آخرین خبر

 • • تجدید چاپ سه کتاب از محمد رضا سرشار
 • چهارشنبه 17 آذرماه 89

  3_890917_M200.jpg1_890917_M200.jpg2_890917_M200.jpg
  «غريبه‌ها»، «جاسوس» و «عكس انتخاباتي با كت دكتر احمدي‌نژاد»
  سه كتاب از محمدرضا سرشار به چاپ دوم رسيد

  خبرگزاري فارس: چاپ دوم كتاب‌هاي «غريبه‌ها»، «جاسوس» و «عكس انتخاباتي با كت دكتر احمدي‌نژاد» توسط انتشارات سوره مهر منتشر شد

  به گزارش خبرگزاري فارس چاپ دوم كتاب‌هاي «غريبه‌ها»، «جاسوس» و «عكس انتخاباتي با كت دكتر احمدي‌نژاد» توسط انتشارات سوره مهر منتشر شد.
  كتاب «عكس يادگاري با كت دكتر احمدي‌نژاد» خاطرات محمدرضا سرشار از انتخابات مجلس ششم در سال 78 است كه او و دكتر احمدي نژاد هر دو نامزد انتخابات بودند.
  در اين كتاب حضور دكتر احمدي‌نژاد و بسياري از دولتمردان فعلي در اين خاطرات منعكس شده است و پيش از اين در سال 1388 توسط انتشارات سوره مهر منتشر شده بود و چاپ دوم آن نيز با شمارگان در 2500 نسخه توسط همين ناشر منتشر شده است

  همچنين دو كتاب با عناوين «جاسوس» و «غريبه‌ها» از سري مجموعه كتاب‌هاي «قصه‌هاي انقلاب» نيز توسط سوره تجديد چاپ شده است.
  كتاب «غريبه‌ها» منتخبي از چهار داستان است كه براي گروه سني نوجوان انتخاب شده است و در آن چهار داستان با عناوين «آخر تعزيه» علي‌اكبر والايي، «بسته عجيب» اثر م.تقوا، «شاخه‌هاي شكسته» و «غريبه‌ها» اثر محمدحسين كيانپور منتشر شده است. اين چهار داستان توسط محمدرضا سرشار برگزيده و ويراستاري شده است.

  كتاب «جاسوس» كه كتاب ششم از مجموعه «قصه‌هاي انقلاب» است چهار داستان مخصوص گروه جوان است كه علي آقاغفار، مجيد درخشاني، محمدحسين كيانپور و حسين عبدي داستان‌هاي «اولين نقش من»، «جاسوس»، «مجسمه» و «نقشه» را تاليف كرده‌اند.
  سوره مهر اين دو اثر را در شمارگان 25000نسخه در نوبت دوم چاپ كرده است
آخرين تصاوير

 • ResizeofzohreAshoora.jpg
 • 3_890917_M200.jpg
 • 1_890917_M200.jpg
 • 2_890917_M200.jpg
 • 3_890917_M200.jpg
 • mohsen-parviz.jpg
 • dastan-yek-ensan.jpg
 • morteza-avini.jpg
 • mahdi-azar-yazdi0.jpg
 • mahdi-azar-yazdi.jpg

آخرین کتاب

 • • چاپی دیگر با تصويرگری جديد سرشار همچنان «تشنه ديدار» است
 • كتاب «تشنه ديدار» نوشته محمدرضا سرشار با تصويرگری و ويرايش جديد از سوی انتشارات سوره مهر تجدید چاپ می‌شود.
  به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری به نقل از ستاد خبر انتشارات سوره مهر،«محمدرضا سرشار» درباره تجدید چاپ كتاب «تشنه ديدار» گفت: اين كتاب كه برای نخستين‌بار در سال 60 منتشر شده بود، به عنوان پرتيراژ‌ترين كتاب جدی كودك و نوجوان کشور تا به امروز بوده است.
  نویسنده کتاب «بیعت با بیداری» گفت: اين كتاب برای گروه سنی كودك و نوجوان است که سوره مهر آن را با ويرايش و تصويرگری جديد عرضه خواهد کرد و قرار است از قطع خشتی به قطع وزيری كوتاه تبديل ‌شود.
  سرشار درباره داستان این کتاب گفت: كتاب«تشنه ديدار» روايتی از جنگ برموك، جنگ‌های زمان پيامبر را به تصوير می‌كشد و داستان كتاب به اين شكل است كه پيك مسلمانان از مرز روم از راه رسيده و خبر می‌دهد كه امپراطور روم با لشكری بزرگ برای حمله به مسلمانان تشكيل می‌شود.
  وی ادامه داد: پس از رسيدن اين پيك پيامبر اسلام دستور بسيج عمومی را صادر می‌كند كه از اين پس داستان كتاب روی ابوذر شخصيت مهم داستان متمرکز شده و آماده شدن ابوذر برای مقابله با دشمنان و تجهيز شتر لاغرش را نشان می‌دهد و داستان به اين شكل ادامه پيدا می‌كند.
  سرشار در پایان اظهار کرد: اين كتاب قبلا به زبان انگليسی و در هندوستان نيز به زبان اردو ترجمه و منتشر شده است.


