آخرین خبر

 • • مخاللفت ادبای آرژانتینی با حضو ماریو بارگاس یوسا در این کشور
 • جمعه 20 اسفندماه 89

  خبرگزاري فارس: در پي تصميم وزارت فرهنگ آرژانتين براي حضور «ماريو بارگاس يوسا» برنده جايزه نوبل ادبيات 2010 در افتتاح نمايشگاه كتاب آرژانتين، ادباي اين كشور با حضور وي به دليل مشي ليبرالي او مخالفت كردند.

  به گزارش باشگاه خبري فارس «توانا»، تصميم وزارت فرهنگ آرژانتين براي حضور «ماريو بارگاس يوسا» برنده جايزه نوبل ادبيات 2010 براي افتتاح نمايشگاه كتاب آرژانتين موجب ايجاد جدل در اين كشور شده است.
  اهالي فرهنگ و ادب آرژانتين از جمله جمعيت فرهنگي «كارتا ابي‌يرتا» و «هوراسيو گونزالس» مدير كتابخانه ملي اين كشور و از برگزاركنندگان اين نمايشگاه خواستار لغو حضور يوسا در مراسم افتتاحيه شدند.
  اهالي فرهنگ و ادب آرژانتين معتقدند «ماريو بارگاس يوسا» براي دفاع از سياست ليبرالي خود به اين نمايشگاه خواهد آمد و او نماينده حركت راديكال ليبرالي به شيوه استبدادي است.
  در همين حال خورخه كوسيا وزير فرهنگ آرژانتين در مخالفت با اين درخواست مي‌گويد: يوسا نويسنده‌اي بزرگ از ميان كشورهاي آمريكاي لاتين است.
  همچنين رئيس انستيتو كتاب آرژانتين و برگزاركننده اصلي نمايشگاه كتاب گفت: دعوت از يوسا به علت نگاه سياسي وي نيست بلكه به‌خاطر اين بوده كه وي جايزه نوبل گرفته است.
  «ماريو بارگاس يوسا» 73 ساله هفتم اكتبر سال 2010 پس از حدود 20 سال كه به عنوان يكي از كانديداهاي اين جايزه بود، برنده جايزه نوبل ادبي شد. وي از مخالفان سرسخت هوگو چاوز و فيدل كاسترو است و به اين بهانه دوستي چندين ساله خود با گابريل گارسيا ماركز را به هم زد.
  بنابر گزارش پايگاه خبري محيط، نمايشگاه كتاب آرژانتين قرار است در 20 آوريل آينده با حضور رئيس جمهور آرژانتين و سپس در 21 آوريل توسط يوسا افتتاح شود چراكه «ماريو بارگاس يوسا» از اصلي‌ترين منتقدان رئيس جمهور آرژانتين است.

آخرين تصاوير

 • IMG_1301.JPG
 • IMG_1346.JPG
 • IMG_1427.JPG
 • IMG_1516.JPG
 • IMG_1243.JPG
 • IMG_1201.JPG
 • IMG_1540.JPG
 • IMG_1243.JPG
 • 16676.jpg
 • ResizeofzohreAshoora.jpg

آخرین کتاب

 • • اثر سرشار در باره ادبیات داستانی پس از انقلاب، پژوهش برگزیده شد
 • برترين هاي جشنواره پژوهش فرهنگي سال معرفي شدند
  برنامه پاياني دوازدهمين جشنواره پژوهش فرهنگي سال با معرفي 15 اثر برگزيده در محورهاي چهارگانه فرهنگي پژوهشي برگزار شد.
  به گزارش خبرنگارفرهنگي «خبرگزاري دانشجو»، اين مراسم با حضور سيد محمد حسيني، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و جمعي از محققان حوزه و دانشگاه در تالار وحدت برگزار شد.

  برترين هاي جشنواره پژوهش فرهنگي سال با دريافت جايزه، تنديس و لوح سپاس، مورد قدرداني قرار گرفتند.

  در محور فرهنگ، دين و مذهب، رتبه اول به كتاب جريان شناسي ضد فرهنگ ها و جريان شناسي فكري ايران معاصر نوشته حجت الاسلام، عبدالحسين خسروپناه و رتبه دوم به كتاب هشت جلدي نقد و بررسي جنبش هاي نوظهور معنوي اثر حجت الاسلام محمد تقي فعالي تعلق گرفت.

  كتاب هاي بيداري و بين الملل اسلامي با مروري بر نقش داعيان قرآني در دو سده اخير و حمل قرآن، پژوهشي در روش شناسي تعليم و تحفيظ قرآن مجيد تاليف ابوالفضل خوش منش و كتاب رويارويي غرب معاصر با جهان اسلام نوشته ابراهيم متقي نيز به طور مشترك، رتبه سوم اين بخش را به دست آوردند.

