آخرین خبر

 • • محمدرضا سرشار ملقب به رضا رهگذر نویسنده و پ‍ژوهشگر ادبیات معاصر روای قصه‌گو برنامه «رنگین‌کمان» می‌شود.
 • چهارشنبه 21 تیرماه 91


  تلویزیون - ایسنا نوشت:

  محبوبه سمیعی زفرقندی مدیر گروه کودک و نوجوان شبکه تهران با بیان این مطلب گفت: «احیاء و ترویج سنت زیبای قصه‌گویی که در ادبیات کلاسیک و تعلیمی ما سابقه بسیار زیاد و درخشانی دارد، یکی از سیاست‌های کلی گروه کودک و نوجوان است که با صدای آشنای گوینده رادیو قصه ظهر جمعه گفته می شود.»

  سمیعی ادامه داد: «اتاق فکر و گروه کارشناسان و مشاوران برنامه «رنگین‌کمان» با برگزاری جلسات متعدد به این نتیجه رسیده‌اند که ایام ماه مبارک رمضان از بهترین ایامی است که می‌توان مخاطبان و به وی‍ژه کودکان و نوجوانان را با سنت‌های ادبی و حکایت‌های قدیمی و حتی داستان‌های معاصر آشنا کرد.»

  مدیر گروه کودک و نوجوانان شبکه تهران تصریح کرد: «بخش مربوط به قصه‌گویی رضا رهگذر در فضای سبز تپه صبا در محوطه جام جم با حضور کودکان اجرا خواهد شد. علاوه بر این صحنه‌های مهم داستان در مقابل دوربین توسط یک تصویرگر نقاشی می‌شود تا تلفیق قصه و نقاشی به همراه صدای خاطره‌ها روزهای خوش و خاطره‌انگیزی را برای کودکان و نوجوانان در ماه مبارک رمضان رقم بزند.»

  رضا رهگذر نویسنده کتاب‌های «جایزه»، «ببارد باران، نبارد باران»، «کک به تنور»، «نگو نمی‌توانم» و ... درپیشرفت ادیبات کودک و نوجوان سهم به سزا داشته است.

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • دریچه ای به دنیای نوجوانان دیروزی(نگاهی به مجموعه داستان "جایزه") • محمدرضا سرشار - کتاب جایزه شامل سه داستان کوتاه برای نوجوانان گروه‌های سنی سال‌های آخر دبستان و دوره راهنمایی تحصیلی نوشته شده است. در مجموع، داستان‌های کتاب جایزه برای مخاطبان نوجوان امروزی به منزله دریچه ای برای دیدن گوشه‌هایی از زندگی و دغدغه‌های نوجوانان دیروزی است که اکنون کمتر نشانی از آنها در پیرامون خود خواهند یافت.
    

  کتاب«جایزه» نوشته محمدرضا سرشار(رضا رهگذر) شامل سه داستان کوتاه برای نوجوانان با عناوین«ساعت طلا»،«جایزه» و«دوستان» است که برای گروه های سنی سال های آخر دبستان و دوره راهنمایی تحصیلی نوشته شده است. این کتاب از آثار موفق نویسنده برای نوجوانان محسوب می شود که تا به حال چاپ های متعددی را پشت سر گذاشته و اکنون در چاپ جدید آن(دوم توسط انتشارات سوره مهر حوزه هنری)، مجموع تیراژهای قبلی این کتاب به 29200 نسخه می رسد که در مقایسه با کتاب های مشابه آمار قابل توجهی است.

