آخرین خبر

 • • نشانی کانال محمدرضا سرشار در تلگرام
 • دوشنبه 06 اردیبهشتماه 95

  https://telegram.me/mrsarshar   نشانی کانال محمدرضا سرشار در تلگرام.
  ذر صورت تمایل روی نشانی بالا کلیک کنید و به این کانال بپیوندید.

آخرين نظرات خوانندگان

 • مانا: ممنون آقای سلیمی. ادامه

آخرین کتاب

 • • «انواع ادبیات كودك محور» به قلم محمدرضا سرشار منتشر شد
 • كد مطلب: 25413 7 اردیبهشت 1395 ساعت 11:06
  «انواع ادبیات كودك محور» دفتر هشتم از سلسله كتاب ‌های «درباره ادبیات داستانی» به قلم محمدرضا سرشار توسط مركز پژوهش های جوان پژوهشگاه منتشر شد.

  به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، «انواع ادبیات كودك محور» دفتر هشتم از سلسله كتاب‌های ارزشمند «درباره ادبیات داستانی» به قلم محمدرضا سرشار است؛ پیش از این هفت جلد از این مجموعه به نام‌ های «نقد ادبی؛ كاركردها، آفات»، «انواع نقد ادبی» و «پیشینه، نقش و اهمیت داستان در زندگی انسان»، «مبانی ادبیات كودكان و نوجوانان»، «سلّول بنیادین داستان»، «داستان‌ها و افسانه‌ های تاریخی مذهبی برای كودكان و نوجوانان» و«راه های علاقه مند كردن كودكان به مطالعه» منتشر شده است.

  «درباره ادبیات داستانی» مجموعه ‌ای بالغ بر بیست جلد است كه به تفكیك، به مهم‌ ترین و مبنایی‌ترین مسائل و عناصر مربوط به سه شاخه «ادبیات داستانی»، «ادبیات كودكان و نوجوانان» و «نقد ادبی» می ‌پردازد.


  این آثار، در عین كوچكی، با مد نظر قرار دادن همه جنبه‌ های مهم و مورد لزومِ مباحث مطروحه، بر آن است كه عمق و جامعیت موضوع را حفظ كند. در نتیجه فرهیختگان عرصه ‌های مورد اشاره - اعم از مدرسان، منتقدان ادبی و نویسندگان - نیز می توانند مخاطبان آن باشند. همچنین بیان ساده و روان و همه‌ فهم مسائل، این مجموعه را قابل استفاده علاقه مندان به ادبیات، ادب‌ جویان و دانشجویان رشتة ادبیات می ‌سازد. بی ‌پیرایگی مطالب، خودداری از ورود به بحث ‌های حاشیه‌ ای و همچنین تفكیك مطالب در قالب كتاب‌ های جداگانه، سبب كوچكی و كم ‌حجمی مجلدهای این مجموعه شده است، كه این امر به نوبة خود می‌ تواند مطلوب خوانندگانی باشد كه فرصت، حوصله یا امكان مالی كمتری برای مطالعه یا خرید آثار حجیم و سنگین دارند و در ضمن، برای این افراد آزادی انتخابِ بیشتری فراهم آورد. تفاوت دیگر این مجموعه با مجموعه ‌هایی به ظاهر مشابه داشتن جنبه تحلیلی و انتقادی است. این كتاب‌ های كوچك می توانند به سهم خود،‌ نقشی مؤثر در شكل ‌گیری و پیشبرد ادبیات متعهدِ پیشروِ بومی در كشور ایفاد كنند.


  در كتاب «انواع ادبیات كودك محور» این رویكرد وجود دارد كه هر داستان، شعر، نمایشنامه یا فیلمی را كه در آن، كودك و نوجوان یا كودكان یا نوجوانانی، نقش اصلی را دارند و به طور كلی، «موضوع» آن، حول زندگی كودكان و نوجوانان دور می‌ زند، نمی‌ توان ادبیات «خاص كودكان» تلقی كرد.