سخنان سرشار در جلسه نقد رمان "آنک آن یتیم نظر کرده" در فرهنگسرای قرآن تهران

خلاصه:
نشست نقد و بررسی کتاب «آنک آن یتیم نظر کرده» نوشته «محمدرضا سرشار» با حضور نویسنده و برخی از کارشناسان ادبی در فرهنگسرای قرآن برگزار شد.
کامران شرف‌شاهی که مجری این مراسم بود از سرشار پرسید: برخی در غرب زندگی پیامبران را در قالب رمان نوشتند و هیچ خط قرمزی را لحاظ نکردند؛ مثل رمان «مسیح باز مصلوب» نوشته «نیکوس کازانتزاکیس» که این جریان تا کتاب «آیات شیطانی» ادامه یافت. امروز در برابر این هجمه چه می‌توان کرد؟ که محمدرضا سرشار گفت: غرب از رنسانس به بعد دین را حذف کرد و رابطه انسان و خدا را به یک رابطه خصوصی تقلیل داد؛ مثل همین «کازانتزاکیس» که خدا نبخشدش. دیگران بعد از او هم پیامبران را به استهزا گرفتند؛ مثلا حضرت مسیح را با کروات و شلوار جین در خیابان‌های امروز پاریس نشان دادند.
وی با اشاره به اهانت‌های صریح «کسروی» به مقدسات اظهار داشت: «صادق هدایت» هم این اهانت‌ها را می‌کند؛ با این تفاوت که حرف‌هایش را در لفافه می‌زند. اهاناتی که هدایت به حضرت علی (ع) و پیامبر اسلام (ص) و دیگر پیامبران می‌کند دست کمی از کسروی ندارد و در حد سلمان رشدی است.
قصه‌گوی سال‌های پیش ظهرهای جمعه رادیو درباره کتاب «آنک آن یتم نظرکرده» بیان داشت: اگر در داستان امروز به عوامل درونی شخصیت پرداخته نشود، دیگر داستان نیست و پرداختن به عوامل درونی شخصیت خیلی سخت است.
به گفته سرشار این جزو خوشبختی‌های اسلام است که مورخان صدر اسلام تمام جزئیات پیامبر را ثبت کردند؛ حتی رنگ کفش پیامبر، طرز شانه کردن محاسن ایشان و جزئیات دیگر مشخص است. بیان چنین جزئیاتی در مورد حضرت علی هم وجود دارد، ولی کمتر از پیامبر و هرچه به آخرین امامان نزدیکتر می‌شویم، توصیف این جزئیات کمتر می‌شود.
وی درباره زاویه دید در نگارش این کتاب تأکید کرد: من آمدم یک زاویه دید خاص را بکار ببرم که خودم اسم آن را زاویه دید ترکیبی یا تلفیقی می‌گذارم؛ بدین صورت که داستان از زبان افراد زیادی روایت می‌شود و هر جا که روایت کم است، نویسنده به‌عنوان ملات روایت را در دست می‌گیرد تا روایت‌های دیگر را به هم وصل کند.
سرشار تاکید کرد: ما می‌توانیم آنجاها که تاریخ سکوت کرده وارد شویم و من سعی کردم طوری از این روایت تلفیقی استفاده کنم که خواننده متوجه جهش نشود. با این حال من خودم از تخیل زیاد استفاده کردم، ولی سعی کردم حریم‌ها را نشکنم.
این نویسنده درباره خط قرمزها در مورد شخصیت پردازی ائمه و پیامبران گفت: ما درباره همه تاریخ تقدس نداریم و این تقدس فقط درباره پیامبر وجود دارد. پس درباره دیگر شخصیت‌ها سعی کردم تخیل کنم.
محمدرضا سرشار با اشاره به برنامه رادیویی «قصه راه خورشید» و ذکر خاطره ای از مقام معظم رهبری گفت: چون به این چیزها افتخار می‌کنم خاطره‌ای از مقام معظم رهبری ذکر می‌کنم. ایشان می‌فرمودند: من کسی نیستم که زندگی حضرت رسول(ص) را ندانم، ولی وقتی این برنامه را گوش می‌کردم احساس می‌کردم زندگی حضرت رسول(ص) را دارم می‌بینم.
