آخرین خبر

 • • اهدای 1195 نسخه کتاب از سوی انجمن قلم ایران به کتابخانه های عمومی مناطق محروم کشور
 • پنجشنبه 09 آذرماه 91

  طی مذاکراتی که در تابستان جاری  میان آقای مهدی رسولی، به نمایندگی از سازمان بسیج هنرمندان کشور و  مدیره انجمن قلم ایران صورت گرفت، در آبانماه سال جاری و همزمان با هفته کتاب، تعداد یک هزار و صد و نود و پنج هیئتعنوان کتابهای ادبی، شامل داستان، شعر، پژوهش و نقد ادبی، از سوی انجمن قلم ایران، در اختیار سازمان بسیج هنرمندان قرار گرفت، تا به مناطق محروم کشور ارسال و به کتابخانه های عمومی این مناطق اهدا شود.
  قابل ذکر است، هشت سال پیش نیز، انجمن قلم ایران، پانصد جلد کتاب به کتابخانه یک روستا در منطقه کهکیلویه و بویر احمد اهدا کرد.

آخرين نظرات خوانندگان

 • محمدهادي صحرايي: باسلام مي‌خواستم ببينم چگونه مي‌توانمم اين كتابها را تهيه كنم ادامه

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • انتشار سه کتاب جدید در باره ادبیات داستانی، به کوشش سرشار
 • برگزاری فارس: «غوطه خوردنی غریب در داستان»، «هوا سرشار از کلمات است» و «داستان برای گشایش درهای آسمان» سه اثر جدید محمدرضا سرشار به زودی منتشر خواهند شد.
  به گزارش خبرگزاری فارس، محمدرضا سرشار از انتشار سه کتاب خود در حوزه نقد ادبی خبر داد و گفت: این سه کتاب مصاحبه‌های گرد‌آوری شده هستند و در آنها گفتگوهای فنی با نویسندگان ایرانی، نویسندگان خارجی و مترجمان ایرانی داستان‌های خارجی انجام شده است.
  وی در ادامه افزود: این گفتگوها مربوط به دوره انتشار مجله ادبیات داستانی است و من این گفتگوها را بعد از استخراج و بازبینی مجدد، بر اساس یک طبقه بندی در سه کتاب «غوطه خوردنی غریب در داستان»، «هوا سرشار از کلمات است» و «داستان برای گشایش درهای آسمان» تدوین کرده‌ام.
  سرشار در مورد هر یک از این کتاب‌ها گفت: کتاب «غوطه خوردنی غریب در داستان» مجموعه‌ای از مصاحبه‌ها با نویسندگان معاصر ایرانی است. جلد دوم این مجموعه «هوا سرشار از کلمات است» نام دارد و مصاحبه‌های نویسندگان خارجی است که به فارسی ترجمه شده است. اکثر این مصاحبه‌ها در خارج از ایران انجام شده‌اند. البته در این کتاب تعدادی از مصاحبه‌هایی که نویسندگان مجله با نویسندگان خارجی انجام داده‌اند نیز وجود دارد.
  وی در ادامه افزود: جلد سوم این کتاب نیز «داستان برای گشایش درهای آسمان» نام دارد و گفتگو با مترجمان ایرانی داستان‌های خارجی است. در این کتاب مترجمان از مسائل ترجمه، جریان ترجمه در کشور و روش‌های شخصی این افراد در ترجمه آثار سخن گفته‌اند.
  سرشار درباره ضرورت گردآوری و انتشار این مجموعه سه جلدی گفت: در دورانی که من در مجله ادبیات داستانی به عنوان سردبیر یا عضو شورای سردبیری به فعالیت مشغول بودم، مطالب ارزشمندی منتشر شدند. این گفتگوها ماندگار هستند و ارزش چاپ این مطالب بیش از یک‌بار چاپ در یک مجله هستند.
  وی در ادامه افزود: از سویی این مجلات در حال حاضر در دسترس کسی نیستند. به غیر از کتابخانه مرکزی حوزه هنری تهران در هیچ کتابخانه‌ای در ایران دوره کامل این مجله پیدا نمی‌شود. با باز نشر این مطالب، برخی از مطالب این مجلات در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.
  سرشار درباره استقبال خوانندگان از کتاب‌های گفتگومحور گفت:‌ تاکنون شاهد انتشار متعدد مصاحبه‌های نویسندگان خارجی در قالب کتاب بوده‌ایم و اغلب هم مورد استقبال مخاطبان واقع شده‌اند. این در حالی است که ارزش بسیاری از این مصاحبه‌ها، اعم از نوع سوالات و پاسخ‌هایی که نویسنده پاسخ داده است، خیلی کمتر از مصاحبه‌هایی است که ما در ادبیات داستانی با نویسندگان خودمان انجام داده‌ایم. از این رو گفتیم وقتی چنین کتابی منتشر می‌شود و قطعا با استقبال مواجه خواهد شد.
  وی در ادامه افزود: از سوی دیگر در داخل کشور مصاحبه‌هایی در جبهه شبه‌روشنفکر با نویسندگان این طیف انجام شده است و به صورت کتاب در آمده‌ اما در مورد نویسندگان جبهه انقلاب این کار کمتر انجام شده است.
  این داستان نویس در انتها افزود: در حال حاضر مراحل آماده سازی این سه کتاب در انتشارات سوره مهر انجام


