آخرین خبر

 • • خش هایی از کتاب آنک آن یتیم نظر کرده در کتابخانه علامه طباطبایی به نمایش درآمد
 • چهارشنبه 08 اردیبهشتماه 95

  منبع : لیزنا
  اجرای نمایشنامه کتاب «آنک آن یتیم نظر کرده» در کتابخانه علامه طباطبایی
  به گزارش لیزنا، هایده امیری، کتابدار کتابخانه علامه طباطبایی گفت: در بازدید آموزشگاه دخترانه شهید مدرس شهر محلات، دانش ‌آموزان پایه نهم این مدرسه با بخش‌های مختلف کتابخانه از جمله پایگاه اصلی، مرجع، کمک درسی، نوجوان، داده ‌ها، نشریات و اینترنت آشنا شدند و در خصوص نحوه جستجوی کتاب توضیحاتی برای آن ‌ها ارائه شد.

  وی افزود: در ادامه دانش ‌آموزان با حضور در بخش کودک کتابخانه، قسمت هایی از کتاب «آنک آن یتیم نظر کرده» را به صورت نمایشنامه به اجرا درآوردند که بسیار مورد استقبال قرار گرفت. کتاب «آنک یتیم نظرکرده» تالیف محمدرضا سرشار یکی از کتاب‌های منتخب طرح «۵۰ کتاب سال» نهاد کتابخانه های عمومی کشور است که برای مطالعه به مخاطبین در اردیبهشت ماه معرفی شده است.

  کتابدار کتابخانه علامه طباطبایی افزود: «آنک آن یتیم نظر کرده» پیش از انتشار به صورت کتاب، در قالب یک برنامه روایت- نمایشی رادیویی با عنوان «از سرزمین نور»، صبح های جمعه از شبکه سراسری صدای جمهوری اسلامی پخش می‌ شد و توانست نظرات بسیاری از مخاطبان را به خود جلب کند.

  وی اضافه کرد: اجرای نمایش از روی کتاب، لذت مطالعه را دوچندان می کند و به دنبال اجرای برنامه ‌هایی هستیم که لذت مطالعه و اعتماد به نفس را در دانش آموزان مدارس افزایش دهد.

  گفتنی است «۵۰ کتاب سال» یکی از طرح ‌های ترویجی نهاد کتابخانه‌ های عمومی کشور در سال جاری است که طی آن در هر ماه تعدادی کتاب در حوزه‌ های مختلف مطالعاتی توسط کارشناسان و صاحب نظران انتخاب و جهت معرفی و اجرای ویژه برنامه‌ های فرهنگی به کتابخانه های عمومی ابلاغ می شود.

آخرين نظرات خوانندگان

 • علی غیاثی اصفهانی: به نام خدا. سلام.ببخشید من یک جلد این کتاب زیبا ادامه
 • نامشخص: با سلام من بین کتاب را حدود25سال پیش خوانده ام ادامه

آخرین کتاب

 • • «راز شهرت صادق هدایت» از نگاه سرشار
 • خبرگزاری شبستان:كتاب «راز شهرت صادق هدایت» به قلم محمدرضا سرشار توسط مركز پژوهش‌های جوان پژوهشگاه منتشر شد.

  به گزارش خبرگزاری شبستان، پایگاه خبری حوزه هنری، كتاب «راز شهرت صادق هدایت» اثر استاد محمدرضا سرشار بوده كه در گروه ادب و هنر مركز پژوهش های جوان پژوهشگاه سامان یافته و به بررسی شخصیت، آثار، عوامل شهرت و جایگاه صادق هدایت در جامعه فرهنگی و اجتماع ایران معاصر می پردازد.
  در این كتاب محقق محترم كوشیده تا بر اساس گفته‌ های دوستان و طرفداران صادق هدایت و برخی سرشناسان جریان طیف روشنفكری معاصر، نكته ‌های مغفولی از نحوه به شهرت رسیدن صادق هدایت و افرادی مانند او را بیان نماید. در این كتاب شیوه و چگونگی تربیت خانوادگی، ویژگی های فردی، عوامل تأثیرگذار خارجی و محیطی و ... كه در تكوین و شكل گیری شهرت صادق هدایت تاثیرگذار بوده‌اند، به روشنی مورد بازكاوی و استدلال قرار گرفته و برای مستندسازی متن از منابع متعددی كه طی نیم قرن اخیر منتشر شده اند، استفاده شده است. كتاب یاد شده در ویراست جدید دارای یك امتیاز بارز است و آن پردازش اندیشه نویسنده ای مانند هدایت درون جریان هم اندیش و همراه با اوست. در این رهگذر به اقدامات روشمند غرب برای روشنفكر‌سازی و اسطوره ‌پردازی در كشورهای جهان سوم نیز اشارات ارزشمندی شده است.
  «راز شهرت صادق هدایت» از سر فصل های متعددی به شرح زیر تشكیل شده است:
  شهرت مشكوك
  سازوكار چهره سازی در دنیای امروز
  چرا صادق هدایت؟
  دوران های سه گانه اندیشه ای هدایت
  علل و موجبات توجه ویژه غربیان به آثار صادق هدایت
  چگونگی آشنایی غریبان با آثار هدایت
  كفرِ محض
  غربزدگی و نفرت از ایران
  نیست انگاری
  عوامل بیرونی به شهرت رساننده هدایت
  استاد سرشار در بخشی از این كتاب می نویسد:
  «یك مشكل اصلی و اساسی هدایت ـ همچون دیگر همفكرانش؛ از راست گرفته تا چپ ـ بی ‌اطلاعی از كنه آموزه ‏ها و اصول اسلامی، بیگانگی با متون ما‌درِ شیعی، ناآشنایی با مؤمنان و مذهبی های اصیل و آگاه، و نداشتن حشر و نشر و مرآوده با آنان، قضاوت بر اساس مشهورات عوامانة رایج راجع به اسلام و نیز رفتارهای تودة مردم عوام بود. اما به جای آنكه دست كم به خاطر همین ضعف دانش و اطلاعات و ناآشنایی، در چارچوب رسالتی كه برای خود در ستیز با این مظاهر احساس می كرد و قائل بود، صرفاً به حمله به همین مظاهر اكتفا كند، به‌ گونه ‏ای با این قضایا برخورد می‏ كرد كه حاصل كارش ارائة چهره ‏ای به غایت كریه و مشئوم از اصل اسلام و تشیع و مسلمانان بود. این امر نیز تنها به علت ناآگاهی هدایت از صورتِ واقعی تعالیم حیات بخش اسلام نبود، بلكه به سبب آن بود كه او واقعاً و از اساس، به هجو و هزل و تحقیر و ـ به سهم خود ـ طرد اسلام و تشیع از جامعة ایران كمر بسته بود. از همین رو نیز، در داستان هایش، شاهد ورود او به مباحث جدی اسلامی نیستیم.»
  گفتنی است، كتاب «راز شهرت صادق هدایت» اثر استاد محمدرضا سرشار، با قیمت 18000 تومان توسط انتشارات كانون اندیشه جوان، منتشر و در دسترس مخاطبان قرار گرفته است.