به عقیده سرشار اثر هنری، کاری می‌کند که آدم ببیند، ولی تاریخ فقط باعث می‌شود آدم بشنود و این دیدن نکته‌ای بود که بسیاری درباره کتاب «آنک آن یتیم نظر کرده» اتفاق نظر داشتند.
سرشار با انتقاد از برخی مسئولان فرهنگی که به اسم اسلام در رأس کارند اظهار داشت: برخی از این مسئولان فرهنگی خیال می‌کنند چادر برای خانم‌ها و ریش برای آقایان بد است. ما اگر ریشمان را سال‌ها قبل می‌تراشیدیم الان در بهترین کشورهای غربی جایگاه داشتیم ولی گناه ما این است که داریم از دین دفاع می‌کنیم و من گاهی برای اینکه بخواهم خودم را بشناسانم باید خودستایی کنم تا آنها بفهمند من چه کسی هستم.
این نویسنده درباره فروش کتابش بیان داشت: «آنک آن یتم نظرکرده» پس از سال‌ها انتشار و کسب جوایز متعدد و تأیید بالاترین مرجع کشور در کل حدود 12 تا 13 هزار تیراژ داشته است و پرسش این است که نویسنده با چه انگیزه‌ای باید بنشیند و وقت بگذارد و بنویسد.
سرشار با بیان اینکه برای نگارش کتاب درباره «شعب» با «رسول جعفریان» مشورت کرده است، در مورد نثر کتاب گفت: خیلی‌ها گفتند نثر کتاب سخت است، اما نثر اولیه را که کانون پرورش فکری چاپ کرد اگر ببینید خیلی سخت‌‌تر است و خیلی هم تأسف خوردم که مجبور شدم آن را ساده کنم. ولی باید قبول کنیم که قسمتی از فضا‌سازی و آوردن آن حالت باستانی به‌خاطر نثر کتاب است.
وی با ذکر خاطره دیگری از مقام معظم رهبری درباره برنامه رادیویی «قصه راه خورشید» گفت: ایشان می‌فرمودند من آدم سخت‌گیری هستم ولی هر چه به این برنامه گوش دادم نتوانستم که اشکالی از آن بگیرم.
سرشار با انتقاد از وضعیت توزیع کتاب توسط انتشاراتی‌ها اظهار داشت: ناشران هنوز بعد از سی سال پخش و توزیع را یاد نگرفته‌اند؛ نه تلاشی برای تبلیغات و نه تلاشی برای توزیع می‌کنند و حتی مبادله کتاب بین ناشران ما وجود ندارد.
وی خاطرنشان کرد: توزیع کتاب ما نویسندگان مذهبی خیلی بد است و به‌جز انتشارات سوره مهر که در این چند سال خود را بالا کشید ناشران دیگر در این زمینه کم کار هستند و کتاب‌های ما حتی در میدان انقلاب هم به‌سختی پیدا می‌شود.
محمد علی گودینی نویسنده و منتقد ادبیات دفاع مقدس که در مجلس حاضر بود پشت تریبون رفت و درباره کتاب«آنک آن یتیم نظرکرده» گفت: ما راجع به پیامبر داستان‌هایی شنیده و خوانده بودیم، ولی این کتاب مثل فیلم از مقابل چشمانم عبور کرد و فضاسازی‌های آن به‌خصوص از شهر مکه در ذهنم مانده است.
وی دو گروه مخاطب را برای این کتاب برشمرد و تصریح کرد: گروه اول مخاطبان حرفه‌ای هستند که برداشتی از این کتاب دارند و گروه دوم مخاطبان اهل قرآن و احادیث هستند که برداشت دیگری دارند. گروه دوم وقتی رمان را می‌خوانند آن را می‌بینند ولی برای گروه اول اینطور نیست.
این جلسه با پرسش و پاسخ پایان یافت.

منبع: شبکه خبری ایران

ارسال نظر