آخرین خبر

 • • حافظ هفت - سفرنامه داستانی مقام معظم رهبری به استان فارس -به چاپ سوم رسید
 • پنجشنبه 26 آبانماه 90

  چند روز پیش، با خوشحالی خبردار شدم "حافظ هفت" سفرنامه داستانی رهبر معظم انقلاب به استان فارس، در ظرف حدود دو ماه که از انتشار چاپ اولش می گذرد، به چاپ سوم رسیده است.
  نویسنده این اثر جذاب و ارزشمند، نویسنده شیرازی،آقای اکبر صحرایی و ناشر آن نیز انتشارات سوره مهر است. پیش بینی می شود این اثر، رکورد همه کتابهایی را که تا کنون در مورد سفر آیت الله خامنه ای نوشته و منتشر شده است، بشکند.

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • «صدای تير در گردنه» نویسنده قرقیز برای سومين بار شنيده می‌شود
 • 18 آبان 1390 ساعت 14:58
  چاپ سوم داستان بلند «صدای تیر در گردنه» نوشته یک نویسنده قرقیزستانی با ویرایش محمدرضا سرشار توسط انتشارات سوره مهر روانه بازار کتاب شد. اين داستان، روایتی است از تقابل طبقه ضعیف و قدرتمند در نظامی خودكامه. سرشار این کتاب را دارای پیامی توحیدی می‌داند.-

  به گزارش خبرگزاری كتاب ایران (ایبنا)، داستان بلند «صدای تیر در گردنه»، اثر نویسنده قرقیز، مختار عوض اوف، روایتی است از تفاوت طبقه ضعیف جامعه و قدرتمندان كه در نظام‌های خودكامه دیده می‌شود.

  محمدرضا سرشار كه ویرایش این اثر را بر عهده داشته، درباره این داستان گفت: «صدای تیر در گردنه» اثری است از نویسنده قرقیز كه آن را در دوره حاكمیت شوروی سابق نوشته است. در این داستان یك روستایی در خدمتی خانی است و همه زندگی خود و خانواده‌اش را در خدمت به او می‌گذارد. بعد از سال‌ها این خان به بهانه‌ای واهی او را از هستی ساقط و از خود می‌راند.

  «صدای تیر در گردنه» در یک جامعه روستایی ملوک‌الطوایفی در قرقیزستان می‌گذرد و ماجرای دو برادر فقیر مزدور روستایی از طایفه فرودست و بی‌پشتوانه است که پس از عمری خدمت به یک خان و خانواده‌اش، به سبب یک اشتباه کوچک و کاملا طبیعی، مورد غضب او قرار می‌گیرند. سپس از سرناچاری به خدمت خانی دیگر در منطقه كه رقیب ارباب قبلی‌اش است درمی‌آیند و این بار همه توان و زندگی‌شان را در خدمت این یك می‌گذارند.

  در این اثر، پرداختن به موضوعی چون انتخابات محلی در بخش‌ها و روستاهای قرقیزستان به محور اصلی داستان تبدیل و رقابت‌های ناسالم خان‌های مناطق مختلف برای كسب قدرت را به تصویر كشیده می‌شود. در این انتخابات قهرمان فقیر داستان نیز بدون این‌كه نفعی به او برسد به اجبار در ماجراهای مربوط به انتخابات به نفع ارباب جدیدش درگير و در نهایت با ضربه سختی روبه‌رو می‌شود.

  به گفته سرشار، اربابی كه در انتخابات پیروز می شود، قهرمان فقیر داستان را از خود می‌راند و او را در برابر اتهامات وارده از سوی ارباب قبلی‌اش تنها می‌گذارد. در حالی كه همه اقداماتی كه اكنون به عنوان اتهام‌های او مطرح می‌شود به دستور ارباب پیروز و در جهت پیروزی او در انتخابات صورت گرفته است.

