آخرین خبر

 • • حمدرضا سرشار بر سر سفره خدا صدای آشنای دهه شصت و هفتاد میهمان برنامه سر سفره خدا خواهد شد.
 • یکشنبه 28 خردادماه 96

  به گزارش بولتن نیوز از روابط عمومی شبکه کودک سیما، محمد رضا سرشار نویسنده و قصه گوی محبوب قصه های ظهر جمعه در سحرگاه سه شنبه هجدهم رمضان مهمان برنامه سحرگاهی شبکه کودک سیما می شود.

  محمد رضا سرشار در دوران پیش از انقلاب اسلامی و قبل از زندانی شدن توسط رژیم ستم شاهی چهار کتاب داستان تالیف کرد و در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی حدود ۱۴۰ عنوان کتاب دیگر از وی، در قالب داستان، پژوهش، نقد و مباحث نظری ادبی، به شکل تألیف یا ترجمه برای کودکان و نوجوانان و بزرگسالان منتشر شد.

  آثار سرشار تاکنون، دست کم ۳۶ جایزه را در سطح کشور به خود اختصاص داده و برخی از آنها، در داخل و خارج کشور، به زبان های عربی، ترکی استانبولی، ترکمنی، روسی، انگلیسی و اردو، ترجمه شده‌است.

  علیرغم همه این فعالیتها و کارنامه درخشان ادبی، چیزی که استاد رهگذر را به بخشی از خاطرات مشترک ملت ایران تبدیل کرده است طنین صدای گرم او در ۲۴ سال گویندگی «قصه ظهر جمعه» شبکه سراسری رادیو است. گویی هنوز در میانه آن آهنگ دلنشین و فراموش نشدنی زمزمه می کند:«... و اما راویان آثار و ناقلان اخبار و طوطیان شیرین سخن شکر شکن سربازار معانی این چنین روایت کرده اند که ...

  برنامه سر سفره خدا برنامه سحرگاهی شبکه کودک سیما برای روزه اولی هاست که در حال و هوایی پرنشاط و کوکانه هر شب از ساعت سه بامداد الی چهار و سی دقیقه به صورت زنده تقدیم کودکان ایرانی می گردد.

آخرين نظرات خوانندگان

 • مانی: ایکاش نویسندگان با استعدادی که نه نویسنده درباری هستند مثل ادامه

آخرین کتاب

 • • پنجمین بازچاپ «سفر به جنوب»/ گزارش سرشار از رزمندگان نوجوان

 • شناسهٔ خبر: 4130367 - سه‌شنبه ۹ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۲

  کتاب «سفر به جنوب» محمدرضا سرشار شامل روایتی از دیدار و گفتگوی وی با چند نوجوان رزمنده تجدید چاپ شد.
  به گزارش خبرگزاری مهر، کتاب «سفر به جنوب» حاصل سفر محمدرضا سرشار به جبهه‌های جنوب کشور در اردیبهشت ماه سال ۱۳۶۵ است که در آن، مشاهدات نویسنده در کنار گفت‌وشنود او با چند نوجوان رزمنده در قالب گزارش نوشته شده است.

  درون مایه این کتاب به بررسی و انعکاس حضور پرشور نوجوانان ایرانی در جنگ تحمیلی اختصاص دارد. در این کتاب نویسنده یادداشت‌هایی را که حاصل گفت و گو با چند نوجوان در جبهه است را به صورت داستان روایت کرده است.

  از آنجایی که داستان‌ها درواقع نوعی مصاحبه مستند هستند بر جذابیت و باورپذیری این مجموعه افزوده است. خواننده با خوانش این داستان‌ها از نزدیک به مضامینی چون عشق به شهادت و عشق رزمندگان به امام را پی خواهد برد.

  توصیف‌های نویسنده از فضاها و موقعیت‌هایی که نوجوانان رزمنده در آن قرار دارند، دقیق و خواندنی است. در مجموع، کلیت مطالب کتاب حاضر، متن خواندنی به قلم یک نویسنده صاحب سبک و پیش کسوت از یک موقعیت جنگی است.

  این کتاب در نخستین جشنواره کتاب کودک و نوجوان بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس، به عنوان کتاب تقدیری برگزیده شد و جایزه گرفت.

  این اثر در ۵۵ صفحه با تیراژ ۲۵۰۰ نسخه و قیمت ۴۹۰۰ تومان توسط انتشارات سوره مهر به چاپ پنجم رسید.


درباره رمان «نخلها و آدمها» نوشته نعمت الله سليماني

به اعتقاد بنده اين اثر بهترين رمان سال گذشته در زمينه‏ي جنگ بوده و هست.

نخل‏ها و آدم‏ها حجيم‏ترين رماني بوده كه بعد از جنگ تا كنون درباره‏ي دفاع مقدس نوشته شده است. اين کتاب توانسته تعادل بين فضاهاي پشت جبهه و داخل جبهه را رعايت كند.

داستان‌هايي كه تا امروز درباره‏ي دفاع مقدس نوشته شده‌اند، يا از اين طرف بام مي‌افتند، يا از آن طرف؛ وقتي در برخي از آنها به شخصيت‌ها نگاه مي‌كني، فكر مي‌كني اين افراد فقط براي جنگ زاييده شده‌اند و هيچ آرزويي ندارند، و در برخي از آنها هم فقط به پشت جبهه و مسائل شهرها پرداخته مي‌شود. اگر قهرمان به جبهه مي‌رود ؛ نويسنده با او نمي‌رود.

ويژگي ديگر اين كه ، معمولا حتي در آثاري كه نويسندگان متعهد راجع به دفاع مقدس نوشته‌اند، تكيه‏ي بيش از حد بر جنبه‏ي تراژيك و سوزناك جنگ شده است و باعث شده تا اين آثار تلخ‌آميز شوند. اما اين اثر خود زندگي است، با تمام تلخي‌ها و كاميابي‌هايش و واقعيت زندگي هم همين است. حتي جنگ و صلح تولستوي در اين راستا باز داراي اشكالاتي است.

ويژگي بعدي، خودداري از مبالغه در شخصيت‌پردازي است. بيشتر نويسندگان در پرداخت شخصيت‌هاي خودي، زياد قهرمان‌پروري مي‌كنند. ويژگي آخر، آشنايي فوق‌العاده نويسنده با فضاي وقوع داستان است كه داستان را ملموس كرده. من تا به حال غير از زمين سوخته احمد محمود كه آن هم باز بيشترش در پشت جبهه مي‌گذرد، اثري به اين اندازه ملموس نديده‌ام.

1 نظر

ایکاش نویسندگان با استعدادی که نه نویسنده درباری هستند مثل شما ونه از امکاناتی که شما دارید بهره مند می باشند هم می توانستند در فضای مافیایی که شما و امثال شما ایجاد کرده اید امکان بحث داشتند من قصه های ظهر جمعه را بسیار گوش داده ام و بعدها وقتی شناختم راوی آن کیست افسوس خوردم

ارسال نظر