آخرین خبر

 • • «محمدرضا سرشار» در جشنواره تولید کتاب‌های صوتی کودکان و نوجوانان تجلیل شد
 • جمعه 30 بهمنماه 94

  با معرفی برترین‌های کتاب‌های صوتی و افسانه‌ها؛
  «محمدرضا سرشار» نویسنده و قصه‌گوی سال‌های دور در دومین جشنواره تولید کتاب‌های صوتی کودکان و نوجوانان تجلیل شد.
  خبرگزاری فارس: «محمدرضا سرشار» در جشنواره تولید کتاب‌های صوتی کودکان و نوجوانان تجلیل شد

  به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، آیین اختتامیه و معرفی برگزیدگان دومین جشنواره تولید کتاب های صوتی» با هدف گسترش فرهنگ مطالعه و فراهم کردن امکان دسترسی آسان تر کودکان و نوجوانان بخصوص نابینایان به کتاب های صوتی در فرهنگسرای اندیشه برگزار شد.

  بر اساس این گزارش، در دومین دوره این جشنواره از محمدرضا سرشار(رضا رهگذر) تجلیل شد و برگزیدگان دیگر نیز معرفی شدند. نوربرت کوبر قصه‌گوی بین المللی هدیه سرشار را در این مراسم اهدا کرد.

  کوبر در ادامه به اجرای قصه‌گویی خرس قرمز پرداخت و در میان توصیف داستان از برخی حاضران هم کمک گرفت که این اجرا مورد توجه حاضران قرار گرفت.

  صادق کرمیان مدیر فرهنگی هنری منطقه ۱۰ و رئیس فرهنگسرای عطار با بیان اینکه قصه‌ها و لالایی پدر و مادربزرگ‌ها از شیرینی‌های دوران نوجوانی هر یک از ما است، اظهار داشت: اما این روند در جامعه کنونی در زندگی امروزین ما با تغییر سبک زندگی و اشتغال‌ها شرایط را طوری رقم زده که پدر و مادرها هم کمتر برای فرزندانشان قصه می گویند.

  در ادامه این مراسم مجید طراحی مدیر امور کتابخانه‌های سازمان فرهنگی هنری شهرداری پیام دکتر صلاحی رئیس سازمان را قرائت کرد.

  حجت‌الاسلام ناصری‌پور معاون فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران طی سخنانی به یکپارچگی کتاب‌خانه‌های شهرداری تهران با مدیریت یکسان اشاره کرد و متذکر شد: مدعی هستیم تمام کتابخانه‌های شهرداری تهران به شکل یکپارچه اداره می شود.

  وی به موضوع کتابخوانی هم اشاره کرد و با منویات رهبر انقلاب را مهم دانست و گفت: دو کانون کتابداران و قلم اولی ها را تشکیل داده ایم و برای سال آتی همه نویسندگان که طی دو سه سال اخیر اولین بار کتاب نوشته‌اند ساماندهی خوبی خواهیم داد.

  وی در پایان از راه اندازی کتابخانه دیجیتال نیز خبرداد که محصولات این جشنواره می‌تواند در این کتابخانه استفاده شود.

  حسن آذری رئیس کتابخانه فرهنگسرای عطار به شروع این جشنواره از سال 93 در اسفند ماه اشاره کرد و افزود: این روند تا 4 بهمن 94 ادامه یافت.

  وی در ادامه به اهداف جشنواره نیز اشاره داشت و با بیان اینکه از ابتدای انقلاب تاکنون 16 هزار فایل صوتی داریم که 5 هزار فایل در عرض این یک‌سال برای این جشنواره تولید شده گفت: جشنواره دو بخش داشت که در بخش کتاب صوتی 600 عنوان معرفی شده بود و از علاقه‌مندان درخواست کردیم فایل‌های صوتی خود را ارسال کنند. بخش دوم به افسانه‌ها اختصاص داشت که قرار بر این بود تا افراد با زبان و لهجه خود افسانه‌ها را خوانده و ارسال کنند که مجموعا 5200 فایل واصل شد.

  آذری به داوری سخت نیز اشاره کرد و بیان داشت: در مرحله اول آثار داوری و برترین ها به مرحله دوم رسید که در این مرحله هم 50 اثر انتخاب و وارد دور نهایی شد.

  به گفته وی، شش هزار و صد و پنج نفر ثبت نام کرده بودند که 2 هزار و 850 نفر موفق به شرکت شدند. در نهایت 5 هزار و 32 اثر و فایل واصل شد. بیشترین شرکت کنندگان از استان های تهران، اصفهان، مشهد، شیراز و تبریز بودند.

  کوچکترین برگزیده «هانیا حسنی» تندیس جشنواره دوم را به سرشار تقدیم کرد.