  همچنین این کتاب در دهه فجر سال 1362، به عنوان «کتاب برگزیده سال 1361» برای مقطع سنی«نوجوان» معرفی و از آن تجلیل شده است.
  داستان اول کتاب(ساعت طلا)سر گذشت دو دوست، سعید و صادق است که علاوه بر همکلاس بودن، با هم رفاقت و صمیمیتی هم دارند که باعث می شود بیشتر به هم نزدیک شوند. در یکی از روزها صادق برای مرور درس ها به خانه خانواده سعید می رود. در زمان حضور صادق ساعت طلایی سعید گم می شود و از این لحظه به بعد شک سعید به دوستش که تصور می کند او ساعتش را دزدیده است شروع می شود. طرح اصلی این داستان بر اساس یک ایده، سوءتفاهم شکل گرفته و بقیه ماجراها حول محور این موضوع می چرخد و در نهایت داستان با مشخص شدن پایان این مسئله( رفع سوء تفاهم) به پایان می رسد. انتخاب چنین طرحی جهت قصه گویی برای مخاطبان نوجوان، انتخاب هوشمندانه ای است، چرا که مسئله دوستی و سوءتفاهم در بین نوجوانان یک موضوع آشنایی است که همواره مخاطبان خاص خود را دارد. پایان داستان به یک عادت رایج در میان نوعی پرنده(کلاغ) ختم می شود که در عین برخورداری از نوعی پایان بندی مناسب داستانی، به یک مسئله آموزشی هم تکیه دارد؛ یادآوری علاقه کلاغ ها به فلز طلا که در پایان این داستان هم معلوم می شود ساعت گم شده سعید را کلاغی که در بالای درخت حیاط آنها لانه دارد برده است.«...از توفان دیگر اثری نبود...درخت کاجی که پیرترین درخت خانه هم بود، شکسته بود و قسمت بزرگی از حیاط را پوشانده بود. کنار درخت، جسد پرنده ای به چشم می خورد. سعید بی اختیار به یاد کلاغی افتاد که روی درخت کاج لانه داشت. با خودش گفت:«حیف! حیوان بیچاره حتماً مرده!» نزدیک تر رفت. یکدفعه از آنچه دید، سر جا خشکش زد. توی لانه کلاغ که حالا روی زمین افتاده بود، ساعتش مثل یک نکه طلا برق می درخشید...» ( ص 12 و 13)
  در پایان داستان ساعت طلا تاریخ آبان ماه سال 1354 درج شده است که نشان می دهد این داستان از آثار اولیه نویسنده در بخش داستان نویسی برای نوجوانان است.
  داستان دوم(جایزه) که عنوان کتاب هم از آن بر گرفته شده است، به سرگذشت یک نوجوان در ایام امتحان نهایی می پردازد که در مقطع ششم ابتدایی(نظام قدیم تحصیلی) قرار دارد.  این داستان هم طرح ساده ای دارد؛ پدری به فرزند خود قول می دهد وقتی در امتحان نهایی شاگرد اول شد برایش جایزه، دوچرخه بخرد، اما تنگناهای مالی این اجازه را به او نمی دهد و در پایان داستان پسر متوجه موقعیت پدر می شود و با نوشتن نامه ای به پدرش اطلاع می دهد که از خواستن دوچرخه منصرف شده است. شالوده اصلی این داستان نشان دادن نوع رابطه اعضای یک خانواده(بیشتر پدر و پسر) است که نوع رابطه آنها در آستانه شکل گیری یک سوءتفاهم ناخواسته است، اما با یک اتفاق(ناخواسته بیدار شدن پسر و شنیدن حرف های پدر)، این موضوع برطرف می شود. همان مسئله ای که در داستان قبلی کتاب باعث شکل گیری پیرنگ اصلی اثر شده بود(سوءتفاهم)، در این داستان به مرحله پختگی نمی رسد و در همان ابتدای شکل گیری آشکار و برطرف می شود. شخصیت نوجوان داستان، محمد وقتی به رفتار پدرش مشکوک می شود، در ذهن خود تصوراتی را پیش می کشد، اما خیلی زود با شنیدن حرف های پدرش به او ایمان می آورد و برای کمک به ذهن آشفته او دست به کار می شود.
  «...لامپ را روشن کردم و تا آنجا که می توانستم خوش خط شروع کردم به نوشتن: بابا جان!  من که دوچرخه نمی خواهم. اصلا از اول هم شما خودتان گفتید؛ وگرنه من که نمی خواستم. بابا! شما را به خدا خودتان را ناراحت نکنید. من توی قلکم نزدیک به ده تومان پول دارم. همین امروز قلکم را می شکنم...» ( ص 21)
  در پایان این داستان هم تاریخ آذر ماه سال 1359 درج شده است.
  آخرین داستان کتاب(دوستان) باز هم سرگذشت نوجوانی را روایت می کند که او این بار از ناآشنایی با محیط تازه ای که قدم گذاشته است رنج می برد. یونس، شخصیت نوجوان و اصلی این داستان به همراه خانواده از شهر شیراز به شهر تبریز مهاجرت می کند و هنگام حضور در مدرسه این شهر با فضای تازه و غریبه ای مواجه می شود که تحمل آن برایش تا حدودی دشوار است. او زبان دانش آموزان در تبریز را که ترکی است بلد نیست و همین مسئله باعث می شود به سراغ یکی از دانش آموزان(مهدی) برود که او هم اتفاقاً شیرازی است و همزبان یونس محسوب می شود. مهدی که دانش آموز بی انضباطی است باعث فرار چند روزه یونس از مدرسه می شود، اما بچه های مدرسه یونس را به سر کلاس بر می گردانند و به این وسیله دوستی آنها عمق بیشتری پیدا می کند و او به مدرسه و دوستان جدید علاقه مند می شود.
  در این داستان بر خلاف دو اثر قبلی، جغرافیای محل وقوع حوادث داستان مشخص است و شخصیت ها هم به نوعی هویت معینی دارند. از زبان آذری به عنوان بخشی از دیالوگ های داستان استفاده شده که البته نویسنده با آوردن زیر نویس معنای کلمات و جمله های آذری را در انتهای همان صفحه توضیح داده است. این داستان در ردیف آثار اقلیمی قرار می گیرد که در آن نشانه های یک داستان بومی به وضوح دیده می شود.«...وارد کلاس که شدم، همه با تعجب نگاهم کردند. پسری که معلوم بود مبصر کلاس است، به ترکی گفت:«تزه گلیپسن؟»(تازه آمدی؟) هاج و واج او را نگاه کردم. نمی فهمیدم چه می گوید. وقتی دید جواب نمی دهم، با تشر گفت:«نیه جاواب ورمیسن؟» (چرا جواب نمی دهی؟)  (ص 23 و 24)
  در انتهای این داستان هم تاریخ اخرین پاکنویسی: فروردین ماه 1360 درج شده است.
  در مجموع، داستان های کتاب جایزه برای مخاطبان نوجوان امروزی به منزله دریچه ای برای دیدن گوشه هایی از زندگی و دغدغه های نوجوانان دیروزی است که اکنون کمتر نشانی از آنها در پیرامون خود خواهند یافت. 

