آخرین خبر

 • • دوازدهمین جایزه قلم زرین برگزار شد
 • شنبه 14 تیرماه 93

  دوازدهمین دوره جایزه قلم زرین با حضور شخصیت های برجسته ادبی و مسولان فرهنگی و هنری كشور شنبه 14 تیر در حوزه هنری برگزار شد.

  به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری در این مراسم شخصیت هایی همچون حداد عادل رییس فرهنگستان ادب و زبان فارسی، محسن مومنی شریف رییس حوزه هنری، صالحی معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مجتبی رحماندوست نویسنده و نماینده مجلس شورای اسلامی، علیرضا قزوه مدیر مركز آفرینش های ادبی حوزه هنری، محمدرضا سرشار، محسن پرویز سخنگوی انجمن قلم زرین، اكبر خلیلی، احمد شاكری، محمد كاظم مزینانی، محمد سرشار رییس حوزه هنری كودك و نوجوان، راضیه تجار، حسین فتاحی، فاضل نظری، مرتضی امیری اسفندقه، مصطفی محدثی خراسانی، عباسعلی براتی پور، رضا اسماعیلی، جواد كامور بخشایش، علی الله سلیمی و ... حضور داشتند.
  در آغاز این مراسم صالحی معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی قلم را نقطه ارتباط انسان ها با هم دانست و گفت: قلم حافظه تاریخی ملت ها ست و ملت ها با قلم تاریخ خود را حفظ می كنند و در نهایت قلم نقطه اتصال ملكوت با زمین است.
  وی افزود: انتظار می رود اهل قلم جایگاهی بالاتر از آن چه اكنون است در كشور كسب كنند و بیش از پیش آن ها را پاس بداریم.
  محسن پرویز سخنگوی انجمن قلم نیز ضمن بیان تاریخچه ای از چگونگی آغاز به كار و فعالیت های انجمن قلم گفت: روز قلم نخستین بار از سوی انجمن قلم زرین در زمان ریاست ایران بر كنفرانس اسلامی به عنوان روزی مشترك بین كشورهای اسلامی پیشنهاد داده شد كه سرانجام با قرار گرفتن این روز در تقویم كشور موافقت شد و همچنان در پی بین المللی كردن این روز هستیم.
  علی اكبر والایی نیز در این مراسم از دغدغه های مادی نویسندگان گفت و اظهار داشت: متاسفانه كم بودن جوایز به لحاظ مادی باعث شد تا با شرمندگی به برخی نویسندگان تماس بگیرم و آن ها را از راه دور برای حضور در این مراسم دعوت كنم.
  وی همچنین بر لزوم پاسداشت مقام اهالی قلم، به ویژه نویسندگان و شاعران ارزشی كشور تاكید كرد.
  در ادامه مراسم حدادعادل رییس فرهنگستان ادب و زبان فارسی با تاكید بر وظیفه انسانی اهالی قلم، عنوان كرد: ما دربرابر حق و حقیقت وظیفه ای داریم و اگر خدا به ما موهبتی داده است كه می توانیم اندیشه ای را بیان كنیم باید افق نگاهمان بسیار وسیع باشد.
  وی با اشاره به تهاجم فرهنگی دشمن بر كشورمان ، گفت: اهل قلم باید از جبهه حق و حقیقت دقاع كنند. البته اهل قلم كارشان تنها در عرصه كتاب نیست بلكه در دیگر عرصه ها هم باید فعال باشند.
  در پایان راضیه تجار، عباسعلی براتی پور و محمدرضا سرشار بیانیه بخش های مختلف دوزادهمین جایزه قلم زرین را قرائت كردند و جوایز به برگزیدگان اهدا شد.

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • آثار كودك محمدرضا سرشار در نمایشگاه كتاب / اصیل آباد به چاپ نوزدهم رسید
 • كد مطلب: 13544 25 فروردین 1393 ساعت 13:58
  به همت انتشارات سوره مهر؛
  سه اثر كودك و نوجوان محمدرضا سرشار به زودی از سوی انتشارات سوره مهر تجدید چاپ می شوند و در بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی كتاب تهران حضور خواهند داشت.

