آخرین خبر

 • • نشست کتابخوان «اهل قلم»
 • شنبه 29 خردادماه 95

  نشست کتابخوان «اهل قلم»
  کتاب‌خوان «اهل قلم» روز یکشنبه ۳۰ خرداد توسط نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و با همکاری انجمن قلم ایران برگزار می‌شود.
  به گزارش ابتکار، این برنامه با حضور دبیرکل علیرضا مختارپور نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، محسن پرویز، مرضیه تجار، محمدرضا سرشار و جمع دیگری از نویسندگان مطرح کشور از ساعت ۱۹ یکشنبه 30 خرداد در سالن اجتماعات انجمن قلم برگزار خواهد شد. سلسله نشست‌های «کتاب‌خوان» با ابتکار نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، کار خود را از روز بیست و هفتم خرداد ۱۳۹۴ آغاز کرد. این نشست‌ها به منظور اشتراک‌گذاری کتاب‌های خوانده شده و با هدف ترویج و تبلیغ مطالعه در قالب معرفی کتاب برگزار می‌شوند و در آن کتابداران، نویسندگان، فعالان فرهنگی، اهالی رسانه، اعضای کتابخانه‌های عمومی و همه علاقه‌مندان تجربیات مطالعاتی خود را برای استفاده سایر علاقه‌مندان کتاب و کتابخوانی به اشتراک می‌گذارند. پیش از نیز نشست‌های مشابه دیگری همچون نشست کتاب‌خوان ویژه پیروان ادیان توحیدی، هنرمندان پیشکسوت و... نیز برگزار شده است.

آخرین کتاب

 • • معرفی یک کتاب از محمدرضا سرشار در نماز جمعه‌های سراسر کشور
 • شناسه خبر: 1124731 سرویس: فرهنگی
  محمدرضا سرشار

  روز گذشته به‌مناسبت روز ادبیات کودک و نوجوان، کتاب «اصیل آباد» نوشته محمدرضا سرشار برای مطالعۀ کودکان و نوجوانان در اوقات فراغت ایام تابستان، در نماز جمعه‌های کشور معرفی شد.

  به گزارش خبرگزاری تسنیم، کتاب «اصیل آباد»، نوشتۀ محمدرضا سرشار کتابی جذاب و آموزنده برای نوجوانان است که توسط انتشارات سورۀ مهر منتشر شده است. «اصیل آباد» همان‌طور که از اسم آن پیداست، داستان زندگى مردمی است که در یک جامعۀ روستایی و دور از جاذبه‌هاى زندگى شهرى، با تکیه بر تولیدات خودشان و براساس فطرت، سادگى و پاکى گذران زندگی می‌کنند، اما در جریان ورود گوشه‌ای از ظواهر فریبندۀ دنیای غرب به این روستای اصیل، مردم آن، شیفتۀ زرق و برق‌هاى زندگى شهرى می‌شوند و با رشد روحیۀ تجدّدگرائى و مصرف‌پرستى، کم‌کم اصالت و پاکی خود را می‌بازند، اگرچه بعضی از شخصیت‌هایی که تا انتهای داستان، دستخوش تغییر نمی‌شوند، مردم را گاه و بیگاه از خطرات پیش‌رو آگاه می‌کنند.

  سرشار یا همان رضا رهگذر، قصه‌گوی دلنشین ظهرهای جمعۀ رادیو، در کتاب «اصیل آباد» به‌عنوان نویسنده‌ای متعهد، بنا بر رسالت دینی و ملی خود، در قالب داستانی گیرا و خواندنی، به نقد مظاهر مخرّب دنیای غرب پرداخته و توانسته مخاطب را با خود همراه و همدل کند.

