آخرین خبر

 • • تجدید چاپ سه کتاب از محمد رضا سرشار
 • چهارشنبه 17 آذرماه 89

  3_890917_M200.jpg1_890917_M200.jpg2_890917_M200.jpg
  «غريبه‌ها»، «جاسوس» و «عكس انتخاباتي با كت دكتر احمدي‌نژاد»
  سه كتاب از محمدرضا سرشار به چاپ دوم رسيد

  خبرگزاري فارس: چاپ دوم كتاب‌هاي «غريبه‌ها»، «جاسوس» و «عكس انتخاباتي با كت دكتر احمدي‌نژاد» توسط انتشارات سوره مهر منتشر شد

  به گزارش خبرگزاري فارس چاپ دوم كتاب‌هاي «غريبه‌ها»، «جاسوس» و «عكس انتخاباتي با كت دكتر احمدي‌نژاد» توسط انتشارات سوره مهر منتشر شد.
  كتاب «عكس يادگاري با كت دكتر احمدي‌نژاد» خاطرات محمدرضا سرشار از انتخابات مجلس ششم در سال 78 است كه او و دكتر احمدي نژاد هر دو نامزد انتخابات بودند.
  در اين كتاب حضور دكتر احمدي‌نژاد و بسياري از دولتمردان فعلي در اين خاطرات منعكس شده است و پيش از اين در سال 1388 توسط انتشارات سوره مهر منتشر شده بود و چاپ دوم آن نيز با شمارگان در 2500 نسخه توسط همين ناشر منتشر شده است

  همچنين دو كتاب با عناوين «جاسوس» و «غريبه‌ها» از سري مجموعه كتاب‌هاي «قصه‌هاي انقلاب» نيز توسط سوره تجديد چاپ شده است.
  كتاب «غريبه‌ها» منتخبي از چهار داستان است كه براي گروه سني نوجوان انتخاب شده است و در آن چهار داستان با عناوين «آخر تعزيه» علي‌اكبر والايي، «بسته عجيب» اثر م.تقوا، «شاخه‌هاي شكسته» و «غريبه‌ها» اثر محمدحسين كيانپور منتشر شده است. اين چهار داستان توسط محمدرضا سرشار برگزيده و ويراستاري شده است.

  كتاب «جاسوس» كه كتاب ششم از مجموعه «قصه‌هاي انقلاب» است چهار داستان مخصوص گروه جوان است كه علي آقاغفار، مجيد درخشاني، محمدحسين كيانپور و حسين عبدي داستان‌هاي «اولين نقش من»، «جاسوس»، «مجسمه» و «نقشه» را تاليف كرده‌اند.
  سوره مهر اين دو اثر را در شمارگان 25000نسخه در نوبت دوم چاپ كرده است
آخرين تصاوير

 • ResizeofzohreAshoora.jpg
 • 3_890917_M200.jpg
 • 1_890917_M200.jpg
 • 2_890917_M200.jpg
 • 3_890917_M200.jpg
 • mohsen-parviz.jpg
 • dastan-yek-ensan.jpg
 • morteza-avini.jpg
 • mahdi-azar-yazdi0.jpg
 • mahdi-azar-yazdi.jpg

