آخرین خبر

 • • نامه انجمن قلم ایران به مدیر کل سازمان جهانی یونسکو در مورد تحریف نام "خلیج فارس"، در کتابی منتشره از این مرکز
 • دوشنبه 23 مردادماه 91

  به نام خدا
  سرکار خانم ایرینا بوکووا
  مدیر کل محترم سازمان جهانی یونسکو
  با سلام و احترام
     همانگونه که مستحضرید، سازمان جهانی یونسکو کتابی به نام «میراث جهانی در حوزه خلیج» به دست چاپ سپرده است. جای بسی تأسف است که این کتاب با به جاگذاشتن ردّی از تحریف و دروغ یعنی استفاده بیجا و غیر مسئولانه آن هم به دفعات از نام جعلی خلیج و یا خلیج عربی به جای خلیج فارس، حقیقتی به بزرگی خلیج فارس و به وضوح و روشنی آبهای زلالش را نادیده گرفته و تحریفی ناعادلانه را به نام واقعیت بر صفحات آن نشانده است. و تأسف بارتر آنکه شما مدیر کل محترم در پیشانی این کتاب، همین کذب محض را _البته شاید غیر عمد_ تکرار کرده اید.
     انجمن قلم ایران که تشکّلی فرهنگی و بالغ بر دویست و چهل عضو شاعر، نویسنده، پژوهشگر، نمایشنامه نویس و... دارد. این عمل غیر مسئولانه را محکوم و برای اطلاع بیشتر سرکار اعلام می دارد: کشور ایران سرزمینی کهن است که تمّدنی چند هزار و پانصد ساله دارد و بدیهی است که فرهنگ ژرف و غنی و شناسنامه دار این سرزمین برای یونسکو شناخته شده است. چرا که بیشترین آثار به ثبت رسیده در آن سازمان محترم متعلق به این سرزمین است. حال چگونه است که در کتاب مذکور نامی از کشور ایران برده نشده است. در حالی که در میان کشورهای حاشیه خلیج فارس و در میان کشور های عربی، این ایران است که سهم بزرگی در تمّدن ایرانی -  اسلامی دارد. کشوری که از دیر باز چون عقاب بالهای خود را بر خلیجی به نام فارس گشوده و این یکی بودن را در طول تاریخ به ثبت رسانده است. از آنجا که سازمان جهانی یونسکو سازمان علمی - فرهنگی است و وابسته به سازمان ملل متّحد می باشد طبق تعریف باید حافظ حقوق فرهنگی و معنوی ملّتها باشد و ضمن استقلال رأی از هرگونه تحریف مغرضانه و بازیهای سیاسی جلوگیری کند. لذا از جناب عالی که بالاترین مقام را در این سازمان دارید، می خواهیم اراده و استقلال رأی خود را به نمایش گذارده ، دستور دهید نسخه های این کتاب تحریف شده جمع آوری و در چاپ جدید ، در آن اصلاحات لازم صورت گیرد و هر جا نام خلیج آمده است بر آن خط بطلان  کشیده ، نام حقیقی آن یعنی"خلیج فارس" را درج فرمایید.
  امیدواریم این نامه که از طرف 240 شاعر، نویسنده، محقق و پژوهشگر و... عضو این مجموعه خدمت شما ارسال گردیده مسئولیت خطیرتان را یادآور شده و با اقدامی به موقع نشان دهید حافظ حقایق و واقعیتهای غیر قابل انکار هستید.  

                                                              با احترام مجّدد
                                                              رئیس هیئت مدیره انجمن قلم ایران
                                                                                  محمد رضا سرشار
                                                                    
   

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • انتشار چاپ هفدهم مجموعه داستان"جایزه" با مجموع شمارگان 280،000 نسخه، از محمد رضا سرشار

 • مجموعه داستان "جایزه" از محمد رضا سرشار ،چاپ هفدهم خود را به وسیله انتشارات سوره مهر تجربه کرد.