  سرشار این كتاب را دارای مضامینی سیاسی و اجتماعی دانست و افزود: نویسنده در این داستان، در صدد است نشان دهد در رژیم‌های فاسد و آلوده، افراد بی‌پشتوانه هرقدر هم با استعداد باشند، ابزاری بی‌اراده در دست قدرتمندان هستند. این قدرتمندان،‌ گرچه ممكن است به ظاهر در جناح‌های مخالف هم باشند، اما در مقاطعی كه منافع‌شان اقتضا كند به هم می‌پیوندند و وقتی به كام دل رسیدند طبقات محروم را فدای خواسته‌های خود می‌كنند.

  به عقیده سرشار، درونمایه این كتاب برای تمام جریان‌ها و نظام‌های غیرالهی صادق است و اساس كسب قدرت به هر شكل، امری است كه از قدیم وجود داشته و در آینده نیز دیده خواهد شد.

  وی در پایان افزود: آخرین پیام «صدای تیر در گردنه» به مخاطب این است كه در ارتباط با نظام‌ها و جریان‌های سیاسی و اجتماعی غیرالهی، انسان‌هایی كه در خارج از دایره قدرت هستند نباید هیچ‌گاه به دنبال نقطه اتكا و دریچه امیدی در طرف‌های صاحب قدرت باشند.

  در بخشی از این كتاب می‌خوانیم: «قتشه آفتابه را از آب گرم پركرد و شوهرش را صدا زد و به او پیشنهاد كرد كه دست‌هایش را بشوید. بقتیقول به زحمت پلك‌هایش را باز كرد. چشم‌هایش تار شده بودند و مقابل شعله دود اجاق به نظر می‌رسید كه خون به چشم‌هایش ریخته شده بود. هنگام خواب پشتش یخ كرده و پاهایش كرخت شده بودند. بقتیقول خواب آلوده خمیازه‌ای كشید و تكان خورد و بچه‌ها را كنار زد كه كنارش خوابیده بودند...»

  چاپ سوم کتاب «صدای تیر در گردنه» نوشته نویسنده قرقیز، مختار عوض اوف (1897 - 1961) به وسیله «گاما یون» ترجمه شده است. چاپ سوم این کتاب در 176 صفحه، قطع پالتویی و با شمارگان دوهزار و 500 نسخه، با ویرایش محمدرضا سرشار و قیمت سه هزار و 200 تومان توسط انتشارات سوره مهر منتشر شده است.


مشروح گفتگوی ویژه چالشی شبکه 2 درباره کتابخوانی

فرهنگي هنري » ادب و هنر
1390/08/23 02:06
وضعیت کتابخوانی بهبود می یابد؟ چرا مسئولان فقط تفاهم نامه می نویسند؟
گفتگوی ویژه خبری یک شنبه شب شبکه دو به بررسی وضعیت کتاب و کتاب خوانی در هفته کتاب پرداخت تا با حضور مسئولین به بررسی نقاط ضعف بپردازد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران، در کشور 21میلیون نفر اهل مطالعه وجود دارد چرا این افراد کتاب خوان نیستند؟ چرا سال‌هاست شمارگان کتاب در کشور از سه هزار در هر نوبت افزایش نیافته است؟ برای بهبود وضعیت کتاب خوانی در کشور چه بایدکرد؟ آیا این کار یک حرکت جهادی را می‌طلبد؟ از کجا باید شروع کرد تا منویات مقام معظم رهبری در بحث گسترش فرهنگ کتاب خوانی محقق شود؟ سازمان‌های مسئول در این حوزه چه وظایفی را بر عهده دارند و تا چه حد در انجام وظایف خود موفق عمل کرده‌اند.

گفتگوی ویژه خبری یک شنبه شب شبکه دو به بررسی وضعیت کتاب و کتاب خوانی در هفته کتاب پرداخت تا با حضور مسئولین به بررسی نقاط ضعف بپردازد.