  منبع: سایت سازمان تبلیغات اسلامی


قلم زرین؛ چهارمین جایزه کتاب"ادبیات داستانی ایران پس از انقلاب اسلامی"، نوشته سرشار


بعد از ظهر روز چهارشنبه 14 تیر 91، در مراسم اختتامیه دهمین جشنواره قلم زرین، کتاب ادبیات داستانی ایران پس از انقلاب اسلامی، از سوی داوران گروه نقد و پژوهش این جشنواره(دکتر محسن پرویز، دکتر صابر امامی و سهیلا عبدالحسینی)، به عنوان کتاب برگزیده این بخش معرفی، و به دریافت تندیس، لوح افتخار و جایزه نقدی(معادل قیمت هشت سکه بهار آزادی) نایل آمد.
به این ترتیب، این کتاب، از بدو تالیف خود تا کنون، موفق به دریافت چهار جایزه از چهار جشنواره معتبر کشوری شده است(یکی از مقاله های این کتاب با عنوان "حرکت به سوی داستان نویسی ایرانی - اسلامی"، در جشنواره مطبوعات سال 1386، رتبه اول نقد ادبی سال 1385 را حایز و به دریافت 8،000،000 ریال و لوح افتخار نایل شد. در اسفند 1389، دستنویس کامل این کتاب، جزء برگزیدگان بخش پژوهش جشنواره پژوهش برگزیده سال 1388، از سوی پژوهشگاه فرهنگ، هنرو ارتباطات معرفی و به دریافت دو سکه بهار آزادی و امتیاز و هزینه سفر حج عمره نایل شد. سومین جایزه ٱن، مربوط به جشنواره کتاب فصل زمستان 1390(در اوایل تیر 1391) وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی(سه سکه بهار آزادی و لوح افتخار) بود). کتاب مذکور، با دریافت جایزه اصلی قلم زرین، چهارمین جایزه خود را دریافت کرد.
"ادبیات داستانی ایران پس از انقلاب اسلامی"، که در سال 1390 توسط پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی منتشر شد، 550 صفحه قطع رقعی است. این کتاب، که نگارش ان سه سال زمان برده است، در حقیقت حاصل نزدیک به سی سال مطالعه، پژوهش و تامل نویسنده آن در این زمینه است. این پژوهش پرکار، به شکلی مستند و مبتنی بر تحلیلها، آمار، ارقام و اقوال طیفهای مختلف فکری اهل این عرصه، به یکی از نیازهای مهم پژوهشی در عرصه ادبیات داستانی ایران در بعد از انقلاب، پاسخ داده؛ و منبعی غنی و همه جانبه در این زمینه، برای پژوهشگران، منتقدان، اساتید، نویسندگان، دانشجویان، و دیگر علاقه مندان مقوله ادبیات داستانی است.
بخشهای این کتاب، به اجمال، عبارت اند از:پیشگفتار، مقدمه، رویکردهای غالب در داستان نویسی پیش و پس از انقلاب اسلامی، قوتهای ادبیات داستانی پس از انقلاب اسلامی، ترجمه آثار داستانی دیگر کشورها به زبان فارسی(از صدر مشروطیت تا پایان 1388)، ترجمه اثار داستانی ایرانی به زبانهای دیگر، رشد و اعتلای نقد ادبی، افزایش کتابها و آموزشهای نظری، کمبودها و ضعفهای ادبیات داستانی پس از انقلاب اسلامی، رمان انقلاب، مختصات، بایدها و نبایدها.
این کتاب، به بهای 12000 تومان، روانه بازار کتاب شده؛ و از طریق تلفنهای 88505402 و 88503341، قابل دریافت است.

ارسال نظر