آخرین خبر

 • • اجرای طرح فرصت برابر برای نخبگان فرهنگی کشور
 • دوشنبه 09 تیرماه 93

  محمدرضا سرشار(رهگذر) در حاشیه آیین نکوداشت مقام ادبی اش:
  اعزام مدرسان درجه یک متخصص داستان و شعر به نقاط مختلف کشور، ایجاد مرکزی به عنوان نقد و بررسی رایگان آثار نوقلمان در شهرستان‌ها و نیز حمایت از چاپ آثار نوقلمان و پرداخت حق تألیف به آنها را از جمله اهداف طرح انجمن قلم ایران می باشد.
  محمدرضا سرشار(رهگذر)در حاشیه آیین نکوداشت مقام ادبی اش از اجرای طرحی به عنوان برخورداری نخبگان فرهنگی کشور از فرصت برابر در آینده نزدیک خبر داد و گفت :طرحی در انجمن قلم ایران مبنی بر ایجاد فرصت برابر و ارائه امکانات و کشف استعدادهای نوقلم و فرهیختگان ادبی تدارک دیده شده است که بر اساس آن کارشناسانی به شهرستان‌ها اعزام می‌شوند.
  اعزام مدرسان درجه یک متخصص داستان و شعر به نقاط مختلف کشور، ایجاد مرکزی به عنوان نقد و بررسی رایگان آثار نوقلمان در شهرستان‌ها و نیز حمایت از چاپ آثار نوقلمان و پرداخت حق تألیف به آنها را از جمله اهداف طرح انجمن قلم ایران می باشد.
  عضو انجمن قلم ایران افزود: این انجمن آمادگی دارد رایگان آثار نخست نوقلمان را به چاپ برساند .

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • آثار كودك محمدرضا سرشار در نمایشگاه كتاب / اصیل آباد به چاپ نوزدهم رسید
 • كد مطلب: 13544 25 فروردین 1393 ساعت 13:58
  به همت انتشارات سوره مهر؛
  سه اثر كودك و نوجوان محمدرضا سرشار به زودی از سوی انتشارات سوره مهر تجدید چاپ می شوند و در بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی كتاب تهران حضور خواهند داشت.

  به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری چاپ پنجم كتاب "سفر به جنوب" محمدرضا سرشار (رضا رهگذر) به زودی از سوی انتشارات سوره مهر وارد بازار كتاب می شود.
  این اثر توسط دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری، برای نخستین بار در سال 1370 چاپ شد.
  كتاب "سفر به جنوب" كه مخاطبان آن را نوجوانان تشكیل می دهند، در نخستین جشنواره كتاب كودك و نوجوان بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس، به عنوان كتاب تقدیری برگزیده شد و جایزه گرفت.
  غیر از خدا هیچكس نبود نیز به چاپ یازدهم رسیده است. این اثر مجموعه داستان قدیمی از سرشار است كه برای كودكان سال‌های آخر دبستان و دوره راهنمایی مناسب است.
  سرشار در این كتاب، شش داستان با موضوعاتی چون «نعمت هوش»، «ایثار»، «روزی حلال» و... را گرد هم آورده است و بازتولید مجموعه‌ای از داستان‌های قدیمی است.
  چاپ نوزدهم "اصیل آباد" این نویسنده نیز توسط انتشارات سوره مهر در بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی كتاب عرضه خواهد شد. چاپ اول این اثر در اردیبهشت 1357 - قبل از پیروزی انقلاب - منتشر شده است.
  كتاب «اصیل آباد» از سری كتاب‌های گروه سنی نوجوانان، داستان زندگى مردمی است كه در روستا با تكیه بر تولیدات خودشان و براساس فطرت، سادگى و پاكى گذران زندگی می‌كنند.
  گفتنی است محمد رضا سرشار در بخش آثار بزرگسال خود هم امسال با دستی پر به نمایشگاه كتاب تهران می آید و چهار مجلد نخست از مجموعه هفت جلدی قصه‌‌های انقلاب را از سوی انتشارات سوره مهر در دست چاپ دارد.
  روی دیوار، پای تخته سیاه، همه گفتند مرگ بر شاه و به دنبال پدر عناوین این كتاب ها است.
  همچنین دو كتاب "داستان برای گشایش درهای آسمان" و "غوطه خوردنی غریب در داستان" از محمد رضا سرشار نیز توسط انتشارات سوره مهر در نمایشگاه كتاب در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد.