* چرا از سال 76 تا به حال زنگ مطالعه در مدارس اجرا نشد؟ / معاون وزیر ارشاد: سال 89 تفاهم نامه نوشتیم

بهمن دری معاون فرهنگی وزیر فرهنگ ارشاد اسلامی با حضور دراستودیوی گفتگوی ویژه خبری به سوالات مجری برنامه پاسخ گفت و دکتر زکریا یازرلو معاون پرورشی وزیر آموزش و پرورش و محمدرضا سرشار نویسنده نیز از پشت خطوط تلفن در این گفتگوی ویژه شرکت کردند.

بهمن دری در ابتدای بحث در پاسخ به این سوال که چرا کتاب به عنوان یک کالای فرهنگی در سبد خانوارهای ایرانی جایی ندارد گفت: کتاب به عنوان یک کالا و رسانه فرهنگی به دلایل مختلفی در سبد خانوارهای ایرانی جایی ندارد.

وی به سخنی از مقام معظم رهبری در خصوص ترویج فرهنگ کتاب خوانی در جامعه و افزایش لذت از کتاب خوانی اشاره کرد و گفت: تا زمانی که لذت از کتاب خواندن در بین مردم ایجاد نشود کتاب به عنوان کالای اساسی در سبد خانواده‌های ایرانی جای نخواهد گرفت.

وی خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی به دلیل مسایل معیشتی، کتاب به عنوان مساله در خانواده ها مطرح نیست. زمانیکه پدر و مادر کتاب نخوانند نمی‌توان از کودکان انتظار گرایش به سمت مطالعه را داشت.

مجری برنامه از دری این سوال را پرسید که جدا از مسایل خانوادگی مسئولین باید برای گسترش فرهنگ کتابخوانی در جامعه چه کارهایی را انجام می‌دادند؟ وی در جواب اظهار داشت: بسیاری از دستگاهها از جمله وزارت ارشاد نتوانستند در تراز انقلاب اسلامی به وظایف خود عمل کنند. البته در سالهای پس از انقلاب در حوزه نشر کتاب از نظر تعداد عناوین رشد قابل توجهی را شاهد بودیم؛ به نحوی که در سال گذشته 65 هزار عنوان کتاب در کشور داشتیم ولی متاسفانه شمارگان کتاب‌های ما از سه هزار نسخه در هر نوبت چاپ بالاتر نرفته است. البته نباید فراموش کرد که در سال 56 تنها 400 عنوان کتاب در کشور به چاپ رسیده بود.

وی در ادامه به ارکان نشر اشاره کرد و گفت: کتاب ابتدا باید توسط نویسنده نوشته شود و پس از آن ناشر اقدام به چاپ کتاب کند پس از عبور از این دو مرحله، بحث خرید کتاب مطرح می‌شود که باید در جامعه نهادینه شود.

دری امکانات موجود در کشور و در اختیار سازمان‌های دولتی برای خرید و اهدای کتاب در جهت نهادینه کردن فرهنگ کتاب خوانی را مثبت ارزیابی کرد و با گلایه گفت: متاسفانه فرهنگ اهدای کتاب در جامعه فراموش شده است در حالی که ادارات دولتی می‌توانند در قالب بسته‌های فرهنگی به کارکنان خود کتاب اهدا کنند تا فرهنگ کتاب خوانی جای خود را باز کند. به عنوان مثال اگر 14 میلیون دانش آموز مشغول به تحصیل در آموزش و پرورش ماهیانه یک جلد کتاب مطالعه کنند، سرانه مطالعه کتاب در این قشر افزایش چشمگیری خواهد داشت.

مجری برنامه با قطع صحبت‌های دری اشاره‌ای به سخنان مقام معظم رهبری در جمع ناشران کتاب در تاریخ دوازدهم اردیبهشت ماه سال 76 کرد و پرسید: طبق فرمایشات مقام معظم رهبری در طی این سال‌ها چه کار مثبتی در راستای اجرای زنگ کتاب خوانی در مدارس کشور انجام گرفته است؟

معاون فرهنگی وزیر ارشاد در جواب به این سوال اظهار داشت: سال گذشته در مراسم جشن کتاب، تفاهم نامه مشترکی مابین وزارت ارشاد و وزارت آموزش و پروش به امضا رسید تا با همکاری این دو وزارت خانه زنگ مطالعه در مدارس ایجاد شود. در این تفاهم نامه مقرر شد تا وزارت ارشاد وظیفه تهیه کتاب مناسب برای دانش آموزان را عهده دار شود و وزارت آموزش و پروش نیز زنگی را تحت عنوان زنگ مطالعه برای مطالعه دانش آموزان در نظر بگیرد. در همین راستا قرار شد زنگ مطالعه جایگزین زنگ انشا در مدارس شود.

مجری در ادامه، گلایه برخی ناشران از سلیقه‌ای عمل کردن وزارت ارشاد در خرید کتاب‌هایی که قصد هدیه دادنشان را دارد مطرح کرد و علت این نوع برخوردها را پرسید که معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جواب گفت: ما در وزارت ارشاد آیین نامه‌ای تحت عنوان آیین نامه انتخاب و خرید کتاب داریم. بر اساس این آیین نامه خرید کتاب جهت اهدا به افراد باید شرایطی را دار باشد که از آن جمله می‌توان به چاپ اول بودن کتاب، قیمت مناسب آن، متناسب و مرتبط بودن موضوع آن با دین، کودک و نوجوان و ادبیات و عبور نکردن از آموزه های دینی اشاره کرد.

وی تصریح کرد: هر هفته هیئت خرید کتاب جلساتی را برای بررسی کتاب‌ها تشکیل می‌دهد که طی آن هر هفته از 200 ناشر کشور بین 300 تا هزار عنوان کتاب خریداری می‌شود.

* چرا وزارت ارشاد کتابهای مورد نیاز آموزش و پرورش را تامین نکرد؟ / معاون وزیر ارشاد: تفاهم نامه نوشتیم

این مقام مسئول در مواجهه با این سوال که وزارت ارشاد برای تامین کتاب‌های مورد نیاز آموزش و پرورش چه اقداماتی را انجام داده است
گفت: مسئولان این وزارتخانه سال گذشته از عدم همکاری وزارت ارشاد برای تجهیز کتاب خانه‌های مدارس گلایه داشتند که پس از بررسی‌های انجام شده، تفاهم نامه‌ای با آموزش و پرورش به امضا رسید و در این تفاهم نامه مقرر شد تا سالیانه 5میلیارد تومان بودجه برای گسترش ساعت درسی کتاب خوانی در مدارس هزینه شود که خوشبختانه وزارت ارشاد سهم خود از این قرارداد را به مبلغ 2.5 میلیارد تومان هزینه کرده است.

وی در ادامه اشاره‌ای نیز به برگزاری "نمایشگاه یاد یار مهربان" کرد و گفت: برای برگزاری این نمایشگاه یک میلیارد تومان از طرف ارشاد به شهرداری کمک شد که جا داشت وزارت آموزش و پرورش نیز به برگزاری این نمایشگاه کمک می‌کرد.

تخفیف 40 درصدی برای کتاب ‌های ارائه شده در این نمایشگاه و حق انتخاب اولیای دانش آموزان و مدیران مدارس برای خرید کتاب برای کتابخانه ‌های مدارس از ویژگی‌های نمایشگاه مذکور بود که دری درتشریح بیشتر آن‌ها گفت: انتخاب کتاب در این نمایشگاه دو مرحله‌ای است در مرحله اول شورای برگزاری نمایشگاه کتاب‌هایی را انتخاب کرده و در مرحله دوم انتخاب توسط اولیا و یا مدیران مدرسه صورت می‌گیرد.

وی تاکید کرد: در این نمایشگاه به هیچ عنوان پولی از مدیران مدارس گرفته نمی‌شود.

وی همچنین اشاره‌ای به برگزاری نمایشگاه مشابهی در 25 مرکز استان و شهرستان داشت و گفت: تنها تفاوت نمایشگاه در شهرستانها کمک استانداریها به جای شهرداری بوده است.

وی در پایان از برگزاری 50هزار نمایشگاه کتاب در 50هزار مدرسه در سراسر کشور طی هفته کتاب خبر داد و گفت امسال جشن هفته کتاب به جشن ماه کتاب تبدیل شده است.

* زنگ "مطالعه" و "انشا" چه ربطی به هم دارند که وزارت آموزش و پرورش می خواهد آنها را تلفیق کند؟

دکتر زکریا یازرلو معاون پرورشی وزارت آموزش و پرورش نیز که به صورت تلفنی در این گفتگوی ویژه شرکت کرده بود در پاسخ به این سوال که آیا زنگ مطالعه در کشور اجرایی شده است یا خیر گفت: اینکه گنجاندن زنگی به عنوان زنگ مطالعه در برنامه درسی دانش آموزان می‌تواند مشکل را حل کند مطرح است و به نظر من باید آموزش و پرورش در گام اول کتاب خوانی را در بین دانش آموزان نهادینه کند و برای دست یابی به این مهم باید با برنامه ریزی اساسی جلو رفت.

وی تاکید کرد: هدف آموزش و پرورش ایجاد محیط یاد گیرنده است.

مجری برنامه با قطع صحبت‌های یازرلو این سوال را مطرح کرد که با توجه به متفاوت بودن اهداف کلاس "انشا" و "مطالعه" چگونه وزارت آموزش و پرورش قصد تلفیق این دو ساعت درسی را دارد؟ سوالی که یازرلو در پاسخ به آن باز هم به حاشیه رفت و گفت: کتاب خوانی یکی از نیازهاست و زنگ انشا نیز نیاز است. ما با یک نوبته کردن 12هزار مدرسه در سال جاری زیر ساختهای این کار را ایجاد کرده‌ایم.

پاسخ معاون وزیر آموزش وپرورش باز هم منجر به قطع سخن توسط مجری برنامه شد و مجری با اشاره به مصاحبه یازرلو با رسانه‌ها که از تلفیق این دو ساعت با یکدیگر سخن گفته بود پرسید: انشا و مطالعه با یکدیگر تفاوت دارند؛ چطور آموزش و پرورش می‌خواهد با تلفیق این دو به اهداف تعیین شده دست یابد؟ یازرلو در جواب اظهارداشت: زنگ انشا کارآمدترین ظرفیت برای گسترش کتاب خوانی در جامعه دانش آموزی است.

وی در ادامه باز هم به بحث زیرساخت‌ها گریز زد و گفت:کتابخانه‌های مدارس در طول سال گذشته 62درصد افزایش داشته است.

مجری نیز برای چندمین بار صحبت‌های یازرلو را قطع کرد و این بار گفت: آموزش و پرورش سالانه 946عنوان کتاب درسی در 150میلیون شماره چاپ می‌کند چرا دراین بین 50 عنوان کتاب غیر درسی را برای بسط فرهنگ کتاب خوانی چاپ و در اختیار دانش آموزان قرار نمی‌دهید؟

یازرلو دراین خصوص گفت: ما درچندین نوبت در نمایشگاههای کتاب به خاطر چاپ کتاب‌های غیردرسی مقام کسب کردیم و در حال حاضر نیز سرانه کتاب در بین دانش آموزان از 3.5 جلد درسال 87 به 7.5 جلد درسال جاری افزایش یافته و امیدواریم این رقم به 10.5 جلد برای سال آینده برسد.

وی درادامه درباره عملکرد آموزش و پرورش در حوزه کتاب خوانی و بودجه‌های درنظر گرفته شده برای این امر گفت: اگر وزارت ارشاد سال گذشته 5 میلیارد تومان برای کتاب مدارس هزینه کرده است ما تنها 6میلیارد تومان از محل منابع استانی برای اینکار هزینه کرده‌ایم و امسال نیز این رقم را به 7میلیارد تومان افزایش داده‌ایم. ضمن اینکه آموزش و پرورش کمیته‌های فرهنگی برای پالایش کتاب‌های موجود در بازار دارد که این کمیته‌ها سال گذشته از بین 18هزار و 665کتاب موجود 12هزار و 463عنوان را انتخاب کردند.

* سرشار: چرا وزارت آموزش و پرورش برای موضوع کتاب از شهرداری و ارشاد بودجه می خواهد؟

محمد رضا سرشار نیز به عنوان یکی از نویسندگان کشور به صورت تلفنی میهمان گفتگوی ویژه خبری شد و در پاسخ به سوال مجری برنامه که از وضعیت کتاب و کتاب خوانی در کشور می‌پرسید گفت: در طول سال‌های گذشته اقدامات مثبتی در جهت تجهیز کتابخانه‌های مدارس و مساجد صورت گرفته است ولی آنچه برای من سوال ایجاد کرده این است که در دهه 60 درشرایطی که کشور از نظر مالی اوضاع مساعدی نداشت، آموزش و پرورش کتاب‌هایی را در تیراژ 30 تا 60هزار نسخه خریداری می‌کرد ولی حال چه شده است که این کار متوقف شده و وزارت آموزش و پرورش با وجود داشتن بودجه مستقل، از شهرداری و ارشاد مطالبه کتاب دارد جای سوال است.

وی تاکید کرد: به عقیده من باید مدیرانی در راس این کارها قرار بگیرند که خود معتقد به اهمیت کتابخوانی باشند چرا که برای کتابخوانی در زنگ مطالعه حتما نیاز به وجود کتاب خانه در مدارس نیست، دانش آموزان می‌توانند کتاب را با خود از منزل به مدرسه بیاورند و یا معلم کتاب در اختیارشان قرار دهد.

وی به دوران معلمی خود در روستاهای دور افتاده اشاره کرد و گفت: در آن زمان در سه گوشه کلاس قفسه‌های کوچکی درست کرده بودم و تعدادی کتاب در آن قرار بودم.

وی تاکید کرد: کتاب و مطالعه صرف ارزش نیست بلکه چه کتابی را خواندن می ت.اند ارزش باشد. و وظیفه هدایت دانش آموزان در این زمینه به عهده
آموزش و پرورش است.

سرشار خاطرنشان کرد: نهادهایی مانند کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان هم در صورت احراز شرایط لازم، می‌تواند در معرفی کتاب‌های مفید به دانش آموزان کمک کند.

وی با گلایه از نظام آموزشی کشور اظهار داشت: مطالعه باید در اوقات فراغت دانش آموزان صورت پذیرد در حالی که دانش آموزان ما چیزی به نام اوقات فراغت ندارند. چرا که بیش از دو سوم از وقت دانش آموزان ما صرف رفت و آمد به مدرسه و تحصیل می‌شود و خانواده‌ها از دوران دبستان به فکر قبولی فرزندشان در کنکور هستند. به همین منظور باید ابتدا تحولی در نظام آموزشی کشور ایجاد شود. چون وجود اوقات فراغت کافی و استفاده درست از آن تاثیر مثبتی در سلامت روانی دانش آموزان دارد.

این نویسنده افزود: ما روح دانش آموزان را با درس‌های سنگین و بعضا غیرضرور می‌کشیم و جوانانی خسته، افسرده و کودکی نکرده را به دانشگاه‌ها و اجتماع تحویل می‌دهیم./ط

ارسال نظر