تحلیل فعالیت‌های منصور واعظی در شش سال مدیریت نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور گفت: واعظی کارهای بزرگی انجام داد. اگرچه مدیر پرهزینه‌ای است و کارهایی که انجام می‌دهد هزینه‌های زیادی دارد اما کار می‌کند. اگر نگاهی منصفانه روی فعالیت‌هایش داشته‌ باشیم، مدیری پرکار و مبتکر است که افراد با صلاحیت در گروهش جای دارند.

او توضیح داد: در طول تاریخ دوران معاصر ایران، کتاب‌خانه‌های عمومی ما هرگز بخش کودک و نوجوان نداشتند و این قسمت در انحصار کتاب‌خانه‌های کانون پرورش فکری قرار داشت. واعظی این کتاب‌خانه‌ها را گسترش و توسعه داده و برای اولین‌بار در طول تاریخ، بخش کتاب‌خانه کودک و نوجوان را در کتاب‌خانه‌های عمومی تشکیل داد. به این ترتیب والدین با فرزندان خود به کتاب‌خانه مراجعه می‌کردند. این حرکت مطالعه را به یک تفریح خانوادگی تبدیل کرد.

نویسنده کتاب «اصیل آباد»، افزود: واعظی به کتاب‌های موجود در کتاب‌خانه‌ها سروسامان داد. در کمیته‌هایی فرهنگی، کتاب‌ها کارشناسی و با توجه به اهداف فرهنگی نظام جمهوری اسلامی ایران، برای کتاب‌خانه‌ها خریداری می‌شد. هم‌چنین در ارتباطی که با کتاب‌داران به‌وجود آمد، سرعت به‌روز شدن کتاب‌ها در آن دوران بالا رفت. حجم کتاب‌های تزریق شده به کتاب‌خانه‌ها هم افزایش یافته و با دوره‌های قبل قابل مقایسه نبود.

وی ادامه داد: برخی طرح‌های ابتکاری مانند ایستگاه کتاب در مراکز عمومی و تاسیس بخش کتاب‌های دیجیتالی هم در آن دوران اجرا شد. تاسیس نشریه «مشرق» هم که با راه‌اندازی ماهنامه «اقلیم نقد» تکمیل شد، اگرچه به لحاظ اندازه کوچک اما تاثیرگذاری قابل توجهی داشت، در دوران واعظی صورت گرفت. این ماهنامه تنها نشریه تخصصی در این زمینه بود که در 19 شماره منتشر و متاسفانه در دوره بعدی، چاپ آن متوقف شد.

مولف کتاب «در مسير تندباد»، یکی از فعالیت‌های ملک احمدی در دوران کوتاه مدیریتش بر نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی در چند ماه اخیر را مورد انتقاد قرار داد و گفت: ملک احمدی اغلب طرح‌ها و کارهای واعظی را تعطیل کرد. توجیهش هم این بود که این طرح‌ها باید بررسی شوده و سپس در صورت تایید ادامه پیدا کند. در حالی که اگر با تغییر دولتی، مسوولان جدید بخواهند همه طرح‌های دولت قبلی را متوقف کنند تا ببینند که کدامیک از طرح‌ها مورد پسندشان است، کشور مدام رو به عقب خواهد رفت. مدیران نباید با بدبینی و شک به فعالیت مدیران قبلی نگاه یا قراردادهای آنان را
معلق کنند.

او تصریح کرد: گاهی یک مدیر جدید برای تغییر برنامه‌ها، مدت زمان قابل قبول تعریف کرده و در آن دوره به بررسی می‌پردازد که این روش توجیه‌مند است. اما وقتی برنامه‌ای تعطیل می‌شود تا در زمانی نامحدود مورد نظر قرار گیرد، آسیب‌رسان خواهد بود. برای نمونه ماهنامه «اقلیم نقد» سه ماه است که منتشر نشده که نشانگر گوشه ای از رویه بد مدیریتی ملک احمدی است.

رئیس انجمن قلم ایران، در شرایط فعلی، علیرضا مختارپور را بهترین گزینه برای مدیریت نهادکتاب‌خانه‌های عمومی کشور دانست و اظهار داشت: این فرد خصوصیاتی هم‌چون درستی، صالح و متدین بودن را که شرط اول یک انتخاب است، در وجود خود دارد. مختارپور اهل کتاب بوده و در طول سال‌های گذشته به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم با کتاب ارتباط داشته است. در دوره‌ای مدیر اداره کتاب وزارت ارشاد بود که اقدامات خوبی برای سروسامان دادن به وضع کتاب در این وزارت‌خانه انجام داد. همه کسانی که به آرمان‌های نظام معتقدند، اقدامات وی در آن روزها را تایید می‌کنند.

او ادامه داد: مدیر جدید نهاد کتاب‌خانه‌ها در دورانی که مسئولیت دولتی نداشت، از فعالان عرصه نشر محسوب می‌شد.من و مجموعه هیات مدیره انجمن قلم ایران، از این انتصاب خوشحالیم، به مختارپور تبریک و برایش آرزوی موفقیت می‌کنیم. مطمئنا با پشتکار و اشرافی که به مقوله کتاب دارد موفق خواهد شد. هم‌چنین همه ما به میزانی که فرصت و توانایی‌‌هایمان اقتضا کند، با وی همکاری خواهیم داشت.

//////////////////////////////////////////////////////////////////////

جریان‌شناسی ادبیات معاصر مکتوب شد/ تعبیر سرشار از اثر جدید زرشناس
دکتر محمدرضا سرشار در حال کارشناسی اثری در حوزه ادبیات به قلم شهریار زرشناس است.
مجموعه نوشته‌های شهریار زرشناس با موضوع «جریان‌شناسی ادبیات معاصر غرب و ایران» توسط انتشارات «سروش» منتشر خواهد شد.
محمدرضا سرشار که مسئولیت کارشناسی مجموعه «جریان‌شناسی ادبیات معاصر غرب و ایران» نوشته شهریار زرشناس را برعهده دارد، در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی مجمع ناشران انقلاب اسلامی «منانشر»، درباره این اثر گفت: پس از آماده شدن این مجموعه، انتشارات «سروش» تصمیم دارد تا به‌صورت سریالی و منظم، در یک چارچوب تعریف شده آن را چاپ و در اختیار اهالی ادبیات قرار دهد.
او افزود: آخرین بخش این مجموعه درباره «ویرجینیا ولف»، منتقد ورمان‌نویس انگلیسی است که مولف عالمانه آن را به نگارش درآورده، به‌گونه‌ای که من هنگام مطالعه از آن استفاده هم می‌کنم. امیداورم این مجموعه بعد از انتشار مورد توجه مخاطبان قرار بگیرد.

گفتنی است از شهریار زرشناس در حوزه ادبیات کتاب‌های نظیر «چشم‌اندازي از ادبيات معاصر ايران»، «جستارهايي در ادبيات داستاني معاصر»، «شش مقاله درباره هنر و ادبيات داستاني» و... منتشر شده است.

ارسال نظر