آخرین خبر

 • • نامه انجمن قلم ایران به مدیر کل سازمان جهانی یونسکو در مورد تحریف نام "خلیج فارس"، در کتابی منتشره از این مرکز
 • دوشنبه 23 مردادماه 91

  به نام خدا
  سرکار خانم ایرینا بوکووا
  مدیر کل محترم سازمان جهانی یونسکو
  با سلام و احترام
     همانگونه که مستحضرید، سازمان جهانی یونسکو کتابی به نام «میراث جهانی در حوزه خلیج» به دست چاپ سپرده است. جای بسی تأسف است که این کتاب با به جاگذاشتن ردّی از تحریف و دروغ یعنی استفاده بیجا و غیر مسئولانه آن هم به دفعات از نام جعلی خلیج و یا خلیج عربی به جای خلیج فارس، حقیقتی به بزرگی خلیج فارس و به وضوح و روشنی آبهای زلالش را نادیده گرفته و تحریفی ناعادلانه را به نام واقعیت بر صفحات آن نشانده است. و تأسف بارتر آنکه شما مدیر کل محترم در پیشانی این کتاب، همین کذب محض را _البته شاید غیر عمد_ تکرار کرده اید.
     انجمن قلم ایران که تشکّلی فرهنگی و بالغ بر دویست و چهل عضو شاعر، نویسنده، پژوهشگر، نمایشنامه نویس و... دارد. این عمل غیر مسئولانه را محکوم و برای اطلاع بیشتر سرکار اعلام می دارد: کشور ایران سرزمینی کهن است که تمّدنی چند هزار و پانصد ساله دارد و بدیهی است که فرهنگ ژرف و غنی و شناسنامه دار این سرزمین برای یونسکو شناخته شده است. چرا که بیشترین آثار به ثبت رسیده در آن سازمان محترم متعلق به این سرزمین است. حال چگونه است که در کتاب مذکور نامی از کشور ایران برده نشده است. در حالی که در میان کشورهای حاشیه خلیج فارس و در میان کشور های عربی، این ایران است که سهم بزرگی در تمّدن ایرانی -  اسلامی دارد. کشوری که از دیر باز چون عقاب بالهای خود را بر خلیجی به نام فارس گشوده و این یکی بودن را در طول تاریخ به ثبت رسانده است. از آنجا که سازمان جهانی یونسکو سازمان علمی - فرهنگی است و وابسته به سازمان ملل متّحد می باشد طبق تعریف باید حافظ حقوق فرهنگی و معنوی ملّتها باشد و ضمن استقلال رأی از هرگونه تحریف مغرضانه و بازیهای سیاسی جلوگیری کند. لذا از جناب عالی که بالاترین مقام را در این سازمان دارید، می خواهیم اراده و استقلال رأی خود را به نمایش گذارده ، دستور دهید نسخه های این کتاب تحریف شده جمع آوری و در چاپ جدید ، در آن اصلاحات لازم صورت گیرد و هر جا نام خلیج آمده است بر آن خط بطلان  کشیده ، نام حقیقی آن یعنی"خلیج فارس" را درج فرمایید.
  امیدواریم این نامه که از طرف 240 شاعر، نویسنده، محقق و پژوهشگر و... عضو این مجموعه خدمت شما ارسال گردیده مسئولیت خطیرتان را یادآور شده و با اقدامی به موقع نشان دهید حافظ حقایق و واقعیتهای غیر قابل انکار هستید.  

                                                              با احترام مجّدد
                                                              رئیس هیئت مدیره انجمن قلم ایران
                                                                                  محمد رضا سرشار
                                                                    
   

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • تجدید کتاب از سرشار، پس از هیجده سال

