آخرین خبر

 • • مسابقات آنلاين كتابخواني بمناسبت دهه مبارك فجر برگزار مي شود
 • پنجشنبه 30 دیماه 89

  گرگان - مسابقات آنلاين كتابخواني بمناسبت دهه مبارك فجر و براي مخاطبين عموم، دانش آموزان مقاطع راهنمايي، دبيرستان و مادران و زنان خانه دار برگزار مي شود.

  براساس اعلام روز چهارشنبه نهادكتابخانه هاي عمومي استان گلستان زمان برگزاري مسابقات اينترنتي دهه مبارك فجر از 1/11/89 لغايت 30/11/89 مي باشد.
  ياداور مي شود مسابقات اينترنتي به صورت چهارگزينه اي و از طريق سايت www.irnetbook.com و بخش مسابقات در سايت نهاد به آدرس www.iranpl.ir برگزار خواهد شد.
  در اين خصوص در هر گروه امكان انتخاب يك منبع از ميان منابع معرفي شده وجود دارد.
  منابع مسابقه گروه هاي مختلف شركت كننده عبارتند از:
  * عموم مخاطبين: 1) آينده انقلاب اسلامي، شهيد مطهري، صدرا 2) انقلاب و ارزشها، علي ذوعلم، پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي 3) وصيت نامه الهي سياسي حضرت امام خميني(ره)، موسسه تنظيم و نشر آثار امام خميني
  * عموم مخاطبين: 1) حسين(ع)عقل سرخ، حسن رحيم پور ازغدي، سروش 2) آذرخش كربلا، محمدتقي مصباح يزدي، موسسه آموزشي پژوهشي امام خميني
  * دانش آموزان مقطع راهنمايي: 1) داستان مردم شهري كه روي زانوهاي خود راه مي رفتند، محمدرضا سرشار، سوره مهر 2) از ديار حبيب، سيدمهدي شجاعي، كتاب نيستان
  * دانش آموزان مقطع دبيرستان: 1) دولت چاكران، سيدعلي شجاعي، مدرسه 2) مسابقه غارتگران، محمود حكيمي، مدرسه 3) خاطرات عزت شاهي، محسن كاظمي، سوره مهر
  * مادران و زنان خانه دار: 1) سايه شوم، مهناز رئوفي، كيهان 2) نيمه پنهان(34): اشرف پهلوي در حسرت آرزوهاي بر باد رفته، نشر كيهان
  در اين خصوص در هر گروه هدف، 15 نفر حائز بالاترين امتياز به عنوان برگزيده در پورتال نهاد معرفي و به آنان جوايزي اهداء خواهد شد.

آخرين نظرات خوانندگان

 • مدیر: ان شاالله به زودی منتشر می شود. ادامه
 • بهرام: جدی میگی؟پس کو؟ ادامه
 • عشقي: ولي بازم دمت گرم.ميخونيم. ادامه
 • عشقي: انگارنهصد صفحه كمه.لااقل سيصدچهارصدصفحه ميكردي هم بشه خوندهم ارزون دربياد.خيلي ادامه

آخرين تصاوير

 • 16676.jpg
 • ResizeofzohreAshoora.jpg
 • 3_890917_M200.jpg
 • 1_890917_M200.jpg
 • 2_890917_M200.jpg
 • 3_890917_M200.jpg
 • mohsen-parviz.jpg
 • dastan-yek-ensan.jpg
 • morteza-avini.jpg
 • mahdi-azar-yazdi0.jpg

آخرین کتاب

 • • دکتر بتول مشکین فام از ترجمه مجلد دوم "آنک آن یتیم نظر کرده" خبر داد
 • گروه ادب: مترجم «آنك يتيم نظركرده» از ترجمه جلد دوم اين كتاب خبر داد و افزود: به سوره مهر پيشنهاد داده‌ام كه اين كتاب را به همراه متن فارسی محمدرضا سرشار به چاپ برساند و اين مؤسسه اين موضوع را پذيرفت.


  بتول مشكين‌‌فام، مدرس ادبيات عرب دانشگاه الزهرا(س)، در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ايران (ايكنا)، از جلد اول كتاب «آنك آن يتيم نظركرده» كه به عربی ترجمه شد ياد كرد و گفت: پس از اين‌كه اين اثر در انتشارات سوره مهر به چاپ رسيد، در بيروت نيز منتشر شده است.

  وی با بيان اين مطلب افزود: اكنون در اواسط مرحله نگارش جلد دوم اين كتاب هستم. در نگارش اين كتاب از فرهنگ لغاتی كه خودم گردآوری كرده‌ام، استفاده می‌كنم. اين فرهنگ لغت را كه برای اين كار به كار می‌برم، هنوز پاك‌نويس نكرده‌‌ام كه بعد از انجام اين كار، آن را به چاپ می‌رسانم.

  مشكين‌فام اظهار كرد: انتشارات «دار احيا التراث العربی» به چاپ «ها هو اليتيم بعين‌الله» در بيروت اقدام كرده است. اين كتاب به زبان عربی نوشته شده و ترجمه «آنك آن يتيم نظركرده» اثر محمدرضا سرشار است.

  وی ادامه داد: در نگارش اين كتاب از منابع تاريخی و سيره پيامبر اكرم(ص) همان گونه كه برای جلد نخست استفاده كرده‌ام بهره گرفته‌ام. برای نگارش جلد نخست «ها هو اليتيم بعين‌الله» 50 منبع تاريخی و سيره را مورد مطالعه و بررسی قرار دادم.

  مشكين‌فام همچنين گفت: حتی در ترجمه اين كتاب، اشعار شاعران عرب را نيز استفاده كردم. چون برخی از ابيات به فارسی آورده شده كه بايد با اشعار عربی آن انطباق داده می‌شد.

  اين نويسنده ادامه داد: در ترجمه اين كتاب هم حداقل 50 منبع را بررسی می كنم. سيره ابن هشام وكتاب‌هايی كه درباره سيره و زندگی پيامبر(ص) است، از جمله آثاری است كه برای ترجمه اين كتاب بايد مورد مطالعه قرار دهم.

  وی افزود: اكنون هم درباره زندگی صحابه در حال مطالعه هستم و تاكنون 12 كتاب را درباره زندگی ابوذر غفاری مطالعه كرده‌ام. ترجمه اين كتاب بسيار سنگين است، به طوری كه می‌توان گفت فقط ترجمه نيست، بلكه همراه با تحقيق است.

  مشكين‌فام اظهار كرد: تلاش می‌كنم تا فرارسيدن تابستان ترجمه اين كتاب را تمام كنم و آن را برای نشر به ناشر عربی بيروت بدهم .

  وی از پيشنهاد ارائه و انتشار اين كتاب همراه با متن فارسی آن توسط سوره مهر ياد كرد و گفت: چنانچه بخواهم اين كتاب را در ايران منتشر كنم ،آن را به سوره مهر خواهم داد و آنان نيز پذيرفته‌اند كه اين كتاب را همراه با متن فارسی آن به چاپ برسانند.


تلخيص «جنگ و صلح» تولستوي به قلم سرشار چاپ مي‌شود

1389/10/18
خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: فرهنگ و ادب - كتاب

تلخيص رمان «جنگ و صلح» لئو تولستوي توسط محمدرضا سرشار منتشر مي‌شود.

سرشار طرح تلخيص اين رمان را متعلق به 15 سال پيش خواند و به خبرنگار بخش كتاب خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، گفت: بيش از 15 سال پيش، رمان «جنگ و صلح» تولستوي را در حلقه‌ي نقد حوزه‌ي هنري و دفتر ادبيات ايثار بنياد جانبازان نقد كردم. حاصل اين نقد، يك كتاب 300صفحه‌يي شد با عنوان «نگاهي تازه به جنگ و صلح». درعين مطالعه و نقد به اين نتيجه رسيدم كه اين رمان ارزشمند در زمان نگارش خود رمان خوش‌خواني بوده؛ اما اكنون زيادي حجيم است و داراي بخش‌هاي زايدي است كه حذف آن‌ها نه تنها باعث لطمه‌ خوردن به آن نمي‌شود؛ بلكه باعث منسجم‌تر شدن و خوش‌خوان‌تر شدن براي خواننده‌ي امروزي مي‌شود.

او با اشاره به اين‌كه طرح تلخيص رمان‌هاي بزرگ دنيا پيشنهاد مقام معظم رهبري بوده است، گفت: من با نكاتي كه از نقد متوجه شده بودم، رمان «جنگ و صلح» را تلخيص كردم؛ اما تلخيص رماني با 500 شخصيت مهم كار بسيار دشواري است. براي اين كار بايد رمان را به گونه‌اي تلخيص كنيم كه نه شخصيت‌ها بي‌مقدمه وارد داستان شوند و نه در جايي از داستان فراموش شوند.

سرشار با اشاره به حجيم‌ بودن اين رمان، گفت: من در اين تلخيص، رمان را كه بالغ بر سه‌هزار صفحه دارد، در 900 صفحه يعني يك‌سوم تلخيص كردم كه چاپ آن از 13 سال پيش كه قرار بود در حوزه‌ي هنري به چاپ برسد، به تأخير افتاد.

اين نويسنده با اشاره به ترجمه‌ي اين اثر گفت: چون ترجمه‌ي اين رمان متعلق به سال 1334 يعني 55 سال پيش بود و مترجم به علت آشنا‌ نبودن با داستان‌نويسي، اين رمان را با نثر مقاله‌يي ترجمه كرده است، در اين خلاصه مجبور شدم كه با حفظ امانت، ترجمه را بازنويسي كنم.

او با اشاره به تلخيص‌هاي انجام‌شده از رمان «جنگ و صلح» در جهان، گفت: در تلخيص‌هايي كه از اين رمان در جهان انجام شده است، اثر ابتر شده و شما با «جنگ و صلح» واقعي مواجه نمي‌شويد؛ بلكه با برداشتي از آن مواجه‌ايد؛ اما در اين تلخيص، تمام زيبايي‌هاي اثر حفظ شده است و من معتقدم اگر روزگاري تولستوي در اين زمان زندگي مي‌كرد و مي‌خواست اين رمان را بنويسد، آن را اين‌گونه مي‌نوشت.

او همچنين افزود: فكر مي‌كنم اين اثر بتواند جوانان و اهل ادب را به خود جلب كند.

4 نظر

انگارنهصد صفحه كمه.لااقل سيصدچهارصدصفحه ميكردي هم بشه خوندهم ارزون دربياد.خيلي حوصله داري به خدا.

ولي بازم دمت گرم.ميخونيم.

جدی میگی؟پس کو؟

ارسال نظر