آخرین خبر

 • • کتابهای سرشار در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران امسال
 • چهارشنبه 23 فروردینماه 91


  1.هیاهو برای هیچ.
  أ‌. این کتاب، نقد و بررسی "خشم و هیاهو"؛ اثر ویلیام فالکنر، و برنده جایزه نوبل ادبی است.ناشر کتاب مذکور، کانون اندیشه جوان است. نقد مذکور که پیش تر در چهار شماره پیاپی یک ماهنامه ادبی به چاپ رسید ، به عنوان نقد برگزیده مطبوعاتی سال 1386 انتخاب شد.
  2.کک به تنور.
  این اثر، بازنگاری یک داستان مشهور و محبوب قدیمی عامیانه است، که در قطع خشتی، به صورت مصور رنگی - با نقاشیهای علی عامه کن - به چاپ می رسد. ناشر این کتاب، انتشارات سروش - وابسته به صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران - است.(این ناشر، در سه سال اخیر، کتابهای "پیامبری که دوست بچه ها بود" و"نگو نمی توانم" را از همین نویسنده، برای کودکان منتشر کرده است.)
  3.نقد داستانهای کوتاه صادق هدایت(دو مجلد).
  کتاب دو مجلدی مذکور که جمعا بالغ بر 600 صفحه است، نقد و بررسی تفصیلی کلیه داستانهای کوتاه - اعم از ترجمه و تالیف - و نوشته های پراکنده صادق هدایت را دربرمی گیرد.
  این نقدها، جمعی است؛ و ابتدا به صورت شفاهی، در حلقه نقد گروه ادبیات اندیشه پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی صورت گرفته، و سپس مکتوب شده است.اعضای شرکت کننده در این جلسات - به تناوب - عبارت اند از محمد رضا سرشار، دکتر محسن پرویز، شهریار زرشناس، محسن مؤمنی شریف و ....
  سرشار، علاوه بر حضور در این حلقه ها به عنوان منتقد، ویراستاری و تنظیم این مجموعه ها را نیز انجام داده؛ و کتابهای مذکور، به همت او به دست چاپ سپرده شده است.
  ناشر این اثر نیز کانون اندیشه جوان است.(گفتنی است: پیش از این، سه کتاب جنجالی "راز شهرت صادق هدایت"، "حقیقت بوف کور"، "داش آکل، حواشی و تبعات"، به قلم محمد رضا سرشار، از سوی همین ناشر منتشر شده و به چاپهای متعدد رسیده است. با انتشار این کتاب دو مجلدی، مجموعه نقد کلیه آثار داستانی هدایت، توسط کانون اندیشه جوان، کامل می شود.)
  4. ادبیات داستانی ایران، پس از انقلاب اسلامی.
  این کتاب، حاصل سالها مطالعه، پژوهش، نقد، تدریس، تامل و قلمزنی مؤلف در این زمینه هاست. کتاب مذکور، نقد، بررسی و تحقیقی حجیم، پردامنه و همه جانبه در باره ادبیات داستانی پس از انقلاب در کشور - اعم از داستان، نقد داستان، ترجمه اثار داستانی از زبانهای دیگر به فارسی و از فارسی به زبانهای دیگر، پژوهشها و مباحث نظری در این زمینه، نشریات ادبی، جوایز ادبی و دیگر مباحث مربوط به این رشته - با نگاهی به وضعیت همین مقوله ها در قبل از انقلاب - از ابتدای مشروطه به بعد - است. استناد مطالب به آمار و ارقام و اسناد متعدد و اقوال گوناگون صاحبنظران - متعلق به گرایشهای ادبی و فکری مختلف - از این کتاب، مجموعه ای ساخته است، که می تواند خلاهای اطلاعاتی و تحلیلی بسیاری را در این زمینه ها پر کند؛ و منبع و ماخذی مطمئن برای پژوهشگران، مدرسان، منتقدان، نویسندگان و دیگر علاقه مندان ادبیات داستانی باشد.
  کتاب مذکور، پیش از چاپ و انتشار، از سوی پژوهشگاه فرهنگ و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، به عنوان یکی از پژوهشهای برتر سال 1389 معرفی شد و مورد تقدیر قرار گرفت. همچنین، یکی از بخشهای آن که در ماهنامه ای ادبی به چاپ رسیده بود، در جشنواره مطبوعات سال 1387،به عنوان نقد ادبی برگزیده سال انتخاب و معرفی شد.
  ناشر این کتاب، پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی است.
  5. جلوه هایی از ادبیات داستانی سیاسی پس از انقلاب .
  این کتاب، نقدهایی متعدد بر رمانها و داستاهنای بلند و کوتاه داخلی و خارجی معاصر است. از جمله این آثار می توان به "جزیره سرگردانی" و "ساربان سرگردان"، از سیمین دانشور - همراه با زندگینامه کوتاه او - ، "بهشت خاکستری"، از عطاءالله مهاجرانی، "شهری که زیر درختان سدر مرد"، از خسرو حمزوی، ... اشاره کرد.
  ناشر این کتاب، انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی است

آخرين نظرات خوانندگان

 • مدیر: سلام. خدا را شکر و از سرکار تشکر می کنم.متاسفانه ادامه
 • ناهید فروتن: سلام من بیشتر قسمت های نمایشنامه ی از سرزمین نور ادامه

