آخرین خبر

 • • افتتاح حوزه هنري كودك و نوجوان
 • دوشنبه 07 اسفندماه 91

  حوزه هنري كودك و نوجوان فردا در حالي افتتاح مي شود كه قرار است در اموري همچون توليد كتاب، فيلم، بازي هاي رايانه اي، انيميشن و اسباب بازي فعاليت كند و بودجه اين مركز جديد هم از حوزه هنري تامين مي شود.
  به گزارش جام جم، نشست رسانه اي آيين تاسيس حوزه هنري كودك و نوجوان روز گذشته با حضور محمد حمزه زاده معاون هنري حوزه هنري و محمد سرشار رئيس حوزه هنري استان تهران برگزار شد.
  حمزه زاده در اين نشست گفت: حدود 20 ميليون نفر از جمعيت كشور را افراد زير 17 سال تشكيل مي دهند كه 28 درصد جمعيت كل كشور مي شود. ما در زمينه هاي فرهنگي براي اين جمعيت بي برنامه هستيم. با نگاهي به كتاب ها، اسباب بازي ها، انيميشن ها، فيلم ها و بازي هاي رايانه اي اين جمعيت متوجه مي شويم زمين مناسبي را در اختيار غربي ها قرار داديم كه هرچه دلشان مي خواهد در آن مي كارند و برداشت مي كنند.
  او افزود: نهادي مثل حوزه هنري كه وظيفه اش ترويج اهداف و آرمان هاي انقلابي است نمي تواند به اين مخاطب بي اعتنا باشد. بررسي ها نشان مي دهد در طول اين 30 سال فعاليت حوزه هنري كارهاي زيادي در زمينه ادبيات كودك و نوجوان در حوزه هنري انجام گرفته است.
  حمزه زاده ادامه داد: حوزه هنري با تاسيس يك سازمان وابسته با عنوان حوزه هنري كودك و نوجوان، فعاليت هاي خود را در زمينه توليد محتوا و محصول در زمينه هاي اسباب بازي، انيميشن، بازي هاي رايانه اي و كتاب و موسيقي و تئاتر سازماندهي مي كند.
  به گفته معاون هنري حوزه هنري، موضوعات انقلاب اسلامي و دفاع مقدس و نيز سبك خانواده ايراني ـ اسلامي و چگونگي زندگي كودك در اين خانواده، از اولويت هاي موضوعي كار در اين مركز است.
  در ادامه محمد سرشار نيز گفت: اتفاقي كه قرار است رخ دهد اين است كه در ابتداي حلقه توليد اثر براي كودكان و نوجوانان يك ذائقه سنجي صورت گيرد و بر اساس آن براي توليد محتوا تلاش شود. در حلقه آخر نيز تلاش شود بازارهاي جديدي براي كودكان و نوجوانان ايجاد شود.
  در ادامه اين نشست خبري، خبرنگاران به طرح پرسش هاي خود پرداختند. حمزه زاده در پاسخ به خبرنگار جام جم درباره رئيس و تشكيلات حوزه هنري كودك و نوجوان گفت: اكنون حوزه هنري كودك و نوجوان به رياست محمد سرشار در حوزه هنري استان تهران افتتاح مي شود.
  به گفته او، از اين به بعد هر كدام از بخش ها و مراكز حوزه هنري كه بخش كودك و نوجوان دارد، به عنوان بخش هاي حوزه هنري كودك و نوجوان فعاليت مي كند و مراكزي هم كه بخش كودك و نوجوان ندارد، راه اندازي خواهد شد.
  در پايان اين نشست عنوان شد حوزه هنري كودك و نوجوان روز سه شنبه هشتم اسفند همزمان با روز ملي تربيت اسلامي افتتاح مي شود.

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • «خواب های خوش نوجوانی» با محمدرضا سرشار تعبیر می شود
 • خبرگزاری فارس: «خواب های خوش نوجوانی» جدیدترین کتاب محمدرضا سرشار است که وی 60 عنوان از خواب های جذاب نوجوانان را در قالب یک مجلد گردآوری کرده است.

  به گزارش خبرگزاری فارس، محمدرضا سرشار نویسنده و منتقد ادبیات داستانی درباره کتاب «خواب های خوش نوجوانی» گفت: هشت سال پیش زمانی که سردبیر یک مجله نوجوان بودم مسابقه ای را برای مخاطبان طرح کردم و از نوجوانان خواستم خواب های جالب خود را با جزییات و زمان دیدن به صورت نوشته روایت کنند.
  وی افزود: حاصل مسابقه طراحی شده دریافت تعداد زیادی نامه بود که از میان آن ها بیش از 60 نامه قابل چاپ شناخته شد و البته همان زمان نیز به تدریج در شماره های مختلف آن مجله به چاپ رسید.
  سرشار با بیان این که «خواب های خوش نوجوانی» شامل بیش از 60 خواب نوجوانان به روایت خودشان است، گفت: من در این روایت ها فقط ویرایش رسم الخطی انجام داده ام و اگر غلط فاحشی وجود داشت اصلاح کردم و اصل نگارش، نثر و زبان خواب ها متعلق به خودِ نوجوانان است.
  این منتقد ادبی در ادامه افزود: سال ها بود که می خواستم این مجموعه را تنظیم و چاپ کنم که امسال توفیق آن فراهم شد و انتشارات «سوره مهر» انتشار آن را در قالب کتابی با عنوان «خواب های خوش نوجوانی» بر عهده گرفت.
  سرشار ادامه داد: البته نوجوانانی که خواب هایشان را برای من فرستادند الان در سن جوانی هستند اما این کتاب در کنار مخاطبان نوجوان خود برای والدین، اولیا و مربیان تربیتی و حتی روان پزشکان مفید خواهد بود چراکه از طریق آن از یکی از عوالم کاملا خصوصی نوجوانان آگاه می شوند.
  رییس هیات مدیره انجمن قلم ایران در بخش دیگری از صحبت های خود درباره نوع روایات «خواب های خوش نوجوانی» توضیح داد: معمولا خواب ها به سه دسته رویاهای صادقه «که مختص انبیاء و اولیاء و البته گاهی انسان های معمولی می شود»، خواب هایی که بازتاب مسائل روز و درگیری های ذهنی است و خواب های بی پایه و اساس (آشفته) تقسیم می شوند. اغلب خواب های منتشر شده در این کتاب از نوع دوم و درگیری های ذهنی نوجوانان است.
  وی در پایان گفت: این خواب ها نشان می دهد در ذهن نوجوانان چه می گذرد و از سویی بسیاری از آن ها از لحاظ وجود جنبه های تخیلی همچون داستان جذاب هستند.


در باره "آنک آن یتیم نظر کرده"/ وبلاگ کران/ محمدجواد حاجی علیخانی

آنک آن یتیم نظر کرده یک رمان خوب نوشته ی محمدرضا سرشار(رهگذر) درباره ی زندگی پیامبر-از تولد تا هنگام هجرت حبشه- است.رمانی است تالیفی که تاریخ زندگی پیامبر را-هرچند کمی ناقص- به همراه دارد.زبان کتاب بسیار زیبا و شاعرانه است، آن طور که کتاب با خود می بردت! این کتاب را چندوقت پیش خوانده بودم اما به مناسبت شهادت پیامبر امروز گذاشتمش. پیامبری که ما او را نمی شناسیم؛ پیامبر حسن خلق؛ پیامبر امین. او که بیشتر از آن که زبان باشد٬برای مردم گوش بود و این گونه هدایت می کرد :«قل اذن خیر لکم».
و خلاصه کتاب بسیار زیباست!

ارسال نظر