آخرین خبر

 • • سیزدهمین شماره ماهنامه «اقلیم نقد» منتشر شد
 • سه شنبه 05 شهریورماه 92

  12 145.gifسیزدهمین شماره ماهنامه تخصصی اقلیم نقد- ویژه شهریور ماه 92- منتشر شد. این نشریه به مدیر مسئولی و سردبیری محمدرضا سرشار و زیر نظر هیئت تحریریه‌ای شامل رضا اسماعیلی، عباسعلی براتی‌پور، محمود پوروهاب، راضیه تجار، دکتر محسن پرویز، کامران پارسی‌نژادشیرازی، پدرام پاک آیین اداره می‌شود.
  اقلیم نقد، شامل سه بخش نقد داستان، نقد شعر کودک و نقد شعر بزرگسال است؛ و دبیری سه بخش مذکور را به ترتیب سرشار،  پوروهاب و اسماعیلی بر عهده دارند.

  در این شماره نقد موضوعات و کتابهای؛ بادبادک‌باز(خالد حسینی)؛ زنان و نقشهای زنانه؛ کاذب ضلالت؛ سرزمین نوچ(کیوان ارزاقی)؛ در غرب خبری نیست(اریش ماریا رمارک)؛ ناصر ارمنی(رضا امیرخانی)؛ من و سنگ و لیلای مجنون(عبدالمجید نجفی)؛ نقد شناسی توصیفی کتابهای داستان در مطبوعات؛نقدی بر سه کتاب فاضل نظری؛ من مرگ را او خطاب می کنم(سید ضیاءالدین شفیعی)؛ دویدن در لانگ شات(علی یاری)؛ آسیب شناسی شعر امروز دشتستان؛ ساراییسم(سید احمد حسینی)؛ شعر های پشت جلد کتاب؛ باد مخابره خواهد کرد( غزال مرادی) مورد نقد و بررسی قرار گرفته‌اند.

  منتقدین بخش داستان: دکتر محسن پرویز، محمدرضا سرشار، شهریار زرشناس، مریم بصیری، علی معصومی، محمدعلی گودینی، زینب گودینی، ابوالفضل طاهرخانی، فرخنده حق شنو، یوسف نیکفام، و در بخش شعر: محمدکاظم کاظمی، حمیدرضا شکارسری، بهروز سپیدنامه، سید حسن مبارز، دکتر محمدرضا شالبافیان، سودابه امینی، علی داوودی، قربان بهاری هستند.

  سیزدهمین شماره ماهنامه اقلیم نقد در 191صفحه قطع وزیری کوتاه، به قیمت 5000 تومان منتشر شده، و از طریق فروشگاه کتاب انجمن قلم ایران به نشانی تهران - خ. سیدجمال الدین اسدآبادی - بالاتر از میدان سیدجمال الدین اسدآبادی - بعد از کوچه 44 - شماره 358 - ت. 88214440  قابل دریافت است

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • , «افسانه ها و داستانهای تاریخی مذهبی برای کودکان و نوجوانان» به قلم سرشار منتشر شد
 • اثر پژوهشی - آموزشی "داستانها و افسانه های تاریخی مذهبی برای کودکان و نوجوانان" به قلم محمد رضا سرشار، انتشار یافت.
  این کتاب، که ششمین مجلد از سلسله کتابهای "در باره ادبیات داستانی " است، همچون مجلدات قبلی این مجموعه، به وسیله کانون اندیشه جوان - وابسته به پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی - چاپ و روانه بازار کتاب شده است.
  مباحث مطروحه در کتاب مذکور عبارت اند از: پیشینه؛ داستان تاریخی دینی؛ تفاوتهای تاریخ و داستان تاریخی؛ داستان تاریخی مذهبی و واقعیتگرایی؛ انواع داستانهای تاریخی: ا. داستانهای تاریخی عمومی(داستانهای تاریخی مستند؛ داستانهای تخیلی تاریخی)؛ 2. داستانهای تاریخی مذهبی(داستانهای زندگی پیامبران؛ داستانهای زندگی رسول اکرم(ص)؛ داستانهای زندگی اهل بیت(ع)؛ داستانهای زندگی صحابه؛ داستانهای زندگی شهیدان و جانبازان بزرگ اسلام و تشیع؛ داستانهای زندگی دانشمندان و دیگر شخصیتهای برجسته اسلامی)؛ 3. داستانهای تاریخی نما. 4. اساطیر و افسانه های تاریخی مذهبی. 5. داستانهای علمی و علمی - تخیلی دینی. 6. داستانهای تصویری(فتورمان)؛ فواید داستانهای تاریخی مذهبی برای کودکان و نوجوانان؛ ملاحظاتی در مورد داستانهای تاریخی مذهبی(منابع؛ مخاطبان؛ امتیازی که می تواند به ضعف و مشکل تبدیل شود؛ بی طرف نمایی نویسنده؛ شور مذهبی؛ زبان و بیان مناسب و درخور مخاطبان)؛ فهرستی از چند کتاب داستان تاریخی مذهبی مناسب کودکان و نوجوانان.
  قابل ذکر است: از مجموعه "در باره ادبیات داستانی" به قلم محمدضا سرشار که به وسیله کانون اندیشه جوان منتشر می شود، پیش از این، پنج عنوان "پیشینه، نقش و اهمیت داستان در زندگی انسان"، "نقد ادبی؛ کارکردها و آفات"، "انواع نقد ادبی" ، "مبانی ادبیات کودک و نوجوان" و "سلول بنیادین داستان" روانه بازار کتاب شده است. مخاطبان این آثار پژوهشگران، نویسندگان، مدرسان، منتقدان، دانشجویان و دیگر علاقه مندان ادبیات داستانی و ادبیات کودکان و نوجوانان اند.
  این مجموعه را می توان از طریق انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، به شماره تلفن 88505402 تهیه کرد.


