آخرین خبر

 • • با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌شود: جشن آغاز انتشار 8+3 عنوان کتاب ادبیات داستانی مقاومت اسلامی لبنان
 • شنبه 14 بهمنماه 91

  مراسم «جشن آغاز انتشار 8+3 عنوان کتاب ادبیات داستانی مقاومت اسلامی لبنان» با حضور سید محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، دوشنبه (16 بهمن‌ماه) با حضور جمعی از نویسندگان، مترجمان و فعالان عرصه ادبیات مقاومت و مهمانانی از کشور لبنان برگزار می‌شود._
  به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به‌نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در سی‌وچهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی از هشت عنوان کتاب بزرگسال و سه عنوان کتاب کودک در حوزه ادبیات داستانی مقاومت اسلامی لبنان به زبان فارسی رونمایی می‌شود.

  این برنامه دوشنبه (16 بهمن‌ماه) با سخنرانی شیخ علی ضاهر، رییس موسسه رسالات لبنان و محمدرضا سرشار، ناظر ادبی ترجمه فارسی این مجموعه، از سوی مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با هدف مشارکت گسترده اهالی فرهنگ، فرهیختگان، نویسندگان و مترجمان برای ترویج و گسترش ادبیات مقاومت برگزار خواهد شد.

  «ادبیات داستانی مقاومت اسلامی لبنان» شامل دو مجموعه «قلم رصاص» و «کتاب‌های کودکان» است.

  مجموعه «قلم رصاص» برگزیده بیست‌وهشتمین دوره کتاب سال خارجی جمهوری اسلامی ایران است و از داستان‌های این مجموعه می‌توان به «ریسمانی از جنس دل» ،«بود و دیگر هرگز نخواهد بود»، «بازگشت دوباره»، «زمانی برای کوچ به جایگاه سیمرغ»، «شما نمی‌توانید بخواهید»، «و لبخند زد» و «تو سهم منی و سیاه و سپید» اشاره کرد.

  «برای چه فداکاری کرد؟»، «نگهبان کوه» و «سوسو و کلاغ سیاه » نیز در فهرست کتاب‌های کودکان قرار دارد.

  فیلم‌های اقتباسی این مجموعه در بازار جهانی جشنواره فیلم فجر نیز عرضه شده است.

  مراسم «جشن آغاز انتشار 8+3 عنوان کتاب ادبیات داستانی مقاومت اسلامی لبنان» دوشنبه (16بهمن‌ماه) از ساعت 10 تا 12 در سالن سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌شود.

آخرين نظرات خوانندگان

 • مدیر: اصلاح شد. متشکرم. ادامه
 • فدایی: ربط این موضوع بانگاه رهبررابفرمایید ادامه

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • «خواب های خوش نوجوانی» با محمدرضا سرشار تعبیر می شود
 • خبرگزاری فارس: «خواب های خوش نوجوانی» جدیدترین کتاب محمدرضا سرشار است که وی 60 عنوان از خواب های جذاب نوجوانان را در قالب یک مجلد گردآوری کرده است.

  به گزارش خبرگزاری فارس، محمدرضا سرشار نویسنده و منتقد ادبیات داستانی درباره کتاب «خواب های خوش نوجوانی» گفت: هشت سال پیش زمانی که سردبیر یک مجله نوجوان بودم مسابقه ای را برای مخاطبان طرح کردم و از نوجوانان خواستم خواب های جالب خود را با جزییات و زمان دیدن به صورت نوشته روایت کنند.
  وی افزود: حاصل مسابقه طراحی شده دریافت تعداد زیادی نامه بود که از میان آن ها بیش از 60 نامه قابل چاپ شناخته شد و البته همان زمان نیز به تدریج در شماره های مختلف آن مجله به چاپ رسید.
  سرشار با بیان این که «خواب های خوش نوجوانی» شامل بیش از 60 خواب نوجوانان به روایت خودشان است، گفت: من در این روایت ها فقط ویرایش رسم الخطی انجام داده ام و اگر غلط فاحشی وجود داشت اصلاح کردم و اصل نگارش، نثر و زبان خواب ها متعلق به خودِ نوجوانان است.
  این منتقد ادبی در ادامه افزود: سال ها بود که می خواستم این مجموعه را تنظیم و چاپ کنم که امسال توفیق آن فراهم شد و انتشارات «سوره مهر» انتشار آن را در قالب کتابی با عنوان «خواب های خوش نوجوانی» بر عهده گرفت.
  سرشار ادامه داد: البته نوجوانانی که خواب هایشان را برای من فرستادند الان در سن جوانی هستند اما این کتاب در کنار مخاطبان نوجوان خود برای والدین، اولیا و مربیان تربیتی و حتی روان پزشکان مفید خواهد بود چراکه از طریق آن از یکی از عوالم کاملا خصوصی نوجوانان آگاه می شوند.
  رییس هیات مدیره انجمن قلم ایران در بخش دیگری از صحبت های خود درباره نوع روایات «خواب های خوش نوجوانی» توضیح داد: معمولا خواب ها به سه دسته رویاهای صادقه «که مختص انبیاء و اولیاء و البته گاهی انسان های معمولی می شود»، خواب هایی که بازتاب مسائل روز و درگیری های ذهنی است و خواب های بی پایه و اساس (آشفته) تقسیم می شوند. اغلب خواب های منتشر شده در این کتاب از نوع دوم و درگیری های ذهنی نوجوانان است.
  وی در پایان گفت: این خواب ها نشان می دهد در ذهن نوجوانان چه می گذرد و از سویی بسیاری از آن ها از لحاظ وجود جنبه های تخیلی همچون داستان جذاب هستند.