 • بعد از هیجده سال، کتابی از سرشار به چاپ جدید رسید.
  این کتاب، که بازپردازی یک داستان عامیانه است، "کک به تنور" نام دارد؛ و از نوع افسانه های حیوانی نیمه آهنگین همراه با تکرار، برای سنین زیر دبستان و سالهای اول دبستان است.
  داستان مذکور، نخستین بار در سال 1370، با تصاویر چهار رنگ کار محمدرضا لواسانی به وسیله انتشارات انجام کتاب منتشر شد. پس از به تعطیلی کشیده شدن این انتشاراتی، کتاب مذکور، با تصاویر چهار رنگ زیبای کار محمدحسین صلواتیان، در سال 1372 توسط انتشارات دفتر نشر فرهنگ اسلامی منتشر شد.
  با به تعطیلی کشیده شده بخش کتاب کودک و نوجوان انتشاراتی مذکور از سال 1377 به بعد، این کتاب نیز از گردونه نشر خارج شد. تا آنکه انتشارات سروش(وابسته به صدا و سیما) در سال 1388، تجدید چاپ این کتاب را متقبل شد.
  چاپ تازه "کک به تنور" با تصاویر جدید چها رنگ کار رضا مکتبی، در 16 صفحه، با شمارگان 2500 نسخه، به قیمت 2500 تومان، روانه بازار نشر شده؛ و مجموع شمارگان آن تا کنون 32،500 نسخه است.


ما برگزیدگان به چاپ سوم رسید/بیست و پنج گفتار خودمانی با نوجوانان

خبرگزاری فارس: کتاب «ما برگزیدگان» نوشته محمدرضا سرشار که حاوی بیست و پنج گفتار خودمانی با نوجوانان است به چاپ سوم رسید.

خبرگزاری فارس: «ما برگزیدگان» به چاپ سوم رسید/بیست‌وپنج گفتار خودمانی با نوجوانان

به گزارش خبرگزاری فارس، سومین چاپ «ما برگزیدگان» نوشته محمدرضا سرشار توسط انتشارات سوره مهر روانه بازار نشر شد.

این کتاب حاوی بیست و پنج گفتار خودمانی با نوجوانان است؛ که پیش از این - در زمان سردبیری نویسنده - به صورت یادداشت سردبیر در شماره های مختلف مجله‌های سوره نوجوانان و سروش نوجوان منتشر شده است. نام کتاب نیز برگرفته از یکی از این گفتارهاست.

در بخشی از یکی از این گفتارها آمده است:

تمام زندگان روی زمین - از هر جنس و نوع ونژاد و فرهنگ که باشند - بی هیچ استثنا، از خوشبخت(خوش‌شانس) ترین موجودات نوع خودند. در واقع، در دنیا هیچ بدشانسی(بدبختی) وجود ندارد. زیرا آنها هرگز به دنیا نیامده اند تا احساس بدشانسی(بدبختی) کنند.

به عبارت دیگر، بزرگ ترین و بهترین شانس(بخت) برای هر موجود زنده، همان زنده بودن وی، و داده شدن حق حیات به اوست. سایر ناگواریهای زندگی، در برابر این خوشبختی(خوش شانسی) بزرگ، عملا چیزی نیست.

عناوین گفتارهای آمده در این کتاب عبارت‌اند از: پیش از آنکه دیر شود؛ سیب زمینی یا ...؛ بیایید به خودمان کمک کنیم؛ دوستی و دشمنی؛ بازیچه ها؛ پیش بینی مشکل نیستغ حق یا مصلحت؛ اگر ...؛ از گفته تا عمل؛ توطئه های فرهنگنامه ای؛ به سوی افقهای نگاه گسترده تر؛ ما و سنتها؛ ما و وقت؛ جادوی رنگها؛ ما متاسفانه همیشه 20 می گیریم؛ نظام شاهنشاهی مورچه ها و زنبورهای عسل؛ کدام درست است؛ دو تجربه؛ ما و گزینشهای بزرگ پیش رو؛ کاش به بعضی چیزها عادت نمی کردیم!؛ کوکا با کلاه؛ کدام هنر؟؛ از نوآوری تا مد سازی؛ ما برگزیدگان.

سومین چاپ «ما برگزیدگان» در 112 صفحه قطع وزیری کوتاه، با شمارگان 2500 نسخه و به بهای 2500 تومان از سوی انتشارات سوره مهر منتشر شده است.

ارسال نظر