  سرشار سخنان خود را این گونه آغاز کرد: خدا را شکر که خاطرات خوشی در گوشه‌ای از ذهن مردم سرزمینم کاشته‌ام. این توفیقی بدون استحقاق برای من بوده است همچنین از محمد میرکیانی نویسند «قصه ظهر جمعه» یاد می کنم که جشنواره‌های قصه گویی را بنیان گذاشت جشنواره هایی که از کانون پرورش فکری شروع شد و در شهرداری تداوم پیدا کرد و به احیای یک سنت اجدادی انجامید.

  این نویسنده کتاب کودک و نوجوان با اشاره به اینکه باید قدر هنر قصه‌گویی را بدانیم گفت: افراد مسن وقتی توانایی دوران جوانی خود را از دست می‌دهند، گاه احساس بی‌هدف بودن می‌کنند و همین حس باعث می‌شود آن احترامی که شایسته‌‌شان است را در خانواده پیدا نکنند. قصه‌گویی سنتی است که موجب می‌شود پدر و مادربزرگ‌ها احساس مفید بودن و کارآمد بودن داشته باشند.

  میکائیل شهرستانی بیانیه هیات داوران جشنواره را قرائت کرد.

  همچنین در مراسم اختتامیه از کم سن و سال‌ترین و همچنین از مسن‌ترین مخاطبی که فایل صوتی خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال کرده بودند، تقدیر شد.

  جشنواره تولید کتاب‌های صوتی برای کودکان و نوجوانان از اسفند 93 کار خود را آغاز کرد و نزدیک به 6 هزار نفر در این جشنواره ثبت نام کردند اما از این تعداد، 2800 نفر ، 5000 فایل به دبیرخانه جشنواره ارسال داشتند.

  اسامی برگزیدگان به شرح زیر است:

  در بخش نویسنده‌های ارسال کننده فایل: حسین نورانی

  ناشران ارسال کننده فایل: شهره روحی انتشارات جیحون

  ارسال بیشترین فایل صوتی: الهه نیازخوانی با 234 فایل

  کم سن‌ترین ارسال کننده فایل صوتی با 5 سال: هانیا حسنی

  ارسال کنندگان فایل به ترتیب با هفت، هشت سال: فرزام میزبان، آرتوش مخدومی، رانا جهانی مقدم

  مسن‌ترین شرکت کننده با 71 سال سن: بدرالسادات حسینی پور

  در بخش افسانه‌ها در بخش گروهی هیچ اثری حائز رتبه نشد اما زینب شیخ‌الاسلامی و افسانه سادات حسینی شایسته تقدیر شناخته شدند.

  در بخش افسانه فردی: هیچ فردی حائز رتبه اول و دوم نشد اما رتبه سوم به صورت مشترک به مرضیه مدنی و مهین غنچه

  تولید کتاب‌های صوتی در بخش گروهی: به ترتیب از رتبه اول تا ششم اختصاص یافت به، صبا حق طلب، امیرحسین صبحی، محمود پور شکیبایی، مهرداد رنجبر، نسیم رضایی، فیانا ناصحی.

  در بخش فردی به ترتیب از رتبه اول تا ششم: نرگس آهازان، نفیسه انصاری، مرضیه حیدری، فیاما ناصحی، مینو ارسلان، شکوفه عزیزی.

  انتهای پیام/و

آخرين نظرات خوانندگان

 • دختر: سلام..ادرس سایت انجمن قلم ایران رامیخواستم... ادامه
 • دانشور : سلام استاد عزیز. صمیمانه خدمتتون تبریک عرض می کنم. خسته ادامه

آخرین کتاب

 • • تجدید چاپ «آنک آن یتیم نظر کرده » توسط سوره مهر
 • انتشارات سوره مهر وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی کتاب «آنک آن یتیم نظر کرده » به قلم « محمدرضا سرشار » را تجدید چاپ کرد.


  به گزارش روابط‌عمومی سازمان تبلیغات اسلامی، رمان « آنک آن یتیم نظر کرده» حاصل تحقیقات محمدرضا سرشار در متون معتبر تاریخی مرتبط با زندگی و سیره پیامبر ‌اسلام (ص)، در قالب داستانی و به لحنی شاعرانه است. این اثر پس از چاپ به صورت کتاب در دو قالب ویژه نوجوانان و بزرگسالان موفق به دریافت جوایز معتبری از سوی جشنواره‌های کشوری قرار گرفت که از آن جمله می‌توان بعنوان اثر برگزیده دومین جشنواره قصه‌های قرآنی، پیامبران و ائمه (مربوط به بررسی کتابهای ده سال سالهای ۱۳۷۴ تا ۱۳۸۴) برای آن اشاره کرد.