نگاهي به کتاب «قصه هاي ببر» با ترجمه محمدرضا سرشار


محمدرضا صادقي
داستان هايي از سرزمين بنگال
کتاب «قصه هاي ببر» نوشته ليلا مجومدار، نويسند بنگالي با ترجمه محمدرضا سرشار(رضا رهگذر)، نويسنده و منتقد ادبي معاصر توسط انتشارات سوره مهر منتشر شده است.

البته اغلب خوانندگان داستان در ايران، محمدرضا سرشار را به عنوان يک داستان نويس مي شناسند. محمدرضا سرشار همزمان با کار نويسندگي، سال ها به عنوان گوينده قصه ظهر جمعه در راديو فعاليت داشته که بسياري از ايرانيان و فارسي زبانان همواره خاطره هاي فراواني از شنيدن قصه هاي شنيدني با صداي اين نويسنده از راديو دارند. با اين حال، کتاب قصه هاي ببر که در واقع اولين کتاب ترجمه اي محمدرضا سرشار از زبان انگليسي براي مخاطبان سال هاي آخر دبستان و دوره راهنمايي تحصيلي است، نخستين بار در سال 1367با شمارگان 22,000 نسخه منتشر شد و از همان آغاز مورد توجه مخاطبان و دست اندر کاران کتاب کودک و نوجوان قرار گرفت؛ به گونه اي که تا سال 1376با جمع شمارگان 39,500 نسخه به چاپ سوم رسيد. از آن پس با رکودي که در بخش انتشارات حوزه هنري پديد آمد و سپس نيز با تغيير مديريتي که در حوزه هنري و بالطبع انتشاراتي آن پديد آمد، تا سال1376 کتاب هاي کودک و نوجوان اين انتشاراتي عملا از اولويت کاري اين مجموعه خارج شد. تا آن که با فعال شدن مجدد اين بخش در سال 1386 و به ويژه اجراي" طرح تجميع آثار" برخي نويسندگان از جمله محمد رضا سرشار توسط ناشر مذکور,"قصه هاي ببر "نيز از سال 1387 به جريان تجديد چاپ وارد شد و طي سال جاري به چاپ ششم رسيد.

کتاب "قصه هاي ببر" مقدمه کوتاه از تريگانا سن، وزير آموزش و پرورش وقت هند دارد که در آن آمده است: زندگي در يک روستا، وقتي که پيوسته ببرهايي در اطراف آن پرسه بزنند، بسيار هيجان انگيز مي شود. چندين سال پيش، در اطراف دهکده اي به نام ماشوآ، واقع در بنگال شرقي، پيوسته، ببر ها پرسه مي زدند. در همان زمان، ببرهايي هم بودند که در اطراف تپه هاي آبي کاچار، به اين طرف و آن طرف مي رفتند. در جنگل هاي برمه و تايلند نيز ببر هايي بودند که رفت و آمد آدم ها را در آن جا تماشا مي کردند. و در منطقه کوهستاني لوشايي، واقع در شمال شرقي هند، ببر هايي بودند که تقريباً، تبديل به آدمخوار مي شدند.

ما تعدادي زيادي از اين ببر ها را در داستان هاي اين کتاب مي بينيم. داستان ها هيجان انگيزند. بعضي آميخته با شوخي و خوشمزگي اند، و برخي غم انگيز. اما همه آن ها به طرز زنده اي بيان شده اند. بعد از خواندن اين داستان ها، ما بيشتر راجع به ببر ها خواهيم دانست.

خانم ليلا مجومدار که اين داستان ها را نوشته است، به خاطر سهمي که در ادبيات کودکان بنگال دارد، مشهور است؛ و«داستان هاي ببر»، افتخاري ديگر بر افتخارات اوـ در اين زمينه- خواهد افزود. قبل از شروع قصه هاي اصلي کتاب، ليلا مجومدار به عنوان نويسنده هم مقدمه اي دارد که در آن با زبان داستاني اشاره مي کند که حکايت هاي اين کتاب برگرفته از واقعيت هاي دوران زندگي کودکي خود او است.

کتاب حاضر شامل يازده حکايت شيرين و اغلب طنزآميز است. شخصيت محوري همه اين حکايت ها يک يا چند ببر است که ماجراهاي آن در ارتباط با زندگي مردم بومي منطقه بنگال غربي هند مطرح مي شود.

اين حکايت ها عبارت اند از:ماجراي يک گوساله، فايده ديگر نارگيل، تعقيب، يک داستان غم انگيز، ميهمان صاحب سياه، ساعت شماطه دار، ببر آدمخوار، در ميان طبيعت وحشي، در تپه هاي لوشايي، ببري که براي شام آمد و حيوانات دست آموز خطرناک

چاپ ششم اين کتاب با تصاوير دو رنگ از تصويرگر هندي کتاب در قطع وزيري کوتاه با تعداد صفحه هاي 72و شمارگان 2500 نسخه توسط انتشارات سوره مهر حوزه هنري منتشر شده است.

2 نظر

ربط این موضوع بانگاه رهبررابفرمایید

ارسال نظر