بیانیه هیئت داوران بخش نقد و پژوهش دوازدهمین دوره جشنواره قلم زرین

بسم الله الرحمن الرحیم
دوکار شناسایی و تهیه کتابهای چاپ اول پژوهش و نقد ادبی چاپ اول سال گذشته، برای بررسی و در نهایت، گزینش کتاب برگزیده سال جشنواره از میان آنها، مطابق سالهای گذشته، از شش طریق ذیل انجام پذیرفت:
1.خبر رسانی با استفاده از وسایل ارتباط جمعی و سایت رسمی انجمن قلم ایران، و درخواست از مولفان و ناشران این آثار برای ارسال سه نسخه از هر کتاب واجد شرایط خود به دفتر جشنواره.
2.مراجعه به فهرستهای منتشره از سوی خانه کتاب؛ که علاوه بر سایت، در نشریه کتاب هفته نیز چاپ می‌شود.
3.ارسال پیامک برای اهالی قلم شاغل در این رشته‌ها که عضو انجمن قلم ایران هستند؛ به طور خاص.
4. مراجعه حضوری به نمایشگاه بین المللی تهران - تالار یاس؛ که متولی عرضه و نمایش کتابهای چاپ اول سال قبل به تفکیک موضوع است - و مشاهده از نزدیک این آثار.
5.استفاده از اطلاعات شخصی داوران این بخش؛ که معمولا در طول سال قبل، تازه‌های نشر این عرصه را شخصا رصد می‌کنند.
6. با این همه و برای اطمینان هر چه بیشتر، خاصه در مورد کتابهای شاخصتر انتشار یافته در این زمینه، فهرست کامل کتابهای منتشره در هر یک از فصول چهارگانه سال مذکور، از طریق دبیرخانه اجرایی کتاب فصل نیز تهیه و مرجع کار قرار می‌گیرد. که همین جا بر خود فرض می‌انیم از دبیر محترم اجرایی کتاب فصل، برای این همکاری، صمیمانه تشکر کنیم.
اما خرید و تهیه کتابهای خاصه ناشران شهرستانی نیز مشکل دیگری است که گاه باعث کندی کار می‌شود و هزینه مضاعفی بر دوش جشنواره می‌گذارد.
با این حال، حاصل طی این مراحل، شناسایی حدود 170 عنوان کتاب در بخش نقد و پژوهش ادبی بود. که در این ارتباط، نکات ذیل قابل اشاره است:
1.تعداد کل عناوین چاپ اول نقد و پژوهش در هر سال، به طور طبیعی بسیار کمتر از تعداد کل عناوین مشابه در خود رشته‌های شعر و داستان است. اما این نسبت که در حال حاضر حدود 1 به 19 است باز بسیار کم است؛ و به نظر می‌رسد لازم است با اتخاذ سیاستهایی، تا حداقل دو برابر میزان فعلی افزایش یابد.
2.متاسفانه حجم کتابهای ترجمه‌ای در این زمینه بسیار بیش از آثار تالیفی است. و با توجه به اینکه یکی از مهمترین و موثرترین راههای اسلامی و ایرانی کرده دانشگاهها و هنر و ادبیات کشور و در نتیجه کاستن از شبیخون فرهنگی دشمنان، رشد و تعالی تولید فکر و نظریه پردازی بومی خاصه در زمینه علوم انسانی و منشعبات آن است، لازم است متولیان امور فرهنگی کشور، اهتمام ویژه‌ای برای کاستن هر چه بیشتر از این کمبود به عمل آورند.
3.غلبه قابل توجه نقدها و پزوهشهای عرصه شعر - آن هم شعرها و شاعران کلاسیک - به داستان، بیانگر نیاز به بذل توجه ویژه نهادها و موسسات ذیربط به مقوله نقدها و پژوهشهای مرتبط با داستان است.
4.کم توجهی به موضوعهای جدید و مبتلابه جامعه در عرصه ادبیات، و اغلب، ماندن در گذشته، از دیگر نواقص این عرصه است.
5.پژوهشها و نقدهای بعضا با موضوعهای کاملا تکراری.
6.فقدان ساختار فنی در اغلب کتابهای نقد و پژوهش. (شامل دورخیزهای بسیار بلند به ابتدا و گذشته مقوله مورد بحث؛ استفاده از شاهد مثالها و نمونه‌های بسیار متعدد (به گونه‌ای که بعضا مشاهده می‌شود حجم این بخش از اثر، گاه چندین برابر خود مطلب و استنتاجها و استنباطهای پژوهشگر و منتقد است)؛ که این نقص، در مورد کتابهای پژوهشی مرتبط با شعر، بیشتر به چشم می‌آید.
7. کتاب سازی؛ بعضا بدون هیچ سخن و برداشت جدید از سوی مولف یا تازگی در نگاه به موضوع.
8.غلبه توصیف و تفسیر، به جای تاکید بر تحلیل و ساختار اثر.
9.اساس قرار دادن تعاریف و چارچوبهای از پیش تعیین شده توسط نظریه پردازان غربی؛ و فقدان دانش و جسارت لازم در پژوهشگر و منتقد، برای اجتهاد ادبی در این زمینه.

ارسال نظر