آخرین خبر

 • • به مناسبت آغاز هفته وحدت: معرفی کتاب «آنک آن یتیم نظر کرده» در برنامه چراغستان رادیو ایران
 • شنبه 13 دیماه 93

  رادیو ایران به منظور ترویج فرهنگ کتاب و کتاب خوانی، روزهای یکشنبه، سه شنبه و پنج شنبه؛ برنامه ای را با عنوان «چراغستان»، تقدیم علاقمندان می کند.

  این برنامه که از بخش ها و آیتم های متنوعی تشکیل شده است؛ این هفته در بخشی، کتابی را با عنوان «آن یتیم نظرکرده»، نوشته محمدرضا سرشار (رضا رهگذر)، معرفی می کند.

  توضیح درباره آیات قرآنی با مضمون کتاب و قلم در قالب نمایش، از دیگر بخش های برنامه «چراغستان» را تشکیل می دهد.

  برنامه ی «چراغستان»، روز یکشنبه چهاردهم دی، ساعت 12:45، بر روی موج اف ام ردیف 90 مگاهرتز و ای ام ردیف 900 کیلوهرتز؛ به تهیه کنندگی «زهرا فقیه میرزایی» و «محمد محسن رفیعی»، از رادیو ایران پخش می شود.

آخرين نظرات خوانندگان

 • مهدی کرد فیروزجایی: با سلام و عرض تبریک به مناسبت میلاد با سعادت ادامه
 • کتابدار کتابخانه عمومی آیت الله خامنه ای: جناب آقای سرشار ضمن عرض سلام و تبریک هفته وحدت. ادامه
 • کتابدار کتابخانه عمومی آیت الله خامنه ای: جناب آقای سرشار ضمن عرض سلام و تبریک هفته وحدت. ادامه

آخرین کتاب

 • • رمانی از زندگی پیامبر(ص) به قلم محمد رضا سرشار
 • چاپ هشتم رمان «آنک آن یتیم نظر کرده» که به قلم محمدرضا سرشار نگاشته شده در مورد زندگی پیامبر(ص) است که توسط سوره مهر در آستانه سالروز وفات نبی مکرم اسلام به علاقه مندان کتاب معرفی می‌شود.

  به گزارش پایگاه خبری سوره مهر، سرشار درباره انگیزه خود برای نوشتن نسخه نوجوانانه این اثر گفت: «فکر نوشتن از سرزمین نور از سال 1359 در ذهن من افتاد. اولین موجبش این بود که می‌‌دیدم هیچ کتاب داستانی ارزشمندی در مورد زندگی پیامبر(ص) برای نوجوانان ما منتشر نشده است.دوم اینکه میدانستم که اگر چنین کاری صورت بگیرد، در نگاه خواننده‌ی نوجوانان این اثر نسبت به دین‌‌شان یک تحول اساسی مثبت به وجود خواهد آمد. ضمن آنکه زندگی پیامبر ما آنقدر و پرکشش است که جدا از جنبه‌ی الهی و دینی آن، به خودی خود، می‌‌تواند موضوع یک داستان بسیار جذاب و پرهیجان باشد. به شرط آنکه این موضوع، در دست یک نویسنده، به معنی درست کلمه، قرار بگیرد. و البته، طمعِ بردن ثواب و اجرا آخرتی نیز، در این کار بی‌‌تاثیر نبود».

  این کتاب که پیش از این، توسط انتشاراتی دیگری منتشر می شد، سرانجام پس از حدود دو سال وقفه در تجدید چاپ و نایاب بودن ، به وسیله انتشارات سوره مهر، به چاپ هشتم خود (اول سوره مهر) رسید و به بازار نشر عرضه شد.«آنک آن یتیم نظر کرده» پیش از انتشار به صورت کتاب، در قالب یک برنامه روایت - نمایشی رادیویی با عنوان «از سرزمین نور»، صبحهای جمعه, از ساعت 8 تا 8:30 از شبکه سراسری صدای جمهوری اسلامی پخش می شد، و طی بالغ بر 70 برنامه، توانست نظرات بسیاری از مخاطبان، و در راس آنها مقام معظم رهبری را به خود جلب کند.

  این اثر، پس از چاپ به صورت کتاب در دو قالب ویژه نوجوانان و بزرگسالان موفق به دریافت جوایز معتبری از سوی جشنواره های کشوری قرار گرفت. که از آن جمله می توان به عنوان اثر برگزیده دومین جشنواره قصه های قرآنی، پیامبران و ائمه» (مربوط به بررسی کتابهای ده سال سالهای 1374 تا 1384) برای آن اشاره کرد؛ که خود منجر به برگزاری مراسمی مستقل و با شکوه - با همکاری صدا و سیمای جمهوری اسلامی - برای تجلیل از نویسنده کتاب در سال 1384 شد.