  «اصیل آباد» اگرچه از سری کتاب‌های گروه سنی نوجوانان به‌شمار می‌آید اما علی‌رغم زبان ساده و حجم بسیار کم آن، به‌دلیل اهمیت موضوع داستان و محتوای غنی خود، مورد استقبال مخاطبان گوناگون بزرگسال نیز قرار گرفته است، به‌گونه‌ای که از ابتدای نگارش آن تاکنون، نوزده بار تجدید چاپ شده است. از این‌رو، «اصیل آباد» کتابی آموزنده برای بزرگسالان و پیشنهادی بسیار مناسب برای نوجوانان و جوانان در اوقات فراغت ایام تابستان می‌باشد. این کتاب در طرح ترویج فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی در نماز جمعه‌های کشور که به‌همت مجمع ناشران انقلاب اسلامی و با همکاری شورای سیاست‌گذاری ائمۀ جمعۀ سراسر کشور در حال اجرا است، معرفی شد.


جایزه قلم زرین فقط تقدیری داشت/ تنها آرزوی زنوزی‌جلالی پیش از مرگ/ مومنی: زنوزی از نویسندگان جدی روزگار ماست

جایزه قلم زرین برگزیده نداشت


خبرگزاری فارس: تنها آرزوی زنوزی‌جلالی پیش از مرگ/ سرشار: ارشاد از قلم زرین حمایت نکرد/ مومنی: زنوزی از نویسندگان جدی روزگار ماست

در آیین اختتامیه چهاردهمین دوره جایزه قلم زرین در حوزه هنری از تلاش های فیروز زنوزی جلالی در عرصه تالیف تقدیر به عمل آمد.

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، مراسم اختتامیه چهاردهمین دوره جایزه ادبی قلم زرین عصر امروز شنبه 19 تیر ماه در تالار مهر حوزه هنری برگزار شد و برگزیدگان این جایزه ادبی معرفی شدند.

بر اساس این گزارش، محمدرضا سرشار رییس انجمن قلم ایران ضمن خیرمقدم اظهار داشت: جشنواره قلم زرین دیرپاترین جشنواره بخش خصوصی و مردمی است.
وی ضمن اشاره به کمک‌های ارشاد و عدم حمایت در این دوره عنوان کرد: انجمن از دو سال قبل روی مموضوع متمرکز شد و سپرده کوچکی قرار داد تا با درامد حداقلی آن بتواند این جشنواره را برگزار کند و تعطیل نشود.
وی با تاکید به پیشنهاد نامگذاری این روز به نام قلم از سوی انجمن تصریح کرد: هرسال ١٤ تیر جشنواره برگزار می‌شود اما امسال به دلیل همزمانی با ماه مبارک رمضان به ١٩ تیر موکول شد
وی در پایان به ٥ شاخه شدن جشنواره از سال گذشته اشاره کرد و گفت: با افزوده شدن شعر و داستان کودک و نوجوان در کنارشعر داستان بزرگسال و نقد ادبی شاهد برگزاری جشنواره در ٥ شاخه از دوره گذشته هستیم.

در ادامه مراسم کلیپی از سخنان فیروز زنوزی جلالی درباره نویسندگی پخش شد وی در این کلیپ زمان نگارش خود را از یازده شب تا ٥ صبح یاد کرد.

او گفت: هیچ وقت از پایان یا از میانه رمان خبر ندارم بلکه با قلم و شخصیت همراه می‌شوم. یک نفر می‌تواند نویسنده خوب باشد و لزوما نمی‌تواند مدرس خوبی باشد و بلعکس( زنوزی در این کلیپ به مواردی پیرامون نویسندگی اشاره کرد)

مومنی شریف: تاسیس روز قلم در تقویم از کوشش‌های انجمن قلم بود
وی به تلاشهای فیروز زنوزی جلالی اشاره کرد و گفت: بیش از ٢٨ سال است که سابقه دوستی وًهمکاری با اقای زنوزی دارم خیلی سالها نزدیک به هم بودیم و در برخی مقاطع به دلیل مسئولیت دور شدیم.
مومنی با این جملات که در ذهنم زنوزی را فردی جذاب، کاری و با نشاط می دانم افزود:
رمان برج١١٠ را نتوانستم به پایان برسانم او سالها پیش امیدوار به انتشار این اثر بود همواره میگفت انسان ایده الم یعنی حضرت علی را در این رمان معرفی خواهم کرد.
وی به رمان مخلوق زنوزی اشاره کرد و گفت این اثر را کار شگفتی میدانم اما قدر آن در جامعه شناخته نشده است چرا که زمانی منتشر شد که جامعه داستان خوان ما به کارهای احساسی روی اورد در حالیکه این رمان کار عظیم و با محتوای غنی است.

