آخرین خبر

 • • حمدرضا سرشار بر سر سفره خدا صدای آشنای دهه شصت و هفتاد میهمان برنامه سر سفره خدا خواهد شد.
 • یکشنبه 28 خردادماه 96

  به گزارش بولتن نیوز از روابط عمومی شبکه کودک سیما، محمد رضا سرشار نویسنده و قصه گوی محبوب قصه های ظهر جمعه در سحرگاه سه شنبه هجدهم رمضان مهمان برنامه سحرگاهی شبکه کودک سیما می شود.

  محمد رضا سرشار در دوران پیش از انقلاب اسلامی و قبل از زندانی شدن توسط رژیم ستم شاهی چهار کتاب داستان تالیف کرد و در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی حدود ۱۴۰ عنوان کتاب دیگر از وی، در قالب داستان، پژوهش، نقد و مباحث نظری ادبی، به شکل تألیف یا ترجمه برای کودکان و نوجوانان و بزرگسالان منتشر شد.

  آثار سرشار تاکنون، دست کم ۳۶ جایزه را در سطح کشور به خود اختصاص داده و برخی از آنها، در داخل و خارج کشور، به زبان های عربی، ترکی استانبولی، ترکمنی، روسی، انگلیسی و اردو، ترجمه شده‌است.

  علیرغم همه این فعالیتها و کارنامه درخشان ادبی، چیزی که استاد رهگذر را به بخشی از خاطرات مشترک ملت ایران تبدیل کرده است طنین صدای گرم او در ۲۴ سال گویندگی «قصه ظهر جمعه» شبکه سراسری رادیو است. گویی هنوز در میانه آن آهنگ دلنشین و فراموش نشدنی زمزمه می کند:«... و اما راویان آثار و ناقلان اخبار و طوطیان شیرین سخن شکر شکن سربازار معانی این چنین روایت کرده اند که ...

  برنامه سر سفره خدا برنامه سحرگاهی شبکه کودک سیما برای روزه اولی هاست که در حال و هوایی پرنشاط و کوکانه هر شب از ساعت سه بامداد الی چهار و سی دقیقه به صورت زنده تقدیم کودکان ایرانی می گردد.

آخرین کتاب

 • • نشست کتابخوان مدرسه ای - با همکاری اداره سوادآموزی بروجرد با معرفی آثاری از سرشار
 • روز چهارشنبه مورخ 6 دی 96 همزمان با هفته سوادآموزی کتابخانه عمومی شهیدباهنر بروجرد با همکاری اداره سوادآموزی این شهرستان دو نشست کتابخوان مدرسه ای را در کلاس های سوادآموزی برگزار کردند:
  نشست اول :(مجموعه کتاب های از سرزمین نور)

  1- آنچه خدای کعبه اراده کند / نویسنده : محمدرضا سرشار/ ناشر: پیام آزادی / معرفی کننده: معصومه گودرزی

  2- و آن ستاره که دنباله دار می آید ... / نویسنده : محمدرضا سرشار/ ناشر: پیام آزادی / معرفی کننده: سکینه رحیمی

  3- آن قصه که در کتابها آمده بود ... / نویسنده : محمدرضا سرشار/ ناشر: پیام آزادی / معرفی کننده: زهرا کردی

  4- با من سخن بگو ، مادر/نویسنده : محمدرضا سرشار/ ناشر: پیام آزادی / معرفی کننده: حبیبه کرمی

  5-آن پدربزرگ دوست داشتنی / نویسنده : محمدرضا سرشار/ ناشر: پیام آزادی / معرفی کننده: زهرا حاتمی


سرشار: آتش به اختیار یعنی جهاد عالمانه

تاریخ انتشار: ١٨ تير ١٣٩٦ - ١١:١٥
صفحه نخست » عمومی » دیدگاه ها و نظرات

محمدرضا سرشار
دولت‌ها اغلب در هر دوره هشت ساله 180 درجه سیاست‌ها را تغییر می‌دهند و اگر کشور بخواهد اینقدر پایین و بالا شود، فاجعه رخ می‌دهد، در اینجاست که نیروهای مومن خودشان باید عمل کنند. امروز هم هیچ جهادی بالاتر از کار عالمانه نیست.
جهان نیوز - محمدرضا سرشار: حداقل در عرصه قلم و فرهنگ، امثال ما از همان ابتدای انقلاب آتش به اختیار کار کردیم. علتش این بود که احساس نمی‌کردیم طرح جامعی برای فرهنگ توسط دولتمردان طراحی شده باشد. مثلا به هیچ عنوان نمی‌دیدیم که وظایف هر نهادی فرضا برای پنج سال آینده ترسیم شده باشد. حتی نمی‌دانستیم مثلا در ادبیات کودک چه زمینه‌هایی برای فعالیت وجود دارد و چه خلأهایی هست که در آن زمینه فعالیت کنیم.

فکر می‌کنم فرمایشات مقام معظم رهبری و تعبیر ایشان از آتش به اختیار به نوعی یاس مطلق ایشان است از مسئولانی که وظیفه‌شان مهندسی فرهنگی کشور است. وقتی ایشان دیدند بعد از آن همه تلاش، نهادهایی مثل شورای عالی انقلاب فرهنگی، کمیسیون فرهنگی مجلس، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان تبلیغات اسلامی و ... بعد از نزدیک به 39 سال هنوز به یک جمع‌بندی درستی نرسیده‌اند، ایشان به این نتیجه رسیدند افراد خودشان بنابر تشخیص خودشان عمل کنند.

البته این را هم اضافه کنم در چنین شرایطی این‌که افواه می‌گویند عجیب است با وجود همه مشکلات اینقدر مملکت سرپا مانده، این تعبیر درست است. همان عده‌ای که مومنانه بنابر تشخیص خودشان عمل کردند باعث سرپا ماندن کشور شده‌اند. چون دولت‌ها اغلب در هر دوره هشت ساله 180 درجه سیاست‌ها را تغییر می‌دهند و اگر کشور بخواهد اینقدر پایین و بالا شود، فاجعه رخ می‌دهد، در اینجاست که نیروهای مومن خودشان باید عمل کنند. امروز هم هیچ جهادی بالاتر از کار عالمانه نیست. همه حرف‌ها یک طرف، ولی کار خالصانه و عالمانه یک طرف دیگر؛ امروز کشور بیش از هر چیزی به کار عالمانه نیاز دارد.

ارسال نظر