آخرین خبر

 • • اعضای انجمن قلم ایران و خانواده هایشان،به تماشای فیلم سینمایی "گلوگاه شیطان" می نشینند
 • دوشنبه 19 دیماه 90

  بعد از ظهر چهارشنبه آتی - 28ام دی ماه -، شاعران، نویسندگان، مترجمان ، پژوهشگران و دیگر اعضای انجمن قلم ایران، پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و کانون اندیشه جوان، به همراه اعضای خانواده شان، در محل سینما فلسطین تهران(واقع در میدان فلسطین)، به تماشای فیلم سینمایی "گلوگاه شیطان" می نشینند.
  این فیلم به کارگردانی حمید بهمنی و با بازیگری کسانی چون امین زندگانی، جمشید هاشم پور و پوریا پورسرخ، به عملیات "والفجر 8" - عملیات آزادسازی فاو - می پردازد.
  پس از فیلمهای "گلچهره" و "بدرود بغداد"، این سومین برنامه نمایش اختصاصی فیلمهای سینمایی مخاطب خاص(مضمونگرا) در دوماه اخیر برای اعضای این سه نهاد فرهنگی و خانواده هایشان است؛ که با همکاری معاونت سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی محقق می شود.

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • انتشار ترجمه گزیده داستانهای محمدرضا سرشار و راضیه تجار به زبان اردو در هندوستان
 • ترجمه گزیده ای از داستانهای کوتاه محمدرضا سرشار و راضیه تجار به زبان اردو در کشور هند منتشر شد. ترجمه این کتاب که "بهائی خداحافظ"(خدا حافظ برادر) نام دارد، به وسیله خان محمدصادق جونپوری مترجم هندی صورت گرفته است، که سابقه ترجمه سه کتاب دیگر فارسی و مقالات متعدد دیگری را در کارنامه خود دارد. او که نوجوانی خود را در ایران گذرانده است، علاوه بر فارسی و اردو، با زبانهای انگلیسی و عربی نیز آشنا است.
  مجموعه داستان ترجمه ای مشترک "خداحافظ برادر" که در 232 صفحه قطع رقعی با جلد گالینگور(سخت)انتشار یافته است، گزیده ای از کتابهای مجموعه داستانهای محمدرضا سرشار به نام "پشت دیوار شب" و راضیه تجار به نام "هم سیب هم ستاره" است، که پیش تر به همت معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت نهم، توسط نشر تکا(توسعه کتاب ایران) انتشار یافته بود.
  از این مجموعه،145 صفحه به گزیده داستانهای سرشار و 60 صفحه به داستانهای تجار اختصاص یافته است. داستانهای سرشار که در این مجموعه آمده اند عبارت اند از: همزاد(همسفران)، سرک(جاده)، ایک گهوری کی کهانی(یک اسب، یک ماجرا)0اسکول(مدرسه)، لوئکا(چشم حسود بترکه)،سلامتی کی بو(بوی خوش سلامتی)، تانترک(کولی)، بهائی خدا حافظ(خدا حافظ برادر). داستانهای قطره قطره، نازک عورت، شکسته تصویرین، و گل نرگس نیز نامهای اردوی چهار داستان کوتاهی است که از تجار در این مجموعه امده است.
  در ابتدای این کتاب ترجمه ای نیز زندگینامه کوتاه ادبی ای از سرشار و تجار درج شده است؛ که برای آشنایی مخاطبان اردو زبان با این دو نویسنده ایرانی می تواند مفید باشد.
  کتاب "بهائی خدا حافظ" زیر نظر مرکز تحقیقات فارسی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی، با همکاری نشر تکا ، به وسیله انتشارات "اسلامی کتاب گهر" هند، در دهلی انتشار یافته است.
  قابل ذکر است، طرح ترجمه گزیده داستانهای نویسندگان ایرانی ای که پیش تر توسط نشر تکا انتشار یافته بود، به وسیله دکتر محسن پرویز،معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت نهم ارائه و پیگیری شد؛ و تا کنون دو مجموعه از این گزیده ها به زبان روسی در مسکو و چهار عنوان از این کتابها به زبان اردو در هند منتشر شده است.که امید می رود با ادامه یافتن این کار، توسط معاونت فرهنگی وزارت ارشاد در دولت فعلی، این امر منجر به یک نهضت فرهنگی مهم و تاثیرگذار در ادبیات داستانی معاصر کشورمنجر شود.


بازگشت رضا رهگذر به هيات مديره انجمن قلم

رضا سرشار (رهگذر) در هشتمين نشست مجمع عمومي انجمن قلم، با كنار رفتن كامران پارسي‌نژاد به هيات مديره انجمن قلم باز گشت.
هشتمين نشست مجمع عمومي انجمن قلم روز شنبه هشتم مهرماه در سالن همايش‌هاي اين تشكل واقع در خيابان اسدآبادي برگزار شد.
بنابر اعلام رئيس هيات مديره، اين جلسه با حضور نيمي از اعضاي انجمن برگزار شد. پس از تشكيل هيات مديره موقت به رياست ابراهيم حسن‌بيگي، خزانه‌دار و رئيس گزارش كار يك ساله خود را ارايه دادند و در ادامه براي انتخاب بازرسان انجمن براي سال آتي با ورقه راي‌گيري شد. در اين راي‌گيري مريم‌ صباغ‌زاده، منيژه آرمين و محمدرضا بايرامي به عنوان سه بازرس اصلي به مدت يك سال براي اين سمت انتخاب شدند.
از نكات حاشيه‌اي و جالب اين مراسم حضور كامران پارسي‌نژاد، يكي از اعضاي هيات مديره در پشت تريبون بود. وي با قرار گرفتن بر روي سن اظهار داشت: دوستان عزير همان‌گونه كه مستحضريد، بعد از استعفاي آقاي سرشار از هيات مديره انجمن قلم، در حالي كه بالاترين راي را از طرف شما عزيزان آورده بودند، اينجانب به عنوان اولين عضو علي‌البدل به هيات مديره دعوت شدم.
خوشبختانه طي يك سال گذشته استعفاي ايشان هنوز به تاييد و ثبت اداره ثبت شركت‌ها و دواير دولتي نرسيده است، با توجه به رفع مشكلات پيش آمده و آمادگي كامل بنده براي كنار رفتن، بدين وسيله خواسته قلبي خود را جهت بازگشت آقاي سرشار اعلام مي‌دارم. چون همانطور كه مي‌دانيد در اساسنامه براي اين منظور منع قانوني وجود ندارد.
با بيان اين سخنان از سوي پارسي‌نژاد، حاضران در جلسه با فرستادن صلواتي بلند حمايت خود را از بازگشت سرشار به هيات مديره اعلام داشتند. پس از آن سرشار با قرار گرفتن در پشت تريبون گفت: «در سخنان رضا اميرخاني - رئيس هيات مديره- اما و اگرهاي بسياري وجود داشت اما به دليل حضور استادان و پيشكسوتان در اين جلسه از طرح آن‌ها صرف نظر كردم.»
محمدرضا سرشار در گفت‌وگويي كوتاه با خبرنگار ادبي فارس، بازگشت خود به هيات مديره انجمن قلم را تائيد كرد و در خصوص بازگشت خود به رياست اين انجمن گفت: اين خواست اعضاي هيات مديره انجمن است كه مشخص مي‌كند آيا بايد انتخاباتي براي تشخيص مجدد رئيس برگزار شود، يا نه.

ارسال نظر