  كتاب ساختار گزاره هاي اخلاقي قرآن، نوشته صديقه مهدوي كني نيز در اين بخش جشنواره مورد تقدير قرار گرفت.

  در محور فرهنگ، سياستگذاري و آينده نگري فرهنگي نيز رتبه اول به كتاب اخلاق سازماني اثر احد فرامرز قراملكي، رتبه دوم به طرح پژوهشي، مباني علمي و حقوقي پيش نويس لايحه قانون تبليغات بازرگاني، نوشته محسن اسماعيلي اختصاص يافت و هيچ اثري موفق به دريافت رتبه سوم اين بخش نشد.

  كتاب مباني و الگوي مهندسي فرهنگي تاليف حجت الاسلام عليرضا پيروزمند نيز عنوان شايسته تقدير در اين بخش رقابتي را به دست آورد.

  طرح پژوهشي فراتحليل مطالعات انجام شده در حوزه تهاجم فرهنگي اثر احمد رمضاني فرخد، فرهنگ پسوند در زبان فارسي‌ نوشته علي رواقي و كتاب ادبيات داستاني ايران در دوران پس از انقلاب اسلامي نوشته محمدرضا سرشار نيز به ترتيب رتبه هاي اول تا سوم در محور فرهنگ، زبان و هويت ايراني اين جشنواره را كسب كردند.

  كتاب بررسي ريشه شناختي افعال در زبان فارسي نوشته يدالله منصوري و جميله حسن زاده نيز به عنوان اثر شايسته تقدير در اين بخش از جشنواره، دست يافت.

  در محور فرهنگ، هنر و ارتباطات نيز جايزه اول به پايان نامه دكتري بازنمايي فرهنگي در مجلات عامه پسند، بررسي تحول گفتمان فرهنگي مجلات عامه پسند در ايران' اثر نادر منصور كيايي اهدا شد.

  طرح پژوهشي بازنمايي ايران و اسلام در 10 فيلم سينمايي برجسته خارجي با تمركز بر هاليوود نوشته عبدالله بيچرانلو و كتاب جنگ نرم در فضاي رسانه و سايبر تاليف مهسا ماه پيشانيان نيز به عنوان دارندگان رتبه هاي دوم و سوم اين بخش، معرفي شدند.

  دوازدهمين جشنواره پژوهش فرهنگي سال به همت پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، ترتيب يافت و آثار برگزيده از ميان 335 اثر ارسالي به دبيرخانه جشنواره، انتخاب و معرفي شدند./انتهاي پيام/


چاپ دوم "الفبای قصه نویسی"


88/11/10 - 09:41

الفباي قصه‌نويسي
خبرگزاري فارس: محمدرضا سرشار در كتاب "الفباي قصه‌نويسي " درصد است تا مخاطبان با الگوي صحيح قصه‌نويسي آشنا شوند.
داستان‌نويسي در ايران در طول يك صد سال اخير فراز و نشيب زيادي داشته است به نحوي كه در ابتدا ساختاري ساده شبيه به حكايت هايي قديمي داشته است كه بعدها با آشنايي ايرانيان با غرب شيوه داستان‌نويسي غربي نيز در ايران رواج يافت و محمدعلي جمالزاده را پدر داستان‌نويسي ايران خواندند. با اين حال با گذشت نزديك به يك قرن از ورود داستان‌نويسي غربي در ايران هنوز اختلاف‌نظرهاي زيادي پيرامون شيوه آموزش اين موضوع باقي است.
به همين دليل است كه محمدرضا سرشار در جلد دوم كتاب "الفباي قصه‌نويسي " گفتار خود را با توضيح حكايت شروع مي كند، قصه داستان را توضيح مي‌دهد ، پيرنگ و ساختمان داستان را به صورت مشروح به خواننده آموزش مي‌دهد. نويسنده كتاب براي باورپذير شدن مطالبش مصاديقي را نيز به خواننده نشان مي دهد و مثالي از استفان كينگ را براي مخاطب مي آورد و در اين زمينه يك داستان را نيز از اين نو?سنده انتخاب كرده به صورت فني به نقد و بررسي آن مي پردازد.
محمدرضا سرشار در مقدمه اين كتاب مي نويسد"
" در قرن معاصر و به خصوص سال‌هاي اخير در آثار برخي از نويسندگان غربي نوعي گرايش به گونه‌اي از داستان كه شباهت‌هايي قابل توجه به حكايت خود ما دارد مشاهده مي‌شود. به عنوان مثال برخي آثار كوتاه منتشره از فرانتس كافكا يا با تفاوت‌هايي هر يك از جنبه‌هايي به حكايت شبيه هستند."
كتاب "الفباي قصه‌نويسي " را انتشارت پيام‌آزادي در 2000 نسخه منتشر كرده است.

ارسال نظر