آخرین خبر

 • • حمدرضا سرشار بر سر سفره خدا صدای آشنای دهه شصت و هفتاد میهمان برنامه سر سفره خدا خواهد شد.
 • یکشنبه 28 خردادماه 96

  به گزارش بولتن نیوز از روابط عمومی شبکه کودک سیما، محمد رضا سرشار نویسنده و قصه گوی محبوب قصه های ظهر جمعه در سحرگاه سه شنبه هجدهم رمضان مهمان برنامه سحرگاهی شبکه کودک سیما می شود.

  محمد رضا سرشار در دوران پیش از انقلاب اسلامی و قبل از زندانی شدن توسط رژیم ستم شاهی چهار کتاب داستان تالیف کرد و در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی حدود ۱۴۰ عنوان کتاب دیگر از وی، در قالب داستان، پژوهش، نقد و مباحث نظری ادبی، به شکل تألیف یا ترجمه برای کودکان و نوجوانان و بزرگسالان منتشر شد.

  آثار سرشار تاکنون، دست کم ۳۶ جایزه را در سطح کشور به خود اختصاص داده و برخی از آنها، در داخل و خارج کشور، به زبان های عربی، ترکی استانبولی، ترکمنی، روسی، انگلیسی و اردو، ترجمه شده‌است.

  علیرغم همه این فعالیتها و کارنامه درخشان ادبی، چیزی که استاد رهگذر را به بخشی از خاطرات مشترک ملت ایران تبدیل کرده است طنین صدای گرم او در ۲۴ سال گویندگی «قصه ظهر جمعه» شبکه سراسری رادیو است. گویی هنوز در میانه آن آهنگ دلنشین و فراموش نشدنی زمزمه می کند:«... و اما راویان آثار و ناقلان اخبار و طوطیان شیرین سخن شکر شکن سربازار معانی این چنین روایت کرده اند که ...

  برنامه سر سفره خدا برنامه سحرگاهی شبکه کودک سیما برای روزه اولی هاست که در حال و هوایی پرنشاط و کوکانه هر شب از ساعت سه بامداد الی چهار و سی دقیقه به صورت زنده تقدیم کودکان ایرانی می گردد.

آخرین کتاب

 • • پنجمین بازچاپ «سفر به جنوب»/ گزارش سرشار از رزمندگان نوجوان

 • شناسهٔ خبر: 4130367 - سه‌شنبه ۹ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۲

  کتاب «سفر به جنوب» محمدرضا سرشار شامل روایتی از دیدار و گفتگوی وی با چند نوجوان رزمنده تجدید چاپ شد.
  به گزارش خبرگزاری مهر، کتاب «سفر به جنوب» حاصل سفر محمدرضا سرشار به جبهه‌های جنوب کشور در اردیبهشت ماه سال ۱۳۶۵ است که در آن، مشاهدات نویسنده در کنار گفت‌وشنود او با چند نوجوان رزمنده در قالب گزارش نوشته شده است.

  درون مایه این کتاب به بررسی و انعکاس حضور پرشور نوجوانان ایرانی در جنگ تحمیلی اختصاص دارد. در این کتاب نویسنده یادداشت‌هایی را که حاصل گفت و گو با چند نوجوان در جبهه است را به صورت داستان روایت کرده است.

  از آنجایی که داستان‌ها درواقع نوعی مصاحبه مستند هستند بر جذابیت و باورپذیری این مجموعه افزوده است. خواننده با خوانش این داستان‌ها از نزدیک به مضامینی چون عشق به شهادت و عشق رزمندگان به امام را پی خواهد برد.

  توصیف‌های نویسنده از فضاها و موقعیت‌هایی که نوجوانان رزمنده در آن قرار دارند، دقیق و خواندنی است. در مجموع، کلیت مطالب کتاب حاضر، متن خواندنی به قلم یک نویسنده صاحب سبک و پیش کسوت از یک موقعیت جنگی است.

  این کتاب در نخستین جشنواره کتاب کودک و نوجوان بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس، به عنوان کتاب تقدیری برگزیده شد و جایزه گرفت.

  این اثر در ۵۵ صفحه با تیراژ ۲۵۰۰ نسخه و قیمت ۴۹۰۰ تومان توسط انتشارات سوره مهر به چاپ پنجم رسید.


موضوع :نقد و تحليل داستانهاي دفاع مقدس : « بابابزرگ خوب من»

داستاني است واقعيت گرا در حاشيه ي جنگ و از ديدگاه يك دختر بچه ي پنج ، شش ساله كه به شيوه ي جريان سيال ذهن-تداعي معاني -بيان مي شود. خواننده از طريق صحبت هايي كه مي شود و خاطراتي كه در ذهن دخترك تداعي مي شود پي مي برد كه او يك برادر بزرگ تر از خود دارد. پدرش كه معتاد بوده، مادرش را هم معتاد كرده و سرانجام به خاطر همين مسأله اعدام شده است. عموي او بسيجي و در جبهه شهيد شده است. مادرش در بيمارستان بستري است و قرار است بعد ازمرخصي، همگي نزد بابا بزرگ زندگي كنند، چرا كه خانه ي او اجاره است و بايد تخليه شود.
رضا رهگذر در نقد و بررسي داستان « بابابزرگ خوب من » مي نويسد:
« قصه ، ساختماني محكم، دقيق و رياضي وار دارد، كه اين، از هوشمندي و دقت نظر نويسنده اش حكايت مي كند. پيرنگ فرعي تقويت كننده ي پيرنگ اصلي-مانند اغلب قصه هاي عابدي- در اين يكي هم به چشم مي خورد و در مجموع ف به لحاظ چارچوب يك خواننده ي معمولي حتي متوسط هم نمي تواند از آن ايراد قابل توجهي بگيرد.»

خلاصه ي داستان
داستان از ديد يك دختر بچه ي پنج -شش ساله ،به شيوه ي «تداعي معاني» بيان مي شود. دخترك كنار پدربزرگش نشسته و صاحب خانه اي كه دختر ، مادر و برادرش درآن زندگي مي كنند نيز آن جاست .قرار است آن روز مادر از بيمارستان مرخص شود و به خانه بيايد. پدربزرگ مشغول صحبت با صاحب خانه بر سر زمان تخليه ي خانه و.. است. خواننده از طريق صحبت هايي كه مي شود و خاطراتي كه در ذهن دخترك تداعي مي شود، پي مي برد كه او يك برادر كمي بزرگ تر از خود دارد، پدرش معتاد بوده ومادرش را هم معتاد كرده و سرانجام نيز در ارتباط با مواد مخدر اعدام شده است.عموي او نيز كه بسيجي بوده،در جبهه شهيد شده است. حالا هم قرار است با مرخص شدن مادر از بيمارستان ، همگي آن ها بروند و پهلوي پدر بزرگ زندگي كنند.
منبع:
رهگذر/رضا/نيم نگاهي به هشت سال قصه جنگ/ص 135

ارسال نظر