محمدرضا سرشار در گفت‌وگو با فارس:هیچ وزیری نمی‌تواند قانون ممیزی را لغو کند

محمدرضا سرشار از نویسندگان پیشکسوت گفت: در همه جای دنیا ممیزی و نظارت بر انتشار کتاب‌ها وجود دارد؛ در قانون ما هم مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است و هیچ وزیر و حتی رئیس‌جمهوری نمی‌تواند این قانون را لغو کند.
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، اخیراً پس از اظهار نظرهای وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره بحث نظارت بر کتاب و ممیزی پیش از انتشار، بحث‌های زیادی بین ناشران و مؤلفان و فعالان فرهنگی به وجود آمده که آیا نظارت بر کتاب‌ها پس از انتشار کاری شدنی است و آیا منافاتی با قانون مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره نظارت بر انتشار کتاب ندارد؟

در همین رابطه، محمدرضا سرشار به خبرنگار کتاب و ادبیات فارس گفت: اصلا ورود به این بحث‌ها یعنی وارد شدن به بازی که هر چند یک بار یک جریان سیاسی در کشور به راه می‌اندازد و عده‌ای از ناشران طرفدار آن جریان به آن دامن می‌زنند، وگرنه این موضوع جای بحث ندارد و معضلی نیست.

وی افزود: در همه جای دنیا ممیزی و نظارت بر انتشار کتاب‌ها به صورت یک قانون وجود دارد. در قانون ما هم مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است و هیچ وزیر و رئیس جمهوری نمی‌تواند این قانون را لغو کند و هر اتفاقی که در این زمینه می‌خواهد بیفتد باید از مسیر قانونیش اتفاق بیفتد. هرچند اصلا دلیلی برای لغو قانون ممیزی وجود ندارد.

گفتنی است سرشار چندی پیش در یادداشتی در وبگاه رسمی خود با عنوان «به رغم وعده رئیس جمهور و وزیر جدید ارشاد، لغو ممیزی کتاب، خلاف قانون و نشدنی است» به این موضوع پرداخته بود که یادداشت این نویسنده و فعال فرهنگی در ادامه می‌آید:

**لغو مممیزی غیرقانونی و خارج از اختیارات رئیس جمهور است

به خلاف وعده رئیس جمهور منتخب - در وعده های انتخاباتی خود- و وزیر جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی، لغو مجوز نشر کتاب و ممیزی قبل از چاپ، غیرقانونی و غیرممکن است.

طبق ماده 9 قانون ضوابط نشر کتاب مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی (مصوبه 660؛ مورخ 24/1/ 89؛ که در تاریخ 3/2/89 ابلاغ شده است) وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی موظف است با تشکیل کمیته‌های تخصصی، کلیه کتابها را قبل از چاپ، بررسی کند؛ و این آثار تنها در صورت نداشتن موارد خلاف قانون و دریافت مجوز رسمی از وزارت ارشاد می‌توانند منتشر شوند.

بنابراین لغو بررسی کتابها قبل از چاپ، و انتشار تنها پس از دریافت مجوز از وزارت ارشاد، عملی غیرقانونی و به کل، خارج از حدود اختیارات شخص رئیس جمهور یا وزیر ارشاد یا هر مقام دولتی دیگر است. تغییر رویه فعلی تنها در صورت طرح و تصویب در شورای عالی انقلاب فرهنگی یا مجلس شورای اسلامی و تصویب و درآمدن به صورت یک ماده قانونی مشخص- آن هم پس از ابلاغ رسمی به وزارت ارشاد - مقدور است. که چنین امری نیز بسیار بعید به نظر می‌رسد. زیرا عملی غیرکارشناسی شده، و دارای تبعات و مشکلات اجرایی و فرهنگی بسیار است. ضمن آنکه دولت موسوم به اصلاحات نیز، در دوره هشت ساله حاکمیت خود، بارها چنین شعاری را داد؛ اما در عمل، موفق به تحقق آن نشد.

به این ترتیب وعده رئیس جمهور منتخب در مناظره‌ها و نطق‌های انتخاباتی‌اش مبنی بر لغو ممیزی و لزوم صدور مجوز قبل از چاپ کتابها را، اگر صرفا دارای مصرف تبلیغاتی و جلب رای تلقی نکنیم، باید ناشی از بی‌اطلاعی وی از قانون مزبور بدانیم. اما تکرار همین مدعا توسط وزیر ارشاد جدید نیز، هر چند قاعدتا ناشی از بی اطلاعی وی نسبت به قانون است، اما پذیرفتنی نیست که وزیری در حیطه کار تخصصی خود، این گونه بی مطالعه و تحقیق وعده بدهد و سخن بگوید؛ و پیش و بیش از هر چیز، برای خود و وزارتخانه تابعش مشکل بیافریند!ک

انتهای پیام/

ارسال نظر