  بعدها با ترجمه به زبانهای عربی، انگلیسی، اردو، ترکی استانبولی - به همت حوزه هنری - و چاپ مجلد اول ترجمه عربی آن در لبنان توسط انتشارات دارالتراث العربی و رونمایی از این ترجمه در کویت و ورود به بازارهای کتاب عربی همچون عراق، مورد استقبال مخاطبان عرب زبان نیز واقع شد. همچنین چاپ ترکی استانبولی این اثر به تازگی توسط حسن علیمی بکتاش ترجمه و منتشر شده است.


گزارشی از نشست نقد و بررسی «آنک آن یتیم نظرکرده»/ محمدحسین حیدری فرد (کتابدار کتابخانه آیت الله خامنه ای قم)

نخستین نشست «نقد کتاب»  سرانجام به همتِ جناب آقای دکتر جباری، مدیر کل کتابخانه های عمومی استان قم، روز پنج شنبه 11 دی ماه برگزار شد.

در روزی که مصادف با اول ژانویه بود و جهانیان آغاز سال نو میلادی را به شادی می نگریستند، اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم معرفی و نقد رمانی را به نظاره نشست که به پنج زبان زنده دنیا ترجمه شده است.

کتابداران کتابخانه های عمومی و علاقه مندان به کتاب و کتاب خوانی در آستانه هفته وحدت در نشستی با حضور دکتر محسن پرویز، عضو شورای مهندسی فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی، کتاب «آنک آن یتیم نظر کرده» نوشته استاد محمدرضا سرشار (رضا رهگذر) را نقد و بررسی کردند.

انبوه مشتاقان و شیفتگان «نبیِ یتیمِ مکیِ قریشیِ هاشمی» روز پنج شنبه حدود  ساعت 15 در سالن غدیر کتابخانه آیت الله العظمی خامنه ای (مد ظله) گرد هم آمدند؛ و جلسهنقد کتاب «آنک آن یتیم نظر کرده» با سخنرانی دکتر جباریآغاز شد.

مدیر کل کتابخانه های عمومی استان قم ضمن خیر مقدم به مهمانان، از برگزاری نخستین نشست از سلسله نشست های نقد کتاب از سوی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم ابراز خرسندی کردند و اظهار داشتندکه ان شاء الله این جلسات تداوم پیدا کند.

 سپس محمد رضا سرشار از سالهای دور گفت؛ از دورانی که با خواندن کتابی در باره پیامبر تحت تأثیر آن قرار گرفت،کتابی که اگرچه از لحاظ محتوایی مبتنی بر روایت هایی ضعیف بود اما از جهت ساختاری ارزشمند محسوب می شد؛ و از این که چطور کتابِ مذکور، قلب رهگذر را، سرشار از شور و عشق و محبت به ساحت مقدس پیامبر اعظم نمود و همین امر سبب شد که درباره  حضرتش نوشتن را آغاز کند.

کتاب «آنک آن یتیم نظر کرده» پیش از انتشار، در قالب یک برنامه رادیویی با عنوان «از سرزمین نور»، صبحهای جمعه، از شبکه سراسری صدای جمهوری اسلامی پخش می شد و توانسته بود نظرات بسیاری از مخاطبان، و در رأس آنها مقام معظم رهبری را به خود جلب کند.

این اثر که چاپ هشتم آن توسط انتشارات سوره مهر منتشر شده است پس از چاپ به صورت کتاب، در دو قالب ویژه نوجوانان و بزرگسالان، موفق به دریافت جوایز معتبری از سوی جشنواره های کشوری قرار گرفت که از آن جمله می توان به‌عنوان اثر برگزیده دومین جشنواره قصه های قرآنی، «پیامبران و ائمه ـ علیهم السلام ـ و صحابه(مربوط به بررسی کتابهای ده سال سالهای ۱۳۷۴ تا ۱۳۸۴)اشاره کرد که  منجر به برگزاری مراسمی مستقل و با شکوه - با همکاری صدا و سیمای جمهوری اسلامی - برای تجلیل از نویسنده کتاب در سال ۱۳۸۴شد. این کتاب بعدها به زبانهای انگلیسی، اردو و ترکی- استانبولی ترجمه شد و برگردان عربی آن مورد استقبال مخاطبان عرب زبان قرار گرفت.

در این نشست دکتر محسن پرویز در مقام منتقد به ایراد سخنرانی پرداختند. ایشان نقد را از دو منظر مورد توجه دانستند: 1) منظر فنی و جزئی نگری و 2) از نظر بررسی اجمالی و آشنا ساختن مخاطبان با محتوای کتاب.