  به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری چاپ پنجم كتاب "سفر به جنوب" محمدرضا سرشار (رضا رهگذر) به زودی از سوی انتشارات سوره مهر وارد بازار كتاب می شود.
  این اثر توسط دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری، برای نخستین بار در سال 1370 چاپ شد.
  كتاب "سفر به جنوب" كه مخاطبان آن را نوجوانان تشكیل می دهند، در نخستین جشنواره كتاب كودك و نوجوان بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس، به عنوان كتاب تقدیری برگزیده شد و جایزه گرفت.
  غیر از خدا هیچكس نبود نیز به چاپ یازدهم رسیده است. این اثر مجموعه داستان قدیمی از سرشار است كه برای كودكان سال‌های آخر دبستان و دوره راهنمایی مناسب است.
  سرشار در این كتاب، شش داستان با موضوعاتی چون «نعمت هوش»، «ایثار»، «روزی حلال» و... را گرد هم آورده است و بازتولید مجموعه‌ای از داستان‌های قدیمی است.
  چاپ نوزدهم "اصیل آباد" این نویسنده نیز توسط انتشارات سوره مهر در بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی كتاب عرضه خواهد شد. چاپ اول این اثر در اردیبهشت 1357 - قبل از پیروزی انقلاب - منتشر شده است.
  كتاب «اصیل آباد» از سری كتاب‌های گروه سنی نوجوانان، داستان زندگى مردمی است كه در روستا با تكیه بر تولیدات خودشان و براساس فطرت، سادگى و پاكى گذران زندگی می‌كنند.
  گفتنی است محمد رضا سرشار در بخش آثار بزرگسال خود هم امسال با دستی پر به نمایشگاه كتاب تهران می آید و چهار مجلد نخست از مجموعه هفت جلدی قصه‌‌های انقلاب را از سوی انتشارات سوره مهر در دست چاپ دارد.
  روی دیوار، پای تخته سیاه، همه گفتند مرگ بر شاه و به دنبال پدر عناوین این كتاب ها است.
  همچنین دو كتاب "داستان برای گشایش درهای آسمان" و "غوطه خوردنی غریب در داستان" از محمد رضا سرشار نیز توسط انتشارات سوره مهر در نمایشگاه كتاب در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد.


مروری بر برگزیدگان یازده دوره جشنواره قلم زین

در استقبال از دوازدهمین دوره جایزه ادبی قلم زرین:
سفره افطاری که امشب «قلمی» خواهد بود!

گروه فرهنگی - رجانیوز: امروز عصر، فضای حوزه هنری کمی بیشتر از قبل «قلمی» خواهد شد! خیلی از اصحاب قلم در روزی که مصادف با روز قلم است به حوزه هنری می‌روند تا در آیین اختتامیه دوازدهمین جایزه قلم زرین شرکت کرده و روزه‌شان را در یک فضای ادبی افطار کنند.

به گزارش رجانیوز، جایزه ادبی «قلم زرین» که توسط انجمن قلم ایران برگزار می‌شود یکی از معدود جوایز ادبی‌ست که توسط مجموعه‌ای صنفی برگزار شده و از این نظر در بین اهالی ادبیات واجد اهمیت است. یکی دیگر از خصوصیات این جایزه این است که از نظر زمانی زودتر از بقیه جوایز همچون کتاب سال، جلال، شهید غنی‌پور و... برگزار شده و از این جهت علاقه‌مندان خیلی راحت‌تر می‌توانند کتاب‌های برگزیده را در بازار نشر پیدا کنند.

نگاهی به برگزیدگان این جایزه در طول یازده دوره گذشته، نشان می‌دهد که تنوع خوبی در میان آثار وجود دارد و کتابهایی که در سه حوزه شعر، داستان و پژوهش انتخاب می‌شوند بخش قابل توجهی از ادبیات جدی و پیشروی کشور را در بر می‌گیرند. نکته قابل توجه دیگر درباره این جایزه ادبی این است که خلاف رسمی که چند سالیست در خیلی از جشنواره‌های ادبی جا افتاده، این جایزه غالباً برگزیده دارد و جز موارد معدودی، حداقل یک اثر را بعنوان شایسته تقدیر معرفی کرده است. هرچند که جدول‌های زیر نشان می‌دهد برگزار کنندگان قلم زرین کلا در حوزه داستان سخت‌گیر‌تر بوده‌اند.

گفتنی است این جایزه در سال 1386 برگزار نشد و پنجمین دوره آن در سال 1387 و با بررسی آثار دو سال قبل برگزار شد.

حال که در آستانه برگزاری این جایزه برای دوازدهمین بار هستیم، بد نیست که مروری کنیم بر کتابهای برگزیده در یازده دوره پیشین این جایزه:

 

اسامی برگزیدگان و شایستگان تقدیر بخش داستان جایزه قلم زرین

 

دوره

نام

نام کتاب

برگزیده

شایسته تقدیر

 اول

محمدرضا بایرامی

پل معلق

*

 

دوم

 

 

 

 

سوم

مصطفی مستور

من دانای کل هستم

 

*

چهارم

مجید قیصری

سه دختر گل فروش

 

*

پنجم

فیروز زنوزی جلالی

قاعده بازی

*

 

پنجم

احمد شاکری

انجمن مخفی

*

 

ششم

 

 

 

 

هفتم

علی موذنی

مامور

 

*

هشتم

منصور انوری

جاده جنگ

*

 

نهم

 

 

 

 

دهم

سیدهاشم حسینی

قسمت دوم

 

 

یازدهم

مرتضی کربلایی 
و رضا امیرخانی

جمجمه‌ات را قرض بده برادر و قیدار

 

*برگزیدگان و شایستگان تقدیر بخش شعر جایزه قلم زرین

 

دوره

نام

نام کتاب

برگزیده

شایسته تقدیر

اول

ضیاءالدین ترابی

سرخ‌تر از پرنده و پرواز

*

 

اول

مشفق کاشانی

شب همه شب

*

 

اول

فاطمه آقا

گزیده ادبیات معاصر

*

 

دوم

 

 

 

 

سوم

خسرو احتشامی

زین نقره واژگون

*

 

سوم

مرتضی امیری اسفندقه

چین کلاغ

*

 

سوم

محمدعلی مجاهدی

دسته‌بندي موضوعي:

ارسال نظر