وی به ترجمه این اثر به زیانهای مختلف و نیمه تمام ماندنش اشاره کرد و افزود: لک لک ها اولین اثری بود که از زنوزی خواندم پیش از آنکه در جلسات حوزه هنری با لباس سفید نیروی دریایی با وی آشنا شوم کارهای او بسیار طنز دارد اما او از نویسندگان جدی روزگار ماست.
وی افزود؛ در زمانی که نوشتن فرصتی برای سرگرمی هست داستان برای زنوزی سرگرمی نیست و مجالی برای اندیشه ورزی است.

رئیس حوزه هنری ادامه داد: در کارهای او اندیشه جایگاه خاصی دارد و برای مخاطب سوال ایجاد می‌کند ؛ در آثار او یکی از عناصر داستانی برجسته گفت وگو است. او از نویسندگانی است که زبان فارسی را خوب می نویسد. اثار او مملو از عناصر فلسفی است؛ او در نگارش رمان مخلوق با سختگیری قلم زد، واژه ها را حکاکی کرد سخت گیر و با دقت بود، این رمان را با دقت فراوان نوشت. تقدیر هستی و مرگ در اغلب آثار زنوزی مسئله است که جزو دستمایه های کاری او شمرده می شود.

در ادامه این برنامه کامران پارسی نژاد و راضیه تجار متن‌هایی را در وصف فیروز زنوزی جلالی و زمان اشنایی خود با وی برای حاضران قرائت کردند
راضیه تجار گفت: زنوزی یک نویسنده است حتی اگر دیگر ننویسد که چنین مباد، به حرمت قلم باید حریم و حرمت او را پاسداشت.

* قلم زرین از جوان‌مرگی گذشته است

سیدعباس صالحی معاون فرهنگی وزیر ارشاد در این مراسم با بیان اینکه عمر جوایز ادبی در کشور ما زیر ده سال است گفت: قلم زرین از جوان مرگی گذشته است.
وی با طرح این سوال که چگونه میتوان به ثبات جوایز ادبی رسید گفت: جوایز ادبی برای اهدافی متولد می شوند ولی چگونه باید تحقق پیدا کنند.

سید عباس صالحی ادامه داد: زنوزی جلالی برای ما ترکیبی از چند چهره دور هم تنیده است وقتی این ترکیب‌ها شکل می‌گیرد ارزش آن افزون تر می‌شود. بخشی از این چهره ادبی بخش دیگر نظامی، وجهه دینی، وجهه انقلابی و چهره پنجم دغدغه های فلسفی و انسانی اوست
بیماری او داغی بود که امیدواریم هرچه سریعتر با شفای او برطرف شود.
وی با بیان اینکه جایزه های ادبی بخشی از هویت ادبی یک کشور است و در ایران سابقه ای شصت ساله دارد بیان کرد؛ این جوایز در دنیا سابقه ١٠٠ ساله دارد، اگر بخواهیم جایزه های ادبی ایران را با جوایز جهان مقایسه کنیم چند نکته محل توجه است. در فرانسه ٧٠٠ جایزه فعال است گزارش‌ها نشان می دهد ٨٥ جایزه در حوزه رمان ٢٣٣ جایزه در حوزه ادبیات عمومی و ٩٣ جایزه در حوزه آثار تاریخی و مرتبط با رمان را شاهدیم.
وی به دایره مدیریتی جوایز هم اشاره کرد و گفت: خوشحالیم قلم زرین خصوصی است و ثبات در این جایزه از نکات دیگر است. در کشورهایی که ادبیات زنده است جایزه های ادبی در انها ثبات دارند.

