آخرین خبر

 • • فیلم سینمایی "جعبه موسیقی" برای اعضای انجمن قلم ایران و خانواده هایشان به نمایش درآمد
 • جمعه 28 بهمنماه 90


  بعد از ظهر چهارشنبه 26/11/90 فیلم سینمایی "جعبه موسیقی" به طور اختصاصی در سینما فلسطین برای اعضای انجمن قلم ایران، پژوهشگاه اندیشه اسلامی، کانون اندیشه جوان و خانواده هایشان به نمایش درآمد.
  این فیلم به کارگردانی فرزاد مؤتمن و با بازی رامبد جوان و نیکی کریمی است، و به اجل، عوالم پس از مرگ، منجی آخرین - حضرت مهدی علیه السلام - می پردازد؛ و اگر چه از عنصر فانتزی در بیان این مسائل سود جسته، اما برای اهالی اندیشه، فیلمی مؤثر و تنبه دهنده است.
  گفتنی است، برنامه نمایش فیلمهای مخاطب خاص(مضمونگرا) که از دو ماه اخیر، به ابتکار محمد درمنش و با مساعدت معاونت سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی میسر شده است، فقط تا پایان امسال ادامه دارد؛ و تداوم آن در سال بعد، پس از مثبت ارزیابی شدن این برنامه خواهد شد.
  پیش از این فیلمهای سینمایی گلچهره، بدرود بغداد، گلوگاه شیطان، معبد جان از این سلسله فیلمها برای اعضای انجمن قلم ایران ، به طور اختصاصی به نمایش درآمده است.

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • سرشار از به چاپ سپردن آثار تازه‌اي خبر داد

 • به گزارش خبرنگار بخش كتاب خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، سرشار گفت كه اخيرا كتاب‌هاي «راه‌هاي علاقه‌مندي كودكان و نوجوانان به مطالعه»، «سلول‌ بنيادي داستان» و همچنين «داستان‌هاي تاريخي و مذهبي کودکان و نوجوانان» را به انتشارات كانون انديشه‌ي جوان سپرده است.

  به گفته‌ي او، اين كتاب‌ها از مجموعه‌اي درباره‌ي داستان است كه پيش‌تر سه مجلد آن منتشر شده است.

  او همچنين چندي پيش، كتاب «نگاهي داستاني به سوره‌ي يوسف» را براي چاپ به نشر يادشده سپرده است. اين كتاب به بحث درباره‌ي شأن نزول سوره‌ي يوسف پرداخته است و در ادامه نيز به اين مي‌پردازد كه منظور از «قصه» در قرآن چيست، آيا هدف خداوند از بيان «قصص» در قرآن، «قصه‌گويي» به معناي متعارف است؟، «احسن القصص» کدام است؟ و منظور از «عبرت براي اولوالالباب» چيست؟

  همچنين برخي مختصات و تفاوت‌هاي «قصه‌ي يوسف (ع)» با ديگر قصص قرآن، «قصه‌ي يوسف» در عهد عتيق، بعضي تفاوت‌هاي «قصه‌ي يوسف» در عهد عتيق و قرآن، اشکال‌هاي حاشيه‌يي وارد به روايت توراتي «قصه‌ي يوسف»، برخي ظرافت‌هاي زباني و نکات تفسيري «قصه‌ي يوسف»، پاسخ به چند پرسش منطقي در مورد «قصه‌ي يوسف»، درونمايه‌ها: درونمايه‌هاي آشکار، درونمايه‌هاي پنهان، سه نکته‌ي ديگر محتوايي - ساختاري: رؤياها، پيراهن يوسف (ع)، عشق يا گرايش جنسي، ساختار، شخصيت‌پردازي، ابزارهاي روايت، توصيف‌ها، زاويه‌ي ديد، لحن و زبان از ديگر مسائل مورد بحث در اين كتاب است.


انتشار چاپ پانزدهم مجموعه ده مجلدی "قصه های حیوانات در قرآن" با شمارگان کل نیم میلیون نسخه به ترجمه سرشار

در قرآن كريم، از حيوانات زيادي نام برده شده كه هر كدام داستاني دارند. مانند كلاغ، هدهد، مورچه، گاو و سگ. در كتاب «قصه‌هاي حيوانات در قرآن» داستان برخي ازاين حيوانات روايت شده است.
ايبنا نوجوان: خداوند در قرآن كريم، داستان‌هاي بسياري از مردماني كه در روزگار گذشته زندگي مي‌كرده‌اند روايت كرده است. گاهي اين مردمان، انسان‌هايي مطيع و يكتا‌پرست بوده‌اند و گاهي سركش و كافر.

