آخرین خبر

 • • ا ماجرای جدایی محمدرضا سرشار از بنیاد ادبیات داستانی
 • چهارشنبه 25 اسفندماه 89

  لیست اعضای جدید هیئت امنای بنیاد ادبیات داستاتی درحالی معرفی شده که نام محمدرضا سرشار در آن به چشم نمی خورد، با این حال این نویسنده می گوید به میل و اراده خود از این بنیاد کناره گیری کرده است.

  به گزارش خبرنگار شبستان، پس از آنکه فهرست اعضای جدید بنیاد ادبیات داستانی اعلام شد، مهمترین نکته ای که در این لیست توجه همگان را جلب کرد، غیبت نام محمدرضا سرشار، نویسنده پیشکسوت ادبیات انقلاب بود که جدای از حواشی و جنجال های 6 ماه اخیر درباره ادامه فعالیت و یا انحلال این بنیاد، خبر مهمی تلقی می شود.


  با اینحال محمد رضا سرشار در گفتگو با خبرنگار شبستان می گوید: از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تا به امروز به حمدالله هیچ جایی با میل و اراده خودم نرفتم و همیشه با اصرار مسئولان و مدیران نهادهای مختلف رفتم.


  وی می افزاید: هرگاه نیز که به همکاری با موسسه ای پایان دادم، با میل و اراده خودم بوده است و کسی هیچ گاه عذر مرا از هیچ جایی نخواسته است، در اغلب موارد مدیران جدید اصرار داشتند که مجموعه را ترک نکنم و به فعالیت ام ادامه دهم.


  سرشار در ادامه با رد این گمانه که رفاقت چندین ساله اش با محسن پرویز _ بنیان گذار بنیاد ادبیات داستانی_ عامل انصرافش از همکاری با بنیاد بوده، تصریح کرد: در سال جاری تصمیم گرفتم کلیه کارهای پراکنده در محدوده طرح ترافیک را حذف کنم. درباره بنیاد ادبیات داستانی نیز حدود یک ماه پیش از آقای دری، معاون فرهنگی ارشاد خواهش کردم، اسم مرا از فهرست هیئت امنای جدید بنیاد حذف کند.


  گفتنی است، هیئت امنای قبلی این بنیاد متشکل از محمد میرکیانی، راضیه تجار، محمدرضا سرشار، امیرحسین فردی و محمود حکیمی به همراه اعضای حقوقی آن محمد اللهیاری فومنی، علی شجاعی‌صائین و محمدرضا وصفی بودند که دوره ماموریتشان اواخر مهرماه به اتمام رسید و در پی آن محمود سالاری مدیرعامل بنیاد ادبیات داستانی از معاونت فرهنگی وزارت ارشاد خواست اعضای جدید هیئت امنا را اعلام کند.


  اما بهمن دری با انتقاد از عملکرد بنیاد ادبیات داستانی، خواستار تحول جدی در فعالیت های این بنیاد شد، و در نامه‌ای در جواب به درخواست سالاری برای تعیین اعضای جدید هیئت امنا اینگونه نوشته بود: با تشکر از زحمات جنابعالی، همانطور که در جلسه شورای مدیران اعلام شد بنیاد ادبیات داستانی اگر قرار بود به فعالیتهای خود سروسامانی بدهد باید از فرصتها و ظرفیتهای لازم استفاده می‌کرد.متأسفانه با گذشت سه سال و فقدان ساز و کار قانونی سبب شده بنیاد عملاً مسلوب‌الاختیار گردد. جمع‌بندی صورت‌گرفته حاکی است که پس از جلسه با هیئت مدیره که قرار بود مطالبات معاونت پاسخ داده شود رخ نداد. لذا لازم است بنیاد در مؤسسه خانه کتاب به فعالیتهای خود ادامه دهد."