آخرین کتاب

 • • چاپی دیگر با تصويرگری جديد سرشار همچنان «تشنه ديدار» است
 • كتاب «تشنه ديدار» نوشته محمدرضا سرشار با تصويرگری و ويرايش جديد از سوی انتشارات سوره مهر تجدید چاپ می‌شود.
  به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری به نقل از ستاد خبر انتشارات سوره مهر،«محمدرضا سرشار» درباره تجدید چاپ كتاب «تشنه ديدار» گفت: اين كتاب كه برای نخستين‌بار در سال 60 منتشر شده بود، به عنوان پرتيراژ‌ترين كتاب جدی كودك و نوجوان کشور تا به امروز بوده است.
  نویسنده کتاب «بیعت با بیداری» گفت: اين كتاب برای گروه سنی كودك و نوجوان است که سوره مهر آن را با ويرايش و تصويرگری جديد عرضه خواهد کرد و قرار است از قطع خشتی به قطع وزيری كوتاه تبديل ‌شود.
  سرشار درباره داستان این کتاب گفت: كتاب«تشنه ديدار» روايتی از جنگ برموك، جنگ‌های زمان پيامبر را به تصوير می‌كشد و داستان كتاب به اين شكل است كه پيك مسلمانان از مرز روم از راه رسيده و خبر می‌دهد كه امپراطور روم با لشكری بزرگ برای حمله به مسلمانان تشكيل می‌شود.
  وی ادامه داد: پس از رسيدن اين پيك پيامبر اسلام دستور بسيج عمومی را صادر می‌كند كه از اين پس داستان كتاب روی ابوذر شخصيت مهم داستان متمرکز شده و آماده شدن ابوذر برای مقابله با دشمنان و تجهيز شتر لاغرش را نشان می‌دهد و داستان به اين شكل ادامه پيدا می‌كند.
  سرشار در پایان اظهار کرد: اين كتاب قبلا به زبان انگليسی و در هندوستان نيز به زبان اردو ترجمه و منتشر شده است.


"نگاهی به مجموعه داستان "سه شنبه های دوست داشتنی"/علی الله سلیمی


كارنامه نويسندگان عصر سه‌شنبه‌ها

خبرگزاري فارس: كتاب «سه‌شنبه‌هاي دوست داشتني» شامل داستان‌هاي كوتاه اعضاي جلسه‌هاي سه‌شنبه نقد داستان حوزه هنري تهران (مركز) است كه به كوشش محمدرضا سرشار، استاد اين جلسه‌ها گردآوري و منتشر شده است.