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • نقد آثار و زندگی نامه سیمین دانشور در منشورات جدید مركز اسناد انقلاب اسلامی


 • تهران - موسسه فرهنگی هنری و انتشارات مركز اسناد انقلاب اسلامی ، به زودی كتابی در حوزه نقد داستانهای ادبی آثار و زندگی نامه سیمین دانشور را منتشر خواهد كرد.
  نقد آثار و زندگی نامه سیمین دانشور در منشورات جدید مركز اسناد انقلاب اسلامی

  به گزارش ایرنا، نویسنده این كتاب محمدرضا سرشار (رضا رهگذر) تاكنون چند نمونه از داستانهای ایرانی و خارجی را مورد بررسی و نقد قرار داده است. در این مجموعه ، آثاری از نویسندگان بزرگی همچون 'سیمین دانشور' و 'لئون تولستوی' به چشم می خورد.

  سرشار در این كتاب ، دو رمان 'جزیره سرگردانی' و 'ساربان سرگردان' ، از آخرین نوشته های 'سیمین دانشور' را مورد تحلیل و نقد قرار داده است.

  'جلوه هایی از ادبیات سیاسی' ، به قلم محمدرضا سرشار نیز به زودی به همت موسسه فرهنگی هنری و انتشارات چاپ خواهد شد.

  در این كتاب بخشی از زندگی نامه سیمین دانشور آمده است.


انتشار چاپ پنجم مجموعه پانزده مجلدی «از سرزمین نور» از محمد رضا سرشار در مجموع شمارگان 492000 نسخه

پنجمین چاپ مجموعه پانزده مجلدی "از سرزمین نور" نوشته محمد رضا سرشار،منتشر شد.

این مجموعه که مخاطب آن نوجوانان هستند،در هر مجلد به فرازی از زندگی رسول گرامی اسلام پرداخته است.قالب نوشته ها داستان است و جدا از نام کلی مجموعه که "از سرزمین نور"است،هر مجلد نیز عنوان ویِژه خود را دارد.این عناوین به ترتیب عبارت اند از:داستان زمزم(داسنان زندگی نیای پیامبر)،آنچه خدای کعبه اراده کند(داستان زندگی پدر پیامبر)،و ان ستاره که دنباله دار می آید(داستان تولد پیامبر)،یتیم نظر کرده(داستان خردسالی پیامبر)،آن قصه که در کتابها آمده بود(داستان دیدار عبدالمطلب با شاه یمن)،با من سخن بگو مادر(داستان زندگی مادر پیامبر)،ماجرای سپاه فیل(داستان حمله ابرهه به مکه)،آن پدر بزرگ دوست داشتنی(پایان کار عبدالمطلب)،سفر دراز شام(داستان نوجوانی پیامبر)،خورشیدی در خانه خدیجه(داستان جوانی پیامبر)،داستان سیل آن سال(داستان جوانی پیامبر)، شب رویش غنچه نور(داستان بعثت پیامبر)،ای جامه بر سر کشیده،برخیز(داستان بعثت پیامبر)،روزگار دراز رنج(از دعوت آشکار تا آغاز هجرت به حبشه)،روزنه ای به رهایی(داستان هجرت حبشه).

چاپ اول این مجموعه به وسیله کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و چهار چاپ بعدی آن توسط انتشارات پیام آزادی صورت گرقته است.شمارگان چاپ پنجم هر یک از مجلدات این مجموعه 2500 نسخه،مجموع شمارگان هر یک از مجلدات تا کنوون34600 نسخه و جمع کل شمارگان همه مجلدات مجموعه 492000 نسخه است.

مجلدات این مجموعه در قطع وزیری کوتاه با تصاویر دو رنگ،کار محمد حسین صلواتیان زینت یافته،و قیمت کل دوره، 10550 تومان است.تلفن مرکز پخش:33936294 است.

قابل ذکر است،این مجموعه به صورت یک جا یا تک مجلد ،موفق به در یافت جوایزی از دومین جشنواره قصه های قرآنی،ائمه ،معصومین و پیامبرن،جشنواره کتاب کودک و نوجوان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان،کتاب سال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،مجله سلام بچه ها،انجمن فرهنگی ناشران کتاب کودک و نوجوان،و جشنواره کتاب شهید حبیب غنی پور شده است.همچنین متن این مجموعه در دهه 1370 در طول دو سال(ساعت 5/8 صبحهای جمعه )به صورت روایت نمایش از صدای جمهوری اسلامی ایران پخش شد و سپس با ترجمه به چند زبان از شبکه های برون مرزی صدا نیز به همان صورت روایت نمایش پخش گردید و مورد استقبال مخاطبان واقع شد.اضافه آنکه دست اندر کاران این مجموعه - خاصه نویسنده آن،ضمن شرفیابی به حضور مقام معظم رهبری،مورد تقدیر ویژه معظم له واقع شدند.

2 نظر

سلام من بیشتر قسمت های نمایشنامه ی از سرزمین نور را از رادیو شنیده ام و اگر بگویم بیشتر علاقه ی من به پیامبر(ص) را این برنامه به وجود آورده بی راه نگفته ام و اکنون میخواهم این مجموعه ی صوتی را برای فرزندانم تهیه کنم لطفا مرا راهنمایی کنید. ممنون. فروتن 35 ساله از رشت

ارسال نظر