  پس از 6 ماه ابهام درباره سرنوشت آن، سرانجام اواخر هفته گذشته محسن مومنی شریف، محمود حکیمی، احمد شاکری، امیرحسین فردی، محمد حسنی، مجتبی رحماندوست، منوچهر اکبری و رحیم مخدومی را به عنوان اعضای جدید معرفی کرد.


  محمود سالاری مدیر عامل بنیاد ادبیات داستانی، به تازگی در گفتگویی با یکی از رسانه ها در واکنش به اعلام این اسامی گفته است: در این فهرست، اسامی مشترکی با هیئت امنای قبلی وجود دارد. البته هیئت امنای پیشین شأن بالای ادبی داشت و چهره‌های شاخص ادبیات داستانی در آن فعالیت می‌کردند.

آخرين تصاوير

 • IMG_1301.JPG
 • IMG_1346.JPG
 • IMG_1427.JPG
 • IMG_1516.JPG
 • IMG_1243.JPG
 • IMG_1201.JPG
 • IMG_1540.JPG
 • IMG_1243.JPG
 • 16676.jpg
 • ResizeofzohreAshoora.jpg

آخرین کتاب

 • • انتشار "پیش از آنکه سرها بیفتند" از محمد رضا سرشار
 • "پیش از آنکه سرها بیفتند"، نوشته محمد رضا سرشار، به وسیله انتشارات سوره مهر منتشر شد.
  این کتاب، که نقد مفصلی از سرشار بر داستان بلند "رازهای سرزمین من"، نوشته رضا براهنی است، برای نخستین بار در سال 1370 انتشار یافت و منشا اثرهای قابل توجهی در سرنوشت این کتاب شد.
  نخستین بازتاب آن، مخفی شدن براهنی - به تصور اینکه به زودی، با آشکار شددن مضامین ضد انقلابی نهفته در اثرش توسط این نقد سرشار، تحت تعقیب و بازداشت قضایی قرار خواهد گرفت - به مدت پانزده روز بود. (که پس از آنکه دریافت کشور برای امثال او، امان و امان تر آن است که تصور می کرده است، از مخفیگاه خارج شد و به زندگی عادی اش پرداخت.)
  دومین تاثیر آن، این بود که متوسلانی - کارگردانی که تصمیم گرفته بود با تهیه کنندگی بنیاد فارابی اقدام به ساخت فیلمی از روی این داستان کند - ، رسما اعلام کرد که با خواندن این نقد سرشار، از ساختن فیلم مذکور منصرف شده است.
  سوم اینکه: بنیاد فارابی - تحت ریاست بهشتی- در دوران تصدی وزارت ارشاد توسط محمد خاتمی، با آنکه امتیاز تبدیل این داستان به فیلم را - گویا به مبلغ 10،000،000 ریال - از رضا براهنی خریده بود، پس از انتشار این نقد، بی آنکه وجه کلان پرداختی را از براهنی بازپس گیرد، - طوعا او کرها ـ بی سر و صدا، از ساخت فیلم مورد نظر دست کشید.
  چهارم: با انتشار کتاب نقد مذکور از محمد رضا سرشار، تجدید چاپ "رازهای سرزمین من"، به دلیل محتواها و مضامین مغایر قانون اساسی و نشر کشور، ممنوع شد. (هر چند در سال 89، به سبب یک اشتباه ممیزان اداره کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، این کتاب تجدید چاپ شد. و همین امر نیز باعث شد سرشار، در پی تجدید چاپ کتاب نقد خود بر این اثر برآید.)
  خصیصه دیگر کتاب "پیش از آنکه سرها بیفتند" سرشار این است که با شمارگان 11،000 نسخه در چاپ اول، پر شمارگان ترین کتاب در نوع خود در یک چاپ، در تاریخ ادبیات داستانی کشور، تا کنون است. همچنان که به لحاظ حجم نیز، "پیش از آنکه سرها بیفتند"، حجیم ترین کتاب نقدی است که تا کنون در مورد یک کتاب داستان ایرانی معاصر منتشر شده است.
  دومین چاپ "پیش از آنکه سرها بیفتند" در 264 صفحه قطع رقعی، با شمارگان 2500 نسخه، به بهای 3900 تومان به وسیله انتشارات سوره مهر در دسترس علاقه مندان قرار گرفته ؛ و مجموع شمارگان آن تا به حال، 12،500 نسخه است.انتشار 39 عنوان کتاب در سال 89 هديه سوره مهر به کودکان و نوجوانان ايران زمين