صالحی به تعمیق جوایز ادبی اشاره کرد و گفت: کارکردهای جوایز ادبی را باید عمق داد بخشی از آن بر عهده برگزارکنندگان و بخشی بر عهده رسانه هاست تا کارکردها محقق شود.

فیروز زنوزی جلالی با بغض در گلو در کلامی اظهار داشت: وقتی فیلم پخش شده سی سال قبل را دیدم یاد لباس فرم سفید نیروی دریایی افتادم که به حوزه هنری می آمدم.
وی گفت: زمان می‌گذرد خیلی سریع، آن روزها کانکسی بود در حوزه هنری که کار را با آن اغاز کردیم. بچه ها آن زمان جوان و بشاش بودند اما الان گرد پیری بر روی امثال بنده نشسته است
وی با بیان خاطره ای از مرحوم امیرحسین فردی و اینکه او همیشه در جریان کارهایم بود گفت: او می گفت چه می نویسی، اقای جلال وقت تنگ است وقت نداریم.
وی که اشک از دیدگانش جاری شد با این بیان که من مدتهاست درباره واژه وقت نداریم فکر می‌کنم ابراز کرد: وقتی بیمار شدم و گفتند سرطان داری ضربه شدید بود گفتم به همین سادگی من سرطان دارم؟ هر ١٥ روز شیمی درمانی می‌شوم آنهم سه روز ، می گویم واقعا وقت نداریم؟

وی به آثار چند جلدی و نیمه تمام خود اشاره کرد و گفت؛ به خودم می‌گویم وقت هست؟شب‌ها در خانه یا بیمارستان رو به پنجره میگویم وقت هست؟ آیا وقت دارم رمان‌های چندگانه ام را تمام کنم؟ چند روز پیش نوه ام روزنامه جام جم فروردین را اتفاقی به من داد در آن عکس مرحوم سبزواری، کیارستمی، شجریان و من بود که هر یک با سرطان دست و پنجه نرم می‌کردیم و من تلویحا که روزنامه را دیدم حس کردم که نوبت من است و چه نوبت قشنگی برای ما چیده اند کیارستمی فردا تشییع می‌شود و شجریان در امریکا شیمی درمانی می‌شود پس نوبت من است. تنها آرزویم به اتمام رساندن کتاب‌هایی چون خورشید پنهان است که سالها در کشو میزم بیات شده است بتوانم آنها را تمام کنم از نیمه ماندن این اثار اذیت می شوم گرچه مرگ حق است.

علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های کشور در این مراسم اعلام کرد آخرین رمان فیروز زنوزی جلالی با عنوان برج ١١٠ را برای همه کتابخانه های عمومی خریداری و ارسال خواهد کرد.

آخرین بخش مراسم اهدای جوایز قلم زرین بود که هیچ برگزیده ای معرفی نشد و همه معرفی شدگان تقدیری هستند.


در بخش داستان بزرگسال مشترکا کتاب «پایان یک نقش» جلال توکلی و «ادواردو» بهزاد دانشگر تقدیر شدند.

در شعر کودک و نوجوان سه کتاب مشترکا تقدیر شدند. «تلنگر باران» سروده حمیدرضاشکارسری، «در فصل های خانه» سروده داوود لطف الله و «از نوک خودکار من گل می چکد» سیدسعید هاشمی تقدیر شدند.

 در بخش شعر بزرگسال کتاب «بهانه‌ها» سروده پروانه نجانتی انتشارات شهرستان ادب تقدیر شد.

در بخش نقد و پژوهش ادبی کتاب «جستاری در اصلاح شناسی و مبانی داستانی دفاع مقدس» احمد شاکری تقدیر شد.

در بخش داستان کودک و نوجوان سه کتاب «بازگردانده شده» نوشته انوشه منادی ، «شاهزاده خانمی در مترو» نوشته محدثه گودرزنیا و «آخرین مرخصی» نوشته عقیل برزگر تقدیر شد.

انتهای پیام/و

ارسال نظر