انتشار دوازدهمین چاپ "آنجا که خانه ام نیست" از سرشار


داستان بلند "آنجا که خانه ام نیست" نوشته محمدرضا سرشار، به چاپ دوازدهم رسید.
این داستان ماجرای دو نوجوان شیرازی در سالهای پیش از انقلاب است که برای نجات از زندگی دشوار و آشفته خانوادگی خود(اعتیاد و فقر شدید پدر یکی و آزار نامادری دیگری)، و برای دستیابی به یک زندگی مطلوب و محقق ساختن آرزوهایشان، بی اطلاع خانواده، شهرشان را به قصد تهران، ترک می کنند. اما این کار، آن گونه که آنان تصور می کرده اند، ساده و راحت انجام نمی شود. بر سر راه نوجوانانی مانند آنها، آن هم در آن زمان، مشکلات و خطرات متعددی کمین کرده است، که به تدریج خود را نشان می دهد...."آنجا که خانه ام نیست، شرح این ماجراها و خطرات است.
این داستان که ابتدا به نام "فــــرار"، به صورت پاورقی در سال 1359 در مجله کیهان بچه ها به چاپ می¬رسید، توانست کودکان و نوجوانان زیادی را به خود جلب کند. سپس در سال 1360 به وسیله انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به صورت کناب منتشر شد. این کتاب، طی 8 بار چاپ توسط این ناشر، به مجموع شمارگان 140،000 نسخه رسید.
از سال 1386، در پی تجمیع آثار نوجوانانه نویسنده در انتشارات سوره مهر، چاپ و نشر این کتاب نیز به انتشاراتی مذکور منتقل شد. از آن زمان با چهار بار تجدید چاپ توسط سوره مهر، تعداد دفعات چاپ "آنجا که خانه ام نیست" به صورت کتاب، به 12 ، و مجموع شمارگان آن به 149،400 نسخه رسید.
این داستان، که نامه ای سرگشاده از نویسنده - منتشره در مطبوعات - حاکی از آن است که فیلمنامه "لنگرگاه" نوشته و کارگردانی کیومرث پوراحمد، برگرفته از آن است(پوراحمد در پاسخ این نامه، ضمن رد نکردن شباهتهای غیرقابل انکار میان فیلمنامه اش و داستان سرشار، منکر برداشت خود از این داستان شد)، طی این سالها، دو بار توسط دو کارگردان دیگر(شاپور قریب و احمدی) نامزد تبدیل به فیلم شد و مذکراتی میان نویسنده و کارگردانان مذکور در این باره صورت گرفت. اما هر بار به دلایلی این امر محقق نشد.
دوازدهمین چاپ "آنجا که خانه ام نیست" در 103 صفحه قطع وزیری کوتاه، با طرح جلد جدید، شمارگان 2500 نسخه، به قیمت 3300 تومان، روانه بازار نشر شده است.

2 نظر

با سلام من بین کتاب را حدود25سال پیش خوانده ام کتاب بسیار شیرین وآموزنده است. معضلات ومشکلاتی که در بعضی خانواده ها الان هم وجوددارد.از نویسنده این کتاب بسیار متشکرماستاد محمد رضا سرشار از مفاخر توانمند ادبی کشورمان میباشند.از خداوند برای ایشان طول عمر وسلامتی از درگاه متعال خواستارم.عباسی از تبریز

به نام خدا.
سلام.ببخشید من یک جلد این کتاب زیبا را دارم اما از صفحه ی 88 و آنجایی که جواد و حسام تصمیم میگیرند که بروند قم و سوهان و... بخرند و تهران بفروشند،چاپ دچار اشکال شده به گونه ای که صفحه ی 76 تا 88 دوباره تکرار شده و داستان در کتاب و ذهن من ناتمام مانده و از این بابت خیلی ناراحت هستم.میشود خواهش کنم این چند صفحه ی پایانی یا حداقل خلاصه اش را برایم ایمیل کنید؟ ممنون میشوم.

ارسال نظر