انتشارات سوره مهر وابسته به سازمان تبليغات اسلامي، از ابتداي سال 89، سي و نه عنوان کتاب براي گروه سني کودکان و نوجوانان منتشر کرد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، بر اين اساس از مجموع سي و نه عنوان کتابي که در سال 89 از سوي انتشارات سوره مهر براي گروه سني کودک و نوجوان منتشر شد، 6 عنوان چاپ اولي بود.

کتاب هايي همچون «خاطره ظهر فردا» محمد حسين محمدي، «مسافر دريا» سيد حسن فدايي حسين، «پاينده و زنده باد ايران» نوشته بابک نيک طلب، «سگ خوب قصه ما» محمدرضا سرشار، «مثل هميشه اي کاش» دفتر شعري عزت الله الوندي و «از ابتداي غنچه تا انتهاي يك گل» داوود لطف‌الله براي اولين بار در سال 89 منتشر شدند.

همچنين، امسال سوره مهر کتاب هاي مختلفي از نويسندگان کودک را تجديد چاپ کرد که بيشترين سهم از آن محمدرضا سرشار بود. چرا که از اين نويسنده چاپ سوم کتاب «اگر بابا بميرد»، چاپ هيجدهم «اصيل آباد»، دومين چاپ «جاسوس»، دهمين چاپ «غير از خدا هيچ کس نبود»، دومين چاپ«غريبه ها» و دوازدهمين چاپ «مهاجر کوچک» منتشر شد.

از محمدرضا بايرامي هم کتاب هاي «بر لبه پرتگاه» از مجموعه قصه هاي سبلان، «به دنبال صداي او» و «در ييلاق» به چاپ سوم رسيد و «سايه ملخ» هم براي چهارمين بار منتشر شد. از مجيد عميق هم دو کتاب «اسلحه سري» و «جنگ پتروس» امسال تجديد چاپ شد.

دو کتاب «افسانه سهند و سندباد» و «قصه هاي شنيدني دايي جان» از داريوش عابدي هم به ترتيب به چاپ هاي دوم و سوم رسيد. فرهاد حسن زاده هم دو کتاب «نمکي و مار عينکي» و «کلاغ کامپيوتر» را به چاپ هاي دوم و سوم رساند.

همچنين، کتاب هايي «آفرين به آفتاب» غلامرضا بکتاش، «آن شمع سرنهاده» محمدرضا اصلاني، «بي بي آواز خوان من» ترجمه اکرم ايليسي، «پسرم قدش بلند است» آناهيتا آروان، «با تخحم مرغ مهربان باش»، «بخوان با من بساز با من» سودابه سالم، «افسانه هاي لکي» کيومرث اميري، « کوچه باران» عبدالرضا رضايي نيا و«مرغ شل» بهناز ضرابي زاده از سوي انتشارات سوره مهر سازمان تبليغات اسلامي به چاپ دوم رسيدند.

کتاب هاي «بچه هاي سنگان» حسين فتاحي، «پلنگان هم مي ميرند» نوشته خسرو باباخاني، «زير درخت انجير» جابر تواضعي به چاپ سوم و «داستاني که تمام نمي شود» احمد عربلو، «زماني براي بزرگ شدن» محسن مومني، «ايرج خسته است» داوود اميريان و «پاييز در قطار» محمد کاظم مزيناني هم براي چهارمين بار به همت سوره مهر تجديدچاپ شدند.

ارسال نظر