انتشار چاپ شانزدهم مجموعه "قصه های حیوانات در قرآن" با مجموع شمارگان 540،000 نسخه به ترجمه سرشار

در قرآن كريم، از حيوانات زيادي نام برده شده كه هر كدام داستاني دارند. مانند كلاغ، هدهد، مورچه، گاو و سگ. در كتاب «قصه‌هاي حيوانات در قرآن» داستان برخي ازاين حيوانات روايت شده است.

خداوند در قرآن كريم، داستان‌هاي بسياري از مردماني كه در روزگار گذشته زندگي مي‌كرده‌اند روايت كرده است. گاهي اين مردمان، انسان‌هايي مطيع و يكتا‌پرست بوده‌اند و گاهي سركش و كافر.

در اين ميان خداوند گاهي نيز از برخي حيوانات نام برده است.
مانند "هدهد" يا "پوپك" كه در زمان «حضرت سليمان(ع)» زندگي مي‌كرده است يا سگي كه همراه با «اصحاب كهف» به خوابي چند صد ساله رفتند.
نهنگي كه حضرت يونس(ع) در شكم آن زنده ماند و نيز خر «حضرت عُزَيز(ع)» كه در سوره‌ي بقره به آن اشاره شده است، همگي از جمله‌ي حيواناتي هستند كه خداوند در قرآن كريم داستان‌هايي را از آن‌ها نقل كرده است.

در كتاب "قصه‌هاي حيوانات در قرآن"، نوشته عبدالودود امین، به ترجمه محمدرضا سرشار، به قسمت‌هايي از قرآن اشاره شده كه در آن از برخي حيوانات نام برده شده است.
«كلاغ و هابيل»، «سگ ياران غار»، «هدهد و ملكه بلقيس»، «مورچه و حضرت سليمان»، «قوچ آسماني»، «گاو بني‌اسرائيل»، «وال و حضرت يونس»، «فيل و ابرهه»، «شتر خدا» و «خر حضرت عُزَيز» داستان‌هاي اين مجموعه را تشكيل مي‌دهند.
مخاطبان اين كتاب گروه سني «ج» هستند.

قابل ذکر است: چاپهای اول تا یازدهم این مجموعه(با تصاویر اصلی توسط مصوری عرب )علی شمس الدین) ابتدا( از سال 1373 تا 1385) با مجموع شمارگان 39000 نسخه، به وسیله دفتر نشر فرهنگ اسلامی منتشر، و موفق به دریافت دیپلم افنخار از چهارمین جشنواره کتاب کودک و نوجوان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شد.

پنج چاپ اخیر آن(با تصاویر تصویرگران ایرانی، حروف، صفحه آرایی و قطع جدید) ،توسط انتشارات منادی تربیت نشر یافته اس؛ که یک چاپ آن  در قالب یک مجلد با جلد گالینگور(سخت) بود. چاپ اخیر این مجموعه،  با شمارگان هر مجلد 3،000 نسخه، به وسیله انتشارات منادی تربیت انتشار یافته؛ و.بهای هر مجلد آن 1800 تومان است.
اين مجموعه ده مجلدی را عبدالودود امين، نویسنده لبنانی، نوشته و محمدرضا سرشار، آن را ترجمه كرده است.مجموع شمارگان هر یک از مجلدات این مجموعه، تا کنون 54،000نسخه و جمع شمارگان کل آن 540،000 نسخه است.

تصويرگري اين كتابها را هم "سحر حق‌گو»، «سحر خراساني»، «نسيم خواجوي»، «شيرين فرساد»، «سيدميثم موسوي" و "حسام‌الدين طباطبايي» انجام داده‌اند.1 نظر

باسلام
مي‌خواستم ببينم چگونه مي‌توانمم اين كتابها را تهيه كنم . اسمي آدرسي از موسسه يا ناشر آن نداريد ؟

ارسال نظر