آخرین خبر

 • • نشست کتابخوان «اهل قلم»
 • شنبه 29 خردادماه 95

  نشست کتابخوان «اهل قلم»
  کتاب‌خوان «اهل قلم» روز یکشنبه ۳۰ خرداد توسط نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و با همکاری انجمن قلم ایران برگزار می‌شود.
  به گزارش ابتکار، این برنامه با حضور دبیرکل علیرضا مختارپور نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، محسن پرویز، مرضیه تجار، محمدرضا سرشار و جمع دیگری از نویسندگان مطرح کشور از ساعت ۱۹ یکشنبه 30 خرداد در سالن اجتماعات انجمن قلم برگزار خواهد شد. سلسله نشست‌های «کتاب‌خوان» با ابتکار نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، کار خود را از روز بیست و هفتم خرداد ۱۳۹۴ آغاز کرد. این نشست‌ها به منظور اشتراک‌گذاری کتاب‌های خوانده شده و با هدف ترویج و تبلیغ مطالعه در قالب معرفی کتاب برگزار می‌شوند و در آن کتابداران، نویسندگان، فعالان فرهنگی، اهالی رسانه، اعضای کتابخانه‌های عمومی و همه علاقه‌مندان تجربیات مطالعاتی خود را برای استفاده سایر علاقه‌مندان کتاب و کتابخوانی به اشتراک می‌گذارند. پیش از نیز نشست‌های مشابه دیگری همچون نشست کتاب‌خوان ویژه پیروان ادیان توحیدی، هنرمندان پیشکسوت و... نیز برگزار شده است.

آخرین کتاب

 • • تعریفی برای ادبیات کودکان و نوجوان/ محمدرضا سرشار (رضا رهگذر)
 • شنبه، ۱۹ تیر ۱۳۹۵
  .
  به مناسبت 18 تیر، روز ادبیات کودکان و نوجوانان
  .
  ادبیات کودکان و نوجوانان، عبارت است از مجموعه داستان‌ها، اشعار و نمایشنامه‌هایی که ضمن برخورداری از جوهره و کیفیت ادبی لازم، با توجه به خاصه‌های ذهنی و روانی (استعداد‌ها، علایق، تمایلات) و نیازهای کودکان و نوجوانان، در چارچوب اصول تعلیم و تربیت مورد تأیید شرع، پدید آمده باشد.
  وجود قید «در چارچوب اصول تعلیم و تربیتِ مورد تأیید شرع» از آن رو است، که ادبیات سازنده‌ی کودکان و نوجوانان، در عین رعایت اقتضای سنی و علایق و تمایلات مخاطبان کم سن و سال خود، نمی‌تواند و نباید عنان خود را کاملاً به دست این عوامل بسپارد. بلکه در هر حال، علاوه بر ارضای خواست‌هایِ درست مخاطبان، باید آنچه را که آنان برای رشد صحیح و متعادل شخصیت‌شان به آن «نیاز» دارند و چه بسا خود از آن بی‌خبر باشند، در اختیار ایشان قرار دهد. ضمن آنکه تکیه‌ی صرف بر یافته‌های روانشناسی غرب و اصول تعلیم و تربیت آن، بنیانگذاری بنای سترگ شخصیت آینده‌سازان کشور بر گذرگاه سیل*؛ و نمونه‌ی عینی و محصول فرجامین آن، جوامع غرقه در فساد، سر در گم و درمانده در کاار خودِ امروزِ غرب است.

  .
  .
  * «أَفَمَنْ أَسَّسَ بُنْيَانَهُ عَلَى تَقْوَى مِنَ اللّهِ وَرِضْوَانٍ خَيْرٌ، أَم مَّنْ أَسَّسَ بُنْيَانَهُ عَلَىَ شَفَا جُرُفٍ هَارٍ فَانْهَارَ بِهِ فِي نَارِ جَهَنَّمَ »
  آيا كسى‏كه بنيان مسجد را بر ترس از خدا و خشنودی او نهاده بهتر است،‌یا آن کس که بنیان مسجد را بر کناره‌ی سیلگاهی که آب زیر آن را شسته باشد نهاده است، تا با او، در آتش جهنم سرنگون گردد؟» (توبه: 109)
  .
  .
  منبع: از دفتر چهارم مجموعه کتاب «درباره ادبیات داستانی» به نوشته استاد محمدرضا سرشار، انتشارات کانون اندیشه جوان


انتشار چاپ پانردهم مجموعه داستان"جایزه" از محمد رضا سرشار

مجموعه داستان "جایزه" از محمد رضا سرشار ،چاپ پانزدهم خود را به وسیله انتشارات سوره مهر تجربه کرد.

داستانهای این مجموعه عبارت اند از "جایزه"،"دوستان" و "ساعت طلا".چاپهای اول تا یازدهم "جایزه" به وسیله انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و چاپهای دوازدهم تا پانزدهم آن توسط انتشارت سوره مهر منتشر شده است.

کتاب مذکور که نخستین بار در سال 1360 انتشار یافت،یک سال بعد به عنوان نخستین" کتاب برگزیده سال جمهوری اسلامی ایران برای کودکان" انتخاب شد و مورد تجلیل قرار گرفت و پس از آن،بار ها داستانهای مختلف آن،به وسیله افراد گوناگون - با ذکر ماخذ یا بی ذکر آن - مورد سوء استفاده قرار گرفت و تبدیل به فیلمهای کوتاه شد و در برنامه های کودک و نوجوان شبکه های 1 و 2 دهه 1360 سیما به نمایش درآمد و در حداقل یک کتاب درسی کمک آموزشی دوره دبیرستان و یک کتاب آموزش داستان نویسی برای نوجوانان(پلی به سوی داستان نویسی، داریوش عابدی،انتشارات مدرسه) به عنوان داستانهای نمونه و آموزشی،آورده شد و مورد بررسی قرار گرفت.همچنین اجرای داستان "دوستان" از این مجموعه،به دو زبان فارسی و ترکی توسط سرشار در برنامه "قصه ظهر جمعه "رادیو شبکه سراسری جمهوری اسلامی ایران در سال 1368،منجر به تشویق قصه گو به وسیله مقام معظم رهبری و اهدای یک جلد"بوستان "سعدی مزین به یادداشت وامضای معظم له به نامبرده شد.(متن مذکور به این شرح است:"اهدا به آقای رضا رهگذرهنرمند متعهد و قصه گوی بعد از ظهر جمعه.بخاطر قصه جمعه هجدهم اسفند 68

سید علی خامنه ای

18/12/68")

چاپ پانزدهم"جایزه" در32 صفحه قطع وزیری کوتاه،با شمارگان 2500 نسخه،به بهای 1300 تومان انتشار یافته است.جمع شمارگان این کتاب تا کنون 275000 نسخه است؛که در نوع خود از پر شمارگان ترین کتابهای جدی قبل و بعد از انقلاب برای این گروههای سنی است.به گونه که می توان گفت "جایزه"با داشتن مخاطب در میان حدود سه نسل پی در پی ،هم اکنون در شمار آثار داستانی کلاسیک معاصر کودکان و نوجوانان ما در آمده است.

ارسال نظر