  براساس این گزارش در کتاب «آنک آن یتیم نظر کرده» گرچه نویسنده در پرداخت به سیره و زندگی حضرت محمد(ص) به منابع تاریخی استناد کرده، اما بهره‌گیری وی از تخیل در پرداخت احوال روانی شخصیت‌های فرعی و توصیف مکان‌ها و اشیاء نیز به وضوح مشهود است.


ناگفته‌های سرشار درباره «چهارده سال شیدایی»‌/ جزئیات فعالیت های انجمن قلم ایران در یک کتاب پژوهشی تشریح شد


تاریخ انتشار : يکشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۲۹
کتاب «چهارده سال شیدایی» محمدرضا سرشار، نویسنده، منتقد ادبی و روزنامه‌نگار پیشکسوت دو روز پیش از سوی انتشارات انجمن قلم منتشر شد. سرشار درباره چگونگی تألیف و تدوین این کتاب توضیحاتی را ارائه داد.
محمدرضا سرشار

محمدرضا سرشار
محمدرضا سرشار، نویسنده، منتقد و روزنامه‌نگار به خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) گفت: کتاب «چهارده سال شیدایی» من دو روز پیش از سوی انتشارات انجمن قلم ایران راهی بازار کتاب شد. این کتاب حاصل یک سال و اندی تحقیق و تکاپوی من در زمینه جمع‌آوری اسناد و مدارک انجمن قلم ایران است که اکثر اطلاعات آن در آرشیو شخصی‌ام که از هر آرشیو دیگری در این زمینه غنی‌تر بود، وجود داشت.

وی افزود: «چهارده سال شیدایی» تاریخچه انجمن قلم ایران را از ابتدای شکل‌گیری تا پایان سال 93 دربرمی‌گیرد. این کتاب به سفارش انجمن قلم ایران تدوین و تألیف شده است. احساس می‌شد که با گذشت 14 سال از تأسیس این تشکل نیاز هست که برخی اسناد این نهاد در کتابی به ثبت برسد تا از دستبرد فراموشی و گذر زمان مصون بماند. ممکن بود قسمت‌هایی از این تاریخچه از میان برود و به همین دلیل تألیف چنین کتابی ضروری به نظر می‌رسید.

این داستان‌نویس پیشکسوت ادامه داد: در برخی موارد ناچار شدم کاوش‌های زیادی کنم تا اطلاعاتی را در این زمینه به دست آورم. البته در یک مورد به نتیجه کافی نرسیدم و آن هم در مورد کارنامه هیأت مدیره انجمن طی دو سال بود. هیچ نسخه و متنی درباره فعالیت‌های هیأت مدیره در طول دو سال خاص نتوانستم اطلاعاتی کسب کنم.

سرشار توضیح داد: خوشبختانه همان‌طور که گفتم، در دیگر موارد توانستم از آرشیو شخصی‌ام که از هر آرشیو دیگری در این زمینه غنی‌تر بود استفاده کنم. کتاب «چهارده سال شیدایی» در قطع وزیری و در 1165 صفحه منتشرشده و مسائل مختلف را به ترتیب مطرح می‌کند. نخستین نکته‌ای که در این کتاب به آن پرداخته‌ام، اندیشه شکل‌گیری و ایجاد انجمن قلم ایران است. این‌که پیش از شکل‌گیری این انجمن به شکل رسمی چه تلاش‌هایی برای ایجاد نهاد مشابهی انجام شد تا نتیجه آن به تشکیل انجمن قلم بیانجامد.

این روزنامه‌نگار گفت: نحوه شروع کار انجمن را به‌طور خاص در این کتاب آورده‌ام و این‌که چه کسانی نخستین بار فکر تشکیل این نهاد به فکرشان خطور کرد. همه این‌ها را با ذکر جزئیات آورده‌ام و چگونگی شکل‌گیری هیأت مؤسس 20 نفره را نیز نوشته‌ام. در فصلی دیگر به این موضوع پرداخته‌ام که این افراد امروز چه می‌کنند و همه جنبه‌های بازتاب این تشکل در کتاب نگاشته شده. این‌که در خارج و داخل چه واکنش‌هایی نسبت به تشکیل انجمن قلم در ایران وجود داشت و انجمن جهانی PEN چه موضعی دراین‌باره گرفت. همه این‌ها با ذکر اسناد و مدارک در کتاب آمده است و اخبار مطبوعات مختلف به آن‌ها ضمیمه‌شده است.

این منتقد افزود: کار دیگری که در این کتاب انجام‌شده این است که تمام مجامع عمومی که انجمن طی این سال‌ها برگزار کرده را تشریح کرده‌ام. کارنامه هیأت مدیره انجمن هم که بخشی از اطلاعات آن‌ها در سایت انجمن بود در کتاب به چاپ رسیده است.

