آخرین خبر

 • • نقش پیامبر (ص‌) در آیینه ادبیات داستانی ایران بررسی می‌شود
 • چهارشنبه 17 آبانماه 91

  نشست تخصصی «پیامبر اکرم در آیینه ادبیات داستانی ایران» در سرای داستان بنیاد ادبیات داستانی ایرانیان برگزار می‌شود.
  به گزارش خبرگزاری مهر، این نشست تخصصی همزمان با هفته کتاب یکشنبه 21 آبان از ساعت 15 و از سوی بنیاد ادبیات داستانی ایرانیان برگزار می‌شود.

  این نشست با حضور محمدرضا سرشار، محمد میرکیانی و محمود حکیمی در سرای داستان بنیاد ادبیات داستانی واقع در خیابان طالقانی، خیابان شهید موسوی، پلاک 88 برگزار می‌شود.

آخرين نظرات خوانندگان

 • یگانه سعادتی فرد: با سلام و عرض ادب و احترام برای خواندن تعدادی ادامه

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • انتشار سه کتاب جدید در باره ادبیات داستانی، به کوشش سرشار
 • برگزاری فارس: «غوطه خوردنی غریب در داستان»، «هوا سرشار از کلمات است» و «داستان برای گشایش درهای آسمان» سه اثر جدید محمدرضا سرشار به زودی منتشر خواهند شد.
  به گزارش خبرگزاری فارس، محمدرضا سرشار از انتشار سه کتاب خود در حوزه نقد ادبی خبر داد و گفت: این سه کتاب مصاحبه‌های گرد‌آوری شده هستند و در آنها گفتگوهای فنی با نویسندگان ایرانی، نویسندگان خارجی و مترجمان ایرانی داستان‌های خارجی انجام شده است.
  وی در ادامه افزود: این گفتگوها مربوط به دوره انتشار مجله ادبیات داستانی است و من این گفتگوها را بعد از استخراج و بازبینی مجدد، بر اساس یک طبقه بندی در سه کتاب «غوطه خوردنی غریب در داستان»، «هوا سرشار از کلمات است» و «داستان برای گشایش درهای آسمان» تدوین کرده‌ام.
  سرشار در مورد هر یک از این کتاب‌ها گفت: کتاب «غوطه خوردنی غریب در داستان» مجموعه‌ای از مصاحبه‌ها با نویسندگان معاصر ایرانی است. جلد دوم این مجموعه «هوا سرشار از کلمات است» نام دارد و مصاحبه‌های نویسندگان خارجی است که به فارسی ترجمه شده است. اکثر این مصاحبه‌ها در خارج از ایران انجام شده‌اند. البته در این کتاب تعدادی از مصاحبه‌هایی که نویسندگان مجله با نویسندگان خارجی انجام داده‌اند نیز وجود دارد.
  وی در ادامه افزود: جلد سوم این کتاب نیز «داستان برای گشایش درهای آسمان» نام دارد و گفتگو با مترجمان ایرانی داستان‌های خارجی است. در این کتاب مترجمان از مسائل ترجمه، جریان ترجمه در کشور و روش‌های شخصی این افراد در ترجمه آثار سخن گفته‌اند.
  سرشار درباره ضرورت گردآوری و انتشار این مجموعه سه جلدی گفت: در دورانی که من در مجله ادبیات داستانی به عنوان سردبیر یا عضو شورای سردبیری به فعالیت مشغول بودم، مطالب ارزشمندی منتشر شدند. این گفتگوها ماندگار هستند و ارزش چاپ این مطالب بیش از یک‌بار چاپ در یک مجله هستند.
  وی در ادامه افزود: از سویی این مجلات در حال حاضر در دسترس کسی نیستند. به غیر از کتابخانه مرکزی حوزه هنری تهران در هیچ کتابخانه‌ای در ایران دوره کامل این مجله پیدا نمی‌شود. با باز نشر این مطالب، برخی از مطالب این مجلات در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.
  سرشار درباره استقبال خوانندگان از کتاب‌های گفتگومحور گفت:‌ تاکنون شاهد انتشار متعدد مصاحبه‌های نویسندگان خارجی در قالب کتاب بوده‌ایم و اغلب هم مورد استقبال مخاطبان واقع شده‌اند. این در حالی است که ارزش بسیاری از این مصاحبه‌ها، اعم از نوع سوالات و پاسخ‌هایی که نویسنده پاسخ داده است، خیلی کمتر از مصاحبه‌هایی است که ما در ادبیات داستانی با نویسندگان خودمان انجام داده‌ایم. از این رو گفتیم وقتی چنین کتابی منتشر می‌شود و قطعا با استقبال مواجه خواهد شد.
  وی در ادامه افزود: از سوی دیگر در داخل کشور مصاحبه‌هایی در جبهه شبه‌روشنفکر با نویسندگان این طیف انجام شده است و به صورت کتاب در آمده‌ اما در مورد نویسندگان جبهه انقلاب این کار کمتر انجام شده است.
  این داستان نویس در انتها افزود: در حال حاضر مراحل آماده سازی این سه کتاب در انتشارات سوره مهر انجام