به گزارش خبرگزاري فارس، در سال‌هاي اخير برگزاري كلاس‌ها و كارگاه‌هاي داستان‌نويسي در گوشه و كنار كشورمان رونق يافته و در مراكزي مانند حوزه هنري اين موضوع با جديت بيشتري پيگيري مي‌شود.
در اين خصوص، يكي از شاخص‌ترين كلاس‌ها كه در حوزه هنري تهران (مركز) برگزار مي‌شود، به جلسه‌هاي سه‌شنبه نقد داستان معروف است و نويسنده و منتقد ادبي معاصر، محمدرضا سرشار مديريت اين جلسات را به عهده دارد. تازه‌ترين خروجي اين جلسات اخيراً در قالب كتابي با عنوان «سه‌شنبه‌هاي دوست داشتني» توسط انتشارات سوره مهر در تهران چاپ و منتشر شده كه شامل گزيده‌اي از آثار شركت كنندگان در جلسات است.
محمدرضا سرشار به عنوان گردآورنده اين مجموعه، مقدمه‌اي بر اين مجموعه ننوشته و در شكل كنوني كتاب، در ابتداي داستان‌ها فقط به معرفي مختصر نويسندگان آثار به شكل بيوگرافي كوتاه بسنده شده است. به نظر مي‌رسد گردآورنده كتاب حاضر كه به عنوان استاد هنرجويان كلاس هم محسوب مي‌شود، سعي كرده قضاوتي درباره داستان‌هاي شاگردانش در اين كتاب نداشته باشد و داوري اصلي را به خوانندگان كتاب واگذار كند. 23 داستان كوتاه از آثار 14نويسنده عضو جلسات سه‌شنبه‌هاي نقد داستان در اين كتاب گردآوري شده كه برخي از آنها نوقلم هستند، اما عده‌اي از نويسندگان اين گروه پيش از اين، كتاب‌هاي مستقلي از خود در زمينه داستان را چاپ و منتشر كرده‌اند.
به لحاظ تعدد نويسندگان طبعاً تفاوت‌هايي كه در نگاه و قلم اين گروه مي‌تواند باشد، مخاطب كتاب «سه‌شنبه‌هاي دوست داشتني» با آثار متنوعي روبه رو است كه در آن، براي سليقه‌هاي مختلف آثاري يافت مي‌شود. با اين حال، داستان‌هاي اين كتاب مشتركاتي هم با هم دارند كه براي روشن شدن اين موضوع مي‌توان با ذكر مثال‌هايي به آنها اشاره كرد.
در وهله اول، وجه مشترك داستان‌هاي گردآوري شده در اين كتاب، علاوه بر عضويت نويسندگان آنها در جلسات سه‌شنبه‌هاي نقد داستان، تلاش اكثر نويسندگان اين مجموعه براي رسيدن به شگردهاي نوين نويسندگي است كه هر يك از آنها به نوبه خود و به اشكال مختلف سعي كرده‌اند به اين مهم دست يابند. توجه به موضوع دفاع مقدس هم از ديگر مضاميني است كه در بيشتر داستان‌هاي اين مجموعه مورد توجه نويسندگان قرار گرفته است.
در مجموع، از نظر فرم و محتوا، داستان‌ها تفاوت فاحشي نسبت به همديگر دارند. برخي از نويسندگان اين مجموعه، مانند شيرين اسحاقي با داستان «قرعه»، فرخنده حق‌شنو با دو داستان «جنس دوم» و «كابوس» و عليرضا عيوضي با داستان‌هاي «حكم» و «هياهوي خاموش» بيش از ديگران و به طور همزمان و موازي به فرم و محتوا توجه نشان داده‌اند. در آثار تعدادي ديگر از نويسندگان اين مجموعه، مانند فاطمه جعفري با داستان‌هاي «مرد» و «نور سيز شمع» و سهيلا ازگلي با داستان «مهمان»، برتري مضمون بيشتر مشهود است. همچنين مريم شريف رضويان در داستان‌هاي «بهشت» و «راز صندوقچه» به طبع آزمايي در فضاهاي ذهني و سورئال روي آورده و تجربه‌هاي تازه‌اي در اين زمينه خلق كرده است.
مسايلي مانند انتقادهاي اجتماعي هم درآثار تعدادي از نويسندگان اين گروه ديده مي‌شود. در اين زمينه به عنوان مثال، اقدس ارطايفه در دو داستان «دختر عموها» و «ماكسيما» بيشتر به انتقادهاي اجتماعي روي آورده و در نتيجه، ديدگاه نويسنده نسبت مسايل اجتماعي از وضوح بيشتري برخوردار است.
داستان‌هاي «حريم خلوت» و «حضوري از جنس عشق» از محبوبه يزداني، «بازي» و «ميهمان» از مانيا ثنايي احمدي و «طعمه» از اشرف حاج سيدجوادي هم در رديف آثاري قرار مي‌گيرند كه بيشتر مخاطبان عمومي داستان را نشانه رفته‌اند.
ديگر داستان‌هاي اين مجموعه عبارتند از «قطعه نود» نوشته فرحناز شيخ عليزاده، «آنجل» و «بوي باران» نوشته معصومه عيوضي، «اعتراف» و «شبانه» نوشته يوسف نيكنام و «وقتي انتظارش را نداري» نوشته مريم مقاني كه در هر يك از اين آثار هم تلاش‌هايي براي دستيابي به شيوه تازه‌اي براي روايت ديده مي‌شود.
در مجموع، كتاب حاضر كارنامه اوليه بخشي از نويسندگان جلسه‌هاي سه‌شنبه نقد داستان در حوزه هنري تهران است كه بي گمان اكثر آنها اين روزها مجموعه‌هاي مستقلي را هم در دست تاليف يا زير چاپ دارند كه براي داوري نهايي درباره آثار اين نويسندگان بايد منتظر داستان‌هاي ديگر آنها در روزهاي آينده ماند و براي اين گروه از نويسندگان و معلم و راهنماي آنها، استاد محمدرضا سرشار آرزوي موفقيت كرد.


ارسال نظر