آخرین خبر

 • • تذکر 41 نماینده مجلس به وزیر ارشاد به دلیل اصرار روزنامه دولت بر بازداشت سردبیر رجانیوز
 • یکشنبه 19 مردادماه 93

  / «آیا این اقدام، عمل به توصیه رهبر انقلاب مبنی بر حمایت از جریانات فرهنگی مومن و انقلابی است؟»
  گروه سیاسی - رجانیوز: جمعی از نمایندگان مجلس به دلیل شکایت روزنامه دولت و بازداشت سردبیر سایت «رجانیوز»، به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تذکر دادند.

  به دنبال بازداشت علی نادری، سردبیر پایگاه اطلاع‌رسانی رجانیوز به دلیل شکایت روزنامه ایران درباره پرونده‌ای غیرحقوقی که در دوران مدیریت جریان انحرافی بر این روزنامه بوده است، امروز تعداد 41 نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به وزیر ارشاد به دلیل اصرار روزنامه ایران برای بازداشت وی در روز خبرنگار، تذکر دادند.

  در این تذکر نمایندگان، ضمن اشاره به این موضوع که این پرونده مربوط به دوره حضور افراد جریان انحرافی در موسسه مطبوعاتی ایران بوده و اساسا یک مساله غیرحقوقی است، از علی جنتی پرسیده شده «آیا این، عمل به توصیه رهبر انقلاب مبنی بر حمایت از جریانات فرهنگی مومن و انقلابی است؟»

  گفتنی است سه سال پیش، بعد از آن که روزنامه ایران در مطلبی غیرواقعی، اتهامی سخیف را به علی نادری وارد کرد، با پاسخ مستدل وی مواجه شد.

آخرين نظرات خوانندگان

 • مدیر: سلام. محدودیتی در تعداد اثار ارسالی نیست. ادامه
 • زهره عبداله زاده حسینی: با سلام استاد محترم در مورد تعدادآثار ارسالی هم بفرمایید ادامه

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • با سرویراستاری محمد‌رضا سرشار نوشته شد: «آغازی دیگر» برای یوسف
 • 9 مرداد 1393 ساعت 11:06
  «آغازی دیگر؛ داستان‌ها و نقد داستان‌های برگزیده پنج دوره جایزه ادبی یوسُف» با سرویراستاری محمد‌رضا سرشار عنوان کتابی است که به بهانه ششمین دوره برگزاری این جایزه منتشر شده است.
  به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) مقدمه کتاب «آغازی دیگر؛ داستان‌ها و نقد داستان‌های برگزیده پنج دوره جایزه ادبی یوسُف» به قلم محمدرضا سرشار، نقدی است درباره جشنواره داستان کوتاه دفاع مقدس «یوسُف».

  وی در ابتدا نام دبیران ادبی جایزه را به همراه داوران دوره‌های پیشین آورده است و با اشاره به این ‌که کمبود قابل توجه در عرصه داستان دفاع مقدس، در قلمرو داستان بلند و رمان بوده است و نه داستان کوتاه می‌نویسد: «درست‌تر این بود که این جایزه به هر دو مقوله [داستان کوتاه و داستان بلند و رمان] اختصاص می‌یافت. با چنین رویکردی تعداد آثار ارسال‌شده به دبیرخانه کمتر می‌شد، اما چه باک که گفته‌اند: یکی مرد جنگی به از صد هزار.»

  سرشار نقد خود به جشنواره را از گزینش داوران آن آغاز می‌کند و تعهد کامل به ارزش‌های اصیل دفاع مقدس را در کنار توانا و مجرب بودن از ضروریات این امر می‌داند و بر همین اساس می‌آورد: «نویسندگانی دارای کتاب‌های متعددی نیز در این زمینه [نقد ادبی] هستند. اما یا از ابتدا نگاهشان به این مقوله آن‌گونه که باید منطبق بر این ارزش‌ها نبوده یا به تدریج دچار استحاله فکری شده‌اند؛ اما این نکته از چشم‌های غیر تیز‌بین و فاقد قدرت نقد، دور نمانده است. طبعاً چنین افرادی صلاحیت نه دبیری و نه داوری چنین جشنواره‌هایی را دارند. در میانِ هم دبیران و هم داوران -متعدد- دوره‌های مختلف این جشنواره، متاسفانه از این افراد به چشم می‌خورند.»

  وی در ادامه تاکید می‌کند که «فقط منتقدان واقعی - و نه هر کسی که چیز یا چیز‌هایی به اسم نقد منتشر کرده- شایستگی داوری در این زمینه را دارند.... داشتن باور واقعی به ارزش‌های اسلامی و دفاع مقدس و دیدگاه صحیح مذهبی و بصیرت است.»

  تغییر داوران در هر سال برگزاری با هدف ورود سلایق مختلف در انتخاب آثار، دیگر موضوع مورد انتقاد سرشار به جشنواره «یوسُف» است: «این تغییر و تحول‌های مداوم، سبب می‌شود که سطح آثار برگزیده در دوره‌های مختلف گاه بسیار متفاوت و دارای فراز و فرود‌های غیر قابل قبول باشد.»

