آخرین خبر

 • • داستانگویی محمدرضا سرشار در رادیو معارف
 • پنجشنبه 29 اسفندماه 92

  تاريخ : ۱۳۹۲/۱۲/۲۹ - ساعت : ۳۹ : ۱۵ - گروه : فرهنگي - حوزه : صدا و سيما نوروز 93
  'محمدرضا سرشار' در ایام نوروز 93 و با هدف بسط مفاهیم معنوی و اجتماعی در قالب برنامه 'داستان دوستان' رادیو معارف به روایتگری قصه‌ها و حکایت‌های معارفی می‌پردازدچکیده
  به گزارش «نسیم»، دراین برنامه محمدرضا سرشار، قصه‌گوی "ظهرهای جمعه" رادیو با صدایی که برای شنوندگان قدیمی رادیو همواره خاطره ساز بوده است، به روایت حکایت‌هایی اجتماعی و معارفی خواهد پرداخت.
  تصمیم، پرواز، درجبهه‌ای دیگر، گواهی، معلم جدید و جای خالی ماه از جمله داستان‌هایی است که با موضوعاتی مانند سفر، دید و بازدید، خوش خلقی و ... در صبح‌های نوروزی رادیو معارف حکایت خواهد شد.
  برنامه «داستان دوستان» کاری از گروه معارف و جامعه به سردبیر تهیه کنندگی و نویسندگی حسن توکلی زاده از 2 تا 7 فروردین هر روز صبح از ساعت 7:30 بامداد تقدیم شنوندگان رادیو معارف می‌شود.
  علاقمندان به دریافت این برنامه می‌توانند پس از پخش به صفحه اختصاصی برنامه «داستان دوستان» در سایت رادیو معارف مراجعه نمایند.

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • آثار كودك محمدرضا سرشار در نمایشگاه كتاب / اصیل آباد به چاپ نوزدهم رسید
 • كد مطلب: 13544 25 فروردین 1393 ساعت 13:58
  به همت انتشارات سوره مهر؛
  سه اثر كودك و نوجوان محمدرضا سرشار به زودی از سوی انتشارات سوره مهر تجدید چاپ می شوند و در بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی كتاب تهران حضور خواهند داشت.

  به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری چاپ پنجم كتاب "سفر به جنوب" محمدرضا سرشار (رضا رهگذر) به زودی از سوی انتشارات سوره مهر وارد بازار كتاب می شود.
  این اثر توسط دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری، برای نخستین بار در سال 1370 چاپ شد.
  كتاب "سفر به جنوب" كه مخاطبان آن را نوجوانان تشكیل می دهند، در نخستین جشنواره كتاب كودك و نوجوان بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس، به عنوان كتاب تقدیری برگزیده شد و جایزه گرفت.
  غیر از خدا هیچكس نبود نیز به چاپ یازدهم رسیده است. این اثر مجموعه داستان قدیمی از سرشار است كه برای كودكان سال‌های آخر دبستان و دوره راهنمایی مناسب است.
  سرشار در این كتاب، شش داستان با موضوعاتی چون «نعمت هوش»، «ایثار»، «روزی حلال» و... را گرد هم آورده است و بازتولید مجموعه‌ای از داستان‌های قدیمی است.
  چاپ نوزدهم "اصیل آباد" این نویسنده نیز توسط انتشارات سوره مهر در بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی كتاب عرضه خواهد شد. چاپ اول این اثر در اردیبهشت 1357 - قبل از پیروزی انقلاب - منتشر شده است.
  كتاب «اصیل آباد» از سری كتاب‌های گروه سنی نوجوانان، داستان زندگى مردمی است كه در روستا با تكیه بر تولیدات خودشان و براساس فطرت، سادگى و پاكى گذران زندگی می‌كنند.
  گفتنی است محمد رضا سرشار در بخش آثار بزرگسال خود هم امسال با دستی پر به نمایشگاه كتاب تهران می آید و چهار مجلد نخست از مجموعه هفت جلدی قصه‌‌های انقلاب را از سوی انتشارات سوره مهر در دست چاپ دارد.
  روی دیوار، پای تخته سیاه، همه گفتند مرگ بر شاه و به دنبال پدر عناوین این كتاب ها است.
  همچنین دو كتاب "داستان برای گشایش درهای آسمان" و "غوطه خوردنی غریب در داستان" از محمد رضا سرشار نیز توسط انتشارات سوره مهر در نمایشگاه كتاب در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد.


محمدرضا سرشار: ایده اوراق وقف مانند بیمارستان تخصصی سرطان به آثار فرهنگی و به ویژه کتاب‌هایی غیر از قرآنو ادعیه هم تسرّی پیدا کند

تاريخ : ۱۳۹۳/۱/۲۵ - ساعت : ۳۵ : ۹ - گروه : فرهنگي - حوزه : دين و انديشه -

به گزارش «نسیم»، محمدرضا سرشار، نویسنده برجسته کشورمان با بیان اینکه یکی از سنت‌های بسیار خوب اسلامی، فرهنگ وقف است، اظهار کرد: ما طبق اعتقاداتی که به جهان پس از مرگ داریم و اینکه معتقدیم که وقتی دست انسان از دنیا کوتاه شد دیگر فرزند، همسر و دارایی‌هایی که به جای گذاشته به دردش نمی‌خورد؛ مگر اینکه آن‌ها را در راه خیری به کار انداخته باشد و تا زمانی که آن کار و راه ادامه دارد خیراتش هم به طور مداوم به آن صاحب خیرات می‌رسد.

وقف خدمتی به خود انسان

گوینده قصه ظهر جمعه در شبکه سراسری رادیو با اشاره به این نکته که وقف خدمتی به خود انسان است پیش از آنکه خدمتی به دین و بشریت باشد، گفت: انسان وقتی دستش از دنیا کوتاه شد، می‌داند که دیگر هیچ کاری نمی‌تواند، انجام دهد. خداوند از روی عطوفت و رحمتی که به انسان دارد این راه را هم نبسته است. یعنی انسان تو می‌توانی حتی بعد از مرگ هم برای خود خیرات درست کنی و باعث آمرزش روح خود شوی و در آسایش قرار بگیری. انصافاً ما باید بابت این نعمت وقف خیلی شاکر باشیم.

این نویسنده در بخش دیگری از سخنان خود به وضعیت وقف در گذشته اشاره کرد و عنوان کرد: در گذشته‌ مردم بر اساس میزان ادراکشان، مواردی را که برای وقف معین می‌کردند که البته این موارد محدود بود و بعضی از این وقف‌ها هم اثرگذاری بالایی نداشت؛ به این معنا که موضوعاتی که صاحب وقف تعیین کرده است، موضوعات مورد نیاز جامعه نبوده؛ ولی چون طبق سنت شرعی باید به آنچه که واقف گفته است عمل شود، مسئولین امر باید به آن عمل کنند.

وی با اشاره به برخی قوانین در حوزه وقف، تاکید کرد: قوانین باید به گونه‌ای باشد که اگر کسی می‌خواهد چیزی را وقف کند و باعث خیر به مردم و جامعه شود، باید شرایط شِکلی و قانونی را به نحو احسن محیا کنیم.

بروز شدن وقف با اوراق وقف

این نویسنده کشورمان در ادامه به «اوراق وقف» اشاره و آن را فکر بسیار بکر و خوبی دانست و اظهار کرد: یک نفر ممکن است با مبلغ 100 هزار تومان نتواند چیزی وقف کند؛ ولی وقتی یک طرح بزرگ مشترک باشد، می‌تواند مشارکت کند و او هم مادام العمر و حتی پس از مرگش هم از خیرات آن وقف برخوردار شود. چقدر هم خوب است که موضوع این وقف‌ها موضوع روز شده است. یعنی سلامتی که بعد از اصل حیات بزرگترین نعمت بشریت است. یعنی انسانی که سالم نباشد اما از همه مواهب دیگر هم برخوردار باشد نمی‎تواند استفاده کند و از زندگی لذت ببرد.

وی در ادامه به سخن مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) با این محتوا که باید جامعه‌مان را به سمتی ببریم که بیمار وقتی بیمار شد، غیر از رنج بیماری نخواهد رنج دیگری را تحمل کند؛ یعنی رنج بی‌پولی، رنج اینکه نتواند به طبیب مراجعه کند، رنج اینکه نتواند دارویش را تهیه کند و در بیمارستان مناسبی بستری شود، اشاره کرد.

یک تیر و دو نشان

سرشار افزود: حالا دو کار بسیار خوب با هم شروع شده یکی وقف مشترک و دیگری تخصیص آن به ساخت بیمارستان آن هم بیماریی‌های خاص؛ که بسیار کار بزرگی است و من قلباً و عمیقاً خوشحالم که این اتفاق افتاده و سعی می‌کنم که دیگران را هم تشویق به مشارکت در این کار کنم.

این نویسنده کشورمان همچنین پیشنهاد کرد که اوراق وقف در حوزه‌های دیگر، به ویژه در فرهنگ نیز اجرا شود. انشالله که این فکر در رشته‌های دیگر هم تداوم پیدا کند. مثلا امسال که سال فرهنگ هم هست به همین مناسبت یک‌سری وقف‌های فرهنگی هم انجام شود. مثلا ما واقفانی داریم که درآمدی را صرف چاپ قرآن و ادعیه کرده‌اند؛ این وقف خوبی‌ست اما دامنه قرآن و ادعیه خیلی گسترده‌تر از این حرف‌ها است.

وی ادامه داد: این وقف به نظر من باید شامل تمام کتاب‌هایی شود که معارف دینی را به شکل صحیح و موثر در جامعه نشر می‌دهند. یک کتاب داستان خوب که مثلا یک موضوع دینی را در جامعه ترویج می‌کند و احساس دینی را در جامعه تقویت می‌کند نیز می‎تواند مورد وقف قرار بگیرد. از این‌ قبیل موارد نیز باید حمایت شود و این‌ها هم جزء موارد وقف ترویج فرهنگ اسلامی قرار بگیرند. به نظرم خیلی خوب است که ایده اوراق وقف به آثار فرهنگی و به ویژه کتاب‌هایی غیر از قرآن و ادعیه هم تسرّی پیدا کند.

سرشار در بخش پایانی سخنان خود اظهار کرد: با شروع چنین اقداماتی، سال جاری سال مبارکی خواهد بود و امید است که هر سال بهتر از پیش در این زمینه شاهد ابتکاراتی باشیم که نتیجه‌اش عاید جامعه اسلامی و کشور ما می‌شود.

ارسال نظر