  داستانهای این مجموعه عبارت اند از "جایزه"،"دوستان" و "ساعت طلا".چاپهای اول تا یازدهم "جایزه" به وسیله انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و چاپهای دوازدهم تا هفدهم آن توسط انتشارت سوره مهر منتشر شده است.

  کتاب مذکور که نخستین بار در سال 1360 انتشار یافت،یک سال بعد به عنوان نخستین" کتاب برگزیده سال جمهوری اسلامی ایران برای کودکان" انتخاب شد و مورد تجلیل قرار گرفت و پس از آن،بار ها داستانهای مختلف آن،به وسیله افراد گوناگون - با ذکر ماخذ یا بی ذکر آن - مورد سوء استفاده قرار گرفت و تبدیل به فیلمهای کوتاه شد و در برنامه های کودک و نوجوان شبکه های 1 و 2 دهه 1360 سیما به نمایش درآمد و در حداقل یک کتاب درسی کمک آموزشی دوره دبیرستان و یک کتاب آموزش داستان نویسی برای نوجوانان(پلی به سوی داستان نویسی، داریوش عابدی،انتشارات مدرسه) به عنوان داستانهای نمونه و آموزشی،آورده شد و مورد بررسی قرار گرفت.همچنین اجرای داستان "دوستان" از این مجموعه،به دو زبان فارسی و ترکی توسط سرشار در برنامه "قصه ظهر جمعه "رادیو شبکه سراسری جمهوری اسلامی ایران در سال 1368،منجر به تشویق قصه گو به وسیله مقام معظم رهبری و اهدای یک جلد"بوستان "سعدی مزین به یادداشت و امضای معظم له به نامبرده شد.(متن مذکور به این شرح است:"اهدا به آقای رضا رهگذر هنرمند متعهد و قصه گوی بعد از ظهر جمعه.بخاطر قصه جمعه هجدهم اسفند 68

  سید علی خامنه ای

  18/12/68")

  چاپ هفدهم"جایزه" در 32 صفحه قطع وزیری کوتاه، با طراحی جلد جدید و شمارگان 2500 نسخه،به بهای 1400 تومان انتشار یافته است.جمع شمارگان این کتاب تا کنون 280،000 نسخه است؛که در نوع خود از پر شمارگان ترین کتابهای جدی داستان قبل و بعد از انقلاب برای این گروههای سنی است.به گونه ای که می توان گفت "جایزه"با داشتن مخاطب در میان حدود سه نسل پی در پی ،هم اکنون در شمار آثار داستانی کلاسیک معاصر کودکان و نوجوانان کشور در آمده است.


تجدید کتاب از سرشار، پس از هیجده سال


بعد از هیجده سال، کتابی از سرشار به چاپ جدید رسید.
این کتاب، که بازپردازی یک داستان عامیانه است، "کک به تنور" نام دارد؛ و از نوع افسانه های حیوانی نیمه آهنگین همراه با تکرار، برای سنین زیر دبستان و سالهای اول دبستان است.
داستان مذکور، نخستین بار در سال 1370، با تصاویر چهار رنگ کار محمدرضا لواسانی به وسیله انتشارات انجام کتاب منتشر شد. پس از به تعطیلی کشیده شدن این انتشاراتی، کتاب مذکور، با تصاویر چهار رنگ زیبای کار محمدحسین صلواتیان، در سال 1372 توسط انتشارات دفتر نشر فرهنگ اسلامی منتشر شد.
با به تعطیلی کشیده شده بخش کتاب کودک و نوجوان انتشاراتی مذکور از سال 1377 به بعد، این کتاب نیز از گردونه نشر خارج شد. تا آنکه انتشارات سروش(وابسته به صدا و سیما) در سال 1388، تجدید چاپ این کتاب را متقبل شد.
چاپ تازه "کک به تنور" با تصاویر جدید چها رنگ کار رضا مکتبی، در 16 صفحه، با شمارگان 2500 نسخه، به قیمت 2500 تومان، روانه بازار نشر شده؛ و مجموع شمارگان آن تا کنون 32،500 نسخه است.

ارسال نظر