  وی به صراحت این جشنواره را «جشنواره نوقلمان» می‌خواند و معتقد است: «چنین جشنواره‌ای اگر هم کارکردش تشویق نوقلمان و کمک به رشد ادبی آنان باشد، کمک قابل توجهی به هدف اصلی از تاسیس جشنواره که همانا تولید آثار ارزشمند داستانی در زمینه دفاع مقدس است، نخواهد بود.»

  در ادامه یادداشت رحیم مخدومی، دبیر ادبی ششمین جشنواره یوسف درباره ضرورت انتشار کتاب برای نقد آثار دوره‌های گذشته با هدف برون‌رفت از آسیب رکود جشنواره‌ یوسف آمده است. مخدومی در یادداشت خود این نقد‌ها را نظر شخص نقاد معرفی می‌کند و شیوه این نقد‌ها را نیز قابل نقد می‌داند.

  سپس 16 داستان برگزیده به نویسندگی مجیدکلشتری، زهرا مشتاق، احمد شاکری، حسینعلی جعفری، محمدحسن ابوحمزه، زینب گودینی، تیمور آقامحمدی، جواد افهمی، مریم بیات‌تبار، شیرین اسحاقی، محبوبه حاج‌رضایی، محمد محمدسیفی، سیما صفاری آشتیانی، سجاد خالقی و امید مردانی بروجنی، پنج دوره گذشته، هر یک به کوشش یک نویسنده نقد شده‌اند.

  «آغازی دیگر» را انتشارات صریر با شمارگان سه‌هزار نسخه در قطع رقعی، 390 صفحه و به بهای 200‌هزار ريال منتشر کرده است.برگزاری «جشنواره سراسری ادبی کودکان غزه» توسط انجمن قلم ایران

زیتون و زخم

 

بر چهره ماه

این ابر نیست

کودکی در غزه  است

که سیلی خورده است.

دانه های زیتون

از شاخه درختان

فرو می‌افتند

و کودکان

از شاخه زندگی.

مجالی اندک

برای زیستن...

 

ای کسانی که

لبهایتان را چونان دلقکان

با واژه های «برابری، آزادی، حقوق بشر»

رنگین کرده اید!

بخندید و بگریانید

و بر تکه پاره‌های معصومیت

پایکوبی کنید!

 

اینک پرده‌ها فروافتاده اند.

شعیده بازان مکار

دلقکان امروز و دیروز و فردا

بازیگران صحنه‌های پوشالی!

عریانی‌تان مبارک!

کدام دست می توانست

این گونه لایه لایه

نقابها از چهره‌های کریهتان برگیرد

که پنجه های خونینتان گرفت!؟

 

درختان زیتون خون‌‌چکانند

قطره قطره قطره.

این قطره ها روزی

چونان رودی؛ نه، اقیانوسی

سربرآورده و خروشان

فرو می‌کشاندتان.

و زمین، از وجود پلیدتان

پاک می‌شود

به خواست خدا ...

 

بر چهره ماه

این ابر نیست

کودکی در غزه است

کودکی....   در چهارمین دهه‌روز حملات بی‌امان و وحشیانه رژیم اشغالگر قدس - با حمایت آشکار دولتهای آمریکای جنایتکار، انگلیس خبیث و دیگر حامیان اروپایی‌شان -، به قصد قربت و نیت همدلی و همراهی با بالغ بر 430 کودک و نوجوان شهید، 3000 کودک و نوجوان مجروح و 400،000 کودک و نوجوان ترسان، نگران، در آستانه بحران روانی و فاقد هرگونه امکانات اولیه زندگی در غزه مظلوم، قهرمان و گرفتار محاصره اخلاف سامریان گوساله‌پرست و قبطیان خائن، انجمن قلم ایران برگزاری «جشنواره سراسری ادبی کودکان غزه» را در سه شاخه داستان، شعر و قطعه ادبی اعلام می دارد.

   از کلیه علاقه‌مندان دعوت می شود، با ارسال آثار ارزشمند خود به نشانی gmail.com@1393anjomanghalam ، یا «تهران - خ سیدجمال‌الدین اسدآبادی - بالاتر از میدان سیدجمال‌الدین اسدآبادی - بعد از کوچه 44 - شماره 360 - انجمن قلم ایران»، در این جهاد - به خواست خدا مأجور - فرهنگی شرکت کنند.

   مهلت ارائه آثار تا نیمه مهرماه سال 93 و زمان اعلام نتایج متعاقباً اعلام خواهد شد.

   شایان ذکر است، به آثار رتبه اول تا سوم در هر یک از شاخه ادبی فوق، جوایزی ارزنده اهدا خواهد شد.

   همچنین ، انجمن قلم ایران، از هر گونه کمک مادی و معنوی که بتواند به برگزاری هر چه باشکوه‌تر، مؤثرتر و شایسته‌تر این جشنواره یاری رساند، صمیمانه استقبال می‌کند.

 

2 نظر

با سلام استاد محترم در مورد تعدادآثار ارسالی هم بفرمایید تا چند تا می توانیم ارسال کنیم.با تشکر

ارسال نظر