 دکتر پرویز تأکید داشتند با توجه به این که در جمع کتابداران استان قم هستند نقد خود را به منظر دوم معطوف خواهندکرد. ایشان افزودند هدف از این نقد این است که یاد بگیریم چگونه بنویسیم و  چطور کتاب خوانده شده را به دیگران معرفی کنیم.ایشان در ادامه سخنان خود به این نکته اشاره داشتند که نوشتن داستان های تاریخی- مذهبی کار بسیار دشوار و سختی است و هنر و تخیل قوی نویسنده را می طلبد چرا که در داستان های تاریخی- مذهبی بر خلاف رمان های آزاد محدودیت وجود دارد و اگر نویسنده از توانایی لازم برخوردار نباشد جذابیت کار از بین خواهد رفت. وی سپس به دو عاملی که به رمان های تاریخی - مذهبی آسیب جدی وارد می کند اشاره کردند: 1) باز نویسی: این که رمان های تاریخی - مذهبی صرفا شکل بازنویسی و کپی برادری پیدا نموده و هیچ گونه نوآوری در ادبیات نداشته و فقط به جمع آوری مطالب بپردازد 2) پیش داوری: قضاوت عجولانه و از پیش تعیین شده درباره مباحث مذهبی.

نخستین نشست « نقد کتاب» اداره کل کتابخانه های عمومی قم با پرسش های حاضرین در جلسه و پاسخ های نویسنده کتاب، به کار خود پایان داد. همچنین شرکت کنندگان به قید قرعه جوایزی را  از آقای محمد رضا سرشار دریافت کردند.

 این نوشته را به قصد تیمن و تبرک با صفحه آغازین کتاب «آنک آن یتیم نظر کرده به پایان می بریم:

- زمزم را حفر کن.

- زمزم چیست؟

- آنی که آبش نه می گندد و نه کاستی و پایان می پذیرد. آن را بکن و انبوه حاجیان را سیراب کن!

- کجاست؟...کجاست؟... از محل آن مرا باخبر سازید!

- در حرم است. جای آن از خون و سرگین پوشیده است.

-  نشانه های بیشتر...؛ از آن به من نشانه هایی بیشتر بدهید!

-  محل لانه های موران. آنجا که کلاغی سیاه و سپید نوک بر زمین میکوبد.

-  من....

شبحِ سپید پوش پیچیده در حریم مه، ناپدیدگشته بود. به همان سبکی ابر و لطافت آب و فراری نسیم که آمده بود. در همان فاصله و با همان ابهام ایستاده بود؛ با همان صَلابت آمیخته به لطف سخن گفته بود؛ و پیش از آنکه او را رخصت پرسشی بیشتر دهد، در آن فضای عطرآگین آسمانی ناپدید شده بود.

شبی تابستانی بود. در حیاط خانه بر تخت خفته بودیم که با صدایی بیدار شدم: عبدالمطلب در خواب نجوا می کرد. چهره اش را که در نور مهتاب دیدم، غرقه در عرق بود. سپس شروع به لرزیدن کرد. گمان بردم که تبدار و بیمار است. آرام او را از خواب بیدار کردم.

محمدحسین حیدری فرد

کتابدار کتابخانه حضرت آیت الله خامنه ای (مدظله) قم

 

3 نظر

جناب آقای سرشار ضمن عرض سلام و تبریک هفته وحدت. از اینکه دعوت کتابدارن قم را پذیرفتیذ بسیار سپاسگزارم جناب آقای حیدری با سلام. بسیار زیبا و منظم حق مطلب را ادا نمودید
از ذوق و هنر فرهنگی جناب آقای دکترجباری هم بابت تشکیل جلسات اینچنینی که مرتبط با کتابخانه ها و کتابداران است تشکر می نمایم به ویژه که این کار در ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی می تواند تاثیر بسزا و مقبتی داشته باشد

جناب آقای سرشار ضمن عرض سلام و تبریک هفته وحدت. از اینکه دعوت کتابدارن را پذیرفتیذ بسیار سپاسگزارم جناب آقای حیدری با سلام بسیار زیبا و منظم حق مطلب را ادا نمودید
از ذوق و هنر فرهنگی جناب آقای دکترجباری هم بابت تشکیل جلسات اینچنینی که مرتبط با کتابخانه ها و کتابداران است تشکر می نمایم به ویژه که این کار در ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی می تواند تاثیر بسزا و مقبتی داشته باشد

با سلام و عرض تبریک به مناسبت میلاد با سعادت رسول گرامی اسلام، خدمت استاد ارجمند.جلسه مفید و پر باری بود، إنشاءألله ادامه یابد.

ارسال نظر