در اين ميان خداوند گاهي نيز از برخي حيوانات نام برده است.
مانند «هدهد» يا «پوپك» كه در زمان «حضرت سليمان(ع)» زندگي مي‌كرده است يا سگي كه همراه با «اصحاب كهف» به خوابي چند صد ساله رفتند.

نهنگي كه حضرت يونس(ع) در شكم آن زنده ماند و نيز خر «حضرت عُزَيز(ع)» كه در سوره‌ي بقره به آن اشاره شده است، همگي از جمله‌ي حيواناتي هستند كه خداوند در قرآن كريم داستان‌هايي را از آن‌ها نقل كرده است.

در كتاب «قصه‌هاي حيوانات در قرآن» به قسمت‌هايي از قرآن اشاره شده كه در آن از برخي حيوانات نام برده شده است.
«كلاغ و هابيل»، «سگ ياران غار»، «هدهد و ملكه بلقيس»، «مورچه و حضرت سليمان»، «قوچ آسماني»، «گاو بني‌اسرائيل»، «وال و حضرت يونس»، «فيل و ابرهه»، «شتر خدا» و «خر حضرت عُزَيز» داستان‌هاي اين كتاب را تشكيل مي‌دهند.

يكي از داستان‌هاي اين كتاب «هدهد و ملكه بلقيس» است كه مربوط به زمان پيامبري «حضرت سليمان» است. در زمان او همه يكتاپرست بوده‌اند اما در سرزميني كه «سبا» ملكه‌ي آن بود، مردم خورشيد را مي‌پرستيدند.

وقتي حضرت سليمان از اين موضوع مطلع مي‌شود به «هدهد» دستور مي‌دهد تا پيامي را به سبا برساند كه در آن نوشته شده بود: «به نام خداوند بخشنده‌ي مهربان. بر من برتري نجوييد و به حالت تسليم نزد من بياييد.»

حالا ديگر هدهد پيك ميان حضرت سليمان و بلقيس شده بود: «با سرعت باد مي‌رفت و مي‌آمد و از اين رفت و آمد دلپسند، مسرور بود. آرزو داشت كه آن ملكه از گمراهي نجات پيدا كند و به راه راست هدايت شود و به پرستش خدا رو بياورد. در آن صورت مردمش را هم به پيروي از خدا وا مي‌داشت و خير و خوش‌بختي بر كشورش حكم‌فرما مي‌شد

براي دانستن سرنوشت ملكه‌ي سبا و اين‌كه آيا به خداوند ايمان مي‌آورد يا نه و هم‌چنين معجزه‌هايي كه حضرت سليمان انجام داده است مي‌توانيد اين مجموعه را تهيه كنيد و بخوانيد.
البته اين مجموعه پيش از اين نيز در 10 جلد جداگانه منتشر شده است و «قصه‌هاي حيوانات در قرآن» شامل همه‌ي اين 10 قصه است كه با قيمت 14هزار تومان توسط انتشارات منادي تربيت منتشر شده است.
مخاطبان اين كتاب گروه سني «ج» هستند.قابل ذکر است: چاپهای اول تا یازدهم این مجموعه(با تصاویر اصلی توسط مصوری عرب )
به وسیله دفتر نشر فرهنگ اسلامی و چهار چاپ اخیر آن(با تصاویر تصویرگران ایرانی) توسط انتشارات منادی تربیت نشر یافته است.
اين كتاب را «عبدالودود امين» نوشته و «محمدرضا سرشار»، آن را ترجمه كرده است.مجموع شمارگان هر یک از مجلدات این مجموعه 50،000 نسخه و جمع شمارگان کل آن تا کنون 500،000 نسخه است.

تصويرگري اين كتاب را هم «سحر حق‌گو»، «سحر خراساني»، «نسيم خواجوي»، «شيرين فرساد»، «سيدميثم موسوي» و «حسام‌الدين
طباطبايي» انجام داده‌اند.
قصه‌های حيوانات در قرآن

ارسال نظر