انتشار چاپ دهم مجموعه داستان "هستم اگر می روم" از سرشار، با مجموع شمارگان74،600 نسخه

چاپ دهم مجموعه داستان "هستم اگر می روم"، توسط انتشارات سوره مهر، روانه بازار نشر شد.
   این کتاب که نخستین بار در سال 1360 منتشر شد، در سال 1361، از سوی شورای کتاب کودک، به عنوان کتاب برگزیده سال برای نوجوانان انتخاب و معرفی شد. اما سرشار، طی نامه ای خطاب به گردانندگان این مجموعه، با توجه به سوابق و لواحق ضداسلامی و ضدانقلابی و همراهی و همکاری  آنان با رژیم منحط پهلوی، از پذیرفتن جایزه شان خودداری کرد.
   مجموعه داستان مذکور، شامل سه اثر به نامهای خانم بزرگ، پس از سه روز، و هستم اگر می روم است.
   خانم بزرگ، یادهای نوستالوژیک یک نوجوان از مادر بزرگی است که حال دیگر مدتها از دنیا رفته است. " و حالا اقوام و آشناها، مثل سیاره های یک منظومه متلاشی شده، از هم پاشیده اند.اما هنوز هم، گاهی - جمعه یا روز وفاتی - قبرش میعادگاه یک ملاقات پیش بینی نشده و ناخواسته، بین اقوام و آشناهاست."
   پس از سه روز، ماجرای گم شدن کیف بغلی صاحبخانه راوی نوجوان داستان و خانواده اش، و توسل وی به جام نشینی و برقراری ارتباط با اجنه برای پیدا کردن آن است.
   هستم اگر می روم، ماجرای پنج نوجوان سال سوم یک هنرستان فنی در شیراز در قبل از انقلاب است، که در سال انتخاب رشته، مایل اند به رشته راه و ساختمان بروند. اما هنرستانشان، این رشته را ندارد. آنان معتقدند افتتاح این رشته کاری دشوار و غیر ممکن نیست. اما مسئولان هنرستان نمی خواهند خود را به دردسر بیندازند و در عین حال در برابر این دانش آموزان ضعف نشان بدهند ....
   داستان، شرح کشمکش این دو جریان نابرابر است.
   چاپ دهم  "هستم اگر می روم"، در 48 صفحه قطع وزیری کوتاه، با شمارگان 2500 نسخه، به بهای 2700 تومان، برای گروه سنی نوجوان، توسط انتشارات سوره مهر منتشر شده است و جمع شمارگان آن تا کنون    74،600 نسخه است.

1 نظر

با سلام و عرض ادب و احترام
برای خواندن تعدادی از داستان هایم به و بلاگ من سر بزنید.
منتظر حضور گرم شما و نظر شما هستم.
با تشکر

ارسال نظر