سرشار اضافه کرد: انجمن قلم سلسه جلسه‌هایی برگزار می‌کرد که زمان مشخصی نداشت و گاهانه بود. این جلسات که به جلسات هیأت مؤسس موسوم است سیاست‌های راهبردی انجمن قلم را تبیین می‌کرد و مهم‌تر از همه درخواست عضویت‌ها بررسی می‌شد. این‌که کدام اعضا حائز شرایط عضوت هستند. آن‌هایی که تقاضای بررسی داده‌اند نامشان در کتاب آمده و برای حفظ آبرو و برخی ملاحظات از نام بردن اشخاصی که شرایط عضویت را نداشتند پرهیز کردم.

این داستان‌نویس و روزنامه‌نگار پیشکسوت افزود: غیر از این، تصمیمات جلسات هیأت مؤسس بخش دیگری از این کتاب را شامل می‌شود. گزارش فعالیت‌های مهم انجمن و به‌طور مثال به تصویب رساندن اعطای مدرک معادل به شاعران و نویسندگانی که فاقد مدرک هستند و چگونگی تصویب این موضوع در مهرماه سال 1385 و اجرایی شدنش در کتاب آمده. امروز ده‌ها نفر از این مدارک معادل استفاده می‌کنند و من در کتابم به چگونگی تصویب آن پرداخته‌ام. همچنین تصویب روزی به نام روز قلم و تاثیرگذاری آن در جامعه تشریح شده است.

سرشار توضیح داد: بخش دیگر کتاب «چهارده سال شیدایی» به جایزه قلم زرین می‌پردازد که امسال سیزدهمین دوره آن برگزار شد. درواقع این جایزه که معتبرترین و باثبات‌ترین جایزه ادبی خصوصی کشور است، در کتابم به تفصیل آمده و به چگونگی شکل‌گیری‌اش پرداخته‌ام. اسامی برگزیدگان دوره‌های مختلف نیز در کتاب ذکر شده‌است.

وی ادامه داد: رزومه اعضای انجمن به همراه زندگی‌نامه‌شان در این کتاب قطور آمده است و بخش دیگر کتاب به درگذشتگان اعضای انجمن می‌پردازد که متأسفانه تعداد آن‌ها زیاد است. تقریباً همه این نویسندگان و شاعران افراد شاخصی بودند و مرگشان بازتاب مطبوعاتی وسیعی داشت. اشخاصی مانند مشفق کاشانی، نصرالله مردانی، خلیل عمرانی و طاهره صفارزاده. بخش دیگر کتابم نیز به نشریات انجمن قلم می‌پردازد. انجمن قلم به جز از نشریه داخلی خود دو مجله دیگر با نام‌های «اصحاب قلم» و «اقلیم نقد» داشت که هرکدام به ترتیب 11 و 19 شماره منتشر شدند. محتوای این نشریات به شکل فهرست‌وار نگاشته شده است.

سرشار در پایان گفت: نوشتن این کتاب بیش از یک سال وقت مرا گرفت. پس از آن نیز وقتی را برای بازخوانی متن حروف‌نگاری شده صرف کردم تا این که این اثر دو روز قبل وارد بازار کتاب شد. «چهارده سال شیدایی» کتابی است مرجع که بیشتر به درد کتابخانه‌های عمومی و کارهای پژوهشی می‌خورد. کسانی که علاقه‌مند به عضویت در انجمن قلم ایران هستند نیز می‌توانند با تهیه و مطالعه این کتاب فهرست جامعی از فعالیت‌ها، سیاست‌ها و بازتاب جزئیات فعالیت‌های این انجمن به‌دست آورند.

محمدرضا سرشار یکی از نویسندگان صاحب نام حوزه ادبیات‌داستانی است. آثار وی تاکنون، دست کم 36 جایزه را در سطح کشور به خود اختصاص داده و برخی از آنها، در داخل و خارج کشور، به زبان‌های انگلیسی، عربی، اسپانیولی، ترکمنی، ترکی استانبولی و اردو، ترجمه شده‌ است. نشریه بین‌المللی "who is who"، در سال 1373 نام وی را به عنوان یکی از مشاهیر فرهنگ ایران به ثبت رساند. افزون بر این آثار، از سرشار صدها مقاله، نقد و مصاحبه‌های تخصصی، در مطبوعات مختلف کشور به چاپ رسیده است. ضمن اینکه سه فیلم سینمایی از آثار وی ساخته شده و پنج کتاب درباره زندگی و شخصیت فرهنگی سرشار، تألیف و منتشرشده است.

2 نظر

سلام استاد عزیز. صمیمانه خدمتتون تبریک عرض می کنم. خسته نباشید. خدا قوت.

سلام..ادرس سایت انجمن قلم ایران رامیخواستم...

ارسال نظر