  كتاب «انواع ادبیات كودك محور» از شش گفتار به شرح زیر تشكیل شده است:
  گفتار اول: ادبیات درباره كودكان
  گفتار دوم: ادبیات خطاب به كودكان
  گفتار سوم: ادبیات كودكانه نما
  گفتار چهارم: ادبیات برای كودكان
  گفتار پنجم: ادبیات كودكان و نوجوانان دوره گذار
  گفتار ششم: ادبیات با حضور فرعی و حاشیه‌ای كودكان و نوجوانان
  سرشار در بخشی از كتاب خود می نویسد:
  «داستان هایی كه «برای كودكان» نوشته می‌شوند، معمولاً همیشه طابق النعل بالنعل، مبین اعمال و رفتارهای خاص كودك در سنین خاص نیستند. بلكه نویسنده، اگر چه از زندگی خود كودكان برای نوشتن داستانش بهره می‌گیرد، اما با دخل و تصرف‌های ظریف و هنرمندانه در واقعیات، به اثرش «جهت» می‌دهد؛ و آن را در مسیر تربیتی ـ آموزشی‌ای كه بدان معتقد است، می‌اندازد. در چنین نوشته‌هایی، نویسنده خود را آن قدر كوچك می‌كند، كه به دنیای كودك دست می‌یابد و مسائل را از دید او مطرح می‌كند...»


علي الله سليمي : قصه هاي کارگاه سه شنبه هانگاهي به مجموعه داستان«سه شنبه هاي دوست داشتني» به کوشش: محمدرضا سرشار

کتاب«سه شنبه هاي دوست داشتني» شامل داستان هاي کوتاه اعضاي جلسه هاي سه شنبه نقد داستان حوزه هنري تهران(مرکز) است که به کوشش محمدرضا سرشار، استاد اين جلسه ها گردآوري و منتشر شده است.

پيش از پرداختن به نقد و بررسي تک تک داستان هاي اين مجموعه، يادآوري اين نکته خالي از لطف نيست که در سال هاي اخير برگزاري کلاس ها و کارگاه هاي داستان نويسي در گوشه و کنار کشورمان رونق يافته و در مراکزي مانند حوزه هنري اين موضوع با جديت بيشتري پيگيري مي شود.

در اين خصوص، يکي از شاخص ترين کلاس ها که در حوزه هنري تهران (مرکز) برگزار مي شود، به جلسه هاي سه شنبه نقد داستان معروف است و نويسنده و منتقد ادبي معاصر، محمدرضا سرشار مديريت اين جلسات را به عهده دارد. تازه ترين خروجي اين جلسات اخيراً در قالب کتابي با عنوان«سه شنبه هاي دوست داشتني» توسط انتشارات سوره مهر در تهران چاپ و منتشر شده که شامل گزيده اي از آثار شرکت کنندگان در جلسات است.

محمدرضا سرشار به عنوان گردآورنده اين مجموعه، مقدمه اي بر اين مجموعه ننوشته و در شکل کنوني کتاب، در ابتداي داستان ها فقط به معرفي مختصر نويسندگان آثار به شکل بيوگرافي کوتاه بسنده شده است. به نظر مي رسد گردآورنده کتاب حاضر که به عنوان استاد هنرجويان کلاس هم محسوب مي شود، سعي کرده قضاوتي درباره داستان هاي شاگردانش در اين کتاب نداشته باشد و داوري اصلي را به خوانندگان کتاب واگذار کند.

23 داستان کوتاه از آثار 14نويسنده عضو جلسات سه شنبه هاي نقد داستان در اين کتاب گردآوري شده که برخي از آنها نوقلم هستند، اما عده اي از نويسندگان اين گروه پيش از اين، کتاب هاي مستقلي از خود در زمينه داستان را چاپ و منتشر کرده اند.

به لحاظ تعدد نويسندگان و طبعاً تفاوت هايي که در نگاه و قلم اين گروه مي تواند باشد، مخاطب کتاب سه شنبه هاي دوست داشتني با آثار متنوعي روبه رو است که در آن، براي سليقه هاي مختلف آثاري يافت مي شود. با اين حال، داستان هاي اين کتاب مشترکاتي هم با هم دارند که براي روشن شدن اين موضوع مي توان با ذکر مثال هايي به آنها اشاره کرد.

در وهله اول، وجه مشترک داستان هاي گردآوري شده در اين کتاب، علاوه بر عضويت نويسندگان آنها در جلسات سه شنبه هاي نقد داستان، تلاش اکثر نويسندگان اين مجموعه براي رسيدن به شگردهاي نوين نويسندگي است که هر يک از آنها به نوبه خود و به اشکال مختلف سعي کرده اند به اين مهم دست يابند.

توجه به موضوع دفاع مقدس هم از ديگر مضاميني است که در بيشتر داستان هاي اين مجموعه مورد توجه نويسندگان قرار گرفته است. البته در مجموع، از نظر فرم و محتوا، داستان ها تفاوت فاحشي نسبت به همديگر دارند.

برخي از نويسندگان اين مجموعه، مانند شيرين اسحاقي با داستان "قرعه"، فرخنده حق شنو با دو داستان"جنس دوم" و "کابوس" و عليرضا عيوضي با داستان هاي "حکم" و "هياهوي خاموش" بيش از ديگران و به طور همزمان و موازي به فرم و محتوا توجه نشان داده اند. در آثار تعدادي ديگر از نويسندگان اين مجموعه، مانند فاطمه جعفري با داستان هاي"مرد" و "نور سيز شمع" و سهيلا ازگلي با داستان" مهمان"، برتري مضمون بيشتر مشهود است. همچنين مريم شريف رضويان در داستان هاي"بهشت" و "راز صندوقچه" به طبع آزمايي در فضاهاي ذهني و سورئال روي آورده و تجربه هاي تازه اي در اين زمينه خلق کرده است.

مسايلي مانند انتقادهاي اجتماعي هم درآثار تعدادي از نويسندگان اين گروه ديده مي شود.

در اين زمينه به عنوان مثال، اقدس ارطايفه در دو داستان"دختر عموها" و "ماکسيما" بيشتر به انتقادهاي اجتماعي روي آورده و در نتيجه، ديدگاه نويسنده نسبت مسايل اجتماعي از وضوح بيشتري برخوردار است.

داستان هاي"حريم خلوت" و"حضوري از جنس عشق" از محبوبه يزداني ، " بازي" و "ميهمان" از مانيا ثنايي احمدي و "طعمه" از اشرف حاج سيد جوادي هم در رديف آثاري قرار مي گيرند که بيشتر مخاطبان عمومي داستان را نشانه رفته اند.

ديگر داستان هاي اين مجموعه عبارتند از "قطعه نود" نوشته فرحناز شيخ عليزاده، "آنجل" و "بوي باران" نوشته معصومه عيوضي، "اعتراف" و "شبانه" نوشته يوسف نيکنام و "وقتي انتظارش را نداري" نوشته مريم مقاني که در هر يک از اين آثار هم تلاش هايي براي دستيابي به شيوه تازه اي براي روايت ديده مي شود.

در مجموع، کتاب حاضر کارنامه اوليه بخشي از نويسندگان جلسه هاي سه شنبه نقد داستان در حوزه هنري تهران- مرکز است که بي گمان اکثر آنها اين روزها مجموعه هاي مستقلي را هم در دست تاليف يا زير چاپ دارند که براي داوري نهايي درباره آثار اين نويسندگان بايد منتظر داستان هاي ديگر آنها در روزهاي آينده ماند و براي اين گروه از نويسندگان و معلم و راهنماي آنها، استاد محمدرضا سرشار آرزوي موفقيت کرد.
ماخذ:سایت سازمان تبلیغات اسلامی

1 نظر

ممنون آقای سلیمی.

ارسال نظر