آخرین خبر

 • • انتشار هفتادمین عنوان از طرح "صد اثر از صد نوقلم" انجمن قلم ایران
 • سه شنبه 17 بهمنماه 91

  هنگام پریدنت پر و بال تو بود
  دلتنگ دوباره های هر سال تو بود.
  تقدیر ورق خورد و پریدی از من.
  انگار نه انگار دلم مال تو بود.
  در ادامه اجرای طرح انتشار "صد اثر از صد نوقلم"به تازگی هفتادمین عنوان از این مجموعه منتشر شد.این اثر 
  مجموعه شعر „غزلپری„ نام دارد و سراینده آن زهرا رفیعی(1365- ) است
  .این کتاب در 112صفحه قطع رقعی،با شمارگان 2200نسخه قطع رقعی،به بهای 1400تومان منتشر شده است.
  این کتاب به دوبخش غزلپری و صدای هق هق باران تقسیم می شود که در بخش اول می خوانیم: تمام ثانیه ها، غزلپری، حالا برای همیشه، شبیه توست، بانوی سرخ غزل، غروب، مدتی ست، مرا به سمت تو آورد آن نگاهی که ...، رو به سمت ماه، زاینده رود من، زنده به چشمهای توام!، بدون تو، تباه، توهّم، جان گرفته، جور دیگر، برکت هفت آسمان، ترانه های کاغذی، به یاد شماست، شعر از دهان شب افتاد، تکراری، بال و پری برای دل افروختن، زنده به یاد تو، هوای تو من را به عشق می آورد، انتظار، ماهت شده ام، ماهر بودی، غریب مثل ...، غزل، انگار نه انگار، دوباره، بال شکسته، سی و سه بار، برگرد، دارو ندار، آواز بخوان، دریا، نیستی اما...، خاطره ای که نبود، اهل کویر...نه؛ دختر کوهستانم، مدتی، اتفاقی، غمگینی، برمی گردم، دریا شوی، به وقت دلشوره، حرفهای نگفته.

   در بخش دوم؛ در سوگ خورشید، به تو که جمعه ها آمدنت را به انتظار نشسته ایم، تنهایی کربلا1،تنهایی کربلا 2، به سید ابوالحسن اصفهانی، خورشید بی سر، نقاشی، سخای چشمانت، طرح خسته، تاریخ...، سلام خواهر عشق!، مهمانی، چشم به راهیم آقا!،صدای هق هق باران، غزل آفریده شد، تماشا داری، کبوترانه ترم، آقا خجالت می دهی؟، امام بنده نواز، به شاهچراغ، ظهر عشق، خبر وصل، درک خورشید، عاشق چشمان تو، هوای مشهد، خون می چکد، می بارد، غروب، زخمی هنوز، زخمی هنوز2، زخمی هنوز3، آمدنت بعید می شود، شهید شده ای، یک بلیت به من بدهید، به بانو فاطمۀ معصومه(س)، لب تشنگی فرات، یاس، ماه رفته بود، دفاع مقدس، را  می خوانیم.

  علاقه مندان می توانند این کتاب را از طریق فروشگاه کتاب انجمن قلم ایران به نشانی تهران-خیابان سید جمال الدین اسد آبادی -بالاتر از میدان سیدجمال الدین اسدآبادی بعد از کوچه44-پلاک 358-شماره تلفن 88214440تهیه کنند.

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • «خواب های خوش نوجوانی» با محمدرضا سرشار تعبیر می شود
 • خبرگزاری فارس: «خواب های خوش نوجوانی» جدیدترین کتاب محمدرضا سرشار است که وی 60 عنوان از خواب های جذاب نوجوانان را در قالب یک مجلد گردآوری کرده است.

  به گزارش خبرگزاری فارس، محمدرضا سرشار نویسنده و منتقد ادبیات داستانی درباره کتاب «خواب های خوش نوجوانی» گفت: هشت سال پیش زمانی که سردبیر یک مجله نوجوان بودم مسابقه ای را برای مخاطبان طرح کردم و از نوجوانان خواستم خواب های جالب خود را با جزییات و زمان دیدن به صورت نوشته روایت کنند.
  وی افزود: حاصل مسابقه طراحی شده دریافت تعداد زیادی نامه بود که از میان آن ها بیش از 60 نامه قابل چاپ شناخته شد و البته همان زمان نیز به تدریج در شماره های مختلف آن مجله به چاپ رسید.
  سرشار با بیان این که «خواب های خوش نوجوانی» شامل بیش از 60 خواب نوجوانان به روایت خودشان است، گفت: من در این روایت ها فقط ویرایش رسم الخطی انجام داده ام و اگر غلط فاحشی وجود داشت اصلاح کردم و اصل نگارش، نثر و زبان خواب ها متعلق به خودِ نوجوانان است.
  این منتقد ادبی در ادامه افزود: سال ها بود که می خواستم این مجموعه را تنظیم و چاپ کنم که امسال توفیق آن فراهم شد و انتشارات «سوره مهر» انتشار آن را در قالب کتابی با عنوان «خواب های خوش نوجوانی» بر عهده گرفت.
  سرشار ادامه داد: البته نوجوانانی که خواب هایشان را برای من فرستادند الان در سن جوانی هستند اما این کتاب در کنار مخاطبان نوجوان خود برای والدین، اولیا و مربیان تربیتی و حتی روان پزشکان مفید خواهد بود چراکه از طریق آن از یکی از عوالم کاملا خصوصی نوجوانان آگاه می شوند.
  رییس هیات مدیره انجمن قلم ایران در بخش دیگری از صحبت های خود درباره نوع روایات «خواب های خوش نوجوانی» توضیح داد: معمولا خواب ها به سه دسته رویاهای صادقه «که مختص انبیاء و اولیاء و البته گاهی انسان های معمولی می شود»، خواب هایی که بازتاب مسائل روز و درگیری های ذهنی است و خواب های بی پایه و اساس (آشفته) تقسیم می شوند. اغلب خواب های منتشر شده در این کتاب از نوع دوم و درگیری های ذهنی نوجوانان است.
  وی در پایان گفت: این خواب ها نشان می دهد در ذهن نوجوانان چه می گذرد و از سویی بسیاری از آن ها از لحاظ وجود جنبه های تخیلی همچون داستان جذاب هستند.


رونمایی کتاب‌های مقاومت ـ 1

سرشار: در تدوین آثار داستانی مقاومت جنبه عبادی کار را در نظر گرفتم
محمدرضا سرشار گفت: نظارت بر پروژه‌هایی چون تدوین کتاب‌های داستانی ادبیات مقاومت لبنان از سن و سال من گذشته است اما جنبه عبادی این کار باعث شد، وارد آن شوم.
به گزارش خبرنگار مهر، مراسم جشن آغاز انتشار 8+3 عنوان کتاب ادبیات داستانی مقاومت اسلامی لبنان، پیش از ظهر امروز دوشنبه 16 بهمن با حضور سیدمحمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، شیخ علی ظاهر رئیس موسسه رسالات لبنان، محمد اللهیاری رئیس اداره کتاب وزارت ارشاد، محمدرضا سرشار، ناظر ادبی موسسه ادبی رسا و مجتبی رحماندوست، نماینده مجلس شورای اسلامی و مشاور رئیس حوزه هنری در سالن سینمایی وزارت ارشاد برگزار شد.

در ابتدای این برنامه شیخ علی ظاهر گفت: به خاطر این فجر و انقلاب اسلامی است که ما نفس می‌کشیم. ما در لبنان از تجربه‌های جمهوری اسلامی ایران در رشته‌های حفظ تاریخ مقاومت و تدوین خاطرات و مستندات بهره برده‌ایم. به این ترتیب شروع به حفظ تاریخ مقاومت خود مقابل اسرائیل کردیم و این کار را چه در قالب کتاب، سینما و فیلم کوتاه کردیم و از اساتید ایرانی و روش‌هایشان استفاده کردیم.

وی افزود: مجموعه‌ای که از کتاب‌های داستانی نویسندگان لبنانی، در ایران ترجمه و منتشر شده، تا به حال به 12 جلد رسیده است. این داستان‌ها برگرفته از قصه‌های واقعی در جنوب لبنان هستند که طی 18 سال مقاومت رقم خورده‌اند. 3 عنوان از این کتاب‌ها برای کودکان و نوجوانان است که به کمک وزارت ارشاد و آقای محمدرضا سرشار ترجمه و تدوین شدند.

رئیس موسسه رسالات لبنان در ادامه گفت: ما اکنون به دنبال عرضه این کتاب‌ها در اروپا هستیم و تعدادی از این کتاب‌ها هم به زبان انگلیسی ترجمه شده‌اند. تولید کتاب‌های این مجموعه ادامه پیدا خواهد کرد و امیدواریم حق شهدا و اسرای مقاومت را به خوبی ادا کنیم.

در ادامه این مراسم محمدرضا سرشار گفت: اگر خدا بپذیرد، ما پیروان دینی هستیم که کامل‌ترین است و معجزه کامل‌ترین دین خدا هم کتاب است. کتاب محصول قلم است. یکی از مهم‌ترین تعاریفی که فلاسفه از انسان دارند،‌ این است که می گویند:حیوان ناطق است .یعنی بر زبان او تاکید می‌شود. قلم شکل دوم بیان است و در مواقعی هم از زبان گویاتر و موثرتر است. هر کار قلمی هم که در راه رضای خدا باشد، عبادت است. و من کار نویسندگان این مجموعه و دست‌اندرکاران دیگرش را این‌چنین توصیف می‌کنم.

این نویسنده در ادامه گفت: باید به دوستان ارشاد هم خسته‌نباشید بگوییم چون در ایام دشوار و خسته‌کننده‌ای به سر می‌برند و مشغول کارهای دهه فجر هستند. با این حال،‌ این‌که سالن برپایی این جشن در این ایام پرمشغله برای این موضوع که جذابیت ظاهری و بیرونی ندارد، از جمعیت پر شود، جای تقدیر دارد.
یکی از نویسندگان مارکسیست کشورمان که مسلمان شد و اولین رمان انقلاب را نوشت، در رمانش شخصیتی مارکسیست دارد که می‌گوید: من حاضرم تمام باقی‌مانده عمرم را بدهم و فقط یک روز در ایرانی زندگی کنم که این نکبت بر آن فرمانروایی نکند.( منظور این شخصیت از نکبت، شاه است. )امروز در شرایطی هستیم که آن نکبت 34 سال است که بر ما حکومت نمی‌کند.

سرشار گفت: رهبر انقلاب 23 سال است که این کشتی را در دریای متلاطم اتفاقات و حوادث رهبری می‌کنند .در حالی که خیلی ها فکر می‌کردند که با رفتن امام خمینی (ره) همه‌چیز تمام می‌شود. این‌هم از معجزات الهی بود بنابراین برای رهبری آرزوی طول عمر با عزت و اقتدار می‌کنیم. به سیدحسن نصرالله هم درود می‌فرستیم که در مظلومیت و محدودیت پرچم اسلام را در نقطه دیگری از دنیا به اهتزاز درآورده است.

رئیس انجمن قلم گفت: دکتر شریعتی سخنی دارد که می‌گوید: همه روز عالم از ابتدا، عاشوراست و هر زمینی کربلاست. امام حسین(ع) حدود چهارده قرن پیش در کربلا بر زمین افتاده ولی در هر قیام حق طلبانه ای که در هر نقطه از جهان رخ می دهد، دوباره مبعوث می شود. موسسه رسالات لبنان هم اسم بامسمایی برای خود انتخاب کرده است .چون سعی در انتقال پیام خون شهدا دارد. یعنی کاری زینبی در پیش گرفته است. در مذهب تشیع، گروهی به نام ذاکرین وجود داشتند که نمی‌دانم چرا امروزه اغلب عنوان مداح برایشان به کار می‌رود. کار این گروه این بود که در زمانی که رسانه‌های عمومی مانند امروز وجود نداشتند، سعی کنند از فزاموش شدن فرازهایی از تاریخ ـ که حکام جور می‌خواستند از تاریخ و اذهان مردم پاک کنند ـ بپردازند.

وی ادامه داد: ذاکرین حتی در روزهای میلاد پیامبر و ائمه هم به صحرای کربلا گریز می‌زدند و نقلی از وقایع آن می‌گفتند. دکتر شریعتی می‌گفت امروز دیگر همه ماجرای کربلا را می‌دانند. بنابراین باید به تحلیل آن برای مردم پرداخت.
متاسفانه در مقطعی از تاریخ شاهد دورانی ناسیونالیستی در کشورهای عرب، ترک و فارسی زبان بودیم که باعث جدایی ملت‌های مسلمان شده بود ولی امروز اوضاع فرق کرده است.

سرشار در پایان درباره مجموعه کتاب‌های ترجمه شده ادبیات مقاومت لبنان در کشورمان گفت: دیگر از سن و سال من گذشته است که چنین کارها و طرح‌هایی را به عهده بگیرم، ولی جنبه عبادی این کار باعث شد که مسئولیت نظارت بر آن را به عهده بگیرم.

در ادامه این مراسم از مترجمان و دست‌اندرکاران این پروژه توسط حسینی وزیر ارشاد، سرشار، مجتبی رحماندوست و شیخ علی ظاهر تقدیر به عمل آمد. اسامی این افراد به ترتیب زیر است:

شکوه‌السادات حسینی، زهرا عباسی سمنانی، یوسف سرشار، مریم شریف رضویان ، مهدیه ارطایفه، مریم ممقانی، محمدرضا هراتی و مونا شاهرخ.

ارسال نظر