آخرین خبر

 • • چهاردهمین شماره اقلیم نقد منتشر شد
 • سه شنبه 30 مهرماه 92

  ۳۰ مهر ۹۲

  ماهنامه اقلیم نقد -شماره14

  ماهنامه اقلیم نقد -شماره۱۴

  چهاردهمین شماره ماهنامه تخصصی اقلیم نقد- ویژه مهر ماه ۹۲ـ منتشر شد. این نشریه به مدیر مسئولی و سردبیری محمدرضا سرشار و زیر نظر هیئت تحریریه‌ای شامل رضا اسماعیلی، عباسعلی براتی‌پور، محمود پوروهاب، راضیه تجار، دکتر محسن پرویز، کامران پارسی‌نژادشیرازی، پدرام پاک آیین اداره می‌شود.اقلیم نقد، شامل سه بخش نقد داستان، نقد شعر کودک و نقد شعر بزرگسال است؛ و دبیری سه بخش مذکور را به ترتیب سرشار، پوروهاب و اسماعیلی بر عهده دارند.در این شماره نقد موضوعات و کتابهای؛ تاوان عشق(فهیمه رحیمی)، چشمی که بستم، چشمی که بگشود(مریم مقانی)، بی وتن(رضا امیرخانی)، زنها همه مثل هم اند(محمد سرشار)، توفان دیگری در راه است(سید مهدی شجاعی)، آقای سلیمان! می شودمن بخوابم؟(سید محمدرضا واحدی)، سفر به گرای ۲۷۰ درجه(احمد دهقان)، کابوس(فرخنده حق شنو)، نقد شناسی توصیفی کتابهای داستان در مطبوعات، باغ سحر خیز(محمدحسین انصاری نژاد)، شبیه باد(صدیقه مرادزاده)، شاعری به این تنهایی(محمدباقر کلاهی اهری)، خدا تسبیحی از گنجشک دارد(سید جبیب نظاری)، رونویسی از بهار(غلامرضا بکتاش)، تاملی در ذهن و زبان عباس باقری، تاملی تحلیلی در اشعار و افکار قادر طهماسبی، بررسی صور خیال در شعر قیصر امین پور از منظر اصلاحات عامیانه، آن زمانم که بشناسند یغمایی نیست، نقد شناسی توصیفی کتابهای شعر درمطبوعات مورد نقد و برسی قرار گرفته اند.منتقدین بخش داستان: محمدرضا سرشار، مصطفی فعله گری، مهدیه ارطایفه، مریم مقانی، علی الله سلیمی، مریم شریف رضویان، معصومه عیوضی، زینب گودینی، مهدیه نورسته، یوسف نیکفام؛ و در بخش شعر:یوسفعلی میرشکاک، رضا اسماعیلی، دکتر مهدی خادمی کولایی، علی واسوجویباری، کامران شرفشاهی، سید حسن مبارز، محمدتقی قشقایی، سلمان نظافت یزدی، میرشمس الدین فلاح هاشمی، رقیه ندیری، اسماعیلی الله دادی هستند.چهاردهمین شماره ماهنامه اقلیم نقد در ۱۹۶صفحه قطع وزیری کوتاه، به قیمت ۵۰۰۰ تومان منتشر شده، و از طریق فروشگاه کتاب انجمن قلم ایران به نشانی تهران - خ. سیدجمال الدین اسدآبادی - بالاتر از میدان سیدجمال الدین اسدآبادی - بعد از کوچه ۴۴ - شماره ۳۵۸ - ت. ۸۸۲۱۴۴۴۰ قابل دریافت است.

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • ترجمه ترکی استانبولی «آنک آن یتیم نظرکرده» در ترکیه منتشر شد
 • پس از انتشار چاپ هشتم فارسی رمان «آنک آن یتیم نظرکرده»، انتشار ترجمه عربی مجلد اول این رمان تاریخی مذهبی به عربی در لبنان و قرار گرفتن ترجمه انگلیسی این کتاب (به قلم پروفسور جیمز کلارک آمریکایی) روی سایت آمازون، به تازگی ترجمه ترکی استانبولی این اثر نیز در ترکیه منتشر شد.
  این ترجمه که «گوزده یتیم» ((Gozde yetim نام دارد توسط حسن عالمی بکتاس - مترجم ترکیه ای - صورت گرفته و به وسیله انتشارات کوثر استانبول در 560 صفحه قطع رقعی نشر یافته است.
  مترجم کتاب - حسن عالمی - پیش از این نیز دوبله سریالهای تنهاترین سردار(امام رضا (ع))، امام علی (ع)، فیلم توبه نصوح و چندین فیلم ایرانی دیگر ؛ همچنین ترجمه کتابهای داستان بهنام از داوود امیریان، داستان بهروز از محسن مطلق، خیابان پیر از اکبر صحرایی، اینجا چه می کنی گل سرخ از اصغر فکور و ... را در کارنامه خود دارد.
  موسسه انتشارات علمی و فرهنگی کوثر در سال 1992 در استانبول تاسیس شد و تا کنون حدود 200 عنوان کتاب منتشر کرده؛ که عموما دینی و ادبی هستند، و تعداد قابل توجهی از آنها را آثار متفکران ایرانی همچون علامه طباطبایی (تفسیر 30 مجلدی المیزان)، استاد مطهری، شهید باهنر، استادان جعفر سبحانی، قرائتی، جوادی آملی، علی شریعتی، شهید بهشتی، مقام معظم رهبری و ... تشکیل می دهد.
  این ناشر از قوی ترین انتشاراتیهای ترکیه و پایگاهی برای تبیین افکار و اندیشه های اهل بیت (ع) است.


آیا آثار محمدرضا سرشار با ممیزی روبه‌رو شده است؟

» سرویس: فرهنگي و هنري - ادبيات و نشر
کد خبر: 92072917635
دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۲ - ۰۸:۳۷
000-55.jpg
محمدرضا سرشار نظرش را درباره بحث‌های مطرح‌شده در زمینه ممیزی کتاب در دولت جدید بیان کرد. همچنین به این‌که آیا کتاب‌هایش مشمول ممیزی شده یا نه، پاسخ داد.

رییس انجمن قلم ایران در گفت‌وگو با خبرنگار ادبیات و نشر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره اظهارات وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره ممیزی گفت: ممیزی یک قانون است و مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی. حتا هیچ رییس‌جمهور و وزیری نمی‌تواند از انجام آن سر باز بزند، چون قوه مجریه فقط مجری‌ قانون است. بنابراین در این زمینه نیز تنها از طریق مجلس یا شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌توان قانون ‌دیگری تصویب کرد و در این خصوص تغییر رویه ایجاد کرد، اما بدون تغییر‌ قانون مربوطه، برداشتن ممیزی امکان‌پذیر نیست و من زمانی که رییس‌جمهور‌ در تبلیغات انتخاباتی‌اش در این زمینه مانور داد و در ادامه نیز وزیر‌ ارشاد گفت، ممیزی قبل از چاپ را برمی‌دارد، تعجب کردم و گفتم مگر ‌آن‌ها با قوانین مربوطه آشنایی ندارند؟!

او سپس در توضیحی درباره‌ موضوع ممیزی که این روزها زیاد مطرح می‌شود، گفت: به هر حال ما یک نظام ایدئولوژیک هستیم و با نظام لیبرالی‌ فرق داریم که نسبت به خیلی از مسائل معنوی و اعتقادی حساس نیست. نظام‌های ایدئولوژیک‌ نمی‌توانند به برخی از مسائل بی‌اعتنا باشند، البته می‌شود گاهی به برخی از مجریان ‌ایراد گرفت و گفت که آن‌ها کاسه داغ‌تر از آش شده‌اند و گاهی بیهوده ‌سخت‌گیری می‌کنند. این ایرادها می‌توانند وجود داشته باشند و اصلاح شوند‌، ولی این‌که هیچ نظارتی وجود نداشته باشد، نمی‌تواند در یک نظام دینی امکان‌ داشته باشد.

این نویسنده به گفته‌ خود اضافه کرد: پیشنهاد نظارت بعد از چاپ در زمان وزارت ‌آقای مهاجرانی هم مطرح شد، ولی در همان زمان هم بسیاری از ناشران اعلام ‌کردند که این کار شدنی نیست، چون به هر حال ناشران برای چاپ کتاب‌ها ‌سرمایه قابل توجهی صرف می‌کنند و برای سرمایه‌شان نگران‌اند. زمانی هم که‌ آقای جنتی بحث برداشتن ممیزی را مطرح کرد، اولین معترضان همین ناشران‌ بودند.

او در ادامه درباره نامه جمعی از اهل قلم به علی جنتی و ‌این موضوع که آن‌ها در این نامه اعلام کرده‌اند خود جواب‌گوی هر آن‌چه می‌نویسند، هستند، گفت: با برداشتن ممیزی اگر کتابی بعد از چاپ مسأله‌دار تشخیص داده شد، نویسنده ضرر نمی‌کند، چون پولی‌هزینه نمی‌کند. آن کسی که نگران است، ناشر است؛ چون هزینه چاپ کتاب‌ را آن‌ها متقبل شده‌اند که گاه به 10 میلیون تومان برای یک کتاب می‌رسد. بنابراین مشخص‌ است که نویسنده در این‌جا خیلی نگرانی ندارد و این‌که می‌گویند ما خود‌ می‌دانیم در کجا زندگی می‌کنیم و خط قرمز‌ها را می‌دانیم، درست نیست، چون‌ اگر این‌گونه است، چرا این همه اصلاحات به کتاب‌ها می‌خورد و علت‌ طولانی شدن نوبت بررسی برخی کتاب‌ها چیست؟

سرشار در پایان در پاسخ به این سؤال که آیا تا به حال آثار خودش نیز مشمول ‌ممیزی شده‌ است، عنوان کرد: بیش‌تر مشکل کتاب‌ها مربوط به مسائل اخلاقی و عقیدتی و کم‌تر مسائل سیاسی است. من چون این مسائل را می‌دانم و رعایت می‌کنم و ‌همچنین مبانی نظام را قبول دارم، تا به حال با چنین مسأله‌ای برخورد ‌نکرده‌ام. غیر از یک مورد در دوره وزارت آقای میرسلیم که در آن‌جا به کتاب ‌من که یک کتاب ترجمه‌یی کودک بود، ایراد وارد‌ کردند که چرا در آن از سگ استفاده شده و من هم در جواب گفتم‌، آیین‌نامه مصوب بخش مربوطه را خود ما تنظیم کردیه ایم و منظور از ممنوع بودن ‌سگ، حضور سگ داخل خانه و در کنار انسان‌هاست، وگرنه حضور سگ در حیاط خانه و کوچه و بیابان ایراد ندارد و امری